Przewodniki 50+
Miałam zamysł zrobienia cyklu przewodników 10+ - w założeniu miał on obejmować wszystko wokół danego miejsca. W promieniu 10 km. Pomysł zacny, ale nie do zrealizowania w pojedynkę i w czasie wolnym. W międzyczasie przestałam móc chodzić po górach (gdzie przewodnik 10+ miał największe zastosowanie), przekształciłam je zatem w 50+. Było tych przewodników kilkadziesiąt. I teraz postanowiłam połączyć połnoc z południem. Niektóre przewodniki są niedopracowane, niektóre zaś są dokładniejsze, niż kiedykolwiek zamierzałam.
Nadrzędny cel projekciku to "zobaczyć co w okolicy". Nie zważając na granice województw, czy powiatów. Jadąc bowiem z południa, wiemy mniej więcej, co można zobaczyć. Ale co w okolicach takiego Torunia?
Założenie, jak i całej strony, jest takie, że znajdziecie tu zarówno Malbork, o którym wszyscy wiedzą, ale też ruiny zamku w Raciązku i grobowce megalityczne. To jest moja strona, więc i przewodniki takie są. Znajdziecie tu; zamki, cmentarze (kirkuty), rezerwaty przyrody i ruiny dworów. Jak coś wykukam po drodze ciekawego, to też.
teksty pochodzą w dużej mierze z internetów - najczęściej z linkami do źródła. Ale nie tylko do źródła - niektóre rzeczy są naprawdę wyśmienicie opracowane w sieci.
Promień 50 km jest za duży dla piechura, dobry dla rowerzystów i posiadaczy czterech kółek. Niektóre przewodniki mają promień mniejszy - jak np. te w Bieszczadach.
Niedawno połączyłam Gdańsk z Zakopcem. Zapraszam do odkrywania Polski.
Opactwo cystersów w Wąchocku jest jednym z najcenniejszych i najlepiej zachowanych romańskich założeń klasztornych w Polsce o wysokiej randze artystycznej oraz szczególnych wartościach historycznych i naukowych. Należy do grupy małopolskich klasztorów (Wąchock, Jędrzejów, Sulejów, Koprzywnica) założonych pod koniec XII w. i wraz z nimi stanowi najpełniejszy przykład współistnienia architektury późnoromańskiej z nowymi w trzynastowiecznej Polsce koncepcjami gotyckimi wprowadzanymi przez zakon cysterski.
OPUSZCZONE KOŚCIOŁY EWANGELICKIE
Prawdopodobnie opuszczone kościoły ewangelickie są jednym z nielicznych śladów materialnych po tragediach II Wojny Światowej i wysiedleniach z tych terenów. Odwiedziłyśmy kilka z nich - w różnym stanie i w różnych stadiach opieki. Poczynając od
Świdnicy i Jawora, które znalazły się na liście UNESCO, przez
perłę Żeliszowa, która jest pod opieką fundacji, aż po opuszczony,
drewniany kościół w Kuźniczysku. Wszystkie łączy jedno - brak wiernych.


Pałace i dwory Śląska
Jeżeli komuś wydaje się, że po ruinach zamków, czy pałaców, można chodzić jedynie po Dolnym Śląsku, to znaczy... że jeszcze nie był w okolicach Raciborza. A konkretniej w gminie Rudnik, która zajmuje się od niedawna wspaniałymi ruinami pałacu w Sławikowie. Dodam tylko, że jest to jedna z najpiękniejszych ruin, jakie miałam okazję podziwiać. I to słowo idealnie oddaje urok pałacu w Sławikowie. W pałacowym parku znajdują się też ruiny mauzoleum.
Blisko tu też do pałacu Eichendorfów oraz monumentalnych ruin pałacu w Tworkowie.


We wsi Wietrzychowice, położonej niedaleko Izbicy Kujawskiej, znajduje się rezerwat archeologiczny: cmentarzysko szkieletowe. Zostało ono wzniesione przez plemiona pasterzy i rolników, zamieszkujących tamtejsze tereny pięć i pół tysiąca lat temu. Ze względu na wielkość znajdujące się tam grobowce nazywane są "piramidami polskimi". Choć...
Grobowce te są starsze od piramid egipskich.
Rezerwat monumentalnych grobowców z młodszej epoki kamienia z lat ok. 3500 - 5500 p.n.e. według różnych źródeł. Największy - trzeci - grobowiec w Wietrzychowicach ma długość 115 m. Nasypy są obłożone głazami o wadze 7-10 ton. W piątym grobowcu odnaleziono pochówki dwóch mężczyzn ze śladami trepanacji czaszki.
Ludność kultury pucharów lejkowatych budowała grobowce z potężnych głazów. Megality występowały przede wszystkim na Kujawach (również na Pomorzu), stąd też ich nazwa.
