Aktualizacja: 11.listopad'2022
  




Lubuskie - Zielona Góra i Gorzów
Wśród winnic i żurawi...





Najbardziej zalesione województwo w Polsce, bogate w atrakcje przyrodnicze z parkiem narodowym na czele („Ujście Warty”), atrakcje zabytkowe (np. Zamek w Łagowie) i pomilitarne (Międzyrzecki Rejon Umocniony); w regionie jest też obiekt wpisany na listę UNESCO – Park Mużakowski; województwo ma dwie stolice: Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski... Z bunkrów na wodę, z winnic do geoparku i parku miłości, od gigantycznej figury Chrystusa Króla w Świebodzinie po drewniane świątynie i opactwa – jedynym problemem turysty jest tylko, co tu dla siebie wybrać. Lubuskie ma dwie stolice – Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Obfitujące w jagody i grzyby, lasy przecinają liczne, duże rzeki: Odra, Warta, Nysa, Bóbr i Obra oraz multum mniejszych, idealnych dla kajakarzy i wędkarzy. Spośród 500 jezior największe, bo 830-ha liczy „Śląskie morze”, czyli jeziora Sławskie – jego nazwa pochodzić ma od porwanej przez nimfy wodnej dziewczynki, Witosławy. Wystarczy wskoczyć na rowerowe siodełko i śmignąć wytyczonymi szlakami do ptasiego raju w Parku Narodowym „Ujście Warty”, aby podziwiać nawet 300-letnie, rozrośnięte buki w rezerwacie Wilanów na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. A może odkrywać przydrożne kapliczki i kościoły sakralnego szlaku w Pszczewskim Parku Krajobrazowym czy uroczyska, zabytki romańskie i pamiątki po Joannitach w Łagowsko-Sulęcińskim Parku Krajobrazowym?





Przewodniki PLUS:


Gorzów Wielkopolski


Prowincje:


Niż Środkowoeuropejski


Ochrona przyrody::









źródło fotografii


Park Mużakowski
Park Mużakowski, harmonijnie wpisany w otaczający krajobraz, jest prekursorem nowych założeń kompozycyjnych w zakresie kształtowania krajobrazu przestrzeni miejskich, a także punktem zwrotnym w rozwoju architektury krajobrazu jako odrębnej dyscypliny. To jeden z najbardziej rozległych parków krajobrazowych w Europie. Położony jest po obu brzegach granicznej Nysy Łużyckiej. Po stronie polskiej zajmuje 522 ha, po stronie niemieckiej 206 ha; tu też usytuowana jest część rezydencjonalna zespołu.




Domki winiarskie:

Nieodłącznym elementem zielonogórskiego krajobrazu były domki winiarskie stawiane na plantacjach winorośli. Pierwsze pojawiły się w XVIII wieku jako typowo użytkowe, drewniane altany i szopy. W XIX stuleciu zaczęto budować domki murowane, z których część była przystosowana nawet do całorocznego zamieszkania. Budynki te świadczyły o randze winnicy.




Muzeum Etnograficzne w Ochli

Muzeum zajmuje 13 ha, usytuowane jest w niezwykle urokliwym miejscu u stóp polodowcowych wzniesień nad leśnym źródliskiem. Zabytki architektury ludowej wkomponowano w zastany krajobraz i układ przestrzenny, nawiązując do kształtu wsi. Na terenie Muzeum znajduje się dydaktyczna ścieżka przyrodnicza. Ścieżka prezentuje bogactwo fauny i flory, współzależność środowiska przyrodniczego i kulturowego.





Kostrzyn- Twierdza sprzed wojny

Przy granicy z Niemcami, u ujścia Warty do Odry, leży Kostrzyn, którego zniszczona starówka wciąż przypomina o wydarzeniach sprzed ponad 60 lat. Około 1300 r. Kostrzyn otrzymał prawa miejskie, a w latach 1535–1571 pełnił funkcję stolicy Nowej Marchii, co przyczyniło się do dużego skoku cywilizacyjnego. W latach 1537–1543 wzniesiono twierdzę- architektem był Francesco Chiaramella z Gardino. Później nastąpiły wielokrotne przebudowy, trwające aż do końca XIX stulecia.

Przed II wojną światową Kostrzyn był jednym z najbardziej urokliwych miast w regionie. W wyniku długotrwałych i zaciekłych walk o miasto i twierdzę Kostrzyn uległ niemal całkowitemu zniszczeniu, którego stopień oszacowano później na 95%. Do dzisiaj teren twierdzy zachowano niemalże w takim stanie, jakby wojna właśnie się skończyła...







Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |