Aktualizacja: listopad'19Lubuskie - Zielona Góra i Gorzów
Wśród winnic i żurawi...Santok | 


Informator:


O regionie:Linkownia:- Muzeum w Ochli

Noclegi:


Na razie mamy jedynie kilka propozycji w okolicach Santoka (niedaleko Gorzowa).

- Wawrów 13, Henryk Gawron, tel kom. 519 895 101
www.gawron.agro.pl

- Janczewo 7, "ARCHO", tel. (095) 731 62 22

- Nowe Polichno, Marta i Maciej Helmanowie, tel: 692 263 602, (095) 731 79 01


Księgarnia:

Jako, że w tym regionie pojawiam się rzadko, księgarnia również zbyt bogata nie jest - po prostu oprócz standardowego Rewasza i Bezdroży, nie za bardzo wiem gdzie szukać. Liczę trochę na Was :)Ochrona Przyrody:


Park Narodowy Ujście Warty - najmłodszy park Narodowy w Polsce.
Teren Parku Narodowego "Ujście Warty" to obszar niezamieszkały. Szeroka dolina rzeki Warty, przez wiele lat pozostawała bagnistym i niedostępnym dla człowieka miejscem. Jednocześnie rozlewiska były swoistym "murem" chroniącym przed nieprzyjacielem, a także dostarczały pokarmu dla osiedlających się na jego obrzeżach ludzi. Tam też do dziś zostały po dawnych mieszkańcach liczne ślady - obecnie często uznawane za zabytki.

Park Narodowy "Ujście Warty" to ptasie królestwo. Ochrona ptaków oraz siedlisk, w których żyją, jest podstawą funkcjonowania tego Parku. Nadwarciańskie rozlewiska mają kluczowe znaczenie dla wielu gatunków ptaków. Specyficzne warunki hydrologiczne oraz gospodarka człowieka (wycinka lasów, melioracja, koszenie i wypas) w dolinie Warty i jej ujściowym odcinku, wpłynęły na powstanie mozaiki siedlisk wodno-błotnych (Świat roślin). Konsekwencją tego, jest występowanie charakterystycznego zespołu gatunków ptaków. W zależności od pory roku, są wśród nich gatunki lęgowe, wędrowne, zimujące, przybywające na pierzowisko oraz takie, które zalatują wyjątkowo. W gronie 270 gatunków odnotowanych dotychczas w Parku, ponad 170 to gatunki lęgowe.
Warto zobaczyć:Park MużakowskiPark Mużakowski, harmonijnie wpisany w otaczający krajobraz, jest prekursorem nowych założeń kompozycyjnych w zakresie kształtowania krajobrazu przestrzeni miejskich, a także punktem zwrotnym w rozwoju architektury krajobrazu jako odrębnej dyscypliny. To jeden z najbardziej rozległych parków krajobrazowych w Europie. Położony jest po obu brzegach granicznej Nysy Łużyckiej. Po stronie polskiej zajmuje 522 ha, po stronie niemieckiej 206 ha; tu też usytuowana jest część rezydencjonalna zespołu.


Domki winiarskie:

Nieodłącznym elementem zielonogórskiego krajobrazu były domki winiarskie stawiane na plantacjach winorośli. Pierwsze pojawiły się w XVIII wieku jako typowo użytkowe, drewniane altany i szopy. W XIX stuleciu zaczęto budować domki murowane, z których część była przystosowana nawet do całorocznego zamieszkania. Budynki te świadczyły o randze winnicy.

Kostrzyn- Twierdza sprzed wojny

Przy granicy z Niemcami, u ujścia Warty do Odry, leży Kostrzyn, którego zniszczona starówka wciąż przypomina o wydarzeniach sprzed ponad 60 lat. Około 1300 r. Kostrzyn otrzymał prawa miejskie, a w latach 1535–1571 pełnił funkcję stolicy Nowej Marchii, co przyczyniło się do dużego skoku cywilizacyjnego. W latach 1537–1543 wzniesiono twierdzę- architektem był Francesco Chiaramella z Gardino. Później nastąpiły wielokrotne przebudowy, trwające aż do końca XIX stulecia.

Przed II wojną światową Kostrzyn był jednym z najbardziej urokliwych miast w regionie. W wyniku długotrwałych i zaciekłych walk o miasto i twierdzę Kostrzyn uległ niemal całkowitemu zniszczeniu, którego stopień oszacowano później na 95%. Do dzisiaj teren twierdzy zachowano niemalże w takim stanie, jakby wojna właśnie się skończyła...

Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |