Aktualizacja: listopad'19Ziemia łódzka
W samym środku Polski

Informator:


O regionie:Linkownia:- Skansen rzeki Pilicy

Noclegi:


Organoleptycznie sprawdziłam dwa. Hostele o fenomentalnych cenach i wyśmienitej lokalizacji. Na jakość też nie ma co narzekać:) A bliskość Yapy - festiwalu piosenki studenckiej - przemawia na jeszcze większy plus.
- Hostel na Zamenhofa 13
- Hostel na Legionów 3


Księgarnia:


Ochrona Przyrody:


Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich położony jest na północny wschód od Łodzi, pomiędzy Łodzią, Brzezinami i Strykowem. Pod względem administracyjnym Park znajduje się na terenie 2 miast - Łódź i Brzeziny oraz 5 gmin - Nowosolna, Stryków, Brzeziny, Dmosin i Zgierz.


Warto zobaczyć:


Zamek w Łęczycy:

Tu mieszkał Boruta. Niektórzy twierdzą, że nadal mieszka. Jedno z najbardziej prężnych muzeów zamkowych, z jakim się spotkałam.


Tu Tum:

Bazylika w Tumie to najcenniejszy zabytek w okolicach Łodzi. Zbudowana w latach 1141-61 jest największą budowlą romańską w Polsce. Wzniesienie tak ogromnego gmachu wymagało nadludzkiej siły- w jego budowie uczestniczył ponoć diabeł łęczycki Boruta. Choć, jak mówią podania, do pracy nie był skory. Lubił hulać, rąbać się ze szlachtą, straszyć ludzi i wciągać ich w trzęsawiska.


Skansen Rzeki Pilicy:

Skansen rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Niewielki prywatny skansen, gromadzący głównie militaria. Skansenem opiekuje się były nauczyciel historii z zacięciem na tematy wojskowe. To on wytłumaczył mi czym jest bunkier typu Ringstand..


Bunkier "Konewka"
Schron (bunkier) kolejowy w Konewce niedaleko Spały jest jedną z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. Schron miał służyć zabezpieczeniu przed atakiem lotniczym pociągów specjalnych, pełniących funkcje ruchomych ośrodków dowodzenia oraz ich personelu dla sztabu grupy armii Środek (Mitte).Galerie zdjęć:


Ulica Piotrkowska

Księży Młyn

Muzeum Włókiennictwa

Łagiewniki - kaplice drewniane

Skansen Rzeki Pilicy


Łódzkie ciekawostki:

Niebieskie źródła rzeki Pilicy

stacja Radegast

Bunkier w Konewce

Łódzkie drewniaki:Łódź, Ogrodowa
schowany w podworcu, naprzeciwko potężnej Manufaktury.

Las Łagiewnicki
Kapliczki św. Antoniego oraz św. Rocha i Sebastiana jako jedyne przetrwały drugą wojnę światową.

Skansen w centrum Łodzi
Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |