Świnoujście
Świnoujście, jako miasto nadbałtyckie, z dumą prezentuje swoją nadmorską tradycję. W kościele Chrystusa Króla zawieszono drewniany model żaglowca z XIX wieku, a w Muzeum Rybołóstwa Morskiego (w dawnym ratuszu) prezentowane są wszelkie narzędzia związane z zawodami morskimi. Można tu znaleźć nie tylko stare sieci rybackie, narzędzia oraz okazy fauny morskiej, ale również stare narzędzia nawigacyjne.
Miasto zawdzięcza swoją nazwę "ujściu Świny", jednej z trzech cieśnin łączącej Zalew Szczeciński z Bałtykiem. Świna ma długość ok. 16 km, szerokość od 100-1000 m. Tworzy deltę wsteczną (jedyną w Polsce) z 44-ma wyspami. Jako, że cieśnina leży w całości w gminie miejskiej Świnoujście, miasto nazywane jest "miastem na 44 wyspach". Większość z nich jest niezamieszkała, w lecie na niektórych prowadzony jest wypas krów i owiec.
Świnoujście - Latarnie morskie
Na wschodnim (już wolińskim) brzegu Świny, znajduje się najwyższa na Wybrzeżu, latarnia morska (38 metrów). Jej światło jest widoczne z odległości 21 mil morskich (w przybliżeniu 39 km.
Symbolem Świnoujścia jest Stawa Młyny w formie wiatraka, na zachodnim brzegu Świny. 500 metrów od niej znajduje się Stawa Galerianowa - wspomagająca Stawę Młyny (jeśli można tak rzec).
Stawą nazywany jest znak nawigacyjny, umieszczony na stałe na brzegu lub wbity w dno morza (bez kotwicy). Zespół znaków nawigacyjnych składa się na nabieżnik, wskazujący kierunek przy wpływaniu do portu. Najbardziej rozpoznawalne stawy w Polsce to stawa Młyny oraz stawa Galerianowa, również w Świnoujsciu.
Świnoujście - Porty Świnoujścia
Choć centrum miasta znajduje się na polskim skrawku wyspy Uznam, to jego centrum komunikacyjne jest zlokalizowane na zachodnim brzegu wyspy Wolin. Dzielnica, w którym znajdują się terminale promów międzynarodowych oraz promów lokalnych, jest dzielnicą przemysłową Świnoujścia. Warszów (lub Osiedle Warszów) administracyjnie został włączony do Świnoujścia w 1959 roku.
W porcie - oprócz zabudowy portowej i licznych statków- znaleźć można również zabytkowy budynek kapitanatu portu, zbudowany w czasach największego rozwoju portu.
Świnoujście to wszak port handlowy, pasażerski i promowy. Oferuje połączenia z Kopenhagą oraz szwedzkimi portami: Trelleborg i Ystadt. W sezonie letnim oferowane są również połączenia z wyspą idealną na rower - najłatwiej na Bornholm dostać się właśnie ze Świnoujścia.
Świnoujście - Basen U-bootów
Jest to betonowa konstrukcja umiejscowiona w sztucznej zatoczce Świny. Od 1944 roku była to baza łodzi podwodnych 4 szkolnej flotylli Kriegsmarine ze Szczecina, kutrów torpedowych i promów 8 AF-Flotille. Obok basenu stoi jeszcze ruina hali warsztatowej, w której obsługiwano zawijające tu okręty. Po drugiej wojnie światowej, z basenu korzystały głównie statki wycieczkowe białej floty oraz barki rzeczne, transportujące głównie z portu przeładunkowego w Świnoujściu węgiel, rudy żelaza oraz nawozy.
Osoby niewyspecjalizowane w tematyce wojennej, zauważą zapewne jedynie wędkarzy, często korzystających z dawnej bazy promów wojskowych.
Po drugiej stronie wody, w miejscowości Zalesie (konkretnie w lesie, za wsią, po północnej stronie drogi) znajdują się fundamenty niemieckiej wyrzutni eksperymentalnej V3, nad której udoskonaleniem pracowano jeszcze w 1945 roku. Warto wspiąć się na wzgórze, żeby zobaczyć ogrom przedsięwzięcia - działo miało rekordowy zasięg 100 km!
Świnoujście - Forty w Świnoujściu
Przybrzeżne wyspy Bałtyku zawsze były łakomym kąskiem dla najeźdźców. Poczynając od Wikingów, a na działaniach wojennych II Wojny Światowej skończywszy. W Wolinie corocznie organizowany jest Festiwal Wikingów, zaś w Świnoujściu można oglądać pozostałości umocnień z II Wojny Światowej. Niedawno udostępniono zwiedzającym Fort Zachodni. Do najbardziej znanych należy Fort Anioła, wzorowany na rzymskim Zamku Anioła, oraz Fort Gerharda z ekspozycjami dotyczącymi świnoujskich fortyfikacji.
Historia kompleksu rozpoczyna się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. By skutecznie bronić morskiej bazy Kriegsmarine niemieckie dowództwo postanowiło wybudować baterię artylerii nabrzeżnej.
Po zakończeniu II wojny światowej poniemieckie schrony zostały przejęte przez Wojsko Polskie a następnie przebudowane na zapasowe stanowisko dowodzenia. To właśnie z tego miejsca jednostki Wojska Polskiego miały być dowodzone w czasie ataku na zachód. To na terenie tej bazy miał zostać wydany rozkaz, który mógł zakończyć się atomową zagładą całego świata.
Karsibór
Wyspa Karsibór jest trzecią, zamieszkałą wyspą Świnoujścia. Na wyspie znajduje się osada, nosząca tę samą nazwę co wyspa, Karsibór.
Jest to bardzo stara pomorska nazwa. W pomorskim języku "karś", "karśniawy" znaczy "lewy", co obecnie możemy tłumaczyć jako "bór po lewej stronie".
Karsibór - Karsiborska Kępa
Ptasi rezerwat - Karsiborska Kępa znajduje się na północy wyspy i jest pierwszym rezerwatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zajmuje 180 ha podmokłych łąk Karsiborskiej Kępy.
To lęgowisko ptaków siewkowatych i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki. Na terenie ostoi występują też inne rzadkie gatunki: orzeł bielik, kania rdzawa, błotniak łąkowy, derkacz, batalion - gatunki zaliczane do wymierających w skali świata. Ogółem ponad 140 rzadkich gatunków ptaków, które można podglądać o każdej porze roku. Przewodnicy, ornitolodzy chętnie oprowadzają turystów by przybliżyć nam życie skrzydlatych braci.
Karsibór - zabytkowy cmentarz
W niewielkim lasku w Karsiborzu znajduje się piękny zabytkowy wiejski cmentarzyk, o którego istnieniu nie wiedzą często nawet rodowici mieszkańcy Świnoujścia. Tymczasem znawcy zabytków kultury materialnej twierdzą, że jest to jedna z najlepiej zachowanych małych, wiejskich nekropolii w Polsce.
Karsibór - zabytkowy kościół gotycki
We wschodniej części wyspy Karsibór znajduje się zabytkowy kościół gotycki, zbudowany w XV wieku, z wieżą dobudowaną w XVIII. We wnętrzu zabytkowy XV wieczny ołtarz (częściowo zrekonstruowany, po kradzieży dokonanej w latach 90-tych) i ambona z XVIII. Jest też model statku "Kolumbia", znaczących rozmiarów, będący kopią modelu z 1668 roku, a wykonany w 1909 roku.
Wyspa uznam
Przybrzeżna wyspa Bałtyku, która (wraz z wyspą Wolin) oddziela Zalew Szczeciński od morza Bałtyckiego, leży na granicy Polski i Niemiec. Różnorodność terenu jest ogromna: od falistych wzgórz, przez płaskie niziny, aż po klify i pozostałości wydm. Wyspa uznam to znane lęgowisko ptaków morskich- znajdują się tu liczne kolonie mewy śmieszki i rybitwy zwyczajnej.
Obie strony- zarówno polska, jak i niemiecka- podjęły się aktywnej ochrony tego pięknego, wspólnego, wybrzeża Bałtyku.
Pudagla - Wiatrak-koźlak
Wiatrak typu Koźlak jest najstarszym i najprymitywniejszym typem wiatraka w Europie. Wiatrak w Pudagla został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Mielono w nim pszenicę, żyto oraz kasze. Jest jedynym wiatrakiem w Mecklemburgii, który stoi w swoim pierwotnym miejscu i działa. Od 1779 do 1986 roku właścicielem młyna była rodzina Schmidt, która z uwagi na rosnące koszty remontów (ostanie mielenie wykonała w 1937 roku) postanowiła przekazać wiatrak gminie Pudagla.