Aktualizacja: kwiecień'2023
  
Świnoujście
Przewodnik z cyklu PLUS


Co zobaczyć?:


Świnoujście
Świnoujście, jako miasto nadbałtyckie, z dumą prezentuje swoją nadmorską tradycję. W kościele Chrystusa Króla zawieszono drewniany model żaglowca z XIX wieku, a w Muzeum Rybołóstwa Morskiego (w dawnym ratuszu) prezentowane są wszelkie narzędzia związane z zawodami morskimi. Można tu znaleźć nie tylko stare sieci rybackie, narzędzia oraz okazy fauny morskiej, ale również stare narzędzia nawigacyjne. Miasto zawdzięcza swoją nazwę "ujściu Świny", jednej z trzech cieśnin łączącej Zalew Szczeciński z Bałtykiem. Świna ma długość ok. 16 km, szerokość od 100-1000 m. Tworzy deltę wsteczną (jedyną w Polsce) z 44-ma wyspami. Jako, że cieśnina leży w całości w gminie miejskiej Świnoujście, miasto nazywane jest "miastem na 44 wyspach". Większość z nich jest niezamieszkała, w lecie na niektórych prowadzony jest wypas krów i owiec.

Świnoujście - Latarnie morskie
Na wschodnim (już wolińskim) brzegu Świny, znajduje się najwyższa na Wybrzeżu, latarnia morska (38 metrów). Jej światło jest widoczne z odległości 21 mil morskich (w przybliżeniu 39 km. Symbolem Świnoujścia jest Stawa Młyny w formie wiatraka, na zachodnim brzegu Świny. 500 metrów od niej znajduje się Stawa Galerianowa - wspomagająca Stawę Młyny (jeśli można tak rzec).

Stawą nazywany jest znak nawigacyjny, umieszczony na stałe na brzegu lub wbity w dno morza (bez kotwicy). Zespół znaków nawigacyjnych składa się na nabieżnik, wskazujący kierunek przy wpływaniu do portu. Najbardziej rozpoznawalne stawy w Polsce to stawa Młyny oraz stawa Galerianowa, również w Świnoujsciu.


Świnoujście - Porty Świnoujścia
Choć centrum miasta znajduje się na polskim skrawku wyspy Uznam, to jego centrum komunikacyjne jest zlokalizowane na zachodnim brzegu wyspy Wolin. Dzielnica, w którym znajdują się terminale promów międzynarodowych oraz promów lokalnych, jest dzielnicą przemysłową Świnoujścia. Warszów (lub Osiedle Warszów) administracyjnie został włączony do Świnoujścia w 1959 roku. W porcie - oprócz zabudowy portowej i licznych statków- znaleźć można również zabytkowy budynek kapitanatu portu, zbudowany w czasach największego rozwoju portu. Świnoujście to wszak port handlowy, pasażerski i promowy. Oferuje połączenia z Kopenhagą oraz szwedzkimi portami: Trelleborg i Ystadt. W sezonie letnim oferowane są również połączenia z wyspą idealną na rower - najłatwiej na Bornholm dostać się właśnie ze Świnoujścia.

Świnoujście - Basen U-bootów
Jest to betonowa konstrukcja umiejscowiona w sztucznej zatoczce Świny. Od 1944 roku była to baza łodzi podwodnych 4 szkolnej flotylli Kriegsmarine ze Szczecina, kutrów torpedowych i promów 8 AF-Flotille. Obok basenu stoi jeszcze ruina hali warsztatowej, w której obsługiwano zawijające tu okręty. Po drugiej wojnie światowej, z basenu korzystały głównie statki wycieczkowe białej floty oraz barki rzeczne, transportujące głównie z portu przeładunkowego w Świnoujściu węgiel, rudy żelaza oraz nawozy. Osoby niewyspecjalizowane w tematyce wojennej, zauważą zapewne jedynie wędkarzy, często korzystających z dawnej bazy promów wojskowych.

Po drugiej stronie wody, w miejscowości Zalesie (konkretnie w lesie, za wsią, po północnej stronie drogi) znajdują się fundamenty niemieckiej wyrzutni eksperymentalnej V3, nad której udoskonaleniem pracowano jeszcze w 1945 roku. Warto wspiąć się na wzgórze, żeby zobaczyć ogrom przedsięwzięcia - działo miało rekordowy zasięg 100 km!

Świnoujście - Forty w Świnoujściu
Przybrzeżne wyspy Bałtyku zawsze były łakomym kąskiem dla najeźdźców. Poczynając od Wikingów, a na działaniach wojennych II Wojny Światowej skończywszy. W Wolinie corocznie organizowany jest Festiwal Wikingów, zaś w Świnoujściu można oglądać pozostałości umocnień z II Wojny Światowej. Niedawno udostępniono zwiedzającym Fort Zachodni. Do najbardziej znanych należy Fort Anioła, wzorowany na rzymskim Zamku Anioła, oraz Fort Gerharda z ekspozycjami dotyczącymi świnoujskich fortyfikacji.

Historia kompleksu rozpoczyna się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. By skutecznie bronić morskiej bazy Kriegsmarine niemieckie dowództwo postanowiło wybudować baterię artylerii nabrzeżnej. Po zakończeniu II wojny światowej poniemieckie schrony zostały przejęte przez Wojsko Polskie a następnie przebudowane na zapasowe stanowisko dowodzenia. To właśnie z tego miejsca jednostki Wojska Polskiego miały być dowodzone w czasie ataku na zachód. To na terenie tej bazy miał zostać wydany rozkaz, który mógł zakończyć się atomową zagładą całego świata.


W okolicy:


Karsibór
Wyspa Karsibór jest trzecią, zamieszkałą wyspą Świnoujścia. Na wyspie znajduje się osada, nosząca tę samą nazwę co wyspa, Karsibór. Jest to bardzo stara pomorska nazwa. W pomorskim języku "karś", "karśniawy" znaczy "lewy", co obecnie możemy tłumaczyć jako "bór po lewej stronie".

Karsibór - Karsiborska Kępa
Ptasi rezerwat - Karsiborska Kępa znajduje się na północy wyspy i jest pierwszym rezerwatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zajmuje 180 ha podmokłych łąk Karsiborskiej Kępy. To lęgowisko ptaków siewkowatych i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki. Na terenie ostoi występują też inne rzadkie gatunki: orzeł bielik, kania rdzawa, błotniak łąkowy, derkacz, batalion - gatunki zaliczane do wymierających w skali świata. Ogółem ponad 140 rzadkich gatunków ptaków, które można podglądać o każdej porze roku. Przewodnicy, ornitolodzy chętnie oprowadzają turystów by przybliżyć nam życie skrzydlatych braci.

Karsibór - zabytkowy cmentarz
W niewielkim lasku w Karsiborzu znajduje się piękny zabytkowy wiejski cmentarzyk, o którego istnieniu nie wiedzą często nawet rodowici mieszkańcy Świnoujścia. Tymczasem znawcy zabytków kultury materialnej twierdzą, że jest to jedna z najlepiej zachowanych małych, wiejskich nekropolii w Polsce.

Karsibór - zabytkowy kościół gotycki
We wschodniej części wyspy Karsibór znajduje się zabytkowy kościół gotycki, zbudowany w XV wieku, z wieżą dobudowaną w XVIII. We wnętrzu zabytkowy XV wieczny ołtarz (częściowo zrekonstruowany, po kradzieży dokonanej w latach 90-tych) i ambona z XVIII. Jest też model statku "Kolumbia", znaczących rozmiarów, będący kopią modelu z 1668 roku, a wykonany w 1909 roku.

Wyspa uznam
Przybrzeżna wyspa Bałtyku, która (wraz z wyspą Wolin) oddziela Zalew Szczeciński od morza Bałtyckiego, leży na granicy Polski i Niemiec. Różnorodność terenu jest ogromna: od falistych wzgórz, przez płaskie niziny, aż po klify i pozostałości wydm. Wyspa uznam to znane lęgowisko ptaków morskich- znajdują się tu liczne kolonie mewy śmieszki i rybitwy zwyczajnej. Obie strony- zarówno polska, jak i niemiecka- podjęły się aktywnej ochrony tego pięknego, wspólnego, wybrzeża Bałtyku.

Pudagla - Wiatrak-koźlak
Wiatrak typu Koźlak jest najstarszym i najprymitywniejszym typem wiatraka w Europie. Wiatrak w Pudagla został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Mielono w nim pszenicę, żyto oraz kasze. Jest jedynym wiatrakiem w Mecklemburgii, który stoi w swoim pierwotnym miejscu i działa. Od 1779 do 1986 roku właścicielem młyna była rodzina Schmidt, która z uwagi na rosnące koszty remontów (ostanie mielenie wykonała w 1937 roku) postanowiła przekazać wiatrak gminie Pudagla.Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |