Tu nie ma jedynie morza...
Historyczne serce Polski ze stolicą w Krakowie, wyjątkowo bogate w atrakcje turystyczne wszelkiego rodzaju; turystów przyciągają Tatry i stolica regionu Kraków, górskie kurorty i wiele uzdrowisk; tutaj jest najwięcej – aż sześć – parków narodowych (Tatrzański, Pieniński, Ojcowski, Babiogórski, Gorczański i Magurski) oraz aż pięć zespołów obiektów wpisanych na listę UNESCO: Stare Miasto w Krakowie, Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, Auschwitz-Birkenau – Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, Kalwaria Zebrzydowska oraz Drewniane kościoły południowej Polski.
Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku
"Skansen Wsi Pogórzańskiej" im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku jest oddziałem Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Na obszarze o powierzchni ok. 2 ha znajduje się 15 obiektów. W jego sąsiedztwie usytuowany jest dworek mieszczański przeniesiony z Gorlic, na miejsce już nie istniejącego, osiemnastowiecznego dworku szlacheckiego. Naprzeciwko dworku wznosi się szesnastowieczny dwór obronny- dawna siedziba rodu Gładyszów.
Drewniane perły Beskidu Sądeckiego
Perłą regionu niewątpliwie jest cerkiew w Powroźniku - od 2013 roku na liście UNESCO. Bodaj najpiękniejsza z cerkwi zachodniołemkowskich w Polsce. Kroku dotrzymują jej cerkiew w Złockiem, niewielka cerkiew w Miliku, zagubiona w lasach Wojkowa i Dubne.
Spiskie wsie
Wsie spiskie Frydman, Falsztyn, Mizerna, Łapsze- nazwy brzmiące w sercach, a czasem nawet w głowach... gdyż to właśnie we Frydmanie znajdują się winne piwnice z XIX w.
A na dziedzińcu tak zwanego górnego zamku w Niedzicy i w pobliżu zamkowej kaplicy, pojawia się w poszumie gwałtownego wichru kobieca postać w bieli, która wyrasta jak gdyby w nadnaturalnej wielkości zjawę, sięgającą sklepienia. Legenda głosi że to duch nieszczęsnej księżniczki z kraju Inków Uminy, która tu w drugiej połowie osiemnastego wieku żyła przez lat kilka jako żona jednego z właścicieli zamku.
UNESCO w Małopolsce
Oświęcim - Brzezinka - obóz koncentracyjny
Jest to jedyny obóz koncentracyjny i zagłady wpisany na Listę światowego dziedzictwa jako symbol okrucieństwa ludzi wobec ludzi w XX wieku.
Obóz Auschwitz Birkenau, wytwór nazistowskiej ideologii, trudno rozpatrywać w kategoriach kulturowego dorobku ludzkości. Pozostaje on jednak częścią naszego dziedzictwa, choć nie jako dobro kultury, a symbol okrucieństwa, który musi być chroniony dla zachowania pamięci i ku przestrodze.
Zabytkowe centrum Krakowa (wraz z Kazimierzem)
Otoczone Plantami, zielonym pasem wokół rynku i dochodzących ulic. Od Bramy Floriańskiej po Wawel, tak jak niegdyś wkraczali do miasta królowie.
Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
Wpisana na na pierwszą listę UNESCO, jako: jedyna działająca nieprzerwanie od średniowiecza, Kopalnia soli na świecie. Jej starsza siostra, Kopalnia w Bochni,doczekała tego zaszczytu dopiero w 2013.
Kalwaria Zebrzydowska
Manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej to wyjątkowy przykład wielkoprzestrzennego założenia krajobrazowego, które łączy piękno przyrody z wartościami duchowymi oraz zasadami sztuki barokowej.
Małopolskie zamki i fortalicje
Obecnie malownicze ruiny popularnie zwane "orlimi gniazdami", ze względu na trudne do zdobycia położenie, stanowią jeden z symboli Jury. Stopniowo zamki te są odbudowywane ("Ogrodzieniec", "Tenczyn", Bobolice, Korzkiew) i udostępniane do zwiedzania. Do czasów obecnych tylko jeden z zamków typowo jurajskich ocalał w całości. Zamek w Pieskowej Skale znany jest w całym kraju i z powodu swojej niepowtarzalnie malowniczej sylwetce zwany jest "perłą renesansu".
Noclegi:
W Beskidach królują chatki studenckie i schroniska. W miastach - hotele i hostele. W pozostałej części Małopolski - różnie... W poszczególnych działach regionalnych znajdziecie całą gamę noclegów. Tutaj (i nie tylko tutaj) z całego serca polecamy nocleg gościnę w Chatce Włóczykija.
Chatka Włóczyija - GPS N 49 46 088` E 20 49 825`
Jamna 46,
32-842 Jamna,
tel: 603 811 711,
http://www.jamna.eu