Aktualizacja: 26.listopad'2022
  




Opolskie
Rzepak, opuszczone dwory i Kopa Biskupia



Leżąca pomiędzy Dolnym a Górnym Śląskiem jest nieco zapomnianym regionem Polski. Mało kto wie, że tutaj zaczynają się Sudety - najdalej na wschód wysunięty szczyt Sudetów to Gajna w masywie Długoty. Mało kto wie, że planowane jet otwarcie opolskiego odcinka szlaku Architektury Drewnianej, bo to właśnie tutaj aż roi się od drewnianych cudeniek architektury sakralnej. Mało kto wie, ze nie musi jechać do Neuschwanstein - tu w Mosznej znajdziecie bliźniaczy Disney'owski zamek. Dołóżmy do tego przepiękny skansen w Opolu i kilkaset kilometrów ścieżek rowerowych.

Czy to jeszcze Dolny Śląsk czy Opolszczyzna? Mieszają się tu oba regiony- trudno go bowiem nazwać Brzegowszczyzną:) Kilkanaście kilometrów w bok od autostrady znajdują się cudne miasteczka: Brzeg ze swoim zamkiem książąt oraz Grodków ze wspomnieniem Elsnera, pierwszego nauczyciela Chopina. I do jednego i do drugiego wstąpiłam po drodze przez przypadek. Grodków pokazywałam autostopowiczowi z Niemiec- Philippe, który był oczarowany... lodami czekoladowymi za dwa złote;), do Brzegu zaś zawitałam późnym wieczorem wracając z podróży służbowej do Wrocławia. I.. proszę Państwa- przypadek rządzi... Akurat odbywał się tam pokaz tańców średniowiecznych w wykonaniu tancerzy francuskich. Popatrzcie na ich chodaki i wyobraźcie sobie jaką piękną muzykę można nimi stworzyć działając wspólnie... Nie oddam tego klimatu za nic, bo nie potrafię, ale jeśli kiedyś zobaczycie takie chodaki na nogach starszych państwa... poczekajcie... zaraz popłynie dźwięk.

to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie opolskim i jedno z czterech tego rodzaju, położonych w historycznych granicach Śląska. W ciągu prawie 50 lat działalności Muzeum stworzona została bogata plenerowa ekspozycja zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego.


     



Pałac w Mosznej

Dla wielbicieli przyrody i muzyki Moszna to majowe święto Kwitnących Azalii. Dla kuracjuszy- tu odzyskuje się siły. Dla badaczy historii to nierozwiązana zagadka osoby architekta i idei właściciela. Dla wszystkich to miejsce zdumiewające rozmachem i oryginalnością, o zagmatwanej i tajemniczej historii.






Kirkut w Białej

Zachowany do dnia dzisiejszego kirkut na wzgórzu zwanym Kopcem (po niemiecku Schwedenschanze), powstał nie później niż w 1621 r. Z tego też roku pochodzi najstarsza zachowana macewa. Jest to największa i najstarsza nekropolia żydowska w województwie opolskim. Można na nim zobaczyć ponad 900 starych macew- to niewiele, biorąc pod uwagę, że było tu około trzech tysięcy pochówków. Jednak część macew została zniszczona. Najstarsza zachowana stela pochodzi z grobu Estery, córki Symchy, zmarłej w roku 5382, tj. 1621/1622. Cmentarz w Białej jest położony po prawej stronie drogi na Prudnik.
Wg miejscowych plotek znajduje się tu jedyny cmentarz żydowski na świecie położony dokładnie tak jak cmentarz w Jerozolimie! Ile w tym prawdy nie wiadomo, ale wstąpcie do Białej i sami zobaczcie. Cmentarz znajduje się przy wjeździe od Prudnika, po drugiej stronie zaś popularne na Śląsku, wieże ciśnień- ponoć kiedyś chciano w jednej z nich urządzić restaurację i kawiarnię.






Zamek w Głogówku

Zamek nie był największą ani najpiękniejszą rezydencja na Śląsku, ale zawsze wzbudzał zachwyt odwiedzających go gości. Podkreślano wspaniałą atmosferę panująca u Oppersdorrfów. Np. Jakub Sobieski, ojciec Jana III pisał w 1638 r. "miejsce najsmaczniejsze i dziwnie wesołe", a sekretarz królowej Ludwiki Marii Des Noyers w 1655 "należy do najpiękniejszych i najlepiej ufortyfikowanych w tym kraju". Dziś jeden z wielu zamków na terenie Śląska robiących przygnębiające wrażenie. Wielka zdewastowana ruina, na którą nikt nie chce dać pieniędzy, a ewentualnych kupców prywatnych ignoruje się. Stoi w północno-zachodnim narożniku starego miasta, na skarpie ponad doliną rzeczki Osobłogi.




Góry Opawskie

Biskupia Kopa- wieża i ruiny schroniska Rudolfsheim

Najwyższy szczyt Gór Opawskich, a także najwyższe wzniesienie woj. opolskiego, zwracające z daleka uwagę piękną dzwonowatą sylwetką, wznoszące się ponad 600 m. ponad okoliczne równiny. Była to od wieków góra graniczna. Dziś jej szczytem biegnie granica polsko-czeska.


Gwarkowa Perć i skałki w okolicach Jarnołtówka i Pokrzywnej

Ogromne stanowisko czosnku niedźwiedziego w dolinie Bystrego Potoku

tama i kościół w Jarnołtówku







Niewielkie, kilkunastotysięczne miasteczko w powiecie nyskim. Niegdyś wspaniałe uzdrowisko, odwiedzane tłumnie przez kuracjuszy z Polski i Europy. Znane z górnictwa złota i wspaniałego klimatu. Do Głuchołaz warto przyjechać nie tylko ze względu na uroczy rynek i kilka bardzo sympatycznych zabytków, ale przede wszystkim ze względu na mnogość ścieżek rowerowych, bliskość Gór Opawskich i czeskich Jeseników. Tu sezon trwa naprawdę cały rok...

Kluczbork to ładne miasto leżące w województwie opolskim, nad rzeką Stobrawą, około 50 km od Opola. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to został założony przez joannitów. Później o tym mieście głośno było za sprawą Jana z Kluczborka - autora mowy przygotowanej na powitanie Władysława Jagiełły po grunwaldzkiej bitwie. Z Kluczborskiej Ziemi pochodzi też ks. Jan Dzierżon - słynny pszczelarz, którego imię nosi tutejsze Muzeum.

Muzeum Wsi Opolskiej to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie opolskim i jedno z czterech tego rodzaju, położonych w historycznych granicach Śląska. W ciągu prawie 50 lat działalności Muzeum stworzona została bogata plenerowa ekspozycja zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego. Do tego Disneyowski zamek w Mosznej i piękne tereny spacerowe. No i ogromny kirkut w Białej.

Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |