Aktualizacja: listopad'19Opolszczyzna
Rzepak, opuszczone dwory i Kopa Biskupia

Informator:


O regionie:

Leżąca pomiędzy Dolnym a Górnym Śląskiem jest nieco zapomnianym regionem Polski. Mało kto wie, że tutaj zaczynają się Sudety - najdalej na wschód wysunięty szczyt Sudetów to Gajna w masywie Długoty. Mało kto wie, że planowane jet otwarcie opolskiego odcinka szlaku Architektury Drewnianej, bo to właśnie tutaj aż roi się od drewnianych cudeniek architektury sakralnej. Mało kto wie, ze nie musi jechać do Neuschwanstein - tu w Mosznej znajdziecie bliźniaczy Disney'owski zamek. Dołóżmy do tego przepiękny skansen w Opolu i kilkaset kilometrów ścieżek rowerowych.

Czy to jeszcze Dolny Śląsk czy Opolszczyzna? Mieszają się tu oba regiony- trudno go bowiem nazwać Brzegowszczyzną:) Kilkanaście kilometrów w bok od autostrady znajdują się cudne miasteczka: Brzeg ze swoim zamkiem książąt oraz Grodków ze wspomnieniem Elsnera, pierwszego nauczyciela Chopina. I do jednego i do drugiego wstąpiłam po drodze przez przypadek. Grodków pokazywałam autostopowiczowi z Niemiec- Philippe, który był oczarowany... lodami czekoladowymi za dwa złote;), do Brzegu zaś zawitałam późnym wieczorem wracając z podróży służbowej do Wrocławia. I.. proszę Państwa- przypadek rządzi... Akurat odbywał się tam pokaz tańców średniowiecznych w wykonaniu tancerzy francuskich. Popatrzcie na ich chodaki i wyobraźcie sobie jaką piękną muzykę można nimi stworzyć działając wspólnie... Nie oddam tego klimatu za nic, bo nie potrafię, ale jeśli kiedyś zobaczycie takie chodaki na nogach starszych państwa... poczekajcie... zaraz popłynie dźwięk.
Linkownia:


Noclegi:


Na razie dział noclegowy obejmuje Sudety Wschodnie. Kiedyś zapewne się poszerzy. A może nie :)

- Dział NOCLEGI w Górach Opawskich na Muwit.pl

Księgarnia:

Przyznajmy - czasy, kiedy Góry Opawskie były atrakcyjne dla turystów, minęły bezpowrotnie. Nie ma też co liczyć na reprinty - chyba, że niemieckie. Jedyna nadzieja w pasjonatach, piszących monografie regionalne i w tych, którzy publikują artykuły w miesięczniku "Sudety".


Ochrona Przyrody:


Park położony jest w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, tuż przy granicy z Republiką Czeską i obejmuje północne stoki oraz przedgórze Gór Opawskich, będących najbardziej na wschód wysuniętą częścią Sudetów polskich.Park wraz z otuliną obejmuje gminę Głuchołazy w powiecie nyskim oraz gminy Prudnik i Lubrza w powiecie prudnickim.

Warto zobaczyć:


Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie Opolskiem i jedno z czterech tego rodzaju, położonych w historycznych granicach Śląska. Jeden z ładniejszych skansenów na trasie MUWITu.

Pałac w Mosznej
Zapewne gdyby nie Magda i Marek, przypadkowo spotkani autostopowicze, nie wybrałabym się tej jesieni do Mosznej. Pałac, choć niewątpliwie unikatowy, jakoś nie wzbudził mojego zachwytu. Ale ponieważ miałam wolną niedzielę... A Magda i Marek w Mosznej jeszcze nie byli...
Dla wielbicieli przyrody i muzyki Moszna to majowe święto Kwitnących Azalii. Dla kuracjuszy- tu odzyskuje się siły. Dla badaczy historii to nierozwiązana zagadka osoby architekta i idei właściciela. Dla wszystkich to miejsce zdumiewające rozmachem i oryginalnością, o zagmatwanej i tajemniczej historii.

Kirkut w Białej
Po drodze zajrzeliśmy do Białej- odkąd zrobiono obwodnicę (udostępniona w lecie 2008) łatwo ominąć to urocze miasteczko, rozsypujący się pałac, wieże ciśnień i ... jeden z najpiękniejszych kirkutów na Śląsku.
Zachowany do dnia dzisiejszego kirkut na wzgórzu zwanym Kopcem (po niemiecku Schwedenschanze), powstał nie później niż w 1621 r. Z tego też roku pochodzi najstarsza zachowana macewa. Jest to największa i najstarsza nekropolia żydowska w województwie opolskim. Można na nim zobaczyć ponad 900 starych macew- to niewiele, biorąc pod uwagę, że było tu około trzech tysięcy pochówków. Jednak część macew została zniszczona. Najstarsza zachowana stela pochodzi z grobu Estery, córki Symchy, zmarłej w roku 5382, tj. 1621/1622. Cmentarz w Białej jest położony po prawej stronie drogi na Prudnik.
Wg miejscowych plotek znajduje się tu jedyny cmentarz żydowski na świecie położony dokładnie tak jak cmentarz w Jerozolimie! Ile w tym prawdy nie wiadomo, ale wstąpcie do Białej i sami zobaczcie. Cmentarz znajduje się przy wjeździe od Prudnika, po drugiej stronie zaś popularne na Śląsku, wieże ciśnień- ponoć kiedyś chciano w jednej z nich urządzić restaurację i kawiarnię.Nysa
Z przepiękną katedrą i olśniewającym skarbcem św. Jakuba, przyciągające rzesze turystów w lipcowy weekend na jarmark jakubowy i nie mniej amatorów wielkich bitew na Dni Twierdzy Nysa /koniecznie zobaczcie forty/.
Zamek w Głogówku
Zamek nie był największą ani najpiękniejszą rezydencja na Śląsku, ale zawsze wzbudzał zachwyt odwiedzających go gości. Podkreślano wspaniałą atmosferę panująca u Oppersdorrfów. Np. Jakub Sobieski, ojciec Jana III pisał w 1638 r. "miejsce najsmaczniejsze i dziwnie wesołe", a sekretarz królowej Ludwiki Marii Des Noyers w 1655 "należy do najpiękniejszych i najlepiej ufortyfikowanych w tym kraju". Dziś jeden z wielu zamków na terenie Śląska robiących przygnębiające wrażenie. Wielka zdewastowana ruina, na którą nikt nie chce dać pieniędzy, a ewentualnych kupców prywatnych ignoruje się. Stoi w północno-zachodnim narożniku starego miasta, na skarpie ponad doliną rzeczki Osobłogi.Turystyka aktywna:

Opolszczyzna jest genialnym terenem na rower. Za niedługo pojawią się tutaj propozycje tras rowerowych - na razie zapraszamy w Góry Opawskie - wybitnym plusem jest to, że właściwie na rowerze można wszędzie, gdzie tylko są drogi- szlaki piesze poprowadzone są bitymi traktami (w zdecydowanej większości), także z powodzeniem można je wykorzystywać do uprawiania turystyki rowerowej. Dzięki współpracy z Euroregionem Pradziad zarówno ziemia nyska jak i powiat prudnicki pokryte są gęstą siecią ścieżek i dróg rowerowych- uważajcie jednak na samochody - w większości prowadzą "normalnymi drogami".

Czy wiesz, że:

Do niedawna miasto Prudnik znane było w świecie pilotów i przewodników, jako jedyne miasto w Polsce, gdzie trzeba było obniżać autokary. Główna droga przebiegała bowiem pod wiaduktem, którego wysokość uniemożliwiała przejazd standardowego autokaru.

Galerie zdjęć:

Muzeum Wsi Opolskiej

Zamek w Mosznej > jesienią i > latem

Kirkut w Białej późnym latem i późną jesienią


Opolski MUWIT:


Gdzie jest Lucia? - o zmianach na gastronomicznej mapie Głuchołaz

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach

Opolszczyzna miała swój Biskupin

Na nielegalu w Piorunkowicach


Opolskie drewniaki:Specjalny szlak – Szlak Architektury Drewnianej zaczyna się w skansenie Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach i prowadzi 100 km na wschód m.in. przez: Czarnowąsy, Dobrzeń Wielki, Kolanowice, Laskowice, Bierdzan, Lasowice Wielkie i Małe, Chocianowice, Olesno.

Gwoździany - już na wyjeździe, w kierunku Lublińca
Obórki - szachulcowy kościół ziemi brzeskiej
Muzeum Wsi Opolskiej - w Opolu-BierkowicachCopyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |