Aktualizacja: 11.listopad'2022
  




Lubelskie
Drewniane cerkwie w nieskażonej przyrodzie



Malowniczo położone pomiędzy Wisłą a Bugiem, na styku kultur wschodu i zachodu, kusi egzotyką; pełne przyrody z dwoma parkami narodowymi (Roztoczański i Poleski) i zabytków ze Starym Miastem w Zamościu na czele, wpisanym na listę UNESCO; Lubelskie kusi rejsem po Wiśle w Kazimierzu, spacerami w pradolinie Wisły, kuracjami w uzdrowiskach oraz zabytkami stolicy województwa – Lublina...
Tylko tutaj tak blisko siebie znajdują się cerkwie, synagogi, kościoły katolickie i unickie, tatarskie cmentarze i żydowskie kirkuty. Ziemia między Wisłą a Bugiem ma wiele tajemnic do odkrycia i mnóstwo wyjątkowych atrakcji od Polesia po Roztocze. Kraina Lessowych Wąwozów położona w zachodniej części województwa lubelskiego jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w kraju. Wyróżnia go największe zagęszczenie wąwozów w Europie. To dla nich, ale też dla artystycznego klimatu oraz zabytków, turyści ściągają licznie do Kazimierza Dolnego, przeprawiając się potem promem przez Wisłę do częściowo odbudowanego, obronnego zamku Firlejów w Janowcu.




Przewodniki PLUS:

Zamość


Prowincje:

Karpaty Zachodnie

Niż Środkowoeuropejski

Niż Wschodnioeuropejski

Ochrona przyrody:






Lista MUWITowa:

  • Zamość
  • Lublin
  • Roztoczański P.N.
  • Poleski P.N.

  • źródło fotografii


    UNESCO na Lubelszczyźnie
    Zamość - idealne miasto renesansowe
    Zamość jest doskonałym przykładem miasta, które zachowało pierwotny układ urbanistyczny "idealnego miasta renesansowego", z fortyfikacjami i zabudową, w której cechy architektury włoskiej przenikają się z lokalną tradycją artystyczną. Prywatne miasto kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego, zostało założone w 1580 roku według najlepszych włoskich wzorów "miasta idealnego". Niewielkie korekty wzorca wynikały jedynie z ukształtowania terenu. Rozplanowanie miasta wraz z fortyfikacjami oraz najważniejsze budowle zaprojektował Bernard Morio, architekt z Padwy. Jemu również zawdzięcza Zamość powielany model piętrowej kamienicy rynkowej z podcieniami, zwieńczonej attyką.



    W skansenie
    Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi

    Pełna nazwa muzeum i opiekującego się nim Towarzystwa zdradza wyjątkowość tego miejsca i koncepcji, jaka towarzyszyła jego powstaniu. Zgodnie z nią, obiekt ma eksponować elementy kultury materialnej właściwe regionowi, który podlegał różnym wpływom. Z jednej strony oddziaływały tradycje właściwe Ziemi Chełmskiej, z drugiej zaś te charakterystyczne dla Podlasia. Nie można przy tym zapominać o roli nieopodal znajdującej się granicy polsko-białorusko-ukraińskiej – jej obecność bez wątpienia przyczynia się do jeszcze większego urozmaicenia regionu.



         

    Nieskażone krajobrazy
    Sobiborski Park Krajobrazowy

    Położony na południe od Włodawy fragment Polesia Lubelskiego, ograniczony od wschodu meandrującym Bugiem to jeden wielki rezerwat przyrody, porośnięty starymi lasami, pełen niedostępnych oczeretów i bużysk- jak tutaj określane są starorzecza. Do niemal codziennych doświadczeń może sprowadzać się tu spotkanie z sarną, jeleniem, bobrem, czy królem tutejszej puszczy- łosiem. Szczęściarze mogą opowiadać o napotkanym wilku, czy sowie mszarnej, lub bocianie czarnym, który upodobał sobie tutejsze gąszcze do gniazdowania. W okresie godowym wytrwali przyrodnicy mogą trafić na żółwia błotnego i inne gatunki zamieszkujące pobliskie rezerwaty. Derkacze wrzeszczą na naszej łące przez całe lato, zaś towarzyszący nam przez sporą część jesieni klangor żurawi jest najprzyjemniejszą muzyką dla zmęczonego cywilizacją ucha. W ostatnim czasie w Lasach Sobiborskich pojawił się Ryś, jeden z najrzadziej występujących oraz chronionych przedstawicieli rodziny kotowatych. (tekst z: siedliskosobibor.pl)



         


    Pałace i zamki
    Pałac w Puławach

    Zamek obronny wzniesiono w Puławach w latach 1671-1676 dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Jego plany rezydencjonalne zrealizował holenderski architekt Tylman z Gameren. Budowla miała kształt prostokąta z czterema alkierzami w narożach, przygotowana była do pełnienia funkcji obronnych. W 1706 roku, kiedy Puławy stały się własnością rodu Sieniawskich, wojska szwedzkie zniszczyły pałac i jego otoczenie. Dziś ma w nim siedzibę Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, jednakże pałac udostępniony jest do zwiedzania.
    Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika, codziennie w godz. 9.00- 17.00. W sezonie zimowym (21 października- 19 kwietnia) od 10.00 do 15.00. Osoby indywidualne wchodzą o pełnych godzinach.


    Zamość jest doskonałym przykładem miasta, które zachowało pierwotny układ urbanistyczny "idealnego miasta renesansowego", z fortyfikacjami i zabudową, w której cechy architektury włoskiej przenikają się z lokalną tradycją artystyczną. Prywatne miasto kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego, zostało założone w 1580 roku według najlepszych włoskich wzorów "miasta idealnego". Niewielkie korekty wzorca wynikały jedynie z ukształtowania terenu. Rozplanowanie miasta wraz z fortyfikacjami oraz najważniejsze budowle zaprojektował Bernard Morio, architekt z Padwy. Jemu również zawdzięcza Zamość powielany model piętrowej kamienicy rynkowej z podcieniami, zwieńczonej attyką. Stare miasto w Zamościu zostało wpisane na listę UNESCO.

    Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |