Nie tylko stolica
W bezpośrednim sąsiedztwie stolicy rozciągają się kompleksy leśne Mazowieckiego i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Na turystycznych szlakach Mazowsza spotykamy ruiny zamku książąt mazowieckich w Czersku, obiekty Twierdzy Modlin, pozostałości fortów w Beniaminowie.
Na trasie wędrówek mazowieckich znajdziemy zabytkowe budowle kościelne- jak choćby płocką katedrę na Wzgórzu Tumskim, kościół i klasztor pasjonistów w Przasnyszu i rozsiane po całej okolicy urocze drewniane kościółki. Prawdziwą ozdobą krajobrazu mazowieckiego są odremontowane pałace i dworki szlacheckie. Warto zajrzeć do Opinogóry, gdzie w neorenesansowym pałacyku urządzono Muzeum Romantyzmu, w nieodległej Gołotczyźnie działa z kolei oddział Muzeum Pozytywizmu. Warto również odwiedzić Pułtusk- jedno z najstarszych miast Mazowsza. Tropiciel śladów przeszłości znajdzie tu najdłuższy rynek w Europie, piękną XV- wieczną Kolegiatę z renesansowymi freskami na sklepieniu, dom, w którym Napoleon spędził 6 dni po bitwie pod Pułtuskiem, gotycką wieżę ratuszową z 1405 r., zabytkowe kościoły, fragmenty murów obronnych.
Mazowsze - z notatnika krajoznawcy >>
Zdjęcia regionu - Nizina północnomazowiecka i środkowomazowiecka >>
Rejon tak ogromny, jak różnorodny. Oprócz wielomilionowej, ruchliwej stolicy Polski, znajdziemy tu urocze wsie, małe miasteczka, zamki, pałace i dwory. czasem trzeba będzie poszukać miejsca, gdzie znaleźć można spokój i ciszę, aby odpocząć od cywilizacji, a kilkadziesiąt kilometrów dalej dużo samozaparcia będzie wymagało znalezienie jakiejkolwiek cywilizacji:)
Jeszcze w średniowieczu większość regionu porastały wielkie puszcze. Do dziś zachowały się tylko ich fragmenty, ale i tak są to imponujące kompleksy leśne, objęte ochroną w parkach Narodowych. W pobliżu Warszawy jest położona Puszcza Kampinoska. Stanowi świetne tereny rekreacyjne, idealne dla wycieczek pieszych, konnych i rowerowych.

W odróżnieniu od Gór Świętokrzyskich miejscowe hutnictwo nie było działaniem sezonowym prowadzonym w pobliżu pokładów rudy, ale rozwijało się w obrębie i sąsiedztwie wielkich, stabilnych osad. Istniejące na Mazowszu osady hutnicze, wąsko wyspecjalizowane w tej produkcji, osiągały zaskakująco olbrzymie rozmiary. Bez przesady możemy mówić, że takie osiedla jak Milanówek, Biskupice koło Brwinowa, Brwinów, Pęcice i Parzniew koło Pruszkowa są największymi osadami hutniczymi w Europie. Szacujemy, że w istniejącej 100-150 lat osadzie w Milanówku dokonano ok. 20 tysięcy wytopów.
O tradycjach hutniczych i metalurgicznych można dowiedzieć się w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.

TWIERDZA MODLIN:
Twierdza Modlin jest wybitnym i unikatowym dziełem fortyfikacyjnym w skali Europejskiej, porównywalnym tylko z Twierdzą Verdun o 200 letniej historii istnienia i działalności. Twierdza ta stanowi pomnik architektury obronnej, budowanej na przemian przez 4 narodowości: polską, rosyjską, francuską, niemiecką.
Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu wybitne walory obronne. Znaczenie tego miejsca docenił również król szwedzki Karol Gustaw, zakładając tu obóz warowny o narysie gwiazdy czteroramiennej tzw. „Bugskansen”, który przetrwał aż do 1660r. W 1806r. Napoleon, dążąc do rozciągnięcia swych wpływów na wschodzie Europy, tworzy Księstwo Warszawskie. Rozpoczyna budowę na terytorium Księstwa szeregu twierdz. Wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie, podejmuje Napoleon, w grudniu 1806r. w czasie pobytu w Poznaniu.

Pałacyk w Opinogórze
Romantyczny park w stylu angielskim wraz ze zróżnicowanym drzewostanem i kilkoma stawami rybnymi stwarza znakomity mikroklimat. Do tego szczypta historii... Opinogórski pałacyk uznawany za jedną z piękniejszych budowli neogotyckich w Polsce, to miejsce związane z osobą poety, Zygmunta Krasińskiego W podziemiach kościoła spoczywają prochy Krasińskiego, jego przodków, a na miejscowym cmentarzu znajduje się wiele grobów przyjaciół domu Krasińskich.
Muzeum płyty gramofonowej w Pionkach
Pierwsze w Polsce multimedialne muzeum płyty gramofonowej powstanie w Pionkach (Mazowieckie)- mieście, w którym do końca lat 80. w Zakładach Tworzyw Sztucznych Pronit tłoczono płyty winylowe na zlecenie największych polskich wydawnictw muzycznych.
Zamek w Szydłowcu
Zamek w Szydłowcu należy do najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich. Dorównywał wspaniałością architektury i wystroju kamieniarskiego najświetniejszym ówczesnym rezydencjom. Jego zewnętrznej okazałości odpowiadały wnętrza wyposażone w bogate portale miejscowego kamienia, polichromowane stropy kasetonowe, malowane fryzy, piece z wielobarwnych kafli i ozdobne posadzki. Jego współczesny wygląd pochodzi z czasów Radziwiłłów. Zamek położony jest na sztucznej wyspie, otoczonej fosą, w samym środku malowniczego parku.
fot. www.szydlowiec.pl
Już ich nie ma:
Drewniany most w Wyszogrodzie:
Stary drewniany most na Wiśle w Wyszogrodzie został zbudowany przez Niemców w 1944 roku rękami polskich i radzieckich jeńców wojennych. Wykonano go z drewna pochodzącego z Puszczy Kampinoskiej, miał długość 1300 m i liczył 60 przęseł. Most został rozebrany pod koniec 1999 roku, do tego czasu był uważany za najdłuższy most drewniany w Europie.