W pigułce:


z archiwum MUWIT.pl


Konin >>> Skansen w Gosławicach

Skansen udostępniany jest zwiedzającym w okresie letnim/ maj –wrzesień/. Jest też miejscem organizowania imprez plenerowych o tematyce etnograficznej, jak pokazy; kucia konia, lepienia garnków, wypieku chleba, plenery rzeźbiarskie, malarskie, występy ludowych zespołów folklorystycznych oraz festyny. Skansen uzupełnia tzw. mała architektura – wiata z maszynami rolniczymi m.in. przedwojennych konińskich producentów, piec wolno stojący do wypieku chleba, studnia do wody z „ żurawiem”. r Całość uzupełnia przydomowy ogródek, gdzie uprawia się typowe wiejskie warzywa, zioła i kwiaty.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Opole >>> Skansen Wsi Opolskiej- Przewodnik PLUS

To jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie opolskim i jedno z czterech tego rodzaju, położonych w historycznych granicach Śląska. W ciągu prawie 50 lat działalności Muzeum stworzona została bogata plenerowa ekspozycja zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Kolbuszowa >>> Skansen

Wśród obiektów zlokalizowanych na terenie skansenu znajdują się między innymi: młyn wodny z Żołyni z 2 poł. XIX w.,będący przykładem przemysłowego budownictwa Lasowiaków, stodoła z Kopci z 1749 r., chałupa z Raniżowa z końca XVIII w.- przykład zanikającego budownictwa z okresu osadnictwa józefińskiego w Puszczy Sandomierskiej. Plenerowa ekspozycja uli rozmieszczonych w niewielkim zagajniku ilustruje najważniejsze etapy rozwoju pszczelarstwa na terenie Puszczy Sandomierskiej.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Malbork >>> Zamek krzyżacki

Główną atrakcją Malborka jest, oczywiście, "największa kupa cegieł na świecie". Zamek będący największą ceglaną fortecą na świecie. Dawna stolica Zakonu Krzyżackiego, znajdująca się od 1997 roku na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zbudowany w XIV wieku, nieskutecznie oblegany przez Władysława Jagiełłę po bitwie pod Grunwaldem, po wojnie trzynastoletniej był siedzibą starostów. Jedna z największych atrakcji turystycznych Polski.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Lębork >>> Zamek krzyżacki

Komimo burzliwych dziejów i wielu zdarzeń, podczas których ucierpiała substancja architektoniczna miasta, w Lęborku zachowało się kilka cennych i ciekawych zabytków. Należą do nich: kościół św. Jakuba z przełomu XIV i XV wieku, pozostałości miejskich murów obronnych z XIV wieku, Baszta Bluszczowa z XIV wieku, zamek krzyżacki z II połowy XIV wieku, młyn z przełomu XIV i XV wieku i tzw. Dom Młynarza z XIX w., spichlerz solny z XVI w., ratusz miejski z 1900 roku, budynek poczty z 1905 roku, kościół NMP Królowej Korony Polski z II połowy XIX w., zespół kamieniczek mieszczańskich z przełomu XIX i XX wieku oraz wieża ciśnień z 1912 roku.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Morąg >>> Zamek krzyżacki- Przewodnik PLUS

Zamek krzyżacki w Morągu zbudowano w pierwszej połowie XIV wieku jako siedzibę wójta. Zamek był otoczony podwójnymi murami, a po rozbudowie zyskał dwa skrzydła, które wraz z głównym budynkiem okalały dziedziniec. Zamek otaczała fosa zasilana z jeziora. Po sekularyzacji Prus zamek został siedzibą starostów książęcych. W XVI wieku, po wybudowaniu nowej siedziby starosty (Pałac Dohna), zamek krzyżacki został opuszczony, niszczał, w 1815 roku częściowo rozebrany. Zachował sie jeden budynek, fundamenty i zarys murów. Obecnie prywatny z planami na częściową rekonstrukcję.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Grudziądz >>> Fortyfikacje, zamek i Bory Tucholskie- Przewodnik PLUS

Miasto stanowi naturalną „bramę” do Borów Tucholskich, ziemi chełmińskiej i Pojezierza Iławskiego. Tu też znajdziemy zamek krzyżacki w tzw. trwałej ruinie. Dziś, oprócz dobrze zachowanych gotyckich zabytków i barokowych klasztorów, turyści mogą zwiedzać niemal wszystkie forty, a w „dni otwarte” (3 maja oraz 11 listopada) oraz w każdą sobotę od maja do września - także cytadelę, która pozostaje w rękach wojska. Grupy zorganizowane mogą zwiedzać tę twierdzę także w pozostałe dni roku. Przy okazji pobytu w Grudziądzu trzeba odwiedzić jedyną w Europie tężnię zamkniętą w piramidzie. Dzięki zamkniętemu obiegowi powietrza stężenie ważnych dla zdrowia pierwiastków jest tak duże, że – jak oceniają specjaliści balneologii – godzina inhalacji w piramidzie równa jest całodziennej absorbcji jodu nad morzem. Solankę wykorzystuje się także w basenach rekreacyjnych.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Nowy Targ >>> Gorce

To idealne miejsce na wyjście w Gorce (masyw Turbacza), ale nie tylko. To w Nowym Targu znajduje się kościół cmentarny św. Anny. Tuż obok - sanktuarium w Ludźmierzu. A nad Harklową mieszka Japonka. Kierując się na wschód, praktycznie co wieś, znaleźć można piękne drewniane zabytki. Poczynając od dworu Tetmajerów w Łopusznej (tu też kościół drewniany), kościół w Harklowej, aż po arcypiękny kościół w Dębnie (Podhalańskim), docenionym przez UNESCO. A jeśli wyjdziecie w góry, to szlaków tu jest dużo. Najbardziej uczęszczany szlak to ten, który wiedzie na Turbacz i Jaworzynę Kamienicką. A tam kapliczka Ostatniego Czarownika. Baca zwany Bulandą znany był w całych Gorcach.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Bielsk Podlaski

Wśród torfowisk i byłych bagien na wys. 145 m n.p.m. Na Wysoczyźnie Bielskiej, rozciągającej się w kierunku południowym od rzeki Narwi, na lekko falistych równinach rozłożył się Bielsk Podlaski, znany jako miasto cerkwi. Faktycznie - jest ich tu zatrzęsienie, w tym kilkanaście zabytkowych, a wszystkie mienią się kolorami tęczy.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Chęciny

Najbardziej znanym zabytkiem Chęcin jest górujący nad miastem zamek. Jest on prawdopodobnie najbardziej na północ wysuniętą twierdzą, wybudowaną za czasów dynastii Przemyślidów. Fundatorem zamku był bowiem najprawdopodobniej król Wacław II lub jego wierny stronnik biskup krakowski Jan Muskata.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Bydgoszcz

Rzeka Brda to największy z bydgoskich skarbów. Każdego dnia jest na wyciągnięcie ręki dla mieszkańców i licznie odwiedzających nas gości. Od lat nasze Miasto stawia na ekologię. Dzięki temu dziś rzeka jest czysta, pełna życia, zachęca do wypoczynku i relaksu nad jej brzegiem. To właśnie nad Brda dzieją się najważniejsze przedsięwzięcia rozrywkowe w naszym Mieście. Ster na Bydgoszcz każdego roku w czerwcu przyciąga tysiące gości i największe gwiazdy estrady, Rzeka Muzyki pozwala odkryć muzykę klasyczną w zupełnie nowej scenerii.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Wiślica

Wiślica należy do najstarszych osad na terenie średniowiecznej Małopolski. Nazwa pochodzi od rzeki Wisły. Pierwsze wzmianki o grodzie znajdują się w materiałach źródłowych z 1135 r. Wtedy Bolesław Krzywousty na skutek nacisków ze strony cesarza niemieckiego, został zmuszony przestać popierać zięcia Borysa przeciwko władzy Węgier.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Drawsko Pomorskie

Drawsko swoją współczesną sławę zawdzięcza niedalekiemu poligonowi wojskowemu. Ów poligon zajmuje powierzchnię ponad 36 tysięcy hektarów i jest największym poligonem w Europie. Jedynie tu duże jednostki taktyczne mogą w ramach szkolenia rozwinąć natarcie lub obronę. Drugiego takiego miejsca nie ma w Europie. Dzięki tym parametrom poligon ten cały czas "żyje", bowiem w ćwiczeniach na jego terenie szkolą się oddziały wojskowe z całej Europy i spoza niej.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Czerwony Klasztor >>> Ikar z Pienin

Najbardziej atrakcyjną częścią Zamagurza jest Czerwony Klasztor. Wieś i ośrodek turystyczny zawdzięczają nazwę klasztorowi kartuzów, który powstał na początku XIV wieku (miał gzymsy, futryny i sklepienia żebrowe w kolorze czerwonym, stąd wzięła się nazwa Czerwony Klasztor).

W dzielnicy Czerwony Klasztor - uzdrowisko znajduje się siedziba Pienińskiego Parku Narodowego. Corocznie w czerwcu odbywa się tu tradycyjny Zamagurski festiwal folklorystyczny a we wrześniu Międzynarodowy Slalom Pieniński.

Więcej | Przewodnik PLUS
z archiwum MUWIT.pl


Kruszyniany

Powiadają, że Kruszyniany to wioska "trójniedzielna". W piątek modlili się tam wyznawcy islamu, w sobotę żydzi, w niedzielę zaś chrześcijanie. Niektórzy mieszkańcy żartowali sobie nawet, że jest tyle okazji do świętowania, że brakuje czasu na pracę.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Strzelno

Miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone na terenie tzw. Białych Kujaw (zwanych też Kujawami Garbatymi – od wydmowych pagórków piaszczystych ciągnących się na południu). Ze Strzelnem wiążą się legendy o św. Wojciechu, który miał tędy przejeżdżać na wyprawę misyjną do kraju Prusów. Ważny punkt na trasie Szlaku Piastowskiego.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Jesenik [CZ] >>> Uzdrowisko Priessnitz'a'

Wjeżdżając dzisiaj do Jesenika trudno uwierzyć, że pierwszy zakład powstał w drewnianych barakach, w których ustawiono miednice, wanny i węże służące do polewania kuracjuszy. Ten prosty zakład wodoleczniczy przeżywał prawdziwe oblężenie pod koniec XIX wieku. Prawdą jest, że listy adresowane "V. Priessnitz – Europa" docierały do adresata bez błądzenia. Ale okolice Jesenika to nie tylko uzdrowisko- choć głównie z uzdrowiska żyją okoliczni mieszkańcy. To również ośnieżony szczyt Pradziada i masyw Jeseników, stworzony do wędrówek. To wspaniałe czeskie jaskinie, zamek w Jaworniku i wreszcie- skansen górnictwa złota. Warto przekroczyć granicę...

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Solina

W sezonie tłumy wczasowiczów, poza sezonem... Solina przez lata była sercem Bieszczad. Dalej już samemu "nie lzia", a przynajmniej bardzo niebezpiecznie. Wagabundzi, studenci i szukający spokoju jechali dalej- do Cisnej, Wetliny, Ustrzyk. Nad Solinę zaś jechało się z rodziną odpocząć, ze znajomymi na ognisko, teoretycznie w dzikie Bieszczady, w praktyce do ośrodków wypoczynkowych, których tu było zatrzęsienie. Minęły te czasy - ośrodki stoją nadal, nie świecą pustkami, ale ich stan woła o pomstę do nieba (w większości) Zalew zaś przeżywa odrodzenie - coraz częściej widać tu turystów zainteresowanych kajakami, żaglówkami, bądź tych którzy przyjeżdżają na koncert.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Kołobrzeg >>> Kurort nadmorski

Kołobrzeg jest miastem o ponad tysiącletniej historii, jednak trzeba pamiętać, że jego położenie ulegało zmianie, i pierwotna osada uważana za średniowiecznego przodka (VIII/IX wiek) dzisiejszego Kołobrzegu leżała mniej więcej w okolicy dzisiejszego Budzistowa, to znaczy ok. czterech kilometrów w głąb lądu od dzisiejszej lokalizacji Kołobrzegu, czyli od ujścia Parsęty do Morza Bałtyckiego. Naturalne bogactwo tego terenu, czyli solanka sprawiło, że w X wieku założono tu miasto, którego mieszkańcy trudnili się głównie warzeniem soli, a także kupiectwem. W 1000 roku Bolesław Chrobry założył tam biskupstwo podległe arcybiskupowi gnieźnieńskiemu.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Krynica >>> Uzdrowisko

Krynica to przede wszystkim uzdrowisko i kurort narciarski. To miejsce imprezowo- kulturalno- rozrywkowe. Organizowane tu są koncerty muzyki klasycznej- m.in. Festiwal Jana Kiepury. Słynną postacią krynicką jest również Nikifor- jego malarstwo znane jest na całym świecie. W centrum Krynicy powstało w związku z tym Muzeum Nikifora, które znajduje się w pięknym drewnianym domu, Willi Romanówka. Krynica jest uzdrowiskiem i kurortem- i to należy zapamiętać. Choć mimo tłumów warto ją odwiedzić, Chociażby ze względu na unikatowe walory uzdrowiskowe oraz przepiękną, drewnianą, architekturę uzdrowiskową. Coraz mniej kuracjuszy udaje się w kierunku parku zdrojowego, a szkoda, bo jest to jeden z ładniejszych miejskich terenów leśnych w okolicy. W Krynicy łączą się szlaki piesze, rowerowe, konne i narciarskie. Najsłynniejsza jest oczywiście trasa narciarska z Jaworzyny Krynickiej.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Busko Zdrój >>> Uzdrowisko na Ponidziu

Busko-Zdrój to unikalna miejscowość w herbie której znajduje się słońce! Z uwagi na dużą liczbę dni ciepłych (ponad 300 dni w roku) miasto uznawane jest za najbardziej nasłonecznione polskie uzdrowisko. Miasto zaprasza wszystkich chcących skorzystać walorów leczniczych wód solankowych znanych już w XII w., jak również tych którzy chcą skorzystać z ofert zabiegów relaksacyjnych oraz wellness, wspierających urodę, witalność i odporność organizmu.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Elbląg

Unikatowe eksponaty pochodzące ze stanowisk archeologicznych elbląskiego Starego Miasta. Prowadzone na niespotykaną w Europie skalę prace wykopaliskowe sprawiają, że z każdym rokiem zbiory muzealne powiększają się o kolejne eksponaty. Niektóre z tych przedmiotów są ewenementami na skalę europejską, jak chociażby kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych, znaków pielgrzymich, tablic woskowych używanych kiedyś jako pomoc dydaktyczna. Odnalezione przedmioty świadczą także o rozległych kontaktach handlowych kupców elbląskich z wieloma ośrodkami dawnej Europy.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Słupsk

Słupsk jest miastem, które potrafi pozytywnie zaskoczyć odwiedzających je turystów. Może pochwalić się dużą liczbą zabytków i atrakcji. Wśród nich są gotyckie kościoły i bramy, jeden z najstarszych młynów w Polsce, Zamek Książąt Pomorskich, urokliwy deptak na ulicy Nowobramskiej.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Kościerzyna

Kościerzyna może pochwalić się dość nietypowym herbem - czarnym niedźwiedziem kroczącym pod dębowym konarem. Szukając wytłumaczenia tej symboliki można natrafić na ciekawą opowiastkę. Postać zwierzęcia ma jakoby wywodzić się z lokalnej legendy, według której dawno temu złowrogi niedźwiedź był postrachem okolicy i raz po raz atakował tutejszych mieszkańców. Dopiero jeden z bohaterskich młodzieńców pokonał bestię stawając z nią w szranki.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Ciechocinek >>> Uzdrowisko - tężnie solankowe

Ciechocińska Warzelnia Soli to unikatowy zarówno w skali kraju i świata zabytek przemysłowy, który stanowi ostatnie ogniwo w ciągu technologicznym produkcji ciechocińskiej soli spożywczej. To właśnie na terenie Warzelni Soli od 185 lat niezmiennie, w sposób tradycyjny wytwarza się ciechocińską sól spożywczą. Podczas warzenia otrzymuje się także Ciechociński Szlam i Ług posiadające właściwości lecznicze. W Zabytkowej Warzelni Soli, w części nieużywanej do produkcji utworzono muzeum. Znajduje się tu wiele eksponatów związanych z warzelnictwem i działalnością uzdrowiskową Ciechocinka, między innymi dawne aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Czchów >>> Jezioro Czchowskie i Rożnowskie

Niewielka miejscowość, z tradycyjną zabudową, znana z obu jezior (Czchowskiego i Rożnowskiego) oraz zamków nad jeziorem. Tu leży Tropsztyn, baszta w Czchowie oraz ruiny zamku w Melsztynie. Tereny te sa też znane jako Kraina Kwitnącej Jabłoni. Niedaleko znajduje się Łącko, znane ze słynnej łąckiej śliwowicy. Niedaleko zaś znajduje się Lipnica, w której XV-wieczny, drewniany kościół stoi nad Uszwicą. Jeden z nielicznych, zachowanych do dziś. I docenionych przez UNESCO.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Gładyszów >>> Konie huculskie i cerkiew drewniana

Gładyszów to duża wieś położona w rozległej kotlinie na południe od pasma Magury Małastowskiej, wzdłuż doliny potoku Gładyszówka. W Gładyszowie znajdują się dwie zabytkowe cerkwie (w tym jedyna w Polsce, w typie huculskim), dwa cmentarze wojenne oraz jedna stadnina koni huculskich, znana w całej Polsce. Można powiedzieć, że okolice Gładyszowa to raj dla miłośników architektury drewnianej. We wsi znajduje się przepiękna, drewniana cerkiew - jedyna zachowana w typie huculskim (i tą różnicę widać gołym okiem).

Na północ - piękny kościół w Sękowej (z fantastycznymi sobotami) oraz cerkiew w Owczarach (Rychwałdzie).

Na zachód zaś idealna w proporcjach, cerkiew w Kwiatoniu oraz cerkiew w Brunarach (dlaczego akurat ta cerkiew została wpisana na listę UNESCO, jest dla mnie tajemnicą, w mojej opinii jest bowiem dość przeciętna).

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Lesko

Turyści udający się w Bieszczady zwykle przejeżdżają przez Lesko, niektórzy nie przypuszczają nawet, że to jedna z najbardziej zabytkowych miejscowości w tym regionie. Miasto zachowało bardzo ciekawe i rzadko spotykane założenie urbanistyczne z dwoma rynkami. Chociaż przyznajmy, że pomimo kilku ciekawych zabytków, Lesko jest miasteczkiem zapomnianym przez boga, ludzi i PKS...

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Suwałki

W Suwałkach nie ma wielu atrakcji. Ale za to w okolicy... Oprócz przepięknych krajobrazów Suwalskiego Parku Krajobrazowego, znaleźć tu mmożna wspaniałą sylwetę klasztoru pokamedulskiego z widokiem na jezioro Wigry. Bo WIgry - wbrew powszechnej opinii - nie leżą na Mazurach.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Sanok >>> Park Etnograficzny

Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Ogromnym plusem jest malownicze położenie- na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia. 38 ha powierzchni podzielone jest na 5 Sektorów. Sektory są ułożone tak logicznie i zgodnie z topografią, że jest to aż nieprawdopodobne.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Dukla >>> Skansen przemysłu naftowego

Beskidem Dukielskim zwykło się określać środkowo- wschodnią część Beskidu Niskiego. Beskid Dukielski rozciąga się od doliny Wisłoki na zachodzie po drogę Królik Polski-Daliowa-Czeremcha na wschodzie. Za północną jego granicę uznaje się szosę Nowy Żmigród-Dukla-Jasionka, zaś granicę południową wyznacza granica polsko- słowacka. Przeważają tu wąskie grzbiety o przebiegu równoleżnikowym lub z północnego zachodu Na wschód. Najwyższymi szczytami całego Beskidu Dukielskiego jest Baranie oraz Piotruś, natomiast najbardziej znanym- niewątpliwie- Cergowa. W nieodległej Bóbrce znajduje się skansen przemysłu naftowego im. Ignacego Łukaszewicza.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Czerwony Klasztor >>> Ikar z Pienin

Najbardziej atrakcyjną częścią Zamagurza jest Czerwony Klasztor. Wieś i ośrodek turystyczny zawdzięczają nazwę klasztorowi kartuzów, który powstał na początku XIV wieku (miał gzymsy, futryny i sklepienia żebrowe w kolorze czerwonym, stąd wzięła się nazwa Czerwony Klasztor).

W dzielnicy Czerwony Klasztor - uzdrowisko znajduje się siedziba Pienińskiego Parku Narodowego. Corocznie w czerwcu odbywa się tu tradycyjny Zamagurski festiwal folklorystyczny a we wrześniu Międzynarodowy Slalom Pieniński.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Gdańsk >>> Dwór Artusa

Gdańsk stawia na zabytki. Znajdziemy tu historyczną Drogę Królewską z ulicą Długą i Długim Targiem. To tę drogę pokonywali monarchowie, którzy odwiedzali nadmorskie miasto. Centrum Gdańska to także słynna Fontanna Neptuna albo Dwór Artusa, czyli miejsce spotkań zamożniejszego mieszczaństwa. To zaledwie namiastka, bo w Gdańsku warto zobaczyć również Długie Pobrzeże i Żurawia, Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności. W malowniczej dzielnicy Oliwa znajduje się gdańskie ZOO i przepiękny Park Oliwski.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Gołdap

Gołdap znana jest (tak, to jest TA Gołdap) z uroczej piosenki "przetwory z Gołdapi" i... z przejścia granicznego Polska-Kaliningrad. I mało kto, w pozostałych częściach kraju, orientuje się gdzie ta Gołdap jest... Też nie wiedziałam, aż trafiłam do Puszczy Rominckiej w poszukiwaniu wiaduktów, bo Gołdap leży na skraju Puszczy Rominckiej.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Ciechocinek >>> Uzdrowisko - tężnie solankowe

Ciechocińska Warzelnia Soli to unikatowy zarówno w skali kraju i świata zabytek przemysłowy, który stanowi ostatnie ogniwo w ciągu technologicznym produkcji ciechocińskiej soli spożywczej. To właśnie na terenie Warzelni Soli od 185 lat niezmiennie, w sposób tradycyjny wytwarza się ciechocińską sól spożywczą. Podczas warzenia otrzymuje się także Ciechociński Szlam i Ług posiadające właściwości lecznicze. W Zabytkowej Warzelni Soli, w części nieużywanej do produkcji utworzono muzeum. Znajduje się tu wiele eksponatów związanych z warzelnictwem i działalnością uzdrowiskową Ciechocinka, między innymi dawne aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Czchów >>> Jezioro Czchowskie i Rożnowskie

Niewielka miejscowość, z tradycyjną zabudową, znana z obu jezior (Czchowskiego i Rożnowskiego) oraz zamków nad jeziorem. Tu leży Tropsztyn, baszta w Czchowie oraz ruiny zamku w Melsztynie. Tereny te sa też znane jako Kraina Kwitnącej Jabłoni. Niedaleko znajduje się Łącko, znane ze słynnej łąckiej śliwowicy. Niedaleko zaś znajduje się Lipnica, w której XV-wieczny, drewniany kościół stoi nad Uszwicą. Jeden z nielicznych, zachowanych do dziś. I docenionych przez UNESCO.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Gładyszów >>> Konie huculskie i cerkiew drewniana

Gładyszów to duża wieś położona w rozległej kotlinie na południe od pasma Magury Małastowskiej, wzdłuż doliny potoku Gładyszówka. W Gładyszowie znajdują się dwie zabytkowe cerkwie (w tym jedyna w Polsce, w typie huculskim), dwa cmentarze wojenne oraz jedna stadnina koni huculskich, znana w całej Polsce. Można powiedzieć, że okolice Gładyszowa to raj dla miłośników architektury drewnianej. We wsi znajduje się przepiękna, drewniana cerkiew - jedyna zachowana w typie huculskim (i tą różnicę widać gołym okiem).

Na północ - piękny kościół w Sękowej (z fantastycznymi sobotami) oraz cerkiew w Owczarach (Rychwałdzie).

Na zachód zaś idealna w proporcjach, cerkiew w Kwiatoniu oraz cerkiew w Brunarach (dlaczego akurat ta cerkiew została wpisana na listę UNESCO, jest dla mnie tajemnicą, w mojej opinii jest bowiem dość przeciętna).

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Lesko

Turyści udający się w Bieszczady zwykle przejeżdżają przez Lesko, niektórzy nie przypuszczają nawet, że to jedna z najbardziej zabytkowych miejscowości w tym regionie. Miasto zachowało bardzo ciekawe i rzadko spotykane założenie urbanistyczne z dwoma rynkami. Chociaż przyznajmy, że pomimo kilku ciekawych zabytków, Lesko jest miasteczkiem zapomnianym przez boga, ludzi i PKS...

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Suwałki

W Suwałkach nie ma wielu atrakcji. Ale za to w okolicy... Oprócz przepięknych krajobrazów Suwalskiego Parku Krajobrazowego, znaleźć tu mmożna wspaniałą sylwetę klasztoru pokamedulskiego z widokiem na jezioro Wigry. Bo WIgry - wbrew powszechnej opinii - nie leżą na Mazurach.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Sanok >>> Park Etnograficzny

Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Ogromnym plusem jest malownicze położenie- na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia. 38 ha powierzchni podzielone jest na 5 Sektorów. Sektory są ułożone tak logicznie i zgodnie z topografią, że jest to aż nieprawdopodobne.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Dukla >>> Skansen przemysłu naftowego

Beskidem Dukielskim zwykło się określać środkowo- wschodnią część Beskidu Niskiego. Beskid Dukielski rozciąga się od doliny Wisłoki na zachodzie po drogę Królik Polski-Daliowa-Czeremcha na wschodzie. Za północną jego granicę uznaje się szosę Nowy Żmigród-Dukla-Jasionka, zaś granicę południową wyznacza granica polsko- słowacka. Przeważają tu wąskie grzbiety o przebiegu równoleżnikowym lub z północnego zachodu Na wschód. Najwyższymi szczytami całego Beskidu Dukielskiego jest Baranie oraz Piotruś, natomiast najbardziej znanym- niewątpliwie- Cergowa. W nieodległej Bóbrce znajduje się skansen przemysłu naftowego im. Ignacego Łukaszewicza.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Czerwony Klasztor >>> Ikar z Pienin

Najbardziej atrakcyjną częścią Zamagurza jest Czerwony Klasztor. Wieś i ośrodek turystyczny zawdzięczają nazwę klasztorowi kartuzów, który powstał na początku XIV wieku (miał gzymsy, futryny i sklepienia żebrowe w kolorze czerwonym, stąd wzięła się nazwa Czerwony Klasztor).

W dzielnicy Czerwony Klasztor - uzdrowisko znajduje się siedziba Pienińskiego Parku Narodowego. Corocznie w czerwcu odbywa się tu tradycyjny Zamagurski festiwal folklorystyczny a we wrześniu Międzynarodowy Slalom Pieniński.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Białystok

Idąc główną ulicą białostockiego centrum - ulica Lipową - nietrudno zauważyć cerkiew św. Mikołaja. Przy tej ulicy stoi zarówno oszałamiająca katedra białostocka jak i, stojąca na wzgórzu, cerkiew św. Mikołaja. Prawdą jest bowiem, że Białystok to tygiel kultur - cerkwie, kościoły, meczety... synagogi i świątynie staroobrzędowców funkcjonowały tu równolegle. Wszystko zmieniła II Wojna światowa. Ale ślady różnych kultur są tu widoczne do dziś.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Baligród

Miejscowość Baligród położona jest nad potokiem Hoczewka, na trasie obwodnicy bieszczadzkiej, na odcinku pomiędzy Cisną a Hoczwią lub jak kto woli Leskiem. Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to miejscowość całkiem mała, podobna do innych bieszczadzkich wiosek. Przede wszystkim posiada coś na kształt rynku... na którym stoi czołg.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Gołdap

Gołdap znana jest (tak, to jest TA Gołdap) z uroczej piosenki "przetwory z Gołdapi" i... z przejścia granicznego Polska-Kaliningrad. I mało kto, w pozostałych częściach kraju, orientuje się gdzie ta Gołdap jest... Też nie wiedziałam, aż trafiłam do Puszczy Rominckiej w poszukiwaniu wiaduktów, bo Gołdap leży na skraju Puszczy Rominckiej.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Gulbieniszki >>> Suwalski Park Krajobrazowy

Krajobraz północnej Suwalszczyzny jest swoistym muzeum natury, kwintesencją spadku po lodowcu otrzymanym przez kontynent europejski. Nagromadziły się tu przeróżne formy polodowcowej rzeźby terenu: moreny, kemy, kemowe tarasy, ozy, drumliny, rynny i cyrki lodowcowe. Są młode i wyraziste, lodowiec bowiem odszedł stąd najpóźniej. Na ziemi suwalskiej leży 160 jezior o powierzchni powyżej 1 ha, w tym słynna Hańcza. Gulbieniszki, Wiżajny, Turtul, Szypliszki i Ejszeryszki. Czy gdzieś jeszcze w Polsce są takie charakterystyczne nazwy? Na potrzeby przewodnika po Suwalskim Parku Krajobrazowym, wybrałam Gulbieniszki - bo gdziekolwiek nie pójdę, i tak wyjdę w Gulbieniszkach. Ciekawi mnie, czy inni też tak mają...

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Głuchołazy >>> Poszukiwacze złota

Niewielkie, kilkunastotysięczne miasteczko w powiecie nyskim. Niegdyś wspaniałe uzdrowisko, odwiedzane tłumnie przez kuracjuszy z Polski i Europy. Znane z górnictwa złota i wspaniałego klimatu. Do Głuchołaz warto przyjechać nie tylko ze względu na uroczy rynek i kilka bardzo sympatycznych zabytków, ale przede wszystkim ze względu na mnogość ścieżek rowerowych, bliskość Gór Opawskich i czeskich Jeseników. Tu sezon trwa naprawdę cały rok...

Więcej | Przewodnik PLUS
z archiwum MUWIT.pl


Goniądz >>> Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy chroni rozległe i prawie niezmienione dolinowe torfowiska z unikalną różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt oraz naturalnych ekosystemów. Dolina Biebrzy jest bardzo ważnym miejscem gniazdowania, żerowania i odpoczynku dla ptactwa wodno-błotnego, toteż w roku 1995 została wpisana na listę siedlisk konwencji RAMSAR-owskiej tj. obszarów mokradłowych o międzynarodowym znaczeniu, zwłaszcza jako środowiska życia ptactwa wodno-błotnego. Bagna Biebrzańskie leżą w północno-wschodniej Polsce, która jest uważana za najzimniejszy (poza górami) region kraju.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Jaworki >>> Wąwóz Homole i Muzyczna Owczarnia

Z centrum Jaworek wychodzą znakowane szlaki w najpiękniejsze regiony Małych Pienin: do wąwozu Homole i dalej na Wysoką, do doliny Skalskiego oraz do rezerwatu Białej Wody i na przełęcz Rozdziele. Czerwonym szlakiem dojdziemy zaś na Ruski Wierch i do Obidzy. Jaworki w przeciwieństwie do Szlachtowej, czerpią pełnymi garściami z turystyki. W centrum wsi znajduje się karczma wybudowana w regionalnym stylu, z wyśmienitym jedzeniem- jest to właściwie jedyne miejsce, gdzie turyści mogą się posilić.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Bukowiec (Dolina Górnego Sanu)

Dolina Górnego Sanu to Raj dla tych którzy szukają ciszy i spokoju. Raj dla tych, którzy chcą na chwilkę oderwać się od zgiełku panującego w Ustrzykach czy w Wetlinie. Dla tych, którzy siadając wśród łąk dawnych wsi potrafią wyobrazić sobie jak to ongiś bywało. Nie znajdzie się tu bojkowskich cerkwi, tylko nieliczne krzyże. Brak też schronisk, sklepów, muzeów. Jest za to cisza, spokój i błękitna wstęga Sanu. No i pewność że nikt nie będzie nam przeszkadzał w kontemplacji. To rozległy i odludny obszar położony na południowo- wschodnich krańcach Polski. Jest to teren tzw. "bieszczadzkiego worka", na terenie którego znajdowało się kiedyś 10 zamieszkanych wsi. Obecnie pozostały tylko dwie: Muczne i Tarnawa Niżna.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Cisna

W sezonie- tłum. Po sezonie- pustki. Tak można króciutko opisać samą Cisną. Do Cisnej turyści przybywają w dwóch celach: napić się piwa w kultowym barze Siekierezada (dziś można rzec, że to już atrakcja turystyczna, kiedyś był to zwykły bar dla tutejszych. Obcy wstępu raczej nie mieli... ) oraz przejechać się bieszczadzką ciuchcią leśną. Piechurzy wybierają się czerwonym szlakiem na Wołosań lub na Jasło, a bardziej wymagający udają się Łopiennik i Durną lub na Hyrlatą i Rosochę, choć na te ostatnie szczyty nie prowadzi żaden szlak.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Koszalin

W sercu regionu, do którego prędzej czy później zajrzymy, warto zobaczyć secesyjny Pałac Młynarza (wraz z młynem), w którym mieści się dziś Muzeum Okręgowe ze zbiorami archeologicznymi i etnograficznymi. Najciekawsza jednak jest zagroda jamneńska, przeniesiona tutaj z nieodległych Dąbek. Jest to klasyczna szachulcowa chata rybacka - taka, jakie można jeszcze spotkać w niektórych nadmorskich miejscowościach. Szachulcowe budownictwo było tu bardzo popularne- w zagubionych w lasach wsiach (które przegrały lokalizacją walkę o turystów) wciąż można takie chaty znaleźć.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Gdańsk >>> Dwór Artusa

Gdańsk stawia na zabytki. Znajdziemy tu historyczną Drogę Królewską z ulicą Długą i Długim Targiem. To tę drogę pokonywali monarchowie, którzy odwiedzali nadmorskie miasto. Centrum Gdańska to także słynna Fontanna Neptuna albo Dwór Artusa, czyli miejsce spotkań zamożniejszego mieszczaństwa. To zaledwie namiastka, bo w Gdańsku warto zobaczyć również Długie Pobrzeże i Żurawia, Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności. W malowniczej dzielnicy Oliwa znajduje się gdańskie ZOO i przepiękny Park Oliwski.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Niepołomice >>> Puszcza Niepołomicka

W obrębie Puszczy Niepołomickiej znajduje się największy kompleks bagienny w całej Małopolsce – Wielkie Błoto. Eksploatację torfowiska w latach 70. XIX wieku rozpoczęli ówcześni właściciele terenu, Żeleńscy, zakładając fabrykę czerni lakierniczej. W późniejszych latach torf z Wielkiego Błota wykorzystywano również jako surowiec opałowy. Intensywna eksploatacja, liczne osunięcia oraz melioryzacja przyczyniły się do znacznego osuszenia terenu. Obecnie szacuje się, że w ciągu najbliższego stulecia torfowisko ulegnie całkowitemu zanikowi. Zamek w Niepołomicach został dopisany do Wieliczki i Bochni. Warto o tym wspomnieć.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Oświęcim >>> Zamek i tunele pod zamkiem

Oświęcim to niewielkie miasteczko w Małopolsce, tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Corocznie statystyki pokazują, że ilość zwiedzających wzrasta, lecz dotyczy to głównie zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Z milionów osób przyjeżdżających do Oświęcimia, znikoma ilość kieruje się do zabytkowego centrum miasta. Malowniczy rynek czy tuż obok wzgórze zamkowe nad rzeką Sołą a na wzgórzu widoczny z daleka zamek. Zamek to nie tylko dobrze odrestaurowane mury, ale także odpowiednio zagospodarowane wnętrza. Niestety nie znajdziemy tutaj zabytkowego wyposażenia pamiętającego panowanie ostatniego władcy, czy też nie powita nas wystrzał z armat. Warto jednak spojrzeć na Oświęcim nieco szerzej niż tylko przez pryzmat obozu zagłady. W mieście mogącym pochwalić się ponad 800-letnią historią, zobaczyć można znacznie więcej.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Zamość >>> UNESCO

Zamość jest doskonałym przykładem miasta, które zachowało pierwotny układ urbanistyczny "idealnego miasta renesansowego", z fortyfikacjami i zabudową, w której cechy architektury włoskiej przenikają się z lokalną tradycją artystyczną. Prywatne miasto kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego, zostało założone w 1580 roku według najlepszych włoskich wzorów "miasta idealnego". Niewielkie korekty wzorca wynikały jedynie z ukształtowania terenu. Rozplanowanie miasta wraz z fortyfikacjami oraz najważniejsze budowle zaprojektował Bernard Morio, architekt z Padwy. Jemu również zawdzięcza Zamość powielany model piętrowej kamienicy rynkowej z podcieniami, zwieńczonej attyką.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Zawoja >>> Babiogórski Park Narodowy

Zawoja jest najdłuższą (ok. 18 km) i największą pod względem powierzchni (100,78 km2) wsią w Polsce. W obrębie wsi Zawoja istnieje 6 sołectw: Zawoja Górna, Zawoja Centrum, Zawoja Przysłop, Zawoja Dolna, Zawoja Mosorne, Zawoja Wełcza. (O ile o palmie pierwszeństwa co do długości, można dyskutować, o tyle powierzchniowo Zawoja jest największą i koniec :))
Zawoja, a konkretniej )( Krowiarki stanowi punkt wyjścia w mazyw Babiej Góry. Owiana legendami o diabłach i czarownicach, penetrowana przez poszukiwaczy skarbów, potem zbójników, przemytników, kłusowników, potem badaczy nauki, aż w końcu przez turystów. Bodaj najczęściej zdobywany szczyt w Beskidach- jak tu nie wejść na Królową Beskidów!- ma swoje humory, ma tez swoje tajemnice i mnóstwo zagadek...

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Łeba >>> Wydmy i Słowiński Park Narodowy

Wydmy występujące na Mierzei Łebskiej i na terenie Słowińskiego Parku Narodowego nieustannie się przemieszczają. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to największy obszar wędrującego piasku w Europie Środkowej i jeden z najbardziej rozległych na całym kontynencie. Nadmorskie wydmy powstały z piasków naniesionych przez fale morskie. W Polsce wydmy występują na bardzo wielu obszarach, mają jednak w większości charakter wydm utrwalonych. Wydmy wędrujące spotyka się jedynie w rejonie nadmorskim.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Komańcza >>> Cerkwie dolin Osławy i Osławicy

Formalnie region ten należy do Beskidu Niskiego. Wg map i rzeszy turystów- do Bieszczad. W Komańczy zazwyczaj zaczynają się wszystkie bieszczadzkie wędrówki. Tutaj był internowany kardynał Wyszyński (w pobliskim klasztorze Nazaretek można oglądać jego celę).

W dolinie Osławy i Osławicy znajduje się kilka zabytkowych, drewnianych cerkwi. Szczególnie warta odwiedzenia jest cerkiew w Turzańsku - doceniło ją nawet UNESCO, wpisując ją wraz z 15 innymi cerkwiami pogranicza polsko-ukraińskiego, na prestiżową listę Dziedzictwa. Z drugiej strony obwodnicy bieszczadzkiej, znajduje się cerkiew w Rzepedzi, zaś na północ - cerkiew w Szczawnem, która znana jest z braku elektryczności. Wchodząc do nawy czujemy się jak dawni mieszkańcy tych ziem...

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Lutowiska >>> Kresy bieszczadzkie

Tak nazwaliśmy terra incognita- od doliny Górnego Sanu na północ. Od północy region ten graniczy z Pogórzem Przemyskim (na wysokości Ustrzyk Dolnych), od wschodu z Ukrainą, a od zachodu zamyka go Wielka Obwodnica Bieszczadzka- droga z Ustrzyk do Ustrzyk:) To teren nieznany nam bliżej. Również nieznany większości turystów bieszczadzkich- może tam można jeszcze znaleźć spokój. Nie tak dawno temu (10 lat wstecz) do Michniowca, czy Bystrego trudno się było dostać. Nawet na piechotę. Bliskość granicy ukraińskiej powodowała wzmożone patrole straży granicznej i czujność, która nieodmiennie kończyła się pytaniem "A czego Pan(i) tu szuka?" Mało który strażnik rozumiał, że nie chcemy uciekać za zardzewiałą systemę... Dziś... Cóż - dziś jest zupełnie inaczej- ścieżki dydaktyczne, historyczne, przyrodnicze. Szlaki rowerowe i piesze. Do wyboru do koloru. Do Michniowca dojeżdżają nawet busy. W nieodległym Smolniku znajduje się drewniana cerkiew, doceniona przez UNESCO.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Łeba >>> Wydmy i Słowiński Park Narodowy

Wydmy występujące na Mierzei Łebskiej i na terenie Słowińskiego Parku Narodowego nieustannie się przemieszczają. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to największy obszar wędrującego piasku w Europie Środkowej i jeden z najbardziej rozległych na całym kontynencie. Nadmorskie wydmy powstały z piasków naniesionych przez fale morskie. W Polsce wydmy występują na bardzo wielu obszarach, mają jednak w większości charakter wydm utrwalonych. Wydmy wędrujące spotyka się jedynie w rejonie nadmorskim.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Komańcza >>> Cerkwie dolin Osławy i Osławicy

Formalnie region ten należy do Beskidu Niskiego. Wg map i rzeszy turystów- do Bieszczad. W Komańczy zazwyczaj zaczynają się wszystkie bieszczadzkie wędrówki. Tutaj był internowany kardynał Wyszyński (w pobliskim klasztorze Nazaretek można oglądać jego celę).

W dolinie Osławy i Osławicy znajduje się kilka zabytkowych, drewnianych cerkwi. Szczególnie warta odwiedzenia jest cerkiew w Turzańsku - doceniło ją nawet UNESCO, wpisując ją wraz z 15 innymi cerkwiami pogranicza polsko-ukraińskiego, na prestiżową listę Dziedzictwa. Z drugiej strony obwodnicy bieszczadzkiej, znajduje się cerkiew w Rzepedzi, zaś na północ - cerkiew w Szczawnem, która znana jest z braku elektryczności. Wchodząc do nawy czujemy się jak dawni mieszkańcy tych ziem...

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Lutowiska >>> Kresy bieszczadzkie

Tak nazwaliśmy terra incognita- od doliny Górnego Sanu na północ. Od północy region ten graniczy z Pogórzem Przemyskim (na wysokości Ustrzyk Dolnych), od wschodu z Ukrainą, a od zachodu zamyka go Wielka Obwodnica Bieszczadzka- droga z Ustrzyk do Ustrzyk:) To teren nieznany nam bliżej. Również nieznany większości turystów bieszczadzkich- może tam można jeszcze znaleźć spokój. Nie tak dawno temu (10 lat wstecz) do Michniowca, czy Bystrego trudno się było dostać. Nawet na piechotę. Bliskość granicy ukraińskiej powodowała wzmożone patrole straży granicznej i czujność, która nieodmiennie kończyła się pytaniem "A czego Pan(i) tu szuka?" Mało który strażnik rozumiał, że nie chcemy uciekać za zardzewiałą systemę... Dziś... Cóż - dziś jest zupełnie inaczej- ścieżki dydaktyczne, historyczne, przyrodnicze. Szlaki rowerowe i piesze. Do wyboru do koloru. Do Michniowca dojeżdżają nawet busy. W nieodległym Smolniku znajduje się drewniana cerkiew, doceniona przez UNESCO.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl
x
z archiwum MUWIT.pl


Sokółka

Sokólszczyzna, zwana Ziemią Sokólską, to urokliwy teren położony w północnej części Niziny Podlaskiej. Od strony wschodniej graniczy z Białorusią, od zachodniej-otacza ją Puszcza Knyszyńska. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa drogowa i kolejowa Warszawa-Grodno i dalej w kierunku na Wilno, Rygę, Sankt Petersburg, Mińsk, Moskwę. Posiadająca 400-letnią tradycję Sokółka leży na styku kultur Wschodu i Zachodu. Usytuowanie na obszarze przygranicznym i historyczne losy sprawiły, że przez wieki krzyżowały się tutaj wpływy różnych narodowości: Polaków, Białorusinów, Żydów, Tatarów, Rosjan, Litwinów, Niemców. Sokółka i jej okolice to prawdziwa mozaika kulturowo-etniczna.

Ziemia Sokólska, to kraina położona na wschodnich rubieżach Polski o krajobrazie urozmaiconym licznymi przydrożnymi kapliczkami i krzyżami. Tatarskie osady, drewniane meczety, największy w Polsce muzułmański cmentarz dają absolutną niepowtarzalność w skali kraju. A jeśli dodamy pozostałości drewnianych wiatraków na Wzgórzach Sokólskich..

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Świnoujście >>> Stawa Młyny

Symbolem Świnoujścia jest Stawa Młyny w formie wiatraka, na zachodnim brzegu Świny. 500 metrów od niej znajduje się Stawa Galerianowa- wspomagająca Stawę Młyny (jeśli można tak rzec).

Stawą nazywany jest znak nawigacyjny, umieszczony na stałe na brzegu lub wbity w dno morza (bez kotwicy).

Zespół znaków nawigacyjnych składa się na nabieżnik, wskazujący kierunek przy wpływaniu do portu. Najbardziej rozpoznawalne stawy w Polsce to stawa Młyny oraz stawa Galerianowa, również w Świnoujsciu.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Szczawnica >>> Kurort w Pieninach

Szczawnica leży w malowniczej dolinie Grajcarka. Formalnie wieś podzielona jest na Szczawnicę Niżną i Wyżną. Niemal cała zabudowa utrzymana jest w stylu uzdrowiskowym- nawet nowe domy budowane są na podobieństwo drewnianych willi z gankami z XIX w. Centrum Szczawnicy to przede wszystkim parki zdrojowe: Dolny i Górny i łącząca je ulica Zdrojowa. Znajduje się tu największe skupisko drewnianych willi, oraz pijalnie wód: Jan, Magdalena i Waleria. Warto zwiedzić też kaplicę zdrojową w Parku Górnym. Niezwykle pięknym miejscem jest plac Dietla- niewielki placyk z obeliskiem poświęconym pamięci uczonego, wbity między piękne zabudowania uzdrowiskowe. Do najpiękniejszych budynków należą: Stara Kancelaria, dom pod Bogarodzicą i dom nad Zdrojami.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Stara Lubovna >>> Zamek wygrany w karty

Dominantą miasta jest bez wątpliwości ZAMEK LUBOWNIA, zbudowany na początku XIV wieku. Do jego najstarszej historii zapisali się czlonkowie znanych węgierskich szlacheckich rodów- Omodejów i Drugethów. Pod koniec XIV wieku na zamku gościli królewna Maria i Zygmunt Luksemburski. Najważniejsze wydarzenie w dziejach zamku miało miejsce w roku 1412, kiedy władcy Węgier i Polski podpisali traktat o pokoju. W tym samym roku węgierski król Zygmunt Luksemburski przekazał polskiemu władcy Władyslawowi II Jagiellońskiemu w zastaw za 37 000 kop praskich groszy, Lubowniański Zamek i 16 spiskich miast. Plotka miejscowa mówi, że zamek został wygrany w karty w Monte Carlo.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Toruń >>> Unesco i muzeum piernika

T W jego obrębie znajdują się Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Dom pod Gwiazdą, Fontanna Flisaka, Łuk Cezara, Krzywa Wieża, Dom Mikołaja Kopernika, Katedra śś. Janów, a także kościół św. Jakuba, były Kościół Trójcy Świętej w Toruniu, ruiny kościoła św. Mikołaja i zamku krzyżackiego.
Mieszczące się w budynku najstarszej w Europie fabryki pierników należącej niegdyś do słynnej rodziny Weese, Muzeum Toruńskiego Piernika to największe muzeum piernika w Europie posiadające również największą kolekcję drewnianych form piernikowych oraz prowadzące najszerzej zakrojone badania na temat historii toruńskiego piernikarstwa.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Ustrzyki Górne >>> Bieszczady - Przewodnik PLUS
Ustrzyki Górne to niewielka osada u ujścia potoku Terebowiec do Wołosatki, leżąca na trasie obwodnicy bieszczadzkiej pomiędzy Berehami Górnymi, a Bereżkami. Nazwa pochodzi właśnie od ujścia rzeki (ustje ryki) i nawiązuje do miejsca gdzie jedna rzeka wpada do innej. Zdecydowanie nie jest to kurort - oprócz placówki Straży Granicznej, która miała swoje pięć minut w serialu "Wataha" nie ma tu pratycznie nic. Ale są szlaki - szlaki wybiegające w trzech kierunkach - na Tarnicę, na Caryńską oraz (najmniej uczęszczane) pasmo graniczne, którędy można dojść na Rawki.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Wałbrzych >>> kopalnia węgla kamiennego-

Jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie. Dawna Kopalnia Węgla Kamiennego Julia okrzyknięta po rewitalizacji w 2014 roku najpiękniejszym naziemnym kompleksem górniczym w Polsce. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia to przede wszystkim kulturalne serce miasta z rozległą ofertą wystawienniczą na powierzchni 4 i pół hektara. Zwiedzanie z byłymi górnikami w roli przewodników to dwa i pół kilometra kopalnianych budowli i zakamarków. Blisko dwugodzinna wędrówka obejmuje m.in. chodnik podziemny, kuźnię, maszyny wyciągowe, hale tokarek i frezarek oraz wieżę widokową, z której roztacza się wspaniała panorama na miasto i okoliczne góry.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Warszawa >>> stolica Polski

T W największym mieście Polski, z ponad dwumilionową społecznością, z metrem i centrami biznesowymi. Ale również z niewielkim muzeum kowalstwa, z drewnianymi domkami fińskimi oraz "dziką" stroną Wisły. Tak - Warszawa zdecydowanie jest patchworkiem. Warszawa oferuje dużo. Bo jest duża. Ale nie zawsze taka była - Lechosław Herz, naczelny piewca Mazowsza, twierdzi, że: "wystarczy wyjechać kilkanaście kilometrów poza granice miasta i...". Tylko, że nie tak dawno temu "poza miasto", oznaczało np. do Królikarni - dziś centrum starego Mokotowa, do Wilanowa (do którego, zakładając brak korków, można dojechać w niecałe 15 minut z centrum), czy też do jednego z licznych rezerwatów przyrody, dziś leżących w obrębie miasta.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Wieliczka >>> Unesco - kopalnia soli

Wieliczka kojarzy się niemal jedynie z kopalnią soli, wpisaną na pierwszą listę UNESCO. Jest to niewątpliwie perła regionu tak ogromna, że nawet Kraków, ze swoim Starym Miastem i żydowskim Kazimierzemm, niejednokrotnie wyciągał marketingowe macki w kierunku Wieliczki. Nie udało się. Wieliczka to Wieliczka. W samej Wieliczce, a mało kto o tym wie, znajduje się drewniany kościół św Sebastiana, z pięknymi dekoracjami malarskimi autorstwa W. Tetmajera. Jak również odrestaurowany kirkut. Bo Wieliczka to nie tylko kopalnia.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Wrocław >>> Krasnale wrocławskie

Stolicą Dolnego Śląska jest bezwzględnie Wrocław- miasto położone na wodzie. Przez miasto przepływa 5 rzek większych: Odra i 4 jej dopływy, które zasilają ją w granicach miasta: Bystrzyca, Oława, Ślęża i Widawa. To najstarsza część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowana po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela ze zjawiskowym srebrnym ołtarzem ufundowanym przez arcybiskupa Andreasa Jerian oraz niezwykła kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja – dwukondygnacyjny ceglany kościół halowy. Znajduje się tu również Muzeum Archdiecezjalne, które od ponad 100 lat gromadzi zabytki sztuki sakralnej, w tym słynną Księgę henrykowską z XIII–XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim. Tylko tutaj nocą można zobaczyć latarnika zapalającego gazowe latarnie.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Wysowa >>> uzdrowisko i Beskid Niski

Wysowa to uzdrowisko. Uzdrowisko, które chciałoby konkurować ze słynną Krynicą (która jest, jak dla Wysowej, zdecydowanie za blisko) czy też z malutkim, prywatnym Wapiennem. Niestety - to się Wysowej nie udaje. Nie udaje się również być klasyczną wsią Beskidu Niskiego, z tak zwanym charakterem. Zresztą - Wysowa zawsze była uzdrowiskiem i nigdy nie pretendowała do miana łemkowskiej wsi, jaka jest Bartne, czy też zupełnie opuszczonej Czeremchy - bo też Wysowa opuszczona nie jest.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Gryfice >>> WYSTAWA ZACHODNIOPOMORSKICH KOLEI DOJAZDOWYCH- Przewodnik PLUS

Zalążkiem gryfickiej ekspozycji kolei wąskotorowej był tabor wycofywany z eksploatacji w Pomorskich Kolejach Dojazdowych, głównie z Gryfic, Białogardu i Dobrej Nowogardzkiej, ustawiany już od końca lat 70. obok dworca gryfickiego. Ekspozycję skansenu, usytuowaną przy peronach, stanowi kilkanaście parowozów i wagonów motorowych oraz kilkadziesiąt wagonów pasażerskich, towarowych i specjalistycznych, a także urządzenia do obrządzania i naprawy wagonów, obrotnica, urządzenia sygnalizacyjne itp. Prezentowane jest prawie wszystko, co pozostało z taboru obsługującego kiedyś 594 km linii. Zgromadzone obiekty nierozerwalnie wiążą się z Pomorzem Zachodnim i mają unikatowy charakter, gdyż rozstaw torów wynosił tu 1000 mm, podczas gdy na innych kolejach wąskotorowych standardem było 750 mm. Ich historia w znacznej części sięga początku ubiegłego wieku. Niektóre przeżyły dwie wojny światowe oraz dwie rewolucje, przemiany napędu parowego na spalinowy i elektryczny oraz likwidację kolei dojazdowych. Stanowią więc „skamieliny” materialnej kultury człowieka, trwale związane z gospodarczym rozwojem regionu. Ich wartość jest podwójna: po pierwsze dziś są już nieliczne, po drugie niektóre z nich, jak dinozaury u Spielberga, mogą ożyć.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Łowicz >>> Skansen wsi łowickiej - Przewodnik PLUS
Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego (obszar współczesnych powiatów łowickiego i skierniewickiego).

Położony jest w odległości ok. 7 km od Łowicza, przy trasie Warszawa – Poznań. Do zwiedzania został udostępniony w połowie lat 80. Obecnie znajduje się tu ponad 40 obiektów, datowanych w większości na II poł. XIX i I poł. XX w. Ich rozmieszczenie ukazuje dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: tzw. starą wieś – owalnicę z centralnym placem wioskowym, występującą w XIX w. oraz tzw. nową wieś – pouwłaszczeniową ulicówkę.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Nowy Sącz >>> Nowosądecki skansen

Co zobaczyć w Nowym Sączu, gdzie wybrać się na narty, spacer lub lody? Jakich regionalnych specjałów spróbować i gdzie znajdują się najpiękniejsze miejsca warte odwiedzenia? Przeczytaj nowosądeckie legendy, odwiedź skansen i klasztor Klarysek w Starym Sączu oraz wybierz się na wycieczkę Małopolskim szlakiem Owocowym. Miasto położone w płaskim dnie Kotliny Sądeckiej, w widłach rzek Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej na wysokości ok. 300 m n.p.m. Najstarsza część miasta leży na płaskim wyniesieniu pomiędzy korytami obu rzek, które posiada naturalne walory obronne, co zadecydowało o lokowaniu miasta przez króla Wacława II właśnie w tym miejscu. Nowy Sącz położony jest u podnóża masywów górskich Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego, a także w niewielkiej odległości od Jeziora Rożnowskiego, co podnosi walory turystyczne miasta.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Grybów >>> Skansen Pszczelarstwa w Stróżach

Skansen Pszczelarstwa w Stróżach to przede wszystkim stare ule przedstawiające Świętych, Postaci lub budowle oraz drewniane budynki użytku pszczelarskiego. To prywatne przedsięwzięcie właścicieli gospodarstwa turystycznego. Bilety do skansenu są bardzo tanie (około 4 zł), natomiast jeżeli nie chcecie iść z przewodnikiem gospodarze zapraszają za darmo do spacerowania wśród uli i pszczół. My jednak zachęcamy do skorzytania z usług przewodnickich, jak również do skorzystania z warsztatów organizowanych w skansenie. Bez wątpienia jeden z fajniej poprowadzonych skansenów.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Kętrzyn >>> Św. Mikołaj na zamku

Kętrzyn leży na ziemiach plemienia Bartów. Najazdy krzyżackie doprowadziły do spalenia istniejących grodów. Dopiero w 1329 zbudowano strażnicę krzyżacką na zgliszczach grodu o pruskiej nazwie Rast. W okresie II wojny w gierłoskim lesie pobudowano kwaterę Hitlera – Wilczy Szaniec. Bombardowanie w 1942 i walki w 1945 doprowadziły do bardzo poważnych zniszczeń miasta; zamek i Stare miasto spłonęły. Jedną z ciekawszych atrakcji współczesnych jest... konsulat świętego Mikołaja. Powstał w miejscu, gdzie od wielu lat Firma Doroszko produkuje znane na całym Świecie bombki. W Konsulacie wydmuchasz ze szkła własną bombkę i nauczysz się, jak ją pięknie ozdobić. Zobaczysz tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Sokółka

Sokólszczyzna, zwana Ziemią Sokólską, to urokliwy teren położony w północnej części Niziny Podlaskiej. Od strony wschodniej graniczy z Białorusią, od zachodniej-otacza ją Puszcza Knyszyńska. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa drogowa i kolejowa Warszawa-Grodno i dalej w kierunku na Wilno, Rygę, Sankt Petersburg, Mińsk, Moskwę. Posiadająca 400-letnią tradycję Sokółka leży na styku kultur Wschodu i Zachodu. Usytuowanie na obszarze przygranicznym i historyczne losy sprawiły, że przez wieki krzyżowały się tutaj wpływy różnych narodowości: Polaków, Białorusinów, Żydów, Tatarów, Rosjan, Litwinów, Niemców. Sokółka i jej okolice to prawdziwa mozaika kulturowo-etniczna.

Ziemia Sokólska, to kraina położona na wschodnich rubieżach Polski o krajobrazie urozmaiconym licznymi przydrożnymi kapliczkami i krzyżami. Tatarskie osady, drewniane meczety, największy w Polsce muzułmański cmentarz dają absolutną niepowtarzalność w skali kraju. A jeśli dodamy pozostałości drewnianych wiatraków na Wzgórzach Sokólskich..

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Nidzica >>> Zamek krzyżacki- Przewodnik PLUS

Zamek krzyżacki w Nidzicy zbudowano w drugiej połowie XIV wieku jako siedzibę krzyżackiego prokuratora. Zbudowany został na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem. Wojny polsko-krzyżackie przetrwał w dobrym stanie, a najwięcej zniszczeń spowodowali żołnierze Napoleona Bonaparte na początku XIX wieku. W XIX wieku wykorzystywany na sąd i więzienie, w czasie II wojny światowej zbombardowany przez wojsko radzieckie. Odbudowany do 1965 roku.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Kalwaria Zebrzydowska >>> Sanktuarium

Kalwaria Zebrzydowska jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do, położonego na szlaku papieskim, sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów, w skład którego wchodzi, położone między górami, Żar i Lanckorona. Dzisiejsza Kalwaria to nie tylko zespół zabytkowych budowli sakralnych. Kalwaria to zawsze żywe tradycyjne obchody dróżkowe, to imponujące procesje odpustowe i misteria pasyjne. Mimo swej ponad trzysta osiemdziesiąt lat liczącej historii spełnia ona swą doniosłą rolę. Napływ pielgrzymów tak w czasie odpustów jak i poza nimi świadczy o jej atrakcyjności. Jest ona również wymarzonym miejscem do samotnej modlitwy tak starszych jak i dla grup młodzieżowych i różańcowych. zasadniczą formą modlitwy są nabożeństwa dróżkowe odprawiane indywidualnie, w małych grupach lub z tradycyjnymi rozważaniami i śpiewami prowadzone najczęściej przez świeckich przewodników.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Częstochowa >>> centrum pielgrzymowania polskiego

W zachodniej części Częstochowy wznosi się górujący nad miastem kompleks zabudowań sakralnych, otoczony wałami zwany Jasną Górą. To właśnie Jasna Góra stanowi o niezwykłej popularności tego miejsca, jest to wyjątkowy ośrodek kultu Maryjnego, znany w całym kraju, obiekt niezliczonych pielgrzymek z Polski i całego świata, częste miejsce odwiedzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Ponadto Częstochowa to świetna baza wypadowa na szlaki jurajskie pełne warowni, ostańców skalnych, jaskiń, pięknej przyrody i innych atrakcji.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Muszyna >>> W cieniu Krynicy

Kiedyś tymi stronami uciekał król Muskata, otoczony rycerzami tak wysokiego wzrostu, że stojąc na przeciwległych szczytach gór, mogli sobie podawać ręce. Rycerze ci mówili biegle po łacinie. Królowi przypadła okolica tak do gustu, że postanowił się tu zatrzymać. Zbudował sobie zamek i założył miasto, które otoczył murem. Dał mu nazwę od swego imienia Muskata – Muszyna.
W połowie drogi między Muszyną, a Krynicą, znajduje się miejscowość Powroźnik, znana z najstarszej cerkwi w Polskich Karpatach, pochodząca z 1600 roku, drewniana cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Kraków >>> Droga Królewska sięga Tyńca

Kraków jaki jest, każdy widzi. Ale jeżeli zejdzie się z głównych tras, można natknąć się na miasto, w którym zagoniony człowiek XXI w. staje w miejscu i przeciera oczy ze zdumienia. Oto brukowane uliczki, piękne place i tajemnicze zaułki same nakłaniają do niespiesznego spaceru i wsłuchiwania się w ciągle żywe opowieści ducha Starego Miasta. Oczywiście, w Krakowie można spędzić dwa tygodnie i będzie mało. Ale pamiętajmy też o okolicach: O klasztorze na Bielanach czy też o opactwie w Tyńcu - tu witano królową Jadwigę. Specjaliści twierdza, że droga królewska rozpoczyna się właśnie w Tyńcu.

Więcej | Przewodnik PLUS
z archiwum MUWIT.pl


Ojców >>> Ojcowski Park Narodowy

Ojców to maleńka wioska na dnie Doliny Prądnika. Ojców to również serce Ojcowskiego Parku Narodowego, najmniejszego z pośród wszystkich 23 parków narodowych w Polsce. A jak mówi powiedzenie, że "małe jest piękne", tak przybywa w nasze strony wielu turystów spragnionych niezwykłych krajobrazów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamki, jaskinie, malownicze skały i ostańce przyciągają swoją magią... a kto raz tutaj zaglądnie będzie chciał ciągle wracać.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Niedzica >>> Spisz i biała dama

Na zachód od Pienin, rozciąga się piękna kraina zwana Spiszem. Teren, który obejmuje niniejszy przewodnik niemal w całości pokrywają tzw. Pieniny Spiskie czyli Hombarki. Choć znajduje się tu kilka atrakcyjnych zabytków, wszystkie nikną przy krajobrazach wsi spiskich: Falsztyn, Dursztyn, Niedzica czy Krempachy otwierają przed nami bogactwo lekko pofalowanych pól, zalesionych, acz niewysokich szczytów i skalistych niespodzianek na każdym niemal kroku. Szczególnie piękny jest przełom Białki w okolicach wsi Krempachy. Przez teren ten przebiega zarówno Szlak Architektury Drewnianej, jak i transgraniczny szlak gotycki. Oprócz pięknych krajobrazów warto zobaczyć zabudowę wsi spiskich: szczególnie drewniane domy w Kacwinie, czy gotyckie kościoły w Spiskiej Starej Wsi i Kacwinie.

Więcej | Przewodnik PLUS
z archiwum MUWIT.pl


Sokółka

Sokólszczyzna, zwana Ziemią Sokólską, to urokliwy teren położony w północnej części Niziny Podlaskiej. Od strony wschodniej graniczy z Białorusią, od zachodniej-otacza ją Puszcza Knyszyńska. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa drogowa i kolejowa Warszawa-Grodno i dalej w kierunku na Wilno, Rygę, Sankt Petersburg, Mińsk, Moskwę. Posiadająca 400-letnią tradycję Sokółka leży na styku kultur Wschodu i Zachodu. Usytuowanie na obszarze przygranicznym i historyczne losy sprawiły, że przez wieki krzyżowały się tutaj wpływy różnych narodowości: Polaków, Białorusinów, Żydów, Tatarów, Rosjan, Litwinów, Niemców. Sokółka i jej okolice to prawdziwa mozaika kulturowo-etniczna.

Ziemia Sokólska, to kraina położona na wschodnich rubieżach Polski o krajobrazie urozmaiconym licznymi przydrożnymi kapliczkami i krzyżami. Tatarskie osady, drewniane meczety, największy w Polsce muzułmański cmentarz dają absolutną niepowtarzalność w skali kraju. A jeśli dodamy pozostałości drewnianych wiatraków na Wzgórzach Sokólskich..

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Reszel >>> Zamek krzyżacki

Ostatni stos w Europie zapłonął w 1811 roku, na rynku w Reszlu. Reszel jednak nie tylko ostatnim stosem w Europie stoi. Malutkie miasteczko, którego budowę przypisuje się Krzyżakom w 1241 kusi soczystą zielenią lasów porastających wzgórze, na którym kryją się pozostałości murów obronnych, malowniczymi widokami i aurą tajemniczości rodem ze średniowiecza. Reszel jest bowiem żywą, acz nieformalną, listą 7 cudów średniowiecznego świata.

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Tarnów

Wystarczy spacer po Starym Mieście, aby przekonać, że częściowo zachowało dawny, małomiasteczkowy charakter, z zabytkami, które mogą przypominać Kraków przed nadejściem ery masowej turystyki. Do tego wiele przykładów żydowskiego dziedzictwa (choć żydowska społeczność została wyeliminowana podczas II wojny światowej - kultura jednak pozostała. Dodajmy jeszcze - przepiękne drewniane kościoły, rzeźbioną bramę seklerską i jedyne w Polsce (a możliwe, że i na świecie) muzeum romskie z kolekcją "wozów kolorowych".

Więcej |
z archiwum MUWIT.pl


Mapa regionu

Europa

Mapa regionu jest wesołą twórczością własną. Dokładniej rzecz ujmując - zrzutem ekranu z map Gugla. Zrzut dotyczy wybranego regionu.

Legenda zaś jest następująca.

Domy podcieniowe sa oznaczone domkiem lub kwadratem. Szare - Zulawy Gdanskie (między mostami - droga nr 22 oraz droga nr 7 - nie ma innej możliwości przekroczenia Wisły w tym regionie.) Naprawdę. Ciemnoszare - nieznany stan. Fioletowe - Żuławy Wiślane (czyli mniej więcej Powiśle), po wschodniej stronie rzeki. Ciemnozielone - to te, które ormalnie należą do wojewórztwa warmińsko mazurskiego, czyli bardziej Elbląg. Dlaczego? - bo tu płynie Nogat, który również dużą rzeką jest.

Pozostałe ikonki sugerują, że jest tam "coś". Coś co jest: a) fajne b) ładne c) warte zobaczenia d) lokalną atrakcją e) inne. To coś może być: wiatrakiem, zamkiem, muzeum, latarnią morską, czy czymś zupełnie innym. Prawdopodobnie nie będzie to atrakcja komercyjna. No chyba, że będzie.

Mapa jest poglądowa - bo nie ma większej przyjemności, niż odrywanie po swojemu. Ale nie ma większego bezsensu, niż wyważanie otwartych drzwi. Zrobiłam tą mapkę dla siebie. Ale ponieważ czasami bywam miła, to się dzielę.

Więcej | Ta sama mapa na Guglach - wersja robocza
© MUWIT.pl