Aktualizacja: 11.listopad'2022
  
Podkarpackie
Tam, gdzie WołosiPodkarpacie to kraina geograficzna w południowo- wschodnich krańcach Polski, leżąca na przedpolu Karpat Zachodnich i Wschodnich. Turyści ściągają tu przede wszystkim dla gór- większą część terenu zajmują Beskidy - Bieszczady i Beskid Niski. Częściej odwiedzane są Bieszczady, tu też jest najwięcej szlaków turystycznych. Obszary te skolonizowano w XV-XVI w. Osiedli tu wówczas Bojkowie i Łemkowie, potomkowie pasterzy wołoskich, którzy wędrując z Bałkanów wzdłuż łuku Karpat. Województwo podkarpackie obejmuje jednak trochę większy region, niż samo, podgórskie przecież, podkarpacie.

Przewodniki PLUS:

Przemyśl

Kolbuszowa

Lubaczów

Sanok

Dukla

Prowincje:

Karpaty Wschodnie

Karpaty Zachodnie


Ochrona przyrody:

[Parki Narodowe]

 • PN Poloniny


 • Nadsański Regionalny Park Krajobrazowy
 • Użański Park Narodowy • Muzeum Wsi Markowa:
  okolice Rzeszowa

  W każdym jego zakątku zobaczą Państwo część historii naszych przodków. Te zaklęte w drewnie wspomnienia ożywają wraz z przekroczeniem drewnianego progu chłopskiej chałupy. Od tego momentu będziecie doświadczać historii wieloma zmysłami. Poczujecie zapach słomianej strzechy, waszym oczom ukażą się pomieszczenia, narzędzia, sprzęty domowe i gospodarskie te same, co na przełomie XIX i XX wieku, w końcu, aby dopełnić uczty zmysłów spróbujecie kawałek ciemnego chleba, który tak jak przed laty pieczony jest przez markowskie gospodynie. Społeczni przewodnicy, którzy znający dokładnie każdy nawet najmniejszy przedmiot z kilkutysięcznej ekspozycji, swoimi opowieściami przywołają miniona już epokę drewnianych chałup pod strzechą. Wierzymy, że niniejsza strona zachęci Państwa do odwiedzenia nas i zwiedzenia naszej dumy Zagrody – Muzeum, miejsca gdzie każdy z nas w wiekowe drewniane budynki włożył część serca.


  Skansen w Sanoku:

  Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. I jak każda komercyjna perła regionu, ma swoje plusy i minusy. Ogromnym plusem jest malownicze położenie - na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia. 38 ha powierzchni podzielone jest na 5 sektorów. Sektory są ułożone tak logicznie i zgodnie z topografią, że jest to aż nieprawdopodobne.


         Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej:
  Podkarpackie

  Wśród obiektów zlokalizowanych na terenie skansenu znajdują się między innymi: młyn wodny z Żołyni z 2 poł. XIX w.,będący przykładem przemysłowego budownictwa Lasowiaków, stodoła z Kopci z 1749 r., chałupa z Raniżowa z końca XVIII w.- przykład zanikającego budownictwa z okresu osadnictwa józefińskiego w Puszczy Sandomierskiej. Plenerowa ekspozycja uli rozmieszczonych w niewielkim zagajniku ilustruje najważniejsze etapy rozwoju pszczelarstwa na terenie Puszczy Sandomierskiej.


            Zamki Podkarpacia:

  Teren dzisiejszego województwa podkarpackiego od początków państwa polskiego był terenem przygranicznym. Bliskość granicy z Rusią stanowiła bezpośrednie zagrożenie ze strony często najeżdżających na kresy wschodnie Tatarów i Turków. Z tego też powodu już za panowania Kazimierza Wielkiego rozpoczęto budowę wielu obiektów murowanej architektury obronnej. Obronne powstawały tutaj nie tylko zamki i pałace ale także całe miasta, wsie, dwory, kościoły i klasztory. Wszystkie one miały zapewnić przygranicznym terenom spokój a także w niektórych przypadkach pełniły rolę strażnic na gęsto tutaj przebiegających szlakach handlowych: z Krakowa na Ruś i dalej nad Morze Czarne oraz z Północy Polski na Węgry.

  Zamek Kamieniec w Odrzykoniu  |  Zamek Kazimierzowski w Przemyślu  |  Zamek w Baranowie Sandomierskim  | Zamek w Krasiczynie  |  Zamek w Lesku  |  Zamek w Rozwadowie  |  Zamek w Sanoku  |  Zamek w Węgierce  |  Zamek w Łańcucie  

  Pałac w Przecławiu jest jedną z najpiękniejszych renesansowych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze wspaniałych wnętrz mieszkalnych, a otacza go malowniczy, XVII - wieczny park w stylu angielskim.

  Zamek w Rzemieniu Górujący nad rozlewiskiem rzemieński zamek typu wieżowego jest w Polsce unikatem. Od 2008 roku trwa rewitalizacja obiektu przez obecnych właścicieli.

  Zamek Sobień

  Obiekt jest przykładem średniowiecznego zamku prywatnego pełniącego w XV w. ważną rolę w systemie obronnym ziem południowo-wschodnich Królestwa Polskiego. Pierwsza historyczna wzmianka o zamku pochodzi z 1415 r. Znaleziska archeologiczne wskazują na istnienie w tym miejscu gródka drewniano-ziemnego. Na przełomie XIII i XIV wieku powstał w tym miejscu zamek murowany w typie średniowiecznej warowni rycerskiej. Początkowo był on własnością królewską. Za czasów Kazimierza Wielkiego dokonano jego umocnień, a Władysław Jagiełło nadał go wraz z licznymi włościami rodowi Kmitów. Dobra Kmitów obejmowały kilkadziesiąt wsi, głównie w dolinie górnego Sanu, aż po jego źródła. W 1474 r. zamek najechali i zniszczyli Węgrzy.

  Pod koniec XV stulecia Kmitowie wybudowali nową, większą siedzibę w Lesku i tam się przenieśli. Do końca XVI w. porzucony zamek Sobień popadł w ruinę. Do dziś zachowały się fragmenty murów budynku mieszkalnego i baszty. Dla turystów urządzono specjalne pomosty wraz z platformą widokową, z której rozciąga się piękny widok na płynący w dole San. Wzgórze zamkowe od 1970 r. zostało objęte ochroną jako rezerwat przyrody.


         Szlak ikon:

  W Sanoku rozpoczyna się Szlak Ikon. Zatacza on 70-kilometrową pętlę przez Tyrawę Solną, Ulucz i Wujskie z powrotem do Sanoka. Na trasie są m.in. dwa muzea i dziesięć pięknych, bezcennych drewnianych cerkwi. Cerkiew w Uluczu jest najstarsza w Polsce (z 1510 r.). Szlak można pokonywać pieszo, konno, na rowerze lub płynąc doliną Sanu.


  Wiadomym jest, iż w górach schronisk, gospodarstw agroturystycznych oraz chatek jest tak zwane multum. Ale i na pogórzach zdarzają się perełki. Do jednej z nich dotarłam przez przypadek - jadąc notabene do Cisnej... Oto i ona.

  PTSM "Rozdzielnia Wiatrów"- Głobikowa- Głobikowa 81 c, 39- 210 DĘBICA, 014 6816769,
  Grzegorz Wadas, tel. 606 182 439 (opiekun i dobra dusza schroniska)
  www.globikowa.republika.pl, e-mail: globikowa@poczta.onet.pl

  Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |