Aktualizacja: maj'2023
  





>>Beskid Sądecki<<
Cerkwie w dolinie Popradu >>>
Widomym znakiem kultury łemkowskiej w Beskidzie Sądeckim, są liczne cerkwie i przydrożne kapliczki zwieńczone krzyżem z charakterystyczną poprzeczką. Naszą rowerową wycieczkę, podczas której zamierzamy odwiedzić wszystkie łemkowskie cerkwie w dolinie Popradu i Kamienicy Nawojowskiej, rozpoczynamy w Żegiestowie, a kończymy w Nowym Sączu odwiedzając na trasie 13 cerkwi Beskidu Sądeckiego. O tym pisze Marek Ryglewicz - nasz sądecki cyklista. Choć Marek w swojej wycieczce, nie uwzględnił np. cerkwi w Dubnem, czy Leluchowie. Bo cerkwie, ładniejsze lub nie, są w każdej dolinie...

SZLAKAMI ŁEMKÓW - cerkwie w dolinach >>

Zdjęcia regionu - Cerkwie nad Popradem >>

Beskid Sądecki - z notatnika krajoznawcy >>

Beskid Sądecki - drewniane zabytki >>


>>Śląskie<<
Pałace i dwory Śląska >>>
Jeżeli komuś wydaje się, że po ruinach zamków, czy pałaców, można chodzić jedynie po Dolnym Śląsku, to znaczy... że jeszcze nie był w okolicach Raciborza. A konkretniej w gminie Rudnik, która zajmuje się od niedawna wspaniałymi ruinami pałacu w Sławikowie. Dodam tylko, że jest to jedna z najpiękniejszych ruin, jakie miałam okazję podziwiać. I to słowo idealnie oddaje urok pałacu w Sławikowie. W pałacowym parku znajdują się też ruiny mauzoleum. Blisko tu też do pałacu Eichendorfów oraz monumentalnych ruin pałacu w Tworkowie.

Opuszczone pałace Śląska - z notatnika krajoznawcy >>

Zdjęcia regionu - Górny Śląsk >>

>>Łódzkie<<
Włókiennicza Łódź >>
Włókiennicza Łódź, do niedawna kojarzona głównie z fabrykami, dziś staje się atrakcją turystyczną na miarę europejską. Dawne fabryki przekształcane są w muzea, galerie oraz centra handlowe, zaś liczne pałace dawnych potentatów włókiennictwa przechodzą drugą młodość. Łódź to także miasto wielokulturowe. Widać to szczególnie w mnogości i różnorodności świątyń oraz na cmentarzach. Na Starym Cmentarzu w Łodzi pochowani są mieszkańcy trzech różnych wyznań: katolicy, prawosławni i ewangelicy- znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów, jak również ponad 200 zabytkowych nagrobków. W Łodzi znajduje się też największa w Europie nekropolia żydowska.
Łódź - przewodnik PLUS >>



Polska podziemna >>>
Do niedawna kopalnie w Polsce służyły głównie pozyskiwaniu surowców. Dziś część z nich jest zamknięta, część udostępniona dla turystów, a część - nadal działa. Przyjrzyjmy się zabytkom pod ziemią. Zaczynając od Królewskich kopalni soli w Wieliczce i Bochni, przez kopalnie srebra w Tarnowskich Górach, aż po kopalnie węgla na Śląsku i Dolnym Śląsku.

  • Dolnośląskie - Wałbrzych- kopalnia węgla (udostępniona do zwiedzania) >>
  • Lubelskie - Podziemia kredowe w Chełmie >>
  • Małopolskie - kopalnia soli w Wieliczce >>
  • Małopolskie - kopalnia soli w Bochni >>
  • Śląskie - Kopalnie ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach >>
  • Opolskie - Głuchołazy i Góry Opawskie - górnictwo złota >>



  • >>Wielkopolska<<
    Kożlaki, paltraki, holendry - Kraina wiatraków >>>

    Najstarszą, a zarazem najliczniejszą grupę wiatraków stanowią koźlaki. Nazwa pochodzi od nieruchomej podstawy, zwanej kozłem, na której wznosiła się cała konstrukcja. Pozwalała ona na obrót wiatraka w kierunku wiejącego wiatru przy pomocy specjalnego dyszla. Obrót następował z użyciem siły „kilku chłopa” lub zaprzęgając doń konia. Zasadniczo konstrukcja koźlaków przetrwała bez zmian aż do schyłku XIX wieku.
  • Wielkopolskie
  • Nizina Południowowielkopolska - zdjęcia >>
  • Wiatraki - z notatnika krajoznawcy >>



    Szlakiem latarni morskich
    Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się siedemnaście latarni morskich. Latarnie morskie nad Bałtykiem umiejscowione są kolejno: w Świnoujściu, Kikut k/Wisełki, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Stilo, Rozewiu, Jastarni, na Helu, w Sopocie, Gdańsku Porcie Północnym i Nowym Porcie oraz w Krynicy Morskiej na wschodnim wybrzeżu. Aby zachęcić Państwa do zwiedzania tych niepowszednich budowli, kryjących niejednokrotnie tajemnice, z lewej strony przedstawiamy odnośniki do krótkich opisów poszczególnych latarni, odrobinę historii i ciekawostki, interesujące każdego zdobywcę nowych wrażeń.

  • Zachodniopomorskie
  • Pomorskie
  • Przewodniki 50 PLUS >>>



    Nadrzędny cel projekciku to "zobaczyć co w okolicy". Nie zważając na granice województw, czy powiatów. teksty pochodzą w dużej mierze "z internetów" - najczęściej z linkami do źródła. Ale nie tylko do źródła - niektóre rzeczy są naprawdę wyśmienicie opracowane w sieci. Promień 50 km jest za duży dla piechura, dobry dla rowerzystów i posiadaczy czterech kółek. Niektóre przewodniki mają promień mniejszy - jak np. te w Bieszczadach. Niedawno połączyłam Gdańsk z Zakopcem. Zapraszam do odkrywania Polski.

    Wybrane przewodniki:
  • Łowicz (Łódzkie) >>

    Malbork (Pomorskie) - UNESCO >>

    Krynica (Małopolskie) >>

    Świnoujście (Zachodniopomorskie) >>

    Łowicz (Łódzkie) >>


  • >>Grecja<<
    AKROPOL- TOP TOPÓW >>>


    Widziane z dołu (z Plaki, Anafiotiki, czy nawet z Agory Ateńskiej) zapiera dech w piersiach. Jest symbolem Aten. I tego mu się odmówić nie da. Nie da się też zaprzeczyć, że na zboczach Akropolu znajdują się fenomenalne ruiny, które zwiedzający szybko przebiegają. Zatrzymują się przy teatrze Dionizosa, który znajduje się na liście UNESCO, wraz z innymi teatrami antycznymi. Niestety, w mojej prywatnej opinii jest to powiększona piaskownica, w której dzieci bawiły się kamyczkami. (tak, wiem, ze stoi za tymi kamyczkami, kupę historii i wiele lat. A nawet tysięcy lat. Nie zmienia to jednak faktu, że teatr w Epidauros, również znajdujący się na liście UNESCO, zapiera dech w piersiach, a tu.. no cóż, kupka kamieni.

    Wybrane przewodniki:
  • Akropol i okoliczne wykopaliska >>

    Ateny subiekywnie - wstęp >>

    Ateny - przewodnik PLUS >>

    Attyka - w okolicy Aten (przewodnik PLUS) >>

    Zdjęcia z Attyki i Aten >>



  • Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |