Aktualizacja: grudzien'18

Na tropie Azulejos... [Hiszpania]  |  

Polska zachodnia:


[Wikingowie i Słowianie] Tam, gdzie w wojennych nastrojach przybywali Wikingowie, Niemcy i Słowianie, dziś przybywają również- tylko w pokojowych zamiarach.


[Grodzisko i skansen archeologiczny] Od IX do XIII wieku na Zawodziu znajdowało się centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu stolica kasztelanii, ziemi i księstwa, a położenie grodu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i komunikacyjnych zdecydowało o szybkim rozwoju miejscowego rzemiosła i handlu. W tej części Kalisza znajdował się ośrodek władzy świeckiej i kościelnej, który najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie "księciem całej Polski". Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gal Anonim.[Park na liście UNESCO] Park Mużakowski, harmonijnie wpisany w otaczający krajobraz, jest prekursorem nowych założeń kompozycyjnych w zakresie kształtowania krajobrazu przestrzeni miejskich, a także punktem zwrotnym w rozwoju architektury krajobrazu jako odrębnej dyscypliny. To jeden z najbardziej rozległych parków krajobrazowych w Europie. Położony jest po obu brzegach granicznej Nysy Łużyckiej. Po stronie polskiej zajmuje 522 ha, po stronie niemieckiej 206 ha; tu też usytuowana jest część rezydencjonalna zespołu.[Zamki, bunkry i pałace] Dolny Śląsk kojarzy się głównie z zamkami, Sudetami i Wrocławiem. I dobrze się kojarzy. Mało, kto jednak wie, że pałaców i zamków było tu zdecydowanie więcej, niż wydawałoby się dziś. Niektóre nie przetrwały nawet w ruinie... przepięknie, acz smutno, pokazuje to nowe wydawnictwo "Niewidzialny Dolny Śląsk"... W Muwicie zajmiemy się jednak "widzialnym", czasem w ruinie, często "w resztkach", kiedy indziej przepięknie odrestaurowanym. Magię Dolnego Śląska odkrywa Joanna Lamparska, w cyklu zwanym Biblią Dolnośląskofila :) Z tych książek korzystałam głównie przy swoich podróżach na zachodnie krańce Polski, a zatem i w tworzeniu MUWITu.

Sudety  |  Dolnośląskie  |  Wrocław  |  
[Kozia Szyja pod Górą Chrobrego] Niewielkie, kilkunastotysięczne miasteczko w powiecie nyskim. Niegdyś wspaniałe uzdrowisko, odwiedzane tłumnie przez kuracjuszy z Polski i Europy. Znane z górnictwa złota i wspaniałego klimatu. Do Głuchołaz warto przyjechać nie tylko ze względu na uroczy rynek i kilka bardzo sympatycznych zabytków, ale przede wszystkim ze względu na mnogość ścieżek rowerowych, bliskość Gór Opawskich i czeskich Jeseników. Tu sezon trwa naprawdę cały rok...

Głuchołazy  |   Góry Opawskie  |   Opolskie  |  
Polska centralna (mniej lub bardziej):


[Morza szum - słychać tylko poza sezonem] O szczególnym uroku polskiego wybrzeża decyduje jego urozmaicona linia brzegowa. Na przemian występują nad Bałtykiem odcinki wybrzeża wysokiego (klif morski) i płaskiego (wydmy). Najpiękniejsze fragmenty wybrzeża klifowego, o krawędziach wznoszących się do kilkudziesięciu metrów nad poziom morza, można spotkać na wyspie Wolin (Woliński Park Narodowy), w okolicach Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Jarosławca, Jastrzębiej Góry oraz Trójmiasta. Z kolei najciekawsze, wędrujące wydmy znajdują się w okolicach Łeby, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.[Kraina w kratę] Plaże nadbałtyckie lepiej odwiedzać poza sezonem. Ale i w sezonie można tu znaleźć arcyciekawe miejsca. Szczególnie, jeśli ma się ze sobą rower. Mielno, Gąski i Darłówek- to miejscowości znane z wakacyjnych opowiadań. Skoro już wygrzewamy się na plażach, w tłumie turystów, warto pomyśleć, co zobaczyć kiedy np. pada deszcz.[UNESCO] Toruń to miasto o XIII wiecznym rodowodzie, które mimo zmiennej koniunkturze dziejowej, szczęśliwie uniknęło poważniejszych zniszczeń. Zachowana osnowa lokacyjna Starego i Nowego Miasta, wspaniałe budowle sakralne z wyposażeniem wnętrz o wysokiej klasie artystycznej, kilkaset reprezentujących różne formy stylowe kamienic mieszczańskich ze stropami, stolarką i polichromiami, sprawiają, że Toruń jest dziś, w swej urbanistycznej strukturze, najbardziej "średniowiecznym" z dużych miast polskich.[Idź do diabła] Bo środek Polski to nie tylko Łódź. To również zamek w Łęczycy, gdzie stacjonował Boruta - najbardziej znany polski diabeł. To również skansen rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim i największy zabytek województwa - bazylika w Tumie.

Łęczyca  |  Tomaszów Mazowiecki  |  Łódzkie  |  


[Środek Polski] Łódź to miasto wielokulturowe. Widać to szczególnie w mnogości i różnorodności świątyń oraz na cmentarzach. Na Starym Cmentarzu w Łodzi pochowani są mieszkańcy trzech różnych wyznań: katolicy, prawosławni i ewangelicy- znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów, jak również ponad 200 zabytkowych nagrobków. W Łodzi znajduje się też największa w Europie nekropolia żydowska.

Łódź  |  Łódzkie  |  


[Miasteczko żydowskie] Żarki były od XVII wieku małym, ale wielonarodowym miastem, w którym splatały się dzieje i losy Polaków oraz mieszkańców pochodzenia niemieckiego, rosyjskiego, ale przede wszystkim żydowskiego. Świadczą o tym m.in. wielojęzyczne nagrobki na tutejszych cmentarzach. Obecnie Żarki, jako jedyne miasto w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zachowały dawną synagogę (przebudowaną na dom kultury), kirkut oraz charakterystyczną zabudowę w centrum, które kiedyś stanowiło główne skupisko obywateli żydowskich. Jeszcze dzisiaj niektórzy określają Żarki mianem "żydowskie".[Dobry browar jest... dobry...] Wprost nie można odwiedzić Tychów, nie zaglądnąwszy do Muzeum Browarnictwa. Browar Książęcy i Obywatelski. Historia warzenia piwa ma tutaj już 380 lat. Obecnie jako browar funkcjonuje tylko książęcy choć w historii był także gorzelnią (produkowane tu trunki serwowano min. Na Wystawie Światowej w Paryżu). Można go zwiedzać w kilku wariantach – także nocnym, jednak większość wariantów ma jedną wspólną cechę – kończy się przy barze z kuflem piwa.

Tychy  |  Śląskie  |  


[Smog jest, smok zdechł...] Kraków jaki jest, każdy widzi. Ale jeżeli zejdzie się z głównych tras, można natknąć się na miasto, w którym zagoniony człowiek XXI w. staje w miejscu i przeciera oczy ze zdumienia. Oto brukowane uliczki, piękne place i tajemnicze zaułki same nakłaniają do niespiesznego spaceru i wsłuchiwania się w ciągle żywe opowieści ducha Starego Miasta.

Krakow  |  Małopolskie  |  


[W góry, w góry miły bracie...] Oto kraina wilków, misiów, rysi, bażantów i orłów. Można rzec, wszechwładna kraina. Kraina lasów, łąk, pól i różnorodności biologicznej tak wielkiej, że aż niewyobrażalnej. Beskidy to góry po trzech stronach granic. Beskidy to góry tak różnorodne, że nie jesteśmy w stanie opisać ich jednym zdaniem :)

Gorce  |   Pieniny  |  Tatry  |   Pogórza Karpackie  |  

Polska wschodnia:


[Kraina piękna jak baśń] Północno-zachodnie rubieże kraju można by śmiało nazwać krainą piękną jak baśń. Mało jest miejsc, które dorównują urodą północnej Suwalszczyźnie. Natura obdarowała ją hojnie pofałdowanymi płaskowyżami, nad którymi górują wyniosłe wzgórza, dziesiątkami jezior o urozmaiconej linii brzegowej, licznymi rzekami, strumieniami i strugami, głębokimi wąwozami i tysiącami głazów. Klimat tej krainy jest jednym z surowszych (poza górami) w Polsce.

[W skansenie] Rzemieślnicy mazurscy wyrabiali kafle z tłustej gliny. Następnie wypalano je szlifowano piaskiem, ręcznie malowano, powlekano glazurą i ponownie wypalano. W muzealnych izbach pokazano piece kaflowe z XVIII- XX wieku, które nadal są użytkowane.


[Miasteczko krzyżackie] Na przełomie XVIII i XIX wieku świat stał u progu nowoczesności. Położono kabel telegraficzny pod kanałem La Manche, przepłynięto Atlantyk i skonstruowano silnik elektryczny. Po świecie jeździły już pociągi, a następne lata miały przynieść rozwój lotnictwa. Świat parł do przodu. A tym czasem w maleńkim i uroczym miasteczku na Warmii palono na stosie ostatnią czarownicę...


[UNESCO] Zamość jest doskonałym przykładem miasta, które zachowało pierwotny układ urbanistyczny "idealnego miasta renesansowego", z fortyfikacjami i zabudową, w której cechy architektury włoskiej przenikają się z lokalną tradycją artystyczną.[U Ojca Mateusza...] Zespół architektoniczno-krajobrazowy Starego Miasta w Sandomierzu to zabytkowa perełka. Kamienice i gotycki ratusz pochodzą z XIV wieku. Budowę podziemnych korytarzy rozpoczęto osiem stuleci temu. Pod budynkami i placem Starego Rynku w lessowych pokładach drążono komory i korytarze. Głębokość lochów dochodziła nawet do 15 metrów.

[Ortodoksyjna wielokulturowość] Kraina Biesów i Czadów. Kraina urzekająca. Kraina, której immanentną cechą stanowi WOLNOŚĆ. I którą to wolność BdPN skutecznie ogranicza, zajmując lwią część terenu. A właściwie żubrzą - bo to żubry są tu królami. Do spółki z misiami, które grzecznie omijają, nie wchodząc sobie wzajemnie w rewir. Choć aktualnie Bieszczady przeżywają najazd turystów i powoli stają się drugimi Tatrami... to jednak wciąż można tu znaleźć ciszę i spokój. Szczególnie po ukraińskiej i słowackiej stronie. W Beskidzie Niskim - tym bardziej, choc niektóre miejscowości stają się powoli kurortami...

  |   Beskid Niski  |   Bieszczady  |  Podkarpackie

Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |