Pobrzeże - nad morzem
Plaże nadbałtyckie lepiej odwiedzać poza sezonem. Ale i w sezonie można tu znaleźć arcyciekawe miejsca. Szczególnie, jeśli ma się ze sobą rower.
Mielno, Gąski i Darłówek - to miejscowości znane z wakacyjnych opowiadań. Skoro już wygrzewamy się na plażach, w tłumie turystów, warto pomyśleć, co zobaczyć kiedy np. pada deszcz. Albo kiedy dzieciaki domagają się atrakcji. A ponieważ plaże nadbałtyckie należą do najpiękniejszych w Europie, wydzieliliśmy region, który ma się nijak do geografii, płyt tektonicznych oraz podziałow administracyjnych. Od Helu po Wolin. I od wyspy Uznam po Gdańsk
Darłowo
Darłowo- to bodaj najpiękniejsze miasteczko na Pomorzu. Pełno tu zabytków, takich jak trzynawowy kościół N.M.P. Warto zajrzeć do kaplicy, gdzie znajdują się cynowe sarkofagi ze szczątkami pomorskich księżniczek oraz sarkofag Eryka I- jedynego koronowanego władcy z dynastii Gryfitów.
Eryk I- król Danii, Szwecji i Norwegii. Urodził się właśnie w Darłowie w 1382 roku. Tu także zmarł, spędziwszy ostatnie 10 lat życia na zamku książąt pomorskich w Darłowie.
W międzyczasie zyskał sobie miano "ostatniego Wikinga Bałtyku", kiedy ze swoja drużyną łupił statki na morzu Bałtyckim.
Darłowo
Darłowo- to bodaj najpiękniejsze miasteczko na Pomorzu. Pełno tu zabytków, takich jak trzynawowy kościół N.M.P. Warto zajrzeć do kaplicy, gdzie znajdują się cynowe sarkofagi ze szczątkami pomorskich księżniczek oraz sarkofag Eryka I- jedynego koronowanego władcy z dynastii Gryfitów.
Eryk I- król Danii, Szwecji i Norwegii. Urodził się właśnie w Darłowie w 1382 roku. Tu także zmarł, spędziwszy ostatnie 10 lat życia na zamku książąt pomorskich w Darłowie.
W międzyczasie zyskał sobie miano "ostatniego Wikinga Bałtyku", kiedy ze swoja drużyną łupił statki na morzu Bałtyckim.
Jezioro Jamno
Jezioro Jamno to dawna zatoka morska oddzielona dziś od morza mierzeją. Jezioro połączone jest z morzem Kanałem Jamneńskim. Przy jeziorze znajdują się przystanie i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Na przystani żeglarskiej Klubu Morskiego "Tramp" przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. W sezonie wyrusza z stąd w rejs po jeziorze stateczek wycieczkowy "Mila".
Naćmierz - Skansen w Starym Młynie
100 letni młyn, który jako jeden z kilku takich obiektów w Polsce jest kompletnie wyposażony w maszyny których historia sięga XIX w. Wchodząc do naszego skansenu przeniesiesz się w czasie, usłyszysz historię i zobaczysz ją na własne oczy.
TODO
Mielno - GRODZISKO SŁOWIAŃSKIE
Zrewitalizowane przez gminę ze środków unijnych pozostałości po osadzie Słowian Pomorskich z IX lub X wieku. Przeprowadzone badania archeologiczne sugerują, że grodzisko postawiły ówczesne elity - być może jako dodatkowe umocnienie lub schronienie w wypadku porażki na pierwszej linii obrony.
Centralny punkt grodu stanowił ziemny stożek, wokół którego wykopano fosę. Oczywiście do dzisiaj nie zachował się praktycznie żaden oryginalny fragment osady. Jeszcze w latach ‘40 XX w. był tutaj park z altaną - później opuszczony i zaśmiecony.
Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych obszaru dawnej osady, teren został udostępniony Towarzystwu Żywej Archeologii. Organizacja regularnie funduje turystom podróż w czasie - przede wszystkim w trakcie wakacji, ale pokazy i warsztaty odbywają się nie tylko latem. Można tutaj podziwiać pokazy walk bronią białą, sprawdzić się w dawnych rzemiosłach, skosztować tradycyjnego jadła i napitków oraz wysłuchać fascynujących legend i opowieści, opowiadanych niegdyś przez Słowian przy ognisku. Oczywiście nie brakuje przy tym merytorycznych prelekcji.
Grodzisko starosłowiańskie w Mielnie znajduje się w obszarze przyrody chronionej Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego - wyjątkowy krajobraz tworzą w tym akurat obszarze buki i dęby. Większość tutejszych drzew ma już ponad 100 lat.
Mielno - Bunkry
Opuszczone, nadgryzione już zębem czasu pozostałości po pasie umocnień na wybrzeżu, wybudowanych na początku lat ‘40 XX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się przynajmniej 3 betonowe schrony nie do końca ustalonym przeznaczeniu.
Dwa znane już od dłuższego czasu znajdują się od mniej więcej pół kilometra do kilometra na zachód od ulicy 1 Maja, poza ubitym szlakiem w pasie przybrzeżnego lasu. Mają bardzo podobne wymiary: ściany bunkrów mają ok. pół metra grubości. Tworzą prostokątną bryłę o wielkości 11*7 m. Stropy posiadają dodatkowe stalowe wzmocnienie. Zachowały się również stosunkowo duże (114*52 cm) okna obserwacyjno-strzelnicze, przez które można zajrzeć do środka. Co ciekawe, nie ma śladu po żadnych drzwiach czy włazie wejściowym.
Prawdopodobnie bunkry były częścią większego kompleksu, którego poszczególne stanowiska łączyły podziemne przejścia. Sztorm w 2012 roku odsłonił na pobliskiej plaży kolejną betonową konstrukcję - zapewne wojskową.
Powszechnie uważa się, że schrony w mieleńskim lesie służyły jako magazyn amunicji lub obserwacyjne stanowisko dowodzenia całą placówką.
Mielenko - Szachulcowa zabudowa
Urocze budownictwo ryglowe, będące przez wiele wieków tradycyjnym elementem krajobrazu Pomorza stało się rzadkością. Dobrze zachowane szachulcowe budynki i domy z "muru pruskiego" można znaleźć już tylko w niewielu miejscach. W Mielenku można podziwiać kilka takich szachulcowych domów.
Chłopy - Rybacka osada
Jest prawdopodobnie jedyną wsią w Polsce wpisaną do rejestru zabytków z zachowanym tradycyjnym układem rybackiej osady oraz domami z XIX wieku, ozdobionymi ludowymi malowidłami. Największą atrakcją Chłopów jest port rybacki, gdzie kutry są wciągane na brzeg, a w boksach rybackich można kupić świeżo złowione ryby, między innymi: flądrę, dorsza, turbota, łososia czy węgorza. W muzeum zaś znajdują się pamiątki związane z tradycjami rybackimi, ekspozycje poświęcone Morzu Bałtyckiemu, ekologii oraz środowisku morskiemu.
W Skarbnicy znajdują się dwie sale wystawowe - Sala Tradycji i Sala Rybacka. W pierwszej można podziwiać eksponaty z XIX i początku XX w. pochodzące głównie z darowizn mieszkańców wioski i dokumentujące codzienne życie z przełomu stuleci. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: wafelnica z 1872 r., jednoosobowa ławka szkolna projektu W. Rettiga, toaletka z granitowym blatem, maszyna do szycia marki Singer z 1904 r., meble kuchenne i lodówka z ok. 1920 r. oraz inne sprzęty służące w kuchni i w gospodarstwie domowym
W Sali Rybackiej została odtworzona przystań rybacka z repliką łodzi z Chłopów, w której można przeżyć symulowany rejs po Bałtyku w czasie burzy. Na lewej burcie stoi manekin ubrany w oryginalny strój rybaka z 1957 r., a obok w drewnianych skrzyniach do ryb prócz sieci znalazła się nieużywana obecnie szklana boja.
Gąski - pałac
Zabytkowy, neoklasyczny Pałac Morski z II poł. XIX wieku w Gąskach otoczony jest również zabytkowym (powierzchnia ok. 6,7 ha) parkiem z m.in. bukami, cyprysikami groszkowymi oraz klonami srebrzystymi. Dziś pałac pełni funkcję ośrodka wypoczynkowego.
Gąski - Latarnia morska
Warto też odwiedzić latarnie polskiego wybrzeża, opowiadając mrożące krew w żyłach historie o latarnikach...
A latarni w okolicy jest zatrzęsienie - w końcu jesteśmy nad morzem. Najważniejsza to latarnia morska w Gąskach - wpisana do rejestru zabytków, druga pod względem wysokości w Polsce, licząca 50,2 m wysokości. Jej światło jest widoczne z odległości aż 36 km!!!
Do Gąsek jeździ się też po zdrowie - i nie mowa tu o wszechobecnym jodzie. W pobliżu latarni znajdują się pokłady glinki zielonej, posiadającej powszechnie uznane właściwości lecznicze a leczenie przy jej zastosowaniu nosi nazwę argilloterapii. Mieszkańcy wsi postanowili wykorzystać ten wielki dar natury i prócz noclegów oraz posiłków oferują turystom także zabiegi lecznicze. Przygotowanie kataplazmów (okładów) z glinki czy maseczek piękności wymaga specjalnych przygotowań, są one tajemnicą gabinetów zabiegowych.
Pleśna - dwór
[WG Forum Eksploratorzy.com.pl - wpis z 2014] Podobnie jak w przypadku majątku w Kładnie ten należał od 1884r. do czasów II wojny światowej do rodziny von Blanckenburg. Dwór wybudowany na przełomie XIX - XX w. i przebudowany w latach 70-tych otoczony jest od zachodu niewielkim parkiem. Od 1945r. aż po dzień dzisiejszy własność PGR w Tymieniu. Obecnie trwa tu remont, który ma na celu przystosowanie obiektu do działalności turystycznej.
Pobierowo, Niechorze i okolice:
Niechorze - Muzeum Rybołóstwa
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu powstało z inicjatywy lokalnej ludności zgromadzonej wokół głównego pomysłodawcy - byłego rybaka Henryka Gmyrka. Najważniejszym celem powstałej placówki miało zostać szerzenie wiedzy o miejscowej kulturze rybackiej, tak wśród licznie odwiedzających Gminę Rewal turystów jak i stałych mieszkańców. W listopadzie 1992 został powołany Społeczny Komitet Organizacji Muzeum Rybackiego w Niechorzu.
Niechorze - Latarnia morska
Latarnia w Niechorzu została zbudowana przez Niemców w XIX wieku, na wysokiej, trzynastometrowej podstawie, osiągając wysokość 45 metrów. Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, jednak by podziwiać rozciągający się wkoło widok na Niechorze, Rewal i okolicę, trzeba pokonać 210 schodów, prowadzących na jej szczyt. U podnóża latarni znajduje się wspaniały ogród z dwumetrowymi żywopłotami oraz kompleks budynków otoczonych ceglanym murem. Klif, na którym znajduje się latarnia został zabezpieczony przed erozją betonowym pasem. Od strony lądu budynek latarni jest widoczny z odległości kilku kilometrów, od strony morza widać jedynie górny fragment wieży.
Latarnia została symbolem użytym w filmach (np. "Beata" z 1964), na znaczku pocztowym i w regionalnej sztuce.
Trzęsacz - ruiny kościoła
Pozostała jeszcze jedna ściana gotyckiego kościoła pw. Św. Mikołaja, który został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku w odległości 2 km od morza. Brzeg morski zbliżał się nieustannie do budowli, w 1901 roku zawaliła się pierwsza część kościoła, aktualnie prowadzone są prace mające zabezpieczyć ruinę przed sztormami. Wyposażenie kościoła można zobaczyć w katedrze w Kamieniu Pomorskim i rewalskim kościele (niektóre zabytki są w muzeach w Szczecinie i Berlinie).
To jedyna tego typu atrakcja w Europie.
Trzęsacz - Muzeum multimedialne na 15. południku
Miejscowość Trzęsacz jest usytuowana na 15 południku, wyznaczającym czas środkowo - europejski. Południk to nic innego jak linia na powierzchni Ziemi, zbliżonym kształtem do półokręgu, łącząca oba bieguny. A płaszczyzna południka dzieli kulę ziemską na dwie półkule wschodnią i zachodnią.
15 południk oznacza, że dany południk znajduje się dokładnie 15 stopni na wschód od południka zerowego.W tym, też miejscu powstało Muzeum, pomysłodawcą był miłośnik Trzęsacza, oraz jego mieszkaniec Władysław Jagiełło. W obiekcie znajdziemy dwie sale multimedialne przedstawiające min. stare historyczne fotografie z dziejów Trzęsacza, makietę kościoła, historię trzęsackiego zabytku. Znajdziemy też tu odpowiedz czym jest i co określa 15 południk.
Słowiński Park Narodowy
Przyroda SPN odznacza się unikatowymi walorami i jest jednocześnie charakterystyczna dla środkowego wybrzeża Bałtyku. Te swoiste cechy przyrody Parku doceniane są nie tylko w kraju, lecz także za granicą. Największym bogactwem obiektów, zjawisk i procesów przyrodniczych odznaczają się Mierzeja Łebska oraz przymorskie jeziora. Do najbardziej unikatowych wartości środowiska Parku należy zaliczyć bogactwo odmiennych ekosystemów i ich niezwykle dynamiczne relacje przestrzenne. Dla przykładu zmiany położenia linii brzegowej Morza Bałtyckiego w makroskali dokonywały się przez tysiąclecia, ale nieomal każdego dnia na plaży można śledzić ten proces w miniskali, obserwując formowanie się lagun i ich wypełnianie piaskiem, wyrzucanym przez fale morskie na brzeg.
W tym Parku Narodowym, prócz malowniczych terenów, strzeże się również indywidualne gatunki flory i fauny. W obszarach leśnych dominuje sosna, ale zastaniemy także dęby, buki, modrzewie i świerki. Wśród innych roślin występują w tej okolicy: storczyk plamisty, piaskownica, honekia piaskowa, rosiczka lub rukwiel nadmorska. Park to też miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków: przeróżne gatunki kaczek, łabędzie krzykliwe, bataliony, bociany czarne, bądź żurawie. Można również spotkać puchacza, borsuka, jenota czy też łosia, to również siedlisko żmij.
Łeba
Łeba to nadmorskie miasto położone nad rzeką o tej samej nazwie. Pierwsze zasiedlenia w tej okolicy miały prawdopodobnie miejsce jeszcze w neolicie - archeolodzy znaleźli pojedyncze narzędzia z tego okresu. Łeba powstała na skutek rozdzielenia się jeziora Sarbsko i Łebsko - wówczas powstał ląd zdatny do osiedleń (wcześniej teren ten był prawdopodobnie bagniskiem). Osada na mierzei mogła powstać w VIII wieku.
Darłowo
Darłowo- to bodaj najpiękniejsze miasteczko na Pomorzu. Pełno tu zabytków, takich jak trzynawowy kościół N.M.P. Warto zajrzeć do kaplicy, gdzie znajdują się cynowe sarkofagi ze szczątkami pomorskich księżniczek oraz sarkofag Eryka I- jedynego koronowanego władcy z dynastii Gryfitów.
Eryk I- król Danii, Szwecji i Norwegii. Urodził się właśnie w Darłowie w 1382 roku. Tu także zmarł, spędziwszy ostatnie 10 lat życia na zamku książąt pomorskich w Darłowie.
W międzyczasie zyskał sobie miano "ostatniego Wikinga Bałtyku", kiedy ze swoja drużyną łupił statki na morzu Bałtyckim.
Kładno - dwór
[WG Forum Eksploratorzy.com.pl - wpis z 2014] Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z połowy XVIw. kiedy to stanowiła ona dobra rycerskie rodu Damitz i Zitzewitz. Od 1884 aż do czasów II wojny światowej majątek w Kładnie był własnością rodziny Blanckenburg.
Rezydencja wzniesiona pod koniec XIX w. i przebudowana po 1945r. Otoczona parkiem i zabudowaniami gospodarczymi (spichlerz, stajnie, stodoła). Obecnie wystawiona na sprzedaż. W 2013r. wymieniono dach.
Śmiechów - dwór
Dwór w Śmiechowie charakteryzuje się formami architektury o wysokim poziomie artystycznym. Jest przy tym obiektem niezwykłym i zupełnie wyjątkowym ze względu na stylistykę secesyjną, praktycznie nieobecną w architekturze ziemiańskiej na Pomorzu Zachodnim. Dwór jest własnością prywatną i jest dostępny jedynie z zewnątrz.
Świnoujście
Świnoujście, jako miasto nadbałtyckie, z dumą prezentuje swoją nadmorską tradycję. W kościele Chrystusa Króla zawieszono drewniany model żaglowca z XIX wieku, a w Muzeum Rybołóstwa Morskiego (w dawnym ratuszu) prezentowane są wszelkie narzędzia związane z zawodami morskimi. Można tu znaleźć nie tylko stare sieci rybackie, narzędzia oraz okazy fauny morskiej, ale również stare narzędzia nawigacyjne.
Miasto zawdzięcza swoją nazwę "ujściu Świny", jednej z trzech cieśnin łączącej Zalew Szczeciński z Bałtykiem. Świna ma długość ok. 16 km, szerokość od 100-1000 m. Tworzy deltę wsteczną (jedyną w Polsce) z 44-ma wyspami. Jako, że cieśnina leży w całości w gminie miejskiej Świnoujście, miasto nazywane jest "miastem na 44 wyspach". Większość z nich jest niezamieszkała, w lecie na niektórych prowadzony jest wypas krów i owiec.
Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana to jedna z dwóch (druga to Mierzeja Helska) dużych mierzei naszego wybrzeża. Wprawdzie sam wąski przesmyk lądu oddzielający Zalew Wiślany od Bałtyku zaczyna się w miejscowości Kąty Rybackie i rozciąga się aż do rosyjskiego miasta Bałtijsk, to de facto mierzeja zaczyna się gdzieś w okolicy Gdańska i ma długość około 95 kilometrów. Polska część mierzei oddzielająca Zalew Wiślany od Morza Bałtyckiego to w przybliżeniu 30 km - od Kątów Rybackich po wschodnią część Krynicy Morskiej - Piaski. Cieśnina Piławska w Obwodzie Kaliningradzkim to jedyna "przerwa", przez którą da się wypłynąć na wody Zatoki Gdańskiej z Zalewu Wiślanego. Mierzeja Wiślana to szereg piaszczystych wydm, jakie zostały obsadzone lasami sosnowymi i mieszanymi. Znajduje się tu kilka rezerwatów przyrody. Na półwyspie położone jest tylko jedno miasto - Krynica Morska, a na części stałego lądu inne miejscowości wypoczynkowe mierzei: Kąty Rybackie, Sztutowo, Stegna, Jantar.