Aktualizacja: marzec'2023
  




Szlak architektury drewnianej
Przewodnik z cyklu PLUS


Co zobaczyć?:


Szlak domów podcieniowych
Szlak przecina Żuławy Wiślane mniej więcej całe z północy na południe, starając się pokazać ich specyficzny krajobraz oraz kilka zachowanych jeszcze domów podcieniowych. Domy te są prawdziwym architektonicznym skarbem tej ziemi i napotkamy je, zróżnicowane w wielkości, wyglądzie podcienia, bogactwa wystroju, w Koszwałach, Miłocinie, Trutnowach, Osicach i Steblewie. Poza szlakiem jeden z nich znajduje się również w Krzywym Kole. Do innych szczególnie ciekawych i wartych obejrzenia obiektów, którymi nas uraczyła każda napotkana miejscowość, należy zaliczyć kościółki, chociażby w Trutnowach i Koźlinach oraz ruiny kościoła w Steblewie.

Domy podcieniowe - To najsłynniejsze z zabytków Żuław. Mają one konstrukcję szkieletową z drewna, wypełnioną czerwoną cegłą lub otynkowaną, z charakterystycznym wielosłupowym podcieniem wysuniętym przed zasadniczą część budynku. Liczba słupów w podcieniu może być różna (ponoć, im było ich więcej tym bogatszy mieszkał w domu gospodarz), sam podcień może być częściowo zamknięty lub ustawiony z innej strony.


Mielenko Drawskie
Kościół w Mielenku Drawskim - pw. Matki Bożej Królowej Polski, wybudowany w 1662 roku na miejscu wcześniejszej średniowiecznej świątyni, zniszczonej w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Posiada czworoboczną wieżę z ośmioboczną latarnią, zwieńczoną cebulastym hełmem.

Rotnowo - kościół szachulcowy
Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo - ramowej. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Wieża od frontu z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona blaszanym hełmem iglicowym. Dach jednokalenicowy. Ołtarz główny barokowy.

Natolewice - kościół szachulcowy
Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo - ramowej. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty prostokątnie. Fasada frontowa otynkowana. Wieża od frontu osadzona na nawie. Zwieńczona blaszanym hełmem w kształcie odwróconego kielicha. Dach jednokalenicowy. Wewnątrz zachowana empora połączona z chórem muzycznym, wsparte na słupach.



Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |