Aktualizacja: marzec'2023
  




Darłowo
Przewodnik z cyklu PLUS


Co zobaczyć?:


Darłowo
Darłowo- to bodaj najpiękniejsze miasteczko na Pomorzu. Pełno tu zabytków, takich jak trzynawowy kościół N.M.P. Warto zajrzeć do kaplicy, gdzie znajdują się cynowe sarkofagi ze szczątkami pomorskich księżniczek oraz sarkofag Eryka I- jedynego koronowanego władcy z dynastii Gryfitów.

Eryk I- król Danii, Szwecji i Norwegii. Urodził się właśnie w Darłowie w 1382 roku. Tu także zmarł, spędziwszy ostatnie 10 lat życia na zamku książąt pomorskich w Darłowie. W międzyczasie zyskał sobie miano "ostatniego Wikinga Bałtyku", kiedy ze swoja drużyną łupił statki na morzu Bałtyckim.




TODO

Darłowo - Rynek
Fontanna z rybakiem (na rynku) to najbardziej charakterystyczny punkt Darłowa- znany z wielu widokówek. Za nim- barokowy ratusz, przebudowany z hal targowych. W północnej części znajduje się jedyna zachowana brama miejska- Wysoka Brama, zwana też Kamienną).





TODO

Darłowo - Cmentarz parafialny z kaplicą
Warto przejść się na cmentarz i zobaczyć kaplicę św. Gertrudy z unikatowymi, XIX- wiecznymi emporami. Ponoć twórcy malowideł na emporach, chcieli zaskarbić sobie przychylność darłowskich szewców i dlatego namalowali anioły ... w butach).

Darłowo - Latarnia morska
Na falochronie stoi wysoka, czworoboczna latarnia w kolorze czerwonym Jej światło widoczne jest z odleglości 15 mil morskich (ok. 28 km).



TODO

Darłówko
Dzielnica willowa i portowa. Do połowy lat 70-tych atrakcją był zwodzony most holenderski, który zastąpiono rozsuwaną kładką dla pieszych (sterownia to prawdziwy "twór z kosmosu").

W okolicy:


Naćmierz - Skansen w Starym Młynie
100 letni młyn, który jako jeden z kilku takich obiektów w Polsce jest kompletnie wyposażony w maszyny których historia sięga XIX w. Wchodząc do naszego skansenu przeniesiesz się w czasie, usłyszysz historię i zobaczysz ją na własne oczy.

Pobrzeże - nad morzem
Plaże nadbałtyckie lepiej odwiedzać poza sezonem. Ale i w sezonie można tu znaleźć arcyciekawe miejsca. Szczególnie, jeśli ma się ze sobą rower. Mielno, Gąski i Darłówek - to miejscowości znane z wakacyjnych opowiadań. Skoro już wygrzewamy się na plażach, w tłumie turystów, warto pomyśleć, co zobaczyć kiedy np. pada deszcz. Albo kiedy dzieciaki domagają się atrakcji. A ponieważ plaże nadbałtyckie należą do najpiękniejszych w Europie, wydzieliliśmy region, który ma się nijak do geografii, płyt tektonicznych oraz podziałow administracyjnych. Od Helu po Wolin. I od wyspy Uznam po Gdańsk

Tematycznie:


Latarnie morskie
Pierwsze latarnie powstawały już w Egipcie, najstarszy, pewny przekaz o istnieniu ogni stałych, pochodzi z około 400 roku p. n. e. z Aten. Pierwsze światło latarni morskiej, zwane garnkiem wulkanu, pojawiło się na naszych terenach w X wieku n. e. Z biegiem lat światła wskazujące drogę powracającym żeglarzom opanowały wybrzeża, a celem ludzi stało się udoskonalanie sposobów generowania światła. Począwszy od drewna poprzez średniowieczne świece woskowe, węgiel kamienny, oleje roślinne i mineralne aż po gaz węglowy i propan, w końcu zastosowano prąd, jako najbardziej efektywne źródło światła. Obecnie stosuje się doskonalsze techniki nawigacyjne umiejscowione bezpośrednio na pokładzie statku, jednak nadal latarnie odgrywają ważną rolę w nawigacji i zapewnianiu bezpieczeństwa, a ponadto stanowią żywy pomnik historii i techniki, pełniąc funkcję przyczółków turystycznych polskiego wybrzeża.



Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |