Aktualizacja: 12.wrzesień'2022
  
Darłowo
Przewodnik z cyklu PLUSDarłowo- to bodaj najpiękniejsze miasteczko na Pomorzu. Pełno tu zabytków, takich jak trzynawowy kościół N.M.P. Warto zajrzeć do kaplicy, gdzie znajdują się cynowe sarkofagi ze szczątkami pomorskich księżniczek oraz sarkofag Eryka I- jedynego koronowanego władcy z dynastii Gryfitów.
Eryk I- król Danii, Szwecji i Norwegii. Urodził się właśnie w Darłowie w 1382 roku. Tu także zmarł, spędziwszy ostatnie 10 lat życia na zamku książąt pomorskich w Darłowie. W międzyczasie zyskał sobie miano "ostatniego Wikinga Bałtyku", kiedy ze swoja drużyną łupił statki na morzu Bałtyckim.

Plaże nadbałtyckie lepiej odwiedzać poza sezonem. Ale i w sezonie można tu znaleźć arcyciekawe miejsca. Szczególnie, jeśli ma się ze sobą rower.
Mielno, Gąski i Darłówek- to miejscowości znane z wakacyjnych opowiadań. Skoro już wygrzewamy się na plażach, w tłumie turystów, warto pomyśleć, co zobaczyć kiedy np. pada deszcz. Albo kiedy dzieciaki domagają się atrakcji.
Co zobaczyć?:


Rynek w Darłowie

Fontanna z rybakiem (na rynku) to najbardziej charakterystyczny punkt Darłowa- znany z wielu widokówek. Za nim- barokowy ratusz, przebudowany z hal targowych. W północnej części znajduje się jedyna zachowana brama miejska- Wysoka Brama, zwana też Kamienną.

Cmentarz parafialny z kaplicą

Warto przejść się na cmentarz i zobaczyć kaplicę św. Gertrudy z unikatowymi, XIX- wiecznymi emporami.
Ponoć twórcy malowideł na emporach, chcieli zaskarbić sobie przychylność darłowskich szewców i dlatego namalowali anioły ... w butach.!

Darłówko

dzielnica willowa i portowa. Do połowy lat 70-tych atrakcją był zwodzony most holenderski, który zastąpiono rozsuwaną kładką dla pieszych (sterownia to prawdziwy "twór z kosmosu").

Latarnia morska w Darłowie

Na falochronie stoi wysoka, czworoboczna latarnia w kolorze czerwonym Jej światło widoczne jest z odleglości 15 mil morskich (ok. 28 km))


W okolicy:
Najbliższy przewodnik:
Słupsk >>>

Na wschód:

Skansen w Starym Młynie

100 letni młyn, który jako jeden z kilku takich obiektów w Polsce jest kompletnie wyposażony w maszyny których historia sięga XIX w. Wchodząc do naszego skansenu przeniesiesz się w czasie, usłyszysz historię i zobaczysz ją na własne oczy.Najbliższy przewodnik:
Koszalin >>>

Na południe:

Zagroda jamneńska
Kultura jamneńska jest zjawiskiem oryginalnym i niezwykłym, występowała wyłącznie na terenie dwóch wsi – Jamna i Łabusza. Ze względu na położenie geograficzne, wsie były odcięte od świata przez większą część roku, tylko w suchej porze roku, upalnym latem lub mroźną zimną, gdy bagna zamarzły mieszkańcy Jamna i Łabusza mogli utrzymywać kontakty zewnętrzne. W wyniku tego odizolowanie powstała niepowtarzalna sztuka ludowa, którą będzie można poznać na wystawie w Zagrodzie.

Zagroda jest przykładem typowej dla Jamna architektury XIX w. Na jej terenie znajduje się zrekonstruowana kmieca chałupa, w której przedstawione są najbardziej charakterystyczne wytwory kultury materialnej dawnych jamneńczyków. Natomiast w nowoczesnej stodole odbywają się warsztaty, spotkania oraz różnorodne imprezy kulturalne. Tu również mieści się biuro Działu Etnografii Muzeum w Koszalinie.


Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na zachód:

Jezioro Jamno
Jezioro Jamno to dawna zatoka morska oddzielona dziś od morza mierzeją. Jezioro połączone jest z morzem Kanałem Jamneńskim. Przy jeziorze znajdują się przystanie i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Na przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp” przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. W sezonie wyrusza z stąd w rejs po jeziorze stateczek wycieczkowy „Mila”.

Bunkry w Mielnie

Opuszczone, nadgryzione już zębem czasu pozostałości po pasie umocnień na wybrzeżu, wybudowanych na początku lat ‘40 XX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się przynajmniej 3 betonowe schrony nie do końca ustalonym przeznaczeniu.

Dwa znane już od dłuższego czasu znajdują się od mniej więcej pół kilometra do kilometra na zachód od ulicy 1 Maja, poza ubitym szlakiem w pasie przybrzeżnego lasu. Mają bardzo podobne wymiary: ściany bunkrów mają ok. pół metra grubości. Tworzą prostokątną bryłę o wielkości 11*7 m. Stropy posiadają dodatkowe stalowe wzmocnienie. Zachowały się również stosunkowo duże (114*52 cm) okna obserwacyjno-strzelnicze, przez które można zajrzeć do środka. Co ciekawe, nie ma śladu po żadnych drzwiach czy włazie wejściowym.

Prawdopodobnie bunkry były częścią większego kompleksu, którego poszczególne stanowiska łączyły podziemne przejścia. Sztorm w 2012 roku odsłonił na pobliskiej plaży kolejną betonową konstrukcję - zapewne wojskową. Powszechnie uważa się, że schrony w mieleńskim lesie służyły jako magazyn amunicji lub obserwacyjne stanowisko dowodzenia całą placówką.


GRODZISKO SŁOWIAŃSKIE

Zrewitalizowane przez gminę ze środków unijnych pozostałości po osadzie Słowian Pomorskich z IX lub X wieku. Przeprowadzone badania archeologiczne sugerują, że grodzisko postawiły ówczesne elity - być może jako dodatkowe umocnienie lub schronienie w wypadku porażki na pierwszej linii obrony.

Centralny punkt grodu stanowił ziemny stożek, wokół którego wykopano fosę. Oczywiście do dzisiaj nie zachował się praktycznie żaden oryginalny fragment osady. Jeszcze w latach ‘40 XX w. był tutaj park z altaną - później opuszczony i zaśmiecony.

Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych obszaru dawnej osady, teren został udostępniony Towarzystwu Żywej Archeologii. Organizacja regularnie funduje turystom podróż w czasie - przede wszystkim w trakcie wakacji, ale pokazy i warsztaty odbywają się nie tylko latem. Można tutaj podziwiać pokazy walk bronią białą, sprawdzić się w dawnych rzemiosłach, skosztować tradycyjnego jadła i napitków oraz wysłuchać fascynujących legend i opowieści, opowiadanych niegdyś przez Słowian przy ognisku. Oczywiście nie brakuje przy tym merytorycznych prelekcji.

Grodzisko starosłowiańskie w Mielnie znajduje się w obszarze przyrody chronionej Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego - wyjątkowy krajobraz tworzą w tym akurat obszarze buki i dęby. Większość tutejszych drzew ma już ponad 100 lat.
Szachulcowa zabudowa w Mielenku


Urocze budownictwo ryglowe, będące przez wiele wieków tradycyjnym elementem krajobrazu Pomorza stało się rzadkością. Dobrze zachowane szachulcowe budynki i domy z "muru pruskiego" można znaleźć już tylko w niewielu miejscach. W Mielenku można podziwiać kilka takich szachulcowych domów


Rybacka osada Chłopy
Warto zobaczyć rybacką osadę Chłopy - choć w dzisiejszych czasach niewiele zostało z tradycyjnej osady:(

Jest prawdopodobnie jedyną wsią w Polsce wpisaną do rejestru zabytków z zachowanym tradycyjnym układem rybackiej osady oraz domami z XIX wieku, ozdobionymi ludowymi malowidłami. Największą atrakcją Chłopów jest port rybacki, gdzie kutry są wciągane na brzeg, a w boksach rybackich można kupić świeżo złowione ryby, między innymi: flądrę, dorsza, turbota, łososia czy węgorza.


Mini-zoo w Sarbinowie
Dla najmłodszych już samo morze i piach jest atrakcją samą w sobie. Kiedy jednak pada, co nad Bałtykiem zdarza się często, warto odwiedzić mini-zoo w Sarbinowie.

Wiatraki tymieńskie
W nieodległym Tymieniu na wzgórzu, stoją wiatraki- współczesne, białe, rodem z najlepszych filmów dokumentalnych o elektrowni wiatrowej. Jest to widok, który niezmiennie fascynuje dzieciaki, ale również dorosłych.


Latarnia w Gąskach

Wysokość wieży- 41,2 m
Wysokość światła- 50,1 m n.p.m.

otwarta codziennie
10.00-13.00 i 15.00-18.00
tel. 094 316 55 24

Glinka w świetle latarniWarto też odwiedzić latarnie polskiego wybrzeża, opowiadając mrożące krew w żyłach historie o latarnikach...
A latarni w okolicy jest zatrzęsienie- w końcu jesteśmy nad morzem. Najważniejsza to latarnia morska w Gąskach- wpisana do rejestru zabytków, druga pod względem wysokości w Polsce, licząca 50,2 m wysokości. Jej światło jest widoczne z odległości aż 36 km!!!

Do Gąsek jeździ się też po zdrowie- i nie mowa tu o wszechobecnym jodzie. W pobliżu latarni znajdują się pokłady glinki zielonej, posiadającej powszechnie uznane właściwości lecznicze a leczenie przy jej zastosowaniu nosi nazwę argilloterapii. Mieszkańcy wsi postanowili wykorzystać ten wielki dar natury i prócz noclegów oraz posiłków oferują turystom także zabiegi lecznicze. Przygotowanie kataplazmów (okładów) z glinki czy maseczek piękności wymaga specjalnych przygotowań, są one tajemnicą gabinetów zabiegowych.

Pałac w Gąskach


Zabytkowy, neoklasyczny Pałac Morski z II poł. XIX wieku w Gąskach otoczony jest również zabytkowym (powierzchnia ok. 6,7 ha) parkiem z m.in. bukami, cyprysikami groszkowymi oraz klonami srebrzystymi. Dziś pałac pełni funkcję ośrodka wypoczynkowego.


Dwór w Śmiechowie


Dwór w Śmiechowie charakteryzuje się formami architektury o wysokim poziomie artystycznym. Jest przy tym obiektem niezwykłym i zupełnie wyjątkowym ze względu na stylistykę secesyjną, praktycznie nieobecną w architekturze ziemiańskiej na Pomorzu Zachodnim. Dwór jest własnością prywatną i jest dostępny jedynie z zewnątrz.


Dwór w Kładnie


[WG Forum Eksploratorzy.com.pl - wpis z 2014] Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z połowy XVIw. kiedy to stanowiła ona dobra rycerskie rodu Damitz i Zitzewitz. Od 1884 aż do czasów II wojny światowej majątek w Kładnie był własnością rodziny Blanckenburg. Rezydencja wzniesiona pod koniec XIXw. i przebudowana po 1945r. Otoczona parkiem i zabudowaniami gospodarczymi (spichlerz, stajnie, stodoła). Obecnie wystawiona na sprzedaż. W 2013r. wymieniono dach.


Dwór w Pleśnej


[WG Forum Eksploratorzy.com.pl - wpis z 2014] Podobnie jak w przypadku majątku w Kładnie ten należał od 1884r. do czasów II wojny światowej do rodziny von Blanckenburg. Dwór wybudowany na przełomie XIX - XXw. i przebudowany w latach 70-tych otoczony jest od zachodu niewielkim parkiem. Od 1945r. aż po dzień dzisiejszy własność PGR w Tymieniu. Obecnie trwa tu remont, który ma na celu przystosowanie obiektu do działalności turystycznej.

Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |