Aktualizacja: luty'18Pomorskie
Morza szum - słychać tylko poza sezonem

Informator:


O regionie:


O szczególnym uroku polskiego wybrzeża decyduje jego urozmaicona linia brzegowa. Na przemian występują nad Bałtykiem odcinki wybrzeża wysokiego (klif morski) i płaskiego (wydmy). Najpiękniejsze fragmenty wybrzeża klifowego, o krawędziach wznoszących się do kilkudziesięciu metrów nad poziom morza, można spotkać na wyspie Wolin (Woliński Park Narodowy), w okolicach Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Jarosławca, Jastrzębiej Góry oraz Trójmiasta. Z kolei najciekawsze, wędrujące wydmy znajdują się w okolicach Łeby, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Linkownia:- Nadmorskie wierchy

- Serwis nadbałtyckich długodystansowców

- Łosiowa Dolina na Kaszubach

Noclegi:


Okazuje się, że i tutaj również można znaleźć klimatyczne chatki studenckie. Oto jedna z nich.
Przystanek Drzewina- gmina Trąbki Wielkie - chatka studencka- 60 miejsc noclegowych na łóżkach + pole namiotowe
www.przystanekdrzewina.pl, e-mail: przystanek@przystanekdrzewina.plKsięgarnia:

Tutaj, dla odmiany, króluje wydawnictwo RAJD.Ochrona Przyrody:


Słowiński Park Narodowy Wydmy występujące na Mierzei Łebskiej i na terenie Słowińskiego Parku Narodowego nieustannie się przemieszczają. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to największy obszar wędrującego piasku w Europie Środkowej i jeden z najbardziej rozległych na całym kontynencie. Nadmorskie wydmy powstały z piasków naniesionych przez fale morskie. W Polsce wydmy występują na bardzo wielu obszarach, mają jednak w większości charakter wydm utrwalonych. Wydmy wędrujące spotyka się jedynie w rejonie nadmorskim.

Park Krajobrazowy "Dolina Słupi" Park Krajobrazowy "Dolina Słupi" jest parkiem typu dolinnego, a jego teren został ukształtowany w okresie topnienia północnoatlantyckiego lądolodu, co przyczyniło się do bogactwa form krajobrazu i znacznego zróżnicowania wysokościowego terenu. Charakterystyczną cecha Parku jest jego lesistość, aż 72% powierzchni zajmują lasy.

Warto zobaczyć:
Zamek Krzyżacki w MalborkuKompleks zamkowy w Malborku wzniesiony przez Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwany w Polsce Krzyżakami- dzieło gotyckiej architektury obronnej- jest największym i tak dobrze zachowanym ceglanym zamkiem na świecieKręgi Kamienne w Odrach
Ciekawym i jedynym w Polsce zabytkiem archeologiczno-przyrodniczym są tzw. Kręgi Kamienne w Odrach nad rzeką Wdą. Kręgi mają średnicę 15-33 m, zbudowane są z wystających ponad powierzchnię ziemi głazów wokół jednego lub dwu kamieni środkowych. Historia powstania kręgów, do dzisiaj dokładnie nie wyjaśniona, sięga pradziejów tej ziemi. Na powierzchni kręgów pod warstwą ziemi odkryto bruk kamienny, a pod nim jamy grobowe. Cmentarzysko to oceniane jest na I-III wiek n.e. "Kręgi Kamienne" są również rezerwatem przyrody.

Najstarsze i najbardziej tajemnicze kaszubskie budowle to kamienne kręgi, które do dziś zachowały się w wielu zakątkach regionu. Co ciekawe, w Polsce występują one tylko na Pomorzu. Najbardziej znane są kręgi w Węsiorach, Odrach, Leśnie, a także w Łupawie i Siemirowicach. Mają zazwyczaj 13-33 m średnicy, zaś w ich pobliżu znajdują się liczne kurhany- grobowce obłożone z wierzchu grubą warstwą kamieni. Archeolodzy twierdzą, że kręgi pochodzą z początku naszej ery, lecz wielu badaczy przypuszcza, że powstały wcześniej- między 4000 a 1800 r. p.n.e. Naukowcy nadal spierają się, kto je budował- skandynawskie plemiona czy też znacznie wcześniej inne ludy. Nie brakuje też zwolenników teorii, zgodnie z którą są to pozostałości po... lądowiskach kosmitów. Radiesteci twierdzą, że kamienie, które wyznaczają kręgi, kumulują energię i silnie promieniują.


Galerie zdjęć:


Zamek w Gniewie

Pelplin


Pomorskie ciekawostki:

Znaleziono szczątki mistrzów krzyżackich

Siódemką w twarz - sztorm na Bałtyku

Złoto Bałtyku

Gdańska latarnia morska

Muzeum Grassa

Graf Zeppelin

Chleb słowiński

Czy wiesz, że:


W 1926 r. w Sopocie urodził się Klaus Kinski (jako Klaus Nakszyński). Kontrowersyjny aktor zagrał w ponad dwustu filmach i, jak twierdził, zdobył w życiu ponad pięć tysięcy kobiet. Przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 10, w kamienicy, w której się urodził, działa poświęcona mu galeria fotografii i piwiarnia serwująca piwo "Kinski".

Pomorskie drewniaki:Formalnego szlaku drewnianego tutaj nie ma. Jest natomiast mnóstwo mniejszych szlaków, nawiązujących do tematyki drewnianej.

Drewniana zabudowa na Pomorzu

Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |