Aktualizacja: kwiecień'2023
  
Pomorskie
Morza szum - słychać tylko poza sezonem>> Pomorskie >> Na północy z cyplem w Helu, który oddziela Zatokę Gdańską od Bałtyku i z rybackimi miejscowościami przesiąkniętymi morską kulturą. Na południu z lasami, jeziorami i wzgórzami, które wspólnie tworzą sielankowy krajobraz od Kartuz po Przechlewo. Kaszuby, kraina rozciągająca się od Bałtyku do Borów Tucholskich, to niczym porozrzucane puzzle z niezapomnianymi widokami. Gdy je ułożysz, zabraknie ci w piersi tchu. Bo Kaszuby to nie tylko kraina posiadająca wyjątkową historię oraz kultywowane przez stulecia tradycje i zwyczaje, ale także jeden z piękniejszych przyrodniczo regionów w Polsce.

Region: Kaszuby >>>

Przewodnik PLUS >>> KościerzynaSzlakiem latarni morskich
Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się siedemnaście latarni morskich. Latarnie morskie nad Bałtykiem umiejscowione są kolejno: w Świnoujściu, Kikut k/Wisełki, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Stilo, Rozewiu, Jastarni, na Helu, w Sopocie, Gdańsku Porcie Północnym i Nowym Porcie oraz w Krynicy Morskiej na wschodnim wybrzeżu. Aby zachęcić Państwa do zwiedzania tych niepowszednich budowli, kryjących niejednokrotnie tajemnice, z lewej strony przedstawiamy odnośniki do krótkich opisów poszczególnych latarni, odrobinę historii i ciekawostki, interesujące każdego zdobywcę nowych wrażeń.
 • Szlak latarni na leba.info.pl >> • Ruchome wydmy >>
  O szczególnym uroku polskiego wybrzeża decyduje jego urozmaicona linia brzegowa. Na przemian występują nad Bałtykiem odcinki wybrzeża wysokiego (klif morski) i płaskiego (wydmy). Najpiękniejsze fragmenty wybrzeża klifowego, o krawędziach wznoszących się do kilkudziesięciu metrów nad poziom morza, można spotkać na wyspie Wolin (Woliński Park Narodowy), w okolicach Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Jarosławca, Jastrzębiej Góry oraz Trójmiasta. Z kolei najciekawsze, wędrujące wydmy znajdują się w okolicach Łeby, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

 • Łeba - przewodnik PLUS >>
 • Słowiński Park Narodowy >>


 • Szlak domów podcieniowych >>
  Szlak przecina Zuławy Wiślane mniej więcej całe z północy na południe, starając się pokazać ich specyficzny krajobraz oraz kilka zachowanych jeszcze domów podcieniowych. Domy te są prawdziwym architektonicznym skarbem tej ziemi i napotkamy je, zróżnicowane w wielkości, wyglądzie podcienia, bogactwa wystroju, w Koszwałach, Miłocinie, Trutnowach, Osicach i Steblewie. Poza szlakiem jeden z nich znajduje się również w Krzywym Kole.
  Do innych szczególnie ciekawych i wartych obejrzenia obiektów, którymi nas uraczyła każda napotkana miejscowość, należy zaliczyć kościółki, chociażby w Trutnowach i Koźlinach oraz ruiny kościoła w Steblewie.

  Co to takiego domy podcieniowe? To najsłynniejsze z zabytków Żuław. Mają one konstrukcję szkieletową z drewna, wypełnioną czerwoną cegłą lub otynkowaną, z charakterystycznym wielosłupowym podcieniem wysuniętym przed zasadniczą część budynku. Liczba słupów w podcieniu może być różna (ponoć, im było ich więcej tym bogatszy mieszkał w domu gospodarz), sam podcień może być częściowo zamknięty lub ustawiony z innej strony.

 • Malbork - przewodnik PLUS >> • Kręgi Kamienne >>>
  Ciekawym i jedynym w Polsce zabytkiem archeologiczno-przyrodniczym są tzw. Kręgi Kamienne w Odrach nad rzeką Wdą. Kręgi mają średnicę 15-33 m, zbudowane są z wystających ponad powierzchnię ziemi głazów wokół jednego lub dwu kamieni środkowych. Historia powstania kręgów, do dzisiaj dokładnie nie wyjaśniona, sięga pradziejów tej ziemi. Na powierzchni kręgów pod warstwą ziemi odkryto bruk kamienny, a pod nim jamy grobowe. Cmentarzysko to oceniane jest na I-III wiek n.e. "Kręgi Kamienne" są również rezerwatem przyrody.

  Najstarsze i najbardziej tajemnicze kaszubskie budowle to kamienne kręgi, które do dziś zachowały się w wielu zakątkach regionu. Co ciekawe, w Polsce występują one tylko na Pomorzu. Najbardziej znane są kręgi w Węsiorach, Odrach, Leśnie, a także w Łupawie i Siemirowicach. Mają zazwyczaj 13-33 m średnicy, zaś w ich pobliżu znajdują się liczne kurhany- grobowce obłożone z wierzchu grubą warstwą kamieni. Archeolodzy twierdzą, że kręgi pochodzą z początku naszej ery, lecz wielu badaczy przypuszcza, że powstały wcześniej- między 4000 a 1800 r. p.n.e. Naukowcy nadal spierają się, kto je budował- skandynawskie plemiona czy też znacznie wcześniej inne ludy. Nie brakuje też zwolenników teorii, zgodnie z którą są to pozostałości po... lądowiskach kosmitów. Radiesteci twierdzą, że kamienie, które wyznaczają kręgi, kumulują energię i silnie promieniują.

 • Kościerzyna - przewodnik PLUS >>
 • Z notatnika krajoznawcy >>
 • ZAMKI KRZYŻACKIE
  Te wojskowe obiekty powstały w okresie średniowiecza (od końca XIII do początku XV wieku) na terenach Mazur, Pomorza i Warmii i służyły jako siedziby władców lub warownie. Do dziś zachowało się kilkadziesiąt zamków, które zachwycają swoją architekturą. Budowane z cegieł na kamiennych fundamentach, zamki krzyżackie stanowiły o potędze rycerzy zakonników w białych płaszczach z charakterystycznym czarnym krzyżem na plechach.
  Malbork - UNESCO >>

  Sztum >>
  Kwidzyn
  Gniew
  Bytów
  Człuchów
  Lębork >>
  Zamek Kiszewski
  Czarne - ruiny
  Przezmark - ruiny, udostępnione
  Grabiny Zameczek - przebudowany, dom mieszkalny
  Prabuty - szczątkowe ruiny
  Dzierzgoń - szczątkowe ruiny

  O szczególnym uroku polskiego wybrzeża decyduje jego urozmaicona linia brzegowa. Na przemian występują nad Bałtykiem odcinki wybrzeża wysokiego (klif morski) i płaskiego (wydmy). Najpiękniejsze fragmenty wybrzeża klifowego, o krawędziach wznoszących się do kilkudziesięciu metrów nad poziom morza, można spotkać na wyspie Wolin (Woliński Park Narodowy), w okolicach Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Jarosławca, Jastrzębiej Góry oraz Trójmiasta. Z kolei najciekawsze, wędrujące wydmy znajdują się w okolicach Łeby, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

  Zdjęcia z regionu

  Z notatnika krajoznawcy


  Przewodniki 50 PLUS >>>  Nadrzędny cel projekciku to "zobaczyć co w okolicy". Nie zważając na granice województw, czy powiatów. teksty pochodzą w dużej mierze "z internetów" - najczęściej z linkami do źródła. Ale nie tylko do źródła - niektóre rzeczy są naprawdę wyśmienicie opracowane w sieci. Promień 50 km jest za duży dla piechura, dobry dla rowerzystów i posiadaczy czterech kółek.

  Przewodniki PLUS:
  Gdańsk
  Kościerzyna
  Lębork
  Łeba i Słowiński P.N.
  Malbork
  Pelplin
  Słupsk  Ochrona przyrody::


       

  Rowokół >>
  Nieopodal wsi Smołdzino wznosi się na prawie 115 m n.p.m porośnięte lasem wzgórze Rowokół. Jest to morena czołowa pozostałość działań lodowca. Na szczycie wzgórza udostępniona jest wieża widokowa z pięknym widokiem na jezioro Gardno, Łebsko, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym czy Morze Bałtyckie, wsie Smołdzino, Gardna Wielka, Rowy.

  Przez dawnych mieszkańców tych ziem zwanych Słowińcami uznawany był za świętą górę, najpierw w mitologii pogańskiej, później w średniowieczu jako miejsce kultu maryjnego. Z górą związane są także liczne mity i legendy. O zatopionych dzwonach ze zniszczonej kaplicy na szczycie, o gorejących pieniądzach i skarbach legendarnych piratów Braci Witalijskich, którzy podobno mieli swoją siedzibę na Rowokole

  Czy wiesz, że:

  W 1926 r. w Sopocie urodził się Klaus Kinski (jako Klaus Nakszyński). Kontrowersyjny aktor zagrał w ponad dwustu filmach i, jak twierdził, zdobył w życiu ponad pięć tysięcy kobiet. Przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 10, w kamienicy, w której się urodził, działa poświęcona mu galeria fotografii i piwiarnia serwująca piwo "Kinski".

  Noclegi:

  Okazuje się, że i tutaj również można znaleźć klimatyczne chatki studenckie. Oto jedna z nich.
  Przystanek Drzewina- gmina Trąbki Wielkie - chatka studencka- 60 miejsc noclegowych na łóżkach + pole namiotowe
  www.przystanekdrzewina.pl, e-mail: przystanek@przystanekdrzewina.pl

  źródło fotografii

  Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |