Aktualizacja: 30.sierpień'2022
Pomorskie
Morza szum - słychać tylko poza sezonemO szczególnym uroku polskiego wybrzeża decyduje jego urozmaicona linia brzegowa. Na przemian występują nad Bałtykiem odcinki wybrzeża wysokiego (klif morski) i płaskiego (wydmy). Najpiękniejsze fragmenty wybrzeża klifowego, o krawędziach wznoszących się do kilkudziesięciu metrów nad poziom morza, można spotkać na wyspie Wolin (Woliński Park Narodowy), w okolicach Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Jarosławca, Jastrzębiej Góry oraz Trójmiasta. Z kolei najciekawsze, wędrujące wydmy znajdują się w okolicach Łeby, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.


Te wojskowe obiekty powstały w okresie średniowiecza (od końca XIII do początku XV wieku) na terenach Mazur, Pomorza i Warmii i służyły jako siedziby władców lub warownie. Do dziś zachowało się kilkadziesiąt zamków, które zachwycają swoją architekturą. Budowane z cegieł na kamiennych fundamentach, zamki krzyżackie stanowiły o potędze rycerzy zakonników w białych płaszczach z charakterystycznym czarnym krzyżem na plechach. (www.zamkikrzyzackie.pl) >>>Malbork - UNESCO >>>   |   Sztum   |   Kwidzyn   |   Gniew   |   Bytów   |   Człuchów
Lębork >>>   |   Zamek Kiszewski   |   Czarne - ruiny   |   Przezmark - ruiny, udostępnione
Grabiny Zameczek - przebudowany, dom mieszkalny   |   Prabuty - szczątkowe ruiny   |   Dzierzgoń - szczątkowe ruiny   |  Ciekawym i jedynym w Polsce zabytkiem archeologiczno-przyrodniczym są tzw. Kręgi Kamienne w Odrach nad rzeką Wdą. Kręgi mają średnicę 15-33 m, zbudowane są z wystających ponad powierzchnię ziemi głazów wokół jednego lub dwu kamieni środkowych. Historia powstania kręgów, do dzisiaj dokładnie nie wyjaśniona, sięga pradziejów tej ziemi. Na powierzchni kręgów pod warstwą ziemi odkryto bruk kamienny, a pod nim jamy grobowe. Cmentarzysko to oceniane jest na I-III wiek n.e. "Kręgi Kamienne" są również rezerwatem przyrody.

Najstarsze i najbardziej tajemnicze kaszubskie budowle to kamienne kręgi, które do dziś zachowały się w wielu zakątkach regionu. Co ciekawe, w Polsce występują one tylko na Pomorzu. Najbardziej znane są kręgi w Węsiorach, Odrach, Leśnie, a także w Łupawie i Siemirowicach. Mają zazwyczaj 13-33 m średnicy, zaś w ich pobliżu znajdują się liczne kurhany- grobowce obłożone z wierzchu grubą warstwą kamieni. Archeolodzy twierdzą, że kręgi pochodzą z początku naszej ery, lecz wielu badaczy przypuszcza, że powstały wcześniej- między 4000 a 1800 r. p.n.e. Naukowcy nadal spierają się, kto je budował- skandynawskie plemiona czy też znacznie wcześniej inne ludy. Nie brakuje też zwolenników teorii, zgodnie z którą są to pozostałości po... lądowiskach kosmitów. Radiesteci twierdzą, że kamienie, które wyznaczają kręgi, kumulują energię i silnie promieniują.


  

Latarnie morskie
Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się siedemnaście latarń morskich. Latarnie morskie nad Bałtykiem umiejscowione są kolejno: w Świnoujściu, Kikut k/Wisełki, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Stilo, Rozewiu, Jastarni, na Helu, w Sopocie, Gdańsku Porcie Północnym i Nowym Porcie oraz w Krynicy Morskiej na wschodnim wybrzeżu. Aby zachęcić Państwa do zwiedzania tych niepowszednich budowli, kryjących niejednokrotnie tajemnice, z lewej strony przedstawiamy odnośniki do krótkich opisów poszczególnych latarni, odrobinę historii i ciekawostki, interesujące każdego zdobywcę nowych wrażeń.
Pierwsze latarnie powstawały już w Egipcie, najstarszy, pewny przekaz o istnieniu ogni stałych, pochodzi z około 400 roku p. n. e. z Aten. Pierwsze światło latarni morskiej, zwane garnkiem wulkanu, pojawiło się na naszych terenach w X wieku n. e. Z biegiem lat światła wskazujące drogę powracającym żeglarzom opanowały wybrzeża, a celem ludzi stało się udoskonalanie sposobów generowania światła. Począwszy od drewna poprzez średniowieczne świece woskowe, węgiel kamienny, oleje roślinne i mineralne aż po gaz węglowy i propan, w końcu zastosowano prąd, jako najbardziej efektywne źródło światła. Obecnie stosuje się doskonalsze techniki nawigacyjne umiejscowione bezpośrednio na pokładzie statku, jednak nadal latarnie odgrywają ważną rolę w nawigacji i zapewnianiu bezpieczeństwa, a ponadto stanowią żywy pomnik historii i techniki, pełniąc funkcję przyczółków turystycznych polskiego wybrzeża. (www.latarnie.pl)Szlak domów podcieniowych
Szlak przecina Zuławy Wiślane mniej więcej całe z północy na południe, starając się pokazać ich specyficzny krajobraz oraz kilka zachowanych jeszcze domów podcieniowych. Domy te są prawdziwym architektonicznym skarbem tej ziemi i napotkamy je, zróżnicowane w wielkości, wyglądzie podcienia, bogactwa wystroju, w Koszwałach, Miłocinie, Trutnowach, Osicach i Steblewie. Poza szlakiem jeden z nich znajduje się również w Krzywym Kole.
Do innych szczególnie ciekawych i wartych obejrzenia obiektów, którymi nas uraczyła każda napotkana miejscowość, należy zaliczyć kościółki, chociażby w Trutnowach i Koźlinach oraz ruiny kościoła w Steblewie.

Co to takiego domy podcieniowe? To najsłynniejsze z zabytków Żuław. Mają one konstrukcję szkieletową z drewna, wypełnioną czerwoną cegłą lub otynkowaną, z charakterystycznym wielosłupowym podcieniem wysuniętym przed zasadniczą część budynku. Liczba słupów w podcieniu może być różna (ponoć, im było ich więcej tym bogatszy mieszkał w domu gospodarz), sam podcień może być częściowo zamknięty lub ustawiony z innej strony.


Rowokół
Nieopodal wsi Smołdzino wznosi się na prawie 115 m n.p.m porośnięte lasem wzgórze Rowokół. Jest to morena czołowa pozostałość działań lodowca. Na szczycie wzgórza udostępniona jest wieża widokowa z pięknym widokiem na jezioro Gardno, Łebsko, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym czy Morze Bałtyckie, wsie Smołdzino, Gardna Wielka, Rowy.

Przez dawnych mieszkańców tych ziem zwanych Słowińcami uznawany był za świętą górę, najpierw w mitologii pogańskiej, później w średniowieczu jako miejsce kultu maryjnego. Z górą związane są także liczne mity i legendy. O zatopionych dzwonach ze zniszczonej kaplicy na szczycie, o gorejących pieniądzach i skarbach legendarnych piratów Braci Witalijskich, którzy podobno mieli swoją siedzibę na Rowokole


Czy wiesz, że:

W 1926 r. w Sopocie urodził się Klaus Kinski (jako Klaus Nakszyński). Kontrowersyjny aktor zagrał w ponad dwustu filmach i, jak twierdził, zdobył w życiu ponad pięć tysięcy kobiet. Przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 10, w kamienicy, w której się urodził, działa poświęcona mu galeria fotografii i piwiarnia serwująca piwo "Kinski".

Noclegi:

Okazuje się, że i tutaj również można znaleźć klimatyczne chatki studenckie. Oto jedna z nich.
Przystanek Drzewina- gmina Trąbki Wielkie - chatka studencka- 60 miejsc noclegowych na łóżkach + pole namiotowe
www.przystanekdrzewina.pl, e-mail: przystanek@przystanekdrzewina.pl
Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |