Aktualizacja: 7.sierpień'2022
  
Gdańsk
Przewodnik z cyklu PLUS

Miasto z ponad 1000 letnią tradycją, morska stolica Polski i jeden z największych portów nad Bałtykiem. To wyjątkowa metropolia, która od zawsze przepełniona jest duchem wolności i odwagi. Miasto, którego centrum (uwaga!) nie leży nad morzem, a nad Motławą, która wpada do Zatoki Gdańskiej. Tu też znajduje się słynny Żuraw i największy piec kaflowy w Europie (dwór Artusa). No i Neptun, strzegący tego, jednak nadmorskiego, miasta.W okolicy:
Jarmark św. Dominika

W sierpniu odbywa się w Gdańsku słynny na całym wybrzeżu Jarmark św. Dominika. Wokół wyrastają wielkie namioty, niewielkie stragany i zaimprowizowane wprost na chodniku i ulicy stoiska, na których pośród najróżniejszych gratów błyśnie Czasami prawdziwy skarb. Na Jarmarku Dominikańskim kupi się wszystko: od wyrobów artystycznych- biżuterii srebrnej i złotej, z bursztynu i korala, obrazów i rzeźb, ceramiki, oryginalnych tkanin i strojów, poprzez stare książki i płyty, oryginalne pamiątki i czasem bezcenne antyki, po całkiem nowoczesne sprzęty. Jarmarkowi towarzyszą występy muzycznych kapel i zespołów oraz ulicznych artystów, a wszystko to tworzy wyjątkową, niezapomnianą imprezę, w której choć raz w życiu powinno się wziąć udział.

Dwór Artusa

Tradycja Dworów Artusa sięga średniowiecza i wywodzi się z etosu rycerstwa europejskiego. Budynki służące spotkaniom miejskiego patrycjatu i włodarzy powstawały szczególnie w miastach hanzeatyckich, wśród których Gdańsk zajmował szczególną pozycję. Gdański Dwór stanowi nie tylko dowód fascynacji kulturą rycerską, ale także bogactwa miasta. Jego historia sięga XIV wieku. Pod koniec XV wieku był ekskluzywną siedzibą gdańskich bractw kupieckich, centrum życia handlowego Gdańska, salonem towarzyskim, w którym spotykała się elita, goszczono polskich dostojników i ważnych gości z całej Europy.

Szczególną uwagę przykuwa klejnot sztuki snycerskiej, późnogotycka rzeźba „Św. Jerzy walczący ze smokiem”, XVI-wieczna cynowa lada piwna – najstarszy bar w Polsce, unikatowa w skali świata kolekcja zabytkowych modeli okrętów.
W Dworze Artusa znajduje się też największy piec kaflowy Europy. Dzieło wybitnego XVI-wiecznego zduna Georga Stelzenera. Ponad 10 metrów wysokości. Pięć kondygnacji. 520 ręcznie wykonanych kafli.


Żuraw

Gruba konopna lina, system bloków i cztery drewniane koła poruszane przez… chodzących robotników. Mechanizm średniowiecznego żurawia podnoszącego 4-tonowe ładunki na wysokość 11m, służył także do stawiania masztów. Położony nad Motławą najbardziej charakterystyczny gdański zabytek to największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, a zarazem warowna brama wodna o dwóch potężnych ceglanych basztach, chroniąca niegdyś miasto od strony portu. Obecnie majestatyczny Żuraw, jako wspaniały przykład historycznej budowli portowej, świadek potęgi hanzeatyckiego Gdańska zwanego spichlerzem Europy, stanowi doskonałą oprawę dla ekspozycji Narodowego Muzeum Morskiego, którego siedzibą są także zabytkowe spichlerze położone naprzeciwko – po drugiej stronie Motławy na Wyspie Ołowiance.

Kościół Mariacki w Gdańsku

Wysokość kościoła Mariackiego wynosi 105 m, szerokość 66 m, wysokość od posadzki do sklepienia 33 m, a wysokość wieży- 82 m. Powierzchnia dachów odpowiada 1 hektarowi, a wnętrze świątyni, oświetlone przez 37 olbrzymich okien, mieści bez trudu 25 tysięcy osób. Co ciekawe, w czasach, gdy budowano świątynię, Gdańsk zamieszkiwało o połowę mniej ludności, niż mogło zmieścić się w jej wnętrzu.

Trójmiejski Park Krajobrazowy

Na całość TPK składają się dwa rozległe kompleksy leśne na obszarze wysoczyzny morenowej Pojezierza Kaszubskiego i jej strefy krawędziowej, rozdzielone przez zurbanizowane tereny Wielkiego Kacka, Małego Kacka i Gdyni Dąbrowy. Kompleks północny obejmuje część terenów Gdyni, Rumi, Szemudu i Wejherowa, zaś dwukrotnie mniejszy kompleks południowy - fragmenty terenów Gdyni, Sopotu i Gdańska.


Trzy w jednym - Trójmiasto:
Gdańsk, Sopot i Gdynia - trzy miasta, które różni wszystko - historia, położenie, wielkość. Jednak to tylko pozorne różnice. Prawda jest taka, że Gdańsk, Sopot i Gdynia to trzy miasta, które łączy wszystko.


Trójmiasto tworzą historyczny Gdańsk, uzdrowiskowy Sopot oraz nowoczesna Gdynia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zwiedzanie warto zacząć od spaceru brzegiem morza. Plaże w Gdańsku, molo w Sopocie, Gdynia Orłowo i klif z zapierającym dech w piersiach widokiem na Zatokę Gdańską to wspaniały wstęp do trójmiejskiej przygody.

Gdańsk

Gdańsk stawia na zabytki. Znajdziemy tu historyczną Drogę Królewską z ulicą Długą i Długim Targiem. To tę drogę pokonywali monarchowie, którzy odwiedzali nadmorskie miasto. Centrum Gdańska to także słynna Fontanna Neptuna albo Dwór Artusa, czyli miejsce spotkań zamożniejszego mieszczaństwa. To zaledwie namiastka, bo w Gdańsku warto zobaczyć również Długie Pobrzeże i Żurawia, Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności. W malowniczej dzielnicy Oliwa znajduje się gdańskie ZOO i przepiękny Park Oliwski.

Sopot

Uzdrowisko Sopot to najdłuższe nad Bałtykiem drewniane molo. Zwiedzanie Sopotu to również spacer niezwykle reprezentacyjnym deptakiem przy ul. Bohaterów Monte Cassino (tak zwany Monciak). Atrakcje w Sopocie to niezliczone restauracje, kluby i puby oraz leśna część uzdrowiska ze szlakami spacerowymi i legendarna Opera Leśna.

Gdynia

Gdynia to Skwer Kościuszki z cumującymi na pobrzeżu statkach. To Kamienna Góra z kolejką i widokiem na morze. To także zabytkowe Orłowo z molo i plażą. Atrakcje w Gdyni to także niezliczone restauracje położone w centrum miasta. Wielkim wydarzeniem w Gdyni jest również coroczny festiwal Open’er, czyli święto światowej muzyki i jeden z największych festiwali muzycznych w Europie oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

W okolicy:
Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na północ:

Hel

Podczas każdego letniego weekendu na Półwysep Helski wjeżdża 12 tys. samochodów, a na kempingach, które przeznaczone są dla 400 osób przebywa ich 1500. W ten sposób jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów powoli znika. Jedynym ratunkiem dla degradowanego oraz rozjeżdżanego przez tysiące pojazdów półwyspu jest wprowadzenie reglamentacji wjazdów.

W rejonie Zatoki Gdańskiej i Puckiej występują morświny- niewielkie walenie, dalecy krewni kaszalota i orki. Morświny to niewielkie walenie tworzące osobną rodzinę (Phocoenidae). Dorastają do ok. 180 cm, żyją maksymalnie kilkanaście lat. Charakterystycznymi cechami morfologicznymi morświnów są krótki, ścięty pysk i niska, trójkątna płetwa grzbietowa- cechy wyraźnie różniące je od delfinów. Dzisiaj gatunek chroniony na całym Bałtyku, w przeszłości uważany za konkurenta dla rybołówstwa, był obiektem regularnych polowań.


Babka bycza jest niewielką rybą strefy przybrzeżnej dorastającą do 25 cm długości. Potrafi przeżyć w wodzie słodkiej, jak i silnie zasolonej. Ze względu na swoje ekologiczne predyspozycje ma wszelkie szanse by zająć siedliska innych ryb. Głównym argumentem przemawiającym za tą tezą jest jej olbrzymia rozrodczość, gdyż od czasu pojawienia się pierwszych sztuk prawdopodobnie w 1987 roku jej populacja obecnie sięga kilku milionów osobników.

Fokarium na Helu


Ponieważ Stacja Morska UG jest jedyną tego typu placówką w Polsce, jest ona otwarta na potrzeby badawcze całego środowiska naukowego kraju i stanowi oparcie terenowe dla wszystkich grup badawczych pracujących w tym rejonie (zespołów akademickich różnych uczelni, instytutów branżowych oraz Polskiej Akademii Nauk). Jej eksperymentalna i socjalna baza są utrzymywane w stałej gotowości dla osób i grup badawczych, którym tego rodzaju placówki są niezbędne dla wykonania podjętych projektów badawczych w tym rejonie. Zgodnie z naturą badań przyrodniczych, stacja jest dostępna 24 godziny na dobę, każdego dnia roku. Położenie placówki w centralnym punkcie Zatoki Gdańskiej stwarza możliwości wykonywania badań w obrębie morza otwartego oraz jego strefy przybrzeżnej.
Najbliższy przewodnik:
Elbląg >>>

Na wschód:

Kanał elbląski

Kanał Elbląski jest zabytkiem hydrotechniki na skale światową - głownie dzięki unikatowemu systemowi zabytkowych pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie oraz Całuny) W 1978 fragment kanału uznano za zabytek techniki, natomiast w 2011 został uznany za pomnik historii. Kanał Elbląski w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.


Najbliższy przewodnik:
Malbork >>>

Na południe:

Grabiny Zameczek - ruiny zamku krzyżackiego
Dziś jest przebudowany, niedostępny i pełni funkcje mieszkalne. W sumie dość nieciekawy, szczególnie w porównaniu z innymi zamkami krzyżackimi w okolicy. Położony jest jednak w sercu Żuław.
Po zajęciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków w Grabinie zbudowano dwór obronny jako siedzibę wójta. Teren był gospodarczo ważny dla państwa zakonnego, dlatego na początku XV wieku zbudowano tu gotycki zamek. Po wojnie trzynastoletniej dzierżawiony przez gdańskiego patrycjusza. W czasie wojen w XVII wieku był bazą wypadową dla Szwedów. W czasie potopu gdańszczanie zdobyli zamek. Do dzisiaj niewiele pozostało z zamku, jedynie pozostałości zachodniego skrzydła.


Żuławy Wiślane
Kraina Żuław Wiślanych jest teoretycznie płaską równiną, leżącą w delcie Wisły, rozciągniętą z północy na południe- od Mierzei Wiślanej do Pojezierza Dzierzgońsko-Morąskiego i Doliny Kwidzyńskiej (rozgałęzienie Wisły-Leniwki i Nogatu) oraz z zachodu na wschód- od Pojezierza Kaszubskiego i Pojezierza Starogardzkiego do Wysoczyzny Elbląskiej i Równiny Warmińskiej. Granica Żuław Wiślanych widoczna jest gołym okiem, zarówno w terenie, jak i na dowolnej mapie hipsometrycznej Polski.

Domy podcieniowe to charakterystyczna zabudowa Żuław Wiślanych. Ich najbardziej charakterystyczną cechą są podcienie, czyli otwarte na zewnątrz pomieszczenia, ograniczone słupami lub filarami. Co ciekawe, w żuławskich domostwach pełniły one funkcję głównie reprezentacyjną, choć czasem wykorzystywano je jako pokoje letnie czy warsztat. Im wyższy status społeczny właściciela domu, tym więcej zdobień można było dostrzec na słupach. Budynki stawiane na terenach Żuław są niepowtarzalne i różnią się od domów podcieniowych w innych regionach Polski czy w Europie.


Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na zachód:
Muzeum Kaszubskie

Urok Pojezierza Kaszubskiego (Szwajcarii Kaszubskiej), oczarowanie prostym ludem i jego kulturą materialną wpłynął niegdyś na młodego nauczyciela kaszubskiego ze wsi Borzestowo k. Kartuz – Franciszka Tredera, który z inspiracji – znanego pisarza i działacza kaszubskiego z Kartuz – dra Aleksandra Majkowskiego – rozpoczął swoistą popularyzację kultury ludowej poprzez gromadzenie obiektów etnograficznych we własnym domu w rodzinnym Borzestowie. Realizacja zamierzeń możliwa była przede wszystkim ze względu na kultywowanie przez Kaszubów własnych tradycji narodowych. To przywiązanie do tradycji przodków pozostało do dzisiaj w mentalności ludu kaszubskiego, co uwidacznia się m. in. w istnieniu centrum kultury, jakim jest bezsprzecznie obecne Muzeum Kaszubskie.

Muzeum jest niezwykle atrakcyjnym miejscem, które oczaruje Państwa swoją bogatą historią oraz prezentacją dziedzictwa kulturowego Kaszub. W miejscu tym poznają Państwo fascynujące zagadnienia związane z literaturą, kulturą materialną, językiem, a także dzieje i tradycje regionalne Kaszub. Eksponaty naszego Muzeum prezentowane są w ośmiu salach wystawowych budynku głównego. Na parterze wystawione są dla zwiedzających gości podstawowe obiekty związane z zajęciami tutejszej ludności, na piętrze natomiast przedstawiamy wytwory sztuki ludowej Kaszubów.
Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |