Aktualizacja: 30.październik'2022
  




Warszawa
Przewodnik z cyklu PLUS



W największym mieście Polski, z ponad dwumilionową społecznością, z metrem i centrami biznesowymi. Ale również z niewielkim muzeum kowalstwa, z drewnianymi domkami fińskimi oraz "dziką" stroną Wisły. Tak - Warszawa zdecydowanie jest patchworkiem.
Warszawa oferuje dużo. Bo jest duża. Ale nie zawsze taka była - Lechosław Herz, naczelny piewca Mazowsza, twierdzi, że: "wystarczy wyjechać kilkanaście kilometrów poza granice miasta i...". Tylko, że nie tak dawno temu "poza miasto", oznaczało np. do Królikarni - dziś centrum starego Mokotowa, do Wilanowa (do którego, zakładając brak korków, można dojechać w niecałe 15 minut z centrum), czy też do jednego z licznych rezerwatów przyrody, dziś leżących w obrębie miasta.

Dzieje się w... - beletrystyka

Dzieje się w ... - beletrystyka , część II.

Co zobaczyć?:

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to jeden z największych i najpi ękniejszych kompleksów ogrodowych Europy. Park zajmuje blisko 80 hektarów. Swoimi początkami sięga XVII wieku, kiedy właścicielem Ujazdowa był marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. Przepiękny zespół pałacowo-parkowy z licznymi zabytkami kasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całość zespołu obejmuje trzy, zróżnicowane pod względem stylistycznym ogrody, którym towarzyszą XVIII- i XIX-wieczne budynki pałacowe, pawilony ogrodowe oraz niezliczone, wolnostojące rzeźby z XVIII, XIX i XX wieku.


Historyczne centrum Warszawy

Zabytkowe centrum staromiejskie Warszawy podzieliło los stolicy podczas II wojny światowej. W czasie powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. zostało zniszczone niemal w 90 procentach. Celowo unicestwiono Zamek Królewski. W zamyśle hitlerowskich okupantów obrócenie Warszawy w ruinę miało przekreślić wielowiekową tradycję państwowości polskiej. Z tego też względu zaraz po zakończeniu działań wojennych podjęta została odbudowa. W latach 1945–1963 z pietyzmem i w najdrobniejszych szczegółach odtworzono kościoły, pałace i domy, będące symbolem polskiej kultury i tożsamości Narodowej.

Szlakiem zabytków warszawskich


W okolicy:
Najbliższy przewodnik:
Modlin >>>

Na północ:

Twierdza Modlin jest wybitnym i unikatowym dziełem fortyfikacyjnym w skali Europejskiej, porównywalnym tylko z Twierdzą Verdun o 200 letniej historii istnienia i działalności. Twierdza ta stanowi pomnik architektury obronnej, budowanej na przemian przez 4 narodowości: polską, rosyjską, francuską, niemiecką. Zwiedzając samodzielnie Twierdzę Modlin poruszacie się Państwo w obwodzie zewnętrznym Twierdzy, gdzie obecnie poza wieloma zabytkami znajdują się współczesne zabudowania. Twierdza Modlin bowiem to zamieszkała dzielnica Nowego Dworu Mazowieckiego.


Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na wschód:

Kirkut w Mińsku Mazowieckim

Nowy cmentarz żydowski w Mińsku Mazowieckim został założony prawdopodobnie ok. 1870 roku[1.1]. Nekropolia jest zlokalizowana pomiędzy ul. Dąbrówki, a ul. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. Zajmuje prostokątną działkę o wymiarach ok. 150 x 60 m. Teren ogrodzony jest zniszczoną siatką, z bramą wejściową od strony północno-zachodniej. Mimo zniszczeń z lat II wojny światowej i okresu powojennego, do dziś na terenie cmentarza zachowało się kilkaset nagrobków. Wyraźny jest rzędowy układ pochówków i charakterystyczny dla cmentarzy żydowskich podział na kwatery męskie i żeńskie. Większość pomników jest wykonana z piaskowca. Przetrwała też pewna liczba nagrobków z prostych, nieobrobionych kamieni granitowych. Dominują epitafia w języku hebrajskim, na nielicznych macewach widnieją inskrypcje w jidysz i języku polskim. Na cmentarzu znajdują się nieoznakowane zbiorowe mogiły osób rozstrzelanych podczas II wojny światowej. Cmentarz jest nieczynny od 1944 roku. Został formalnie zamknięty na mocy uchwały prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z 15.09.1964 roku. Od tego czasu cmentarz pozostawał bez opieki, był pozbawiony ogrodzenia


Najbliższy przewodnik:
Pruszków >>>

Na południe:

Mazowiecki Park Krajobrazowy

Park ten został utworzony w celu ochrony lasów i najcenniejszych przyrodniczo obszarów po prawej stronie Wisły. Obejmuje teren dzielnic warszawskich: Wawer i Wesoła, oraz gmin: Józefów, Otwock, wiązowna, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie Jeziory oraz Pilawa. Swym zasięgiem obejmuje prawie 16 000 hektarów lasów i łąk. MPK wśród wielu zalet ma jedną podstawową. Nie trzeba wyjeżdżać z Warszawy, aby się w nim znaleźć. Jego północną granicę wyznacza Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego. Wystarczy wsiąść w autobus miejski np. 125, który dowiezie nas do samego rezerwatu i co za tym idzie do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Czersk - Zamek książąt mazowieckich

Czersk, obecnie urokliwa, otoczona sadami wieś na wysokiej wiślanej skarpie, niegdyś był stolicą Ziemi Czerskiej i siedzibą książąt mazowieckich, potem własnością królów polskich. Ludzie osiedlali się w tej okolicy już przed tysiącami lat, tu spotykały się szlaki handlowe na Pomorze, Ruś i Śląsk, tu znajdowała się pilnie strzeżona przeprawa przez Wisłę. Średniowieczny, gotycki zamek w Czersku wybudowany został przez księcia Janusza Starszego na przełomie XIV i XV wieku na miejscu wcześniejszego grodu. Chociaż w ciągu wieków został mocno zniszczony, to jego wyniosłe wieże górujące nad okolicą nadal świadczą o wspaniałej historii Mazowsza.

Najbliższy przewodnik:
Sochaczew >>>

Na zachód:

Kampinoski Park Narodowy
Najważniejszym elementem budowy puszczy są wydmy- występujące w dwóch formach: łukowej (parabolicznej) oraz wałów wydmowych. Najczęściej spotykane są wydmy paraboliczne, o zwróconym ku wschodowi czole i ramionach wyciągniętych ku zachodowi i północnemu zachodowi.



Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |