Aktualizacja: 12.wrzesień'2022
  
Kołobrzeg
Przewodnik z cyklu PLUSKołobrzeg jest miastem o ponad tysiącletniej historii, jednak trzeba pamiętać, że jego położenie ulegało zmianie, i pierwotna osada uważana za średniowiecznego przodka (VIII/IX wiek) dzisiejszego Kołobrzegu leżała mniej więcej w okolicy dzisiejszego Budzistowa, to znaczy ok. czterech kilometrów w głąb lądu od dzisiejszej lokalizacji Kołobrzegu, czyli od ujścia Parsęty do Morza Bałtyckiego. Naturalne bogactwo tego terenu, czyli solanka sprawiło, że w X wieku założono tu miasto, którego mieszkańcy trudnili się głównie warzeniem soli, a także kupiectwem. W 1000 roku Bolesław Chrobry założył tam biskupstwo podległe arcybiskupowi gnieźnieńskiemu.

Cenną sól z solanek warzelnicy uzyskiwali tu od VII w. W tekstach średniowiecznych wspomina się o Cholberge in monte salis - mieście położonym na Słonej Górze. Warzelnie soli przetrwały aż do XIX w., jednak w późniejszej historii miasta większą rolę odegrały solanki, wykorzystywane do celów leczniczych. Kołobrzeg stosunkowo późno stał się znanym kurortem, gdyż od XVII w. aż do 1872 r. posiadał status twierdzy i jego rozwój podporządkowany był planom wojskowym. Potem jednak szybko przekształcił się w popularne uzdrowisko z pensjonatami, restauracjami i sanatoriami, gdzie można było zażywać kąpieli solankowych, parowych czy borowinowych. I tak pozostało do dziś.
Co zobaczyć?:Kołobrzeski Skansen Morski
Patrolowy okręt podwodny z czasów zimnej wojny (1965 r.) z wystawą w maszynowni i możliwością zwiedzania pokładu.

W skansenie można zwiedzić dwa wyslipowane okręty, czyli stojące obecnie na lądzie, obejrzeć jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP „Burza”, liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP oraz zabytki techniki morskiej.

Pierwszy eksponat to morska mina kontaktowa wzór 1908/39, jakże charakterystyczna dla tematyki wojennej na morzu. Szeroko stosowana na świecie, również przez Marynarkę Wojenną II RP oraz po wojnie. Kontaktowa, ponieważ do jej eksplozji konieczne było uderzenie kadłuba okrętu (statku). W minie znajdowało się 110 kg materiału wybuchowego, mimo to, ma ona wyporność dodatnią, czyli utrzymuje się na powierzchni wody. Prawidłowo postawiona znajduje się jednak pod wodą. Jest ona przytwierdzona minliną do wózka, który opadając na dno wciąga ją na ustawioną głębokość. Wózek spełnia rolę kotwicy i dlatego zaliczamy ją do tzw. min kotwicznych. Miny te miały być użyte do realizacji planu „Rurka” w momencie wybuchu wojny. Nasz stawiacz min ORP „Gryf” miał za zadanie, 1 września 1939 roku na Zatoce Gdańskiej, postawić zagrodę minową. Niestety, plan ten się nie powiódł w wyniku ataku niemieckich samolotów bombowych.


W okolicy:
Najbliższy przewodnik:
Koszalin >>>

Na wschód:


Wysokość wieży- 41,2 m
Wysokość światła- 50,1 m n.p.m.

otwarta codziennie
10.00-13.00 i 15.00-18.00
tel. 094 316 55 24

Glinka w świetle latarniLatarnia w Gąskach
Warto też odwiedzić latarnie polskiego wybrzeża, opowiadając mrożące krew w żyłach historie o latarnikach...
A latarni w okolicy jest zatrzęsienie- w końcu jesteśmy nad morzem. Najważniejsza to latarnia morska w Gąskach- wpisana do rejestru zabytków, druga pod względem wysokości w Polsce, licząca 50,2 m wysokości. Jej światło jest widoczne z odległości aż 36 km!!!

Do Gąsek jeździ się też po zdrowie- i nie mowa tu o wszechobecnym jodzie. W pobliżu latarni znajdują się pokłady glinki zielonej, posiadającej powszechnie uznane właściwości lecznicze a leczenie przy jej zastosowaniu nosi nazwę argilloterapii. Mieszkańcy wsi postanowili wykorzystać ten wielki dar natury i prócz noclegów oraz posiłków oferują turystom także zabiegi lecznicze. Przygotowanie kataplazmów (okładów) z glinki czy maseczek piękności wymaga specjalnych przygotowań, są one tajemnicą gabinetów zabiegowych.
Najbliższy przewodnik:
Gryfice >>

Na południe:


Zamek w Świdwinie
Zamek w Świdwinie zbudowali margrabiowie brandenburscy pod koniec XIII wieku, w XIV wieku zamek rozbudowali Wedlowie, którzy w 1384 roku sprzedali go Krzyżakom. Krzyżacy rozbudowali zamek i przystosowali do potrzeb siedziby wójta. W XV wieku właścicielem był elektor brandenburski, od 1540 roku Joannici, którzy rozbudowali zamek i zmienili jego wystrój na barokowy. Od 1808 roku, po kasacie zakonów zamek w Świdwinie był budynkiem administracji i urzędów pruskich. Spłonął po 1945 roku, odbudowany na cele ośrodka kultury.Gryfice - Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych
Zalążkiem gryfickiej ekspozycji kolei wąskotorowej był tabor wycofywany z eksploatacji w Pomorskich Kolejach Dojazdowych, głównie z Gryfic, Białogardu i Dobrej Nowogardzkiej, ustawiany już od końca lat 70. obok dworca gryfickiego.

Ekspozycję skansenu, usytuowaną przy peronach, stanowi kilkanaście parowozów i wagonów motorowych oraz kilkadziesiąt wagonów pasażerskich, towarowych i specjalistycznych, a także urządzenia do obrządzania i naprawy wagonów, obrotnica, urządzenia sygnalizacyjne itp. Prezentowane jest prawie wszystko, co pozostało z taboru obsługującego kiedyś 594 km linii. Zgromadzone obiekty nierozerwalnie wiążą się z Pomorzem Zachodnim i mają unikatowy charakter, gdyż rozstaw torów wynosił tu 1000 mm, podczas gdy na innych kolejach wąskotorowych standardem było 750 mm. Ich historia w znacznej części sięga początku ubiegłego wieku. Niektóre przeżyły dwie wojny światowe oraz dwie rewolucje, przemiany napędu parowego na spalinowy i elektryczny oraz likwidację kolei dojazdowych. Stanowią więc „skamieliny” materialnej kultury człowieka, trwale związane z gospodarczym rozwojem regionu. Ich wartość jest podwójna: po pierwsze dziś są już nieliczne, po drugie niektóre z nich, jak dinozaury u Spielberga, mogą ożyć.


Rokosowo - Najsw. Serca Pana Jezusa (Szachulcowy, Xviii W.)

Slawoborze - M.B. Rozancowej (Szachulcowy, 1846r.)

Myslowice - SW. Jozefa (Szachulcowy, 1709r.)

powalice - Najsw. Serca Pana Jezusa (Szachulcowy, 1708r.)

Drozdowo - Chrystusa Krola Wszechswiata (Szachulcowy, 1828r.)

Gorawino - M.B. Krolowej Polski (Szachulcowy, 1623r.)

Rotnowo - M.B. Czestochowskiej (Szachulcowy, 1780r.)
Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na zachód:

Muzeum Rybołóstwa w Niechorzu
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu powstało z inicjatywy lokalnej ludności zgromadzonej wokół głównego pomysłodawcy – byłego rybaka Henryka Gmyrka. Najważniejszym celem powstałej placówki miało zostać szerzenie wiedzy o miejscowej kulturze rybackiej, tak wśród licznie odwiedzających Gminę Rewal turystów jak i stałych mieszkańców. W listopadzie 1992 został powołany Społeczny Komitet Organizacji Muzeum Rybackiego w Niechorzu


Latarnia morska w Niechorzu
Latarnia w Niechorzu została zbudowana przez Niemców w XIX wieku, na wysokiej, trzynastometrowej podstawie, osiągając wysokość 45 metrów. Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, jednak by podziwiać rozciągający się wkoło widok na Niechorze, Rewal i okolicę, trzeba pokonać 210 schodów, prowadzących na jej szczyt. U podnóża latarni znajduje się wspaniały ogród z dwumetrowymi żywopłotami oraz kompleks budynków otoczonych ceglanym murem. Klif, na którym znajduje się latarnia został zabezpieczony przed erozją betonowym pasem. Od strony lądu budynek latarni jest widoczny z odległości kilku kilometrów, od strony morza widać jedynie górny fragment wieży. Latarnia została symbolem użytym w filmach (np. „Beata” z 1964), na znaczku pocztowym i w regionalnej sztuce


Trzęsacz - ruiny kościoła
Pozostała jeszcze jedna ściana gotyckiego kościoła pw. Św. Mikołaja, który został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku w odległości 2 km od morza. Brzeg morski zbliżał się nieustannie do budowli, w 1901 roku zawaliła się pierwsza część kościoła, aktualnie prowadzone są prace mające zabezpieczyć ruinę przed sztormami. Wyposażenie kościoła można zobaczyć w katedrze w Kamieniu Pomorskim i rewalskim kościele (niektóre zabytki są w muzeach w Szczecinie i Berlinie). To jedyna tego typu atrakcja w EuropieMuzeum multimedialne na 15. południku
Miejscowość Trzęsacz jest usytuowana na 15 południku, wyznaczającym czas środkowo - europejski. Południk to nic innego jak linia na powierzchni Ziemi, zbliżonym kształtem do półokręgu, łącząca oba bieguny. A płaszczyzna południka dzieli kulę ziemską na dwie półkule wschodnią i zachodnią.

15 południk oznacza, że dany południk znajduje się dokładnie 15 stopni na wschód od południka zerowego.W tym, też miejscu powstało Muzeum, pomysłodawcą był miłośnik Trzęsacza, oraz jego mieszkaniec Władysław Jagiełło. W obiekcie znajdziemy dwie sale multimedialne przedstawiające min. stare historyczne fotografie z dziejów Trzęsacza, makietę kościoła, historię trzęsackiego zabytku. Znajdziemy też tu odpowiedz czym jest i co określa 15 południk.

Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |