Aktualizacja: 03.październik'2022
  
Zachodniopomorskie
Nad zalewem SzczecińskimTo nadmorski region pełen wspaniałych przygód z wieloma nadmorskimi kurortami i sławnymi uzdrowiskami; na terenie województwa zlokalizowane są obszary atrakcyjne przyrodniczo z dwoma parkami narodowym na czele (Woliński i Drawieński); Zachodniopomorskie to region z mnóstwem atrakcji dla każdego turysty...(www.polska.travel)
Przewodniki PLUS:


Gryfice

Darłowo

Kołobrzeg

Koszalin

Szczecin

Uznam i Świnoujście


Prowincje:


Niż Środkowoeuropejski


Ochrona przyrody::

źródło fotografii


Krzyżacy władali miastem i ziemią świdwińską od 14 kwietnia 1384 r. W tym dniu dotychczasowy jego właściciel – pan na Świdwinie Hans von Wedel przekazał go Zakonowi z powodu tarapatów finansowych, w jakich się znalazł. Krzyżakom bardzo zależało na Świdwinie ze względów strategicznych. Chodziło o uzyskanie bezpośredniego sąsiedztwa z Brandenburgią, gdyż stamtąd (podobnie jak z innych krajów niemieckich) rekrutowali się nowi rycerze zakonni i rycerze „goście” (półbracia) potrzebni na krucjaty przeciwko Polsce i Litwie. Krzyżacy wykorzystywali kłopoty Hansa von Wedla i wystąpili z ofertą wykupu jego długów.>>>
Latarnie morskie
Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się siedemnaście latarń morskich. Latarnie morskie nad Bałtykiem umiejscowione są kolejno: w Świnoujściu, Kikut k/Wisełki, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Stilo, Rozewiu, Jastarni, na Helu, w Sopocie, Gdańsku Porcie Północnym i Nowym Porcie oraz w Krynicy Morskiej na wschodnim wybrzeżu. Aby zachęcić Państwa do zwiedzania tych niepowszednich budowli, kryjących niejednokrotnie tajemnice, z lewej strony przedstawiamy odnośniki do krótkich opisów poszczególnych latarni, odrobinę historii i ciekawostki, interesujące każdego zdobywcę nowych wrażeń.
Pierwsze latarnie powstawały już w Egipcie, najstarszy, pewny przekaz o istnieniu ogni stałych, pochodzi z około 400 roku p. n. e. z Aten. Pierwsze światło latarni morskiej, zwane garnkiem wulkanu, pojawiło się na naszych terenach w X wieku n. e. Z biegiem lat światła wskazujące drogę powracającym żeglarzom opanowały wybrzeża, a celem ludzi stało się udoskonalanie sposobów generowania światła. Począwszy od drewna poprzez średniowieczne świece woskowe, węgiel kamienny, oleje roślinne i mineralne aż po gaz węglowy i propan, w końcu zastosowano prąd, jako najbardziej efektywne źródło światła. Obecnie stosuje się doskonalsze techniki nawigacyjne umiejscowione bezpośrednio na pokładzie statku, jednak nadal latarnie odgrywają ważną rolę w nawigacji i zapewnianiu bezpieczeństwa, a ponadto stanowią żywy pomnik historii i techniki, pełniąc funkcję przyczółków turystycznych polskiego wybrzeża. (www.latarnie.pl)


Wyspa Wolin
Wyspa Wolin, generalnie ukształtowana przez ostatni lodowiec, wciąż się zmienia. Współczesny obraz wyspy kształtował się około 10-11000 lat. Pierwotnie utwory lodowcowe modelowane były przez wiatry i wody, zalewane tereny stopniowo zamieniały się w bagna i torfowiska. Stale działały wody Bałtyku i Odry tworząc m.in. wydmowe mierzeje jak również klify. Dominującym krajobrazem jest pasmo wzniesień moreny czołowej graniczące na odcinku ok.15 km z morzem. Najwyższe aktywne klify osiągają wysokość 95m.

Woliński Park Narodowy utworzony w 1960 roku obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin. Szczególne walory Parku to: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalna - wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku.


  Wioska jamneńska

Skansen Kultury Jamneńskiej to ekspozycja etnograficzna Muzeum w Koszalinie eksponująca zabytki kultury materialnej wyspy kulturowej jaką była wieś Jamno. W 1945 roku na skutek decyzji politycznych i zmiany granic opuszczona przez dotychczasowych mieszkańców, po kilku latach zainteresowała etnografów, którzy docenili wartość unikalnej kultury.

Wystawa pn "Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem", którą prezentowana jest w zabytkowej zagrodzie rybackiej, to stała ekspozycja powstała jako efekt wieloletnich badań nad jamneńską kulturą ludową. Obrazuje najciekawsze dziedziny jamneńskiej kultury materialnej, obrzędowości i sztuki.


Plaże nadbałtyckie

Plaże nadbałtyckie lepiej odwiedzać poza sezonem. Ale i w sezonie można tu znaleźć arcyciekawe miejsca. Szczególnie, jeśli ma się ze sobą rower. Mielno, Gąski i Darłówek- to miejscowości znane z wakacyjnych opowiadań. Skoro już wygrzewamy się na plażach, w tłumie turystów, warto pomyśleć, co zobaczyć kiedy np. pada deszcz.

     ARBORETUM W KARNIESZEWICACH

Doświadczalny leśny ogród założony pod koniec XIX w. Prowadzono w nim badania nad aklimatyzacją na Pomorzu egzotycznych drzew. Obecnie można zobaczyć tam daglezję, jodłę kaukaską, choinę kanadyjską, Dąb błotny, Dąb czerwony, kasztan jadalny, buk strzępolistny, tulipanowiec amerykanski i wiele innych. Zwiedzanie po umówieniu telefonicznym (094 318 28 28- leśniczówka Kamionka).


  Średniowieczna więźba kościoła św. Jana

Udostępnienie sklepienia dla zwiedzających marzy się proboszczowi kościoła pw. św. Jana Ewangelisty. Specjaliści z laboratorium Niemieckiego Instytutu Archeologii w Berlinie w ubiegłym tygodniu ustalili, że drzewo użyte do budowy więźby zostało ścięte zimą 1368/69 r., a na dach trafiło w 1372 r. Były to ponadstuletnie sosny, które rosły w dorzeczu Odry.
- Mamy perełkę- cieszy się proboszcz parafii, ksiądz Marek Borowski. Już teraz ksiądz zastanawia się, jak średniowieczny skarb udostępnić szerszej publiczności. Więźba dachowa ma trzy poziomy, na każdym gąszcz belek. Właśnie trwa ich czyszczenie.
- Myślę o udostępnieniu sklepienia do zwiedzania- przyznaje.- Najniższy poziom nadaje się na salę wystawową, może nawet kameralną, koncertową. Można tu też wykonać coś w rodzaju szlaku turystycznego eksponującego atrakcyjniejsze fragmenty, podświetlić ciekawsze znaki.
Budowę kościoła pw. św. Jana Ewangelisty franciszkanie rozpoczęli w 1300 r. Obecnie jest to świątynia parafii rzymsko-katolickiej, a jej gospodarzami są księża pallotyni.

Ostatnie drewniane domy Szczecina

Drewniane konstrukcje więźb i stropów wykorzystywane były w większości obiektów publicznych i mieszkalnych powszechnie do połowy XX wieku, podobnie jak szkieletowe konstrukcje wewnętrznych ścian, czy wyższych kondygnacji w budynkach mieszkalnych. Obiekty drewniane lub całkowicie wykonane w konstrukcji drewnianego szkieletu, tak charakterystyczne dla przedmieść Szczecina jeszcze w XIX i pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, obecnie stanowią już niestety relikt swoich czasów.

Noclegi:

Okazuje się, że na pojezierzach również można znaleźć klimatyczne chatki studenckie. Oto jedna z nich.
Florianka- Brzeźniak, gmina Węgorzyno, chatka studencka OA PTTK Szczecin- 20 miejsc noclegowych na łóżkach + pole namiotowe
www.florianka.prv.pl, e-mail: florianka@wp.plCopyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |