Aktualizacja: 12.wrzesień'2022
  
Szczecin
Przewodnik z cyklu PLUSZieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni Szczecina! Niewiele jest takich miast w Europie. W mieście znajduje się sporo tawern, w których wciąż można spotkać i porozmawiać z 'wilkami morskimi'. Miasto często odwiedzają też żeglarze z całej Europy, a co jakiś czas Szczecin jest gospodarzem największych zlotów żaglowców w regionie. Jednak... Szczecin nie leży nad morzem :)

Ostatnie drewniane domy Szczecina
Drewniane konstrukcje więźb i stropów wykorzystywane były w większości obiektów publicznych i mieszkalnych powszechnie do połowy XX wieku, podobnie jak szkieletowe konstrukcje wewnętrznych ścian, czy wyższych kondygnacji w budynkach mieszkalnych. Obiekty drewniane lub całkowicie wykonane w konstrukcji drewnianego szkieletu, tak charakterystyczne dla przedmieść Szczecina jeszcze w XIX i pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, obecnie stanowią już niestety relikt swoich czasów.

Co zobaczyć?:Wały Chrobrego

Jedne z najpiękniejszych tarasów widokowych w Europie, z których obserwować można rozległą panoramę na Odrę i port. Wały mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem odrzańskiego brzegu.

W górnej części Wałów Chrobrego zlokalizowana jest siedziba Akademii Morskiej oraz budynek, w którym mieści się Teatr Współczesny i Muzeum Narodowe. W latach 1906-12 w północnej części tarasu zbudowano kompleks architektoniczny dla ówczesnej rejencji szczecińskiej, w którym obecnie znajduje się Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.


Filharmonia w Szczecinie

Nowa siedziba Filharmonii w Szczecinie jest jednym z najnowocześniejszych budynków w Polsce, który stał się już współczesną ikoną architektury. Wyróżnia się niezwykle oryginalną strzelistą bryłą, zaprojektowaną przez hiszpańskich architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony.

Gmach, który został wzniesiony w miejscu przedwojennego Domu Koncertowego – Konzerthaus, łączy historię i nowoczesność, inspirując się dawną lokalizacją i historyczną zabudową. Filharmonia nawiązuje do europejskiej tradycji sal i domów koncertowych.


Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe to największa instytucja kultury w województwie Zachodniopomorskim, sprawująca opiekę nad ponad 150 tysiącami obiektów, wśród których są dzieła sztuki dawnej oraz współczesnej, zabytki archeologiczne, nautologiczne, etnograficzne, a także cenne numizmaty.

Jezioro Szmaragdowe

Jezioro Szmaragdowe oddalone jest nieco od zgiełku miasta i znajduje się w szczecińskiej dzielnicy Zdroje. Swój kolor i nazwę zawdzięcza dużej zawartość węglanu wapnia w wodzie i odbijaniu się światła od kredowego dna.

Jezioro Szmaragdowe to sztuczny zbiornik wodny, który powstał w wyniku katastrofy w kopalni kredy z 1925 r. Robotnicy, w trakcie pracy natrafili na wody gruntowe, które zupełnie zalały kopalnię. Mieszkańcy Zdrojów twierdzą, że przy dobrej pogodzie na dnie jeziora wciąż można ujrzeć wagoniki kolejowe, a nawet narzędzia robotników. Do dziś przy jeziorze zachował się mostek betonowy, będący fragmentem torowiska kolejki, która służyła do wywozu urobku kredy do pobliskiej cementowni.


Zamek Książąt Pomorskich

Renesansowy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, położony na wzgórzu w pobliżu Odry, to jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. W przeszłości był rezydencją Gryfitów – dynastii panującej w Księstwie Pomorskim od XII w. do 1637 r.

Obecny kształt zabytku jest odbiciem jego burzliwej historii. Nad pięcioskrzydłowym gmachem z dwoma dziedzińcami – Dużym i Menniczym, górują wieże: Dzwonów, Więzienna i Zegarowa. Fasady zamku zdobią późnogotyckie maswerki i renesansowe attyki. Uwagę przykuwają: barokowy zegar z maszkaronem i postacią błazna, płyty Barnima III i Barnima XI, Filipa II i Franciszka I, figura biskupa Ottona z Bambergu. We wnętrzach zamkowych znajduje się m.in. Cela Czarownic z replikami narzędzi kar i tortur, poświęcona straconej po oskarżeniu o czary Sydonii von Borck, a także Gabinet Lubinusa, wybitnego kartografa z XVII w., z cennym egzemplarzem Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego jego autorstwa. Szczególnym miejscem jest Krypta Gryfitów z sarkofagami dawnych władców Księstwa. Na dachu Skrzydła Północnego znajduje się Taras Książęcy, z którego, podobnie jak z Wieży Dzwonów – najwyższego punktu widokowego w zamku – roztacza się imponujący widok na Szczecin.W okolicy:
Najbliższy przewodnik:
Świnoujście (Uznam) >>>

Na północ:

Wyspa Uznam

Ptasi rezerwat - Karsiborska Kępa znajduje się na północy wyspy i jest pierwszym rezerwatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zajmuje 180 ha podmokłych łąk Karsiborskiej Kępy. To lęgowisko ptaków siewkowatych i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki. Na terenie ostoi występują też inne rzadkie gatunki: orzeł bielik, kania rdzawa, błotniak łąkowy, derkacz, batalion - gatunki zaliczane do wymierających w skali świata. Ogółem ponad 140 rzadkich gatunków ptaków, które można podglądać o każdej porze roku. Przewodnicy, ornitolodzy chętnie oprowadzają turystów by przybliżyć nam życie skrzydlatych braci.Wyspa Wolin i Woliński Park Narodowy
Wyspa Wolin, generalnie ukształtowana przez ostatni lodowiec, wciąż się zmienia. Współczesny obraz wyspy kształtował się około 10-11000 lat. Pierwotnie utwory lodowcowe modelowane były przez wiatry i wody, zalewane tereny stopniowo zamieniały się w bagna i torfowiska. Stale działały wody Bałtyku i Odry tworząc m.in. wydmowe mierzeje jak również klify. Dominującym krajobrazem jest pasmo wzniesień moreny czołowej graniczące na odcinku ok.15 km z morzem. Najwyższe aktywne klify osiągają wysokość 95m.
Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na wschód:

Iński Park Krajobrazowy
Wartości przyrodnicze Ińskiego Parku Krajobrazowego związane są ściśle z wodnymi i podmokłymi siedliskami. Liczne rzadkie gatunki ptaków, płazów i gadów, które występują na tym terenie, wykorzystują jako środowisko życia i rozrodu nie tyle otwarte wody dużych i głębokich jezior, co płytkie, często bezodpływowe zbiorniki, oczka wodne, stawy rybne, mokradła i torfowiska. Budowa geologiczna Pojezierza Ińskiego – faliste obszary moren czołowych i dennych pocięte głębokimi rynnami glacjalnymi – sprzyjają gromadzeniu się wody w obniżeniach terenu. Takie akweny są chętnie wykorzystywane przez różne gatunki zwierząt.Zamek w Świdwinie

Zamek w Świdwinie zbudowali margrabiowie brandenburscy pod koniec XIII wieku, w XIV wieku zamek rozbudowali Wedlowie, którzy w 1384 roku sprzedali go Krzyżakom. Krzyżacy rozbudowali zamek i przystosowali do potrzeb siedziby wójta. W XV wieku właścicielem był elektor brandenburski, od 1540 roku Joannici, którzy rozbudowali zamek i zmienili jego wystrój na barokowy. Od 1808 roku, po kasacie zakonów zamek w Świdwinie był budynkiem administracji i urzędów pruskich. Spłonął po 1945 roku, odbudowany na cele ośrodka kultury.
Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na południe:

Dolina Dolnej Odry
Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry obejmuje płaski obszar torfowiska między dwoma korytami Odry, która niedaleko Widuchowej rozgałęzia się na Odrę Zachodnią i Regalicę. Szerokość powstałego w ten sposób regionu Międzyodrza zmienia się od około 2 km w południowej jego części do nawet 12 km w okolicach Szczecina. Druga część doliny Odry, na południe od Widuchowej po niemieckiej stronie objęta jest również ochroną jako Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Obecny kształt doliny i terenów w bezpośrednim sąsiedztwie Międzyodrza powstał po ostatnim zlodowaceniu, a wielokorytowy, ustabilizowany układ rzeka zawdzięcza dość gwałtownemu narastaniu torfów od około 6 tys. lat. Park to raj dla miłośników ptaków, które podziwiać można z każdego punktu wzdłuż Odry lub wewnątrz Miedzyodrza. Oś doliny leży na szlaku corocznych przelotów ptaków na południe i stanowi miejsce odpoczynku dla tysięcy kaczek, gęsi i żurawi. Znaczna część z ponad 250 gatunków bytuje tu na stałe.


Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na zachód:

Berlin
Berlin – wielkie, olbrzymie kilkumilionowe miasto. Setki, tysiące ulic, dziesiątki dzielnic, niezliczona ilość budynków, wiele linii autobusowych, tramwajowych, kolejowych i metro. Dookoła mnóstwo potencjalnie interesujących miejsc, znanych budynków z cyklu „must see”, kościołów, placów i zachęcających muzeów. Od liczności atrakcji człowiek może się pogubić. Pojawiają się najważniejsze decyzje do podjęcia: co warto zobaczyć w Berlinie będąc tu pierwszy raz tylko na kilka dni? Co wybrać a co sobie można spokojnie darować?. - O tym opowiada Łukasz Kędzierski


Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |