Spis treści:


z archiwum MUWIT.pl


53.42601, 14.56035

Przewodnik PLUS >>

Miniregion: Pobrzeże Szczecińskie

Szczecin

Zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni Szczecina! Niewiele jest takich miast w Europie. W mieście znajduje się sporo tawern, w których wciąż można spotkać i porozmawiać z "wilkami morskimi". Miasto często odwiedzają też żeglarze z całej Europy, a co jakiś czas Szczecin jest gospodarzem największych zlotów żaglowców w regionie. Jednak... Szczecin nie leży nad morzem :).

Szczecin - Wały Chrobrego

Jedne z najpiękniejszych tarasów widokowych w Europie, z których obserwować można rozległą panoramę na Odrę i port. Wały mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem odrzańskiego Brzegu.

W górnej części Wałów Chrobrego zlokalizowana jest siedziba Akademii Morskiej oraz budynek, w którym mieści się Teatr Współczesny i Muzeum Narodowe. W latach 1906-12 w północnej części tarasu zbudowano kompleks architektoniczny dla ówczesnej rejencji szczecińskiej, w którym obecnie znajduje się Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Szczecin - Zamek Książąt Pomorskich

Renesansowy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, położony na wzgórzu w pobliżu Odry, to jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. W przeszłości był rezydencją Gryfitów - dynastii panującej w Księstwie Pomorskim od XII w. do 1637 r.

Obecny kształt zabytku jest odbiciem jego burzliwej historii. Nad pięcioskrzydłowym gmachem z dwoma dziedzińcami - Dużym i Menniczym, górują wieże: Dzwonów, Więzienna i Zegarowa. Fasady zamku zdobią późnogotyckie maswerki i renesansowe attyki. Uwagę przykuwają: barokowy zegar z maszkaronem i postacią błazna, płyty Barnima III i Barnima XI, Filipa II i Franciszka I, figura biskupa Ottona z Bambergu.

We wnętrzach zamkowych znajduje się m.in. Cela Czarownic z replikami narzędzi kar i tortur, poświęcona straconej po oskarżeniu o czary Sydonii von Borck, a także Gabinet Lubinusa, wybitnego kartografa z XVII w., z cennym egzemplarzem Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego jego autorstwa. Szczególnym miejscem jest Krypta Gryfitów z sarkofagami dawnych władców Księstwa. Na dachu Skrzydła Północnego znajduje się Taras Książęcy, z którego, podobnie jak z Wieży Dzwonów - najwyższego punktu widokowego w zamku - roztacza się imponujący widok na Szczecin.

zabytek.pl
zamkipolskie.com
medievalheritage.eu

Szczecin - Ostatnie drewniane domy Szczecina

Drewniane konstrukcje więźb i stropów wykorzystywane były w większości obiektów publicznych i mieszkalnych powszechnie do połowy XX wieku, podobnie jak szkieletowe konstrukcje wewnętrznych ścian, czy wyższych kondygnacji w budynkach mieszkalnych. Obiekty drewniane lub całkowicie wykonane w konstrukcji drewnianego szkieletu, tak charakterystyczne dla przedmieść Szczecina jeszcze w XIX i pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, obecnie stanowią już niestety relikt swoich czasów.

Szczecin - Filharmonia

Nowa siedziba Filharmonii w Szczecinie jest jednym z najnowocześniejszych budynków w Polsce, który stał się już współczesną ikoną architektury. Wyróżnia się niezwykle oryginalną strzelistą bryłą, zaprojektowaną przez hiszpańskich architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony.

Szczecin - Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe to największa instytucja kultury w województwie Zachodniopomorskim, sprawująca opiekę nad ponad 150 tysiącami obiektów, wśród których są dzieła sztuki dawnej oraz współczesnej, zabytki archeologiczne, nautologiczne, etnograficzne, a także cenne numizmaty.

Szczecin - Jezioro Szmaragdowe

Jezioro Szmaragdowe oddalone jest nieco od zgiełku miasta i znajduje się w szczecińskiej dzielnicy Zdroje. Swój kolor i nazwę zawdzięcza dużej zawartość węglanu wapnia w wodzie i odbijaniu się światła od kredowego dna.

Jezioro Szmaragdowe to sztuczny zbiornik wodny, który powstał w wyniku katastrofy w kopalni kredy z 1925 r. robotnicy, w trakcie pracy natrafili na wody gruntowe, które zupełnie zalały kopalnię. Mieszkańcy Zdrojów twierdzą, że przy dobrej pogodzie na dnie jeziora wciąż można ujrzeć wagoniki kolejowe, a nawet narzędzia robotników. Do dziś przy jeziorze zachował się mostek betonowy, będący fragmentem torowiska kolejki, która służyła do wywozu urobku kredy do pobliskiej cementowni.

W okolicy - PLUS:


z archiwum MUWIT.pl


53.27646, 14.46611

Miniregion: Dolina Dolnej Odry (transgraniczny)

Dolina Dolnej Odry

Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry obejmuje płaski obszar torfowiska między dwoma korytami Odry, która niedaleko Widuchowej rozgałęzia się na Odrę Zachodnią i regalicę. Szerokość powstałego w ten sposób regionu Międzyodrza zmienia się od około 2 km w południowej jego części do nawet 12 km w okolicach Szczecina. Druga część doliny Odry, na południe od Widuchowej po niemieckiej stronie objęta jest również ochroną jako Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Obecny kształt doliny i jenów w bezpośrednim sąsiedztwie Międzyodrza powstał po ostatnim zlodowaceniu, a wielokorytowy, ustabilizowany układ rzeka zawdzięcza dość gwałtownemu narastaniu torfów od około 6 tys. lat. Park to raj dla miłośników ptaków, które podziwiać można z każdego punktu wzdłuż Odry lub wewnątrz Miedzyodrza. Oś doliny leży na szlaku corocznych przelotów ptaków na południe i stanowi miejsce odpoczynku dla tysięcy kaczek, gęsi i żurawi. Znaczna część z ponad 250 gatunków bytuje tu na stałe.

czytaj dalej

zpkwz.pl

z archiwum MUWIT.pl


53.91003, 14.24757

Przewodnik PLUS >>

Miniregion: Uznam i Wolin

Świnoujście

Świnoujście, jako miasto nadbałtyckie, z dumą prezentuje swoją nadmorską tradycję. W kościele Chrystusa Króla zawieszono drewniany model żaglowca z XIX wieku, a w Muzeum rybołóstwa Morskiego (w dawnym ratuszu) prezentowane są wszelkie narzędzia związane z zawodami morskimi. Można tu znaleźć nie tylko stare sieci rybackie, narzędzia oraz okazy fauny morskiej, ale również stare narzędzia nawigacyjne.

czytaj dalej

Miasto zawdzięcza swoją nazwę "ujściu Świny", jednej z trzech cieśnin łączącej Zalew Szczeciński z Bałtykiem. Świna ma długość ok. 16 km, szerokość od 100-1000 m. Tworzy deltę wsteczną (jedyną w Polsce) z 44-ma wyspami. Jako, że cieśnina leży w całości w gminie miejskiej Świnoujście, miasto nazywane jest "miastem na 44 wyspach". Większość z nich jest niezamieszkała, w lecie na niektórych prowadzony jest wypas krów i owiec.

czytaj dalej

visit.swinoujscie.pl

z archiwum MUWIT.pl


53.53137, 15.81055

Przewodnik PLUS >>

Miniregion: Pojezierze Drawskie

Drawsko Pomorskie

Drawsko swoją współczesną sławę zawdzięcza niedalekiemu poligonowi wojskowemu. Ów poligon zajmuje powierzchnię ponad 36 tysięcy hektarów i jest największym poligonem w Europie. Jedynie tu duże jednostki taktyczne mogą w ramach szkolenia rozwinąć natarcie lub obronę. Drugiego takiego miejsca nie ma w Europie. Dzięki tym parametrom poligon ten cały czas "żyje", bowiem w ćwiczeniach na jego terenie szkolą się oddziały wojskowe z całej Europy i spoza niej.

Drawsko Pomorskie - Muzeum drawskie

Budynek muzeum powstał w ok. 1700 roku. Służył jako magazyn soli, później jako remiza strażacka. Muzeum drawskie powstało w 1924 roku. Początkowo mieściło się w budynku dawnego seminarium nauczycielskiego, a od 1935 roku w dawnym magazynie solnym. Od 2018 roku znajdują się tam pamiątki dotyczące historii Drawska Pomorskiego. Jest również inicjatorem warsztatów, sesji i konferencji związanych z ochroną i popularyzacją tematyki związanej z zabytkami.

drawsko.pl

z archiwum MUWIT.pl


53.9105, 15.19101

Przewodnik PLUS >>

Miniregion: Równina Gryficka

Gryfice

Gryfice to ciekawe, zabytkowe miasteczko, położone w sąsiedztwie licznych nadmorskich kurortów. Nie zabraknie tu atrakcji - przede wszystkim dla miłośników historii i zabytków. Gryfice, posiadające prawa miejskie od trzynastego stulecia, zachowały średniowieczny układ urbanistyczny w centrum. Miasteczko pełne jest też innych zabytków, głównie pięknych kamieniczek i starych domów. Miła atmosfera zachęca do spacerów i zwiedzania (chociaż trzeba zaznaczyć, że spora część miasta, zniszczona podczas ostatniej wojny, została odbudowana w typowym PrL-owskim stylu - czyli przez zastąpienie kamienic kwadratowymi blokami).

czytaj dalej

egryfice.pl



© MUWIT.pl