Aktualizacja: kwiecień'2023
  




Szczecin
Przewodnik z cyklu PLUS


Co zobaczyć?:


Szczecin
Zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni Szczecina! Niewiele jest takich miast w Europie. W mieście znajduje się sporo tawern, w których wciąż można spotkać i porozmawiać z "wilkami morskimi". Miasto często odwiedzają też żeglarze z całej Europy, a co jakiś czas Szczecin jest gospodarzem największych zlotów żaglowców w regionie. Jednak... Szczecin nie leży nad morzem :).

Szczecin - Wały Chrobrego
Jedne z najpiękniejszych tarasów widokowych w Europie, z których obserwować można rozległą panoramę na Odrę i port. Wały mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem odrzańskiego Brzegu.

W górnej części Wałów Chrobrego zlokalizowana jest siedziba Akademii Morskiej oraz budynek, w którym mieści się Teatr Współczesny i Muzeum Narodowe. W latach 1906-12 w północnej części tarasu zbudowano kompleks architektoniczny dla ówczesnej rejencji szczecińskiej, w którym obecnie znajduje się Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.


Szczecin - Zamek Książąt Pomorskich
Renesansowy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, położony na wzgórzu w pobliżu Odry, to jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. W przeszłości był rezydencją Gryfitów - dynastii panującej w Księstwie Pomorskim od XII w. do 1637 r.

Obecny kształt zabytku jest odbiciem jego burzliwej historii. Nad pięcioskrzydłowym gmachem z dwoma dziedzińcami - Dużym i Menniczym, górują wieże: Dzwonów, Więzienna i Zegarowa. Fasady zamku zdobią późnogotyckie maswerki i renesansowe attyki. Uwagę przykuwają: barokowy zegar z maszkaronem i postacią błazna, płyty Barnima III i Barnima XI, Filipa II i Franciszka I, figura biskupa Ottona z Bambergu. We wnętrzach zamkowych znajduje się m.in. Cela Czarownic z replikami narzędzi kar i tortur, poświęcona straconej po oskarżeniu o czary Sydonii von Borck, a także Gabinet Lubinusa, wybitnego kartografa z XVII w., z cennym egzemplarzem Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego jego autorstwa. Szczególnym miejscem jest Krypta Gryfitów z sarkofagami dawnych władców Księstwa. Na dachu Skrzydła Północnego znajduje się Taras Książęcy, z którego, podobnie jak z Wieży Dzwonów - najwyższego punktu widokowego w zamku - roztacza się imponujący widok na Szczecin.


Szczecin - Ostatnie drewniane domy Szczecina
Drewniane konstrukcje więźb i stropów wykorzystywane były w większości obiektów publicznych i mieszkalnych powszechnie do połowy XX wieku, podobnie jak szkieletowe konstrukcje wewnętrznych ścian, czy wyższych kondygnacji w budynkach mieszkalnych. Obiekty drewniane lub całkowicie wykonane w konstrukcji drewnianego szkieletu, tak charakterystyczne dla przedmieść Szczecina jeszcze w XIX i pierwszych dziesięcioleciach XX wieku, obecnie stanowią już niestety relikt swoich czasów.



TODO

Szczecin - Filharmonia
Nowa siedziba Filharmonii w Szczecinie jest jednym z najnowocześniejszych budynków w Polsce, który stał się już współczesną ikoną architektury. Wyróżnia się niezwykle oryginalną strzelistą bryłą, zaprojektowaną przez hiszpańskich architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony.

Gmach, który został wzniesiony w miejscu przedwojennego Domu Koncertowego - Konzerthaus, łączy historię i nowoczesność, inspirując się dawną lokalizacją i historyczną zabudową. Filharmonia nawiązuje do europejskiej tradycji sal i domów koncertowych.


Szczecin - Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe to największa instytucja kultury w województwie Zachodniopomorskim, sprawująca opiekę nad ponad 150 tysiącami obiektów, wśród których są dzieła sztuki dawnej oraz współczesnej, zabytki archeologiczne, nautologiczne, etnograficzne, a także cenne numizmaty.

W okolicy:


Szczecin - Jezioro Szmaragdowe
Jezioro Szmaragdowe oddalone jest nieco od zgiełku miasta i znajduje się w szczecińskiej dzielnicy Zdroje. Swój kolor i nazwę zawdzięcza dużej zawartość węglanu wapnia w wodzie i odbijaniu się światła od kredowego dna.

Jezioro Szmaragdowe to sztuczny zbiornik wodny, który powstał w wyniku katastrofy w kopalni kredy z 1925 r. Robotnicy, w trakcie pracy natrafili na wody gruntowe, które zupełnie zalały kopalnię. Mieszkańcy Zdrojów twierdzą, że przy dobrej pogodzie na dnie jeziora wciąż można ujrzeć wagoniki kolejowe, a nawet narzędzia robotników. Do dziś przy jeziorze zachował się mostek betonowy, będący fragmentem torowiska kolejki, która służyła do wywozu urobku kredy do pobliskiej cementowni.


Dolina Dolnej Odry
Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry obejmuje płaski obszar torfowiska między dwoma korytami Odry, która niedaleko Widuchowej rozgałęzia się na Odrę Zachodnią i Regalicę. Szerokość powstałego w ten sposób regionu Międzyodrza zmienia się od około 2 km w południowej jego części do nawet 12 km w okolicach Szczecina. Druga część doliny Odry, na południe od Widuchowej po niemieckiej stronie objęta jest również ochroną jako Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Obecny kształt doliny i terenów w bezpośrednim sąsiedztwie Międzyodrza powstał po ostatnim zlodowaceniu, a wielokorytowy, ustabilizowany układ rzeka zawdzięcza dość gwałtownemu narastaniu torfów od około 6 tys. lat. Park to raj dla miłośników ptaków, które podziwiać można z każdego punktu wzdłuż Odry lub wewnątrz Miedzyodrza. Oś doliny leży na szlaku corocznych przelotów ptaków na południe i stanowi miejsce odpoczynku dla tysięcy kaczek, gęsi i żurawi. Znaczna część z ponad 250 gatunków bytuje tu na stałe.

Przewodniki PLUS w okolicy:


Świnoujście
Świnoujście, jako miasto nadbałtyckie, z dumą prezentuje swoją nadmorską tradycję. W kościele Chrystusa Króla zawieszono drewniany model żaglowca z XIX wieku, a w Muzeum Rybołóstwa Morskiego (w dawnym ratuszu) prezentowane są wszelkie narzędzia związane z zawodami morskimi. Można tu znaleźć nie tylko stare sieci rybackie, narzędzia oraz okazy fauny morskiej, ale również stare narzędzia nawigacyjne. Miasto zawdzięcza swoją nazwę "ujściu Świny", jednej z trzech cieśnin łączącej Zalew Szczeciński z Bałtykiem. Świna ma długość ok. 16 km, szerokość od 100-1000 m. Tworzy deltę wsteczną (jedyną w Polsce) z 44-ma wyspami. Jako, że cieśnina leży w całości w gminie miejskiej Świnoujście, miasto nazywane jest "miastem na 44 wyspach". Większość z nich jest niezamieszkała, w lecie na niektórych prowadzony jest wypas krów i owiec.

Drawsko Pomorskie
Drawsko swoją współczesną sławę zawdzięcza niedalekiemu poligonowi wojskowemu. Ów poligon zajmuje powierzchnię ponad 36 tysięcy hektarów i jest największym poligonem w Europie. Jedynie tu duże jednostki taktyczne mogą w ramach szkolenia rozwinąć natarcie lub obronę. Drugiego takiego miejsca nie ma w Europie. Dzięki tym parametrom poligon ten cały czas "żyje", bowiem w ćwiczeniach na jego terenie szkolą się oddziały wojskowe z całej Europy i spoza niej.

Gryfice
Gryfice to ciekawe, zabytkowe miasteczko, położone w sąsiedztwie licznych nadmorskich kurortów. Nie zabraknie tu atrakcji - przede wszystkim dla miłośników historii i zabytków. Gryfice, posiadające prawa miejskie od trzynastego stulecia, zachowały średniowieczny układ urbanistyczny w centrum. Miasteczko pełne jest też innych zabytków, głównie pięknych kamieniczek i starych domów. Miła atmosfera zachęca do spacerów i zwiedzania (chociaż trzeba zaznaczyć, że spora część miasta, zniszczona podczas ostatniej wojny, została odbudowana w typowym PRL-owskim stylu - czyli przez zastąpienie kamienic kwadratowymi blokami).



Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |