Koszalin
W sercu regionu, do którego prędzej czy później zajrzymy, warto zobaczyć secesyjny Pałac Młynarza (wraz z młynem), w którym mieści się dziś Muzeum Okręgowe ze zbiorami archeologicznymi i etnograficznymi. Najciekawsza jednak jest zagroda jamneńska, przeniesiona tutaj z nieodległych Dąbek. Jest to klasyczna szachulcowa chata rybacka - taka, jakie można jeszcze spotkać w niektórych nadmorskich miejscowościach. Szachulcowe budownictwo było tu bardzo popularne- w zagubionych w lasach wsiach (które przegrały lokalizacją walkę o turystów) wciąż można takie chaty znaleźć.
Koszalin - Pałac Młynarza
Obecnie w Pałacu Młynarza stojącym koło Parku Książąt Pomorskich znajduje się Muzeum Okręgowe, utworzone w 1986 roku. W muzeum prezentowane są zbiory etniczne i archeologiczne. Na jego dziedzińcu znajduje się Skansen Jamneński.
Pierwszy młyn w tym miejscu został wzniesiony w XIII wieku, w związku z nadaniem Koszalinowi praw miejskich w 1266 roku.
Przetrwał do wielkiego pożaru w 1601r. Do XIX w. obiekt wielokrotnie rozbudowywano i modernizowano. W latach 1838-1842 zbudowano nowy młyn, który wyposażono w amerykańskie urządzenia techniczne i w turbinę wodną (1878). W latach 1890-1897 do młyna dobudowano Pałac Młynarza, który po II wojnie światowej pełnił funkcje administracyjne dla Zakładów Zbożowych. Po remoncie i adaptacji na cele wystawowe, od 1991r. siedziba Muzeum w Koszalinie.
Koszalin - zagroda jamneńska
Zagroda jest przykładem typowej dla Jamna architektury XIX w. Na jej terenie znajduje się zrekonstruowana kmieca chałupa, w której przedstawione są najbardziej charakterystyczne wytwory kultury materialnej dawnych jamneńczyków.
Natomiast w nowoczesnej stodole odbywają się warsztaty, spotkania oraz różnorodne imprezy kulturalne. Tu również mieści się biuro Działu Etnografii Muzeum w Koszalinie. Obrazuje najciekawsze dziedziny jamneńskiej kultury materialnej, obrzędowości i sztuki.
Kultura jamneńska jest zjawiskiem oryginalnym i niezwykłym, występowała wyłącznie na terenie dwóch wsi - Jamna i Łabusza. Ze względu na położenie geograficzne, wsie były odcięte od świata przez większą część roku, tylko w suchej porze roku, upalnym latem lub mroźną zimną, gdy bagna zamarzły mieszkańcy Jamna i Łabusza mogli utrzymywać kontakty zewnętrzne. W wyniku tego odizolowanie powstała niepowtarzalna sztuka ludowa, którą będzie można poznać na wystawie w Zagrodzie. W 1945 roku na skutek decyzji politycznych i zmiany granic opuszczona przez dotychczasowych mieszkańców, po kilku latach zainteresowała etnografów, którzy docenili wartość unikalnej kultury.
Koszalin - Domek kata
Domek kata w Koszalinie to dawna kamienica gotycka z XV wieku, w której niegdyś mieszkał kat miejski. Oficjalnie stanowisko kata w Koszalinie funkcjonowało od 1464 roku do 1839 roku, ale kat użytkował mieszkanie do początków XX wieku. Do jego obowiązków należało np. stawianie osądzonych pod pręgierzem, wypędzanie z miasta, torturowanie, ścięcie i palenie na stosie. Egzekucje przeprowadzano na Górze Wisielców oraz na Rynku miejskim.
Z domem wiąże się legenda o Kacie i stojącym nieopodal drzewie czarownic - starym klonem - jaworem. Głosi ona, że kat wraz z córką Liną powiesili się na magicznym drzewie po tym, jak ojciec zrozpaczonej Liny odebrał życie wybrankowi jej serca. Tylko najodważniejsi mogą okrążyć klon w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara trzy razy i czekać na to, co się stanie.
Pobrzeże - nad morzem
Plaże nadbałtyckie lepiej odwiedzać poza sezonem. Ale i w sezonie można tu znaleźć arcyciekawe miejsca. Szczególnie, jeśli ma się ze sobą rower.
Mielno, Gąski i Darłówek - to miejscowości znane z wakacyjnych opowiadań. Skoro już wygrzewamy się na plażach, w tłumie turystów, warto pomyśleć, co zobaczyć kiedy np. pada deszcz. Albo kiedy dzieciaki domagają się atrakcji. A ponieważ plaże nadbałtyckie należą do najpiękniejszych w Europie, wydzieliliśmy region, który ma się nijak do geografii, płyt tektonicznych oraz podziałow administracyjnych. Od Helu po Wolin. I od wyspy Uznam po Gdańsk
Sianowska Kraina w Kratkę
Na wschód od Koszalina, za wzniesieniami Góry Chełmskiej znajduje się siedem ukrytych wśród lasów miejscowości. W Węgorzewie, Sownie, Przytoku, Siecieminie, Karnieszewicach, Iwięcinie i Sianowie zachowały się jeszcze ostatnie zabytkowe kościoły, domy i budynki gospodarskie "w kratkę". Wystarczy wsiąść na rower by znaleźć się wśród nich, by trafić do "Sianowskiej Krainy w Kratkę", miejsca gdzie czas się zatrzymał.
Parnowo - Pałac Parnowo
Zespół pałacowo-parkowy w Parnowie położony jest w Gminie Biesiekierz, 8 km na południowy-zachód od Koszalina i 10 km od morza. Pałac usytuowany jest bezpośrednio nad Brzeg 2 iem jeziora Parnowskiego, w urokliwej i malowniczej okolicy, otoczony XIX-wiecznym zabytkowym parkiem krajobrazowym. Obok pałacu znajduje się zabytkowy spichlerz z wieżyczką z końca XIX wieku.
Niedaleko posiadłości znajduje się zabytkowy kościół pw. Najświętszej Rodziny pochodzący z XV wieku. Wzniesiony został w stylu gotyckim przy użyciu cegły i kamieni polnych. Posiada jedną nawę z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od strony zachodniej znajduje się wieża o charakterze obronnym. Jego zabytkowy wystrój stanowią barokowa ambona, empora organowa, dwa mosiężne żyrandole z XVIII wieku oraz gotycki dzwon z XV wieku z minuskułową inskrypcją po łacinie, utworzoną w szkole pisarskiej założonej przez Karola Wielkiego.
Krąg - Zamek Podewils
Krąg to kraina lasów, jezior i zalesionych wzniesień. To właśnie tutaj, w 1414 roku pomiędzy dwoma jeziorami, powstał zamek gotycki.
Z tego okresu pochodzą piwnice z trzema strzelnicami nadziemnymi we wschodniej ścianie zamku. Jak wszystkie budowle tego typu, Zamek był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, a ponieważ liczy już 500 lat, jego pierwotne formy mocno się zatarły.