Aktualizacja: 12.wrzesień'2022
  
Koszalin
Przewodnik z cyklu PLUSByć może Koszalin jest nieciekawym miastem. Być może w okolice wybieramy się głównie poopalać i podleczyć skołatane zdrowie. Być może nad morze wybieramy się dla dzieci... Ale skoro już tu jesteśmy...- zobaczmy co region nam oferuje. A oferuje dużo. Przy okazji- wzięliście rower?

W sercu regionu, do którego prędzej czy później zajrzymy, warto zobaczyć secesyjny Pałac Młynarza (wraz z młynem), w którym mieści się dziś Muzeum Okręgowe ze zbiorami archeologicznymi i etnograficznymi. Najciekawsza jednak jest zagroda jamneńska, przeniesiona tutaj z nieodległych Dąbek. Jest to klasyczna szachulcowa chata rybacka - taka, jakie można jeszcze spotkać w niektórych nadmorskich miejscowościach. Szachulcowe budownictwo było tu bardzo popularne- w zagubionych w lasach wsiach (które przegrały lokalizacją walkę o turystów) wciąż można takie chaty znaleźć.Co zobaczyć?:


Pałac Młynarza:

Obecnie w Pałacu Młynarza stojącym koło Parku Książąt Pomorskich znajduje się Muzeum Okręgowe, utworzone w 1986 roku. W muzeum prezentowane są zbiory etniczne i archeologiczne. Na jego dziedzińcu znajduje się Skansen Jamneński.

Pierwszy młyn w tym miejscu został wzniesiony w XIII wieku, w związku z nadaniem Koszalinowi praw miejskich w 1266 roku. Przetrwał do wielkiego pożaru w 1601r. Do XIX w. obiekt wielokrotnie rozbudowywano i modernizowano. W latach 1838-1842 zbudowano nowy młyn, który wyposażono w amerykańskie urządzenia techniczne i w turbinę wodną (1878). W latach 1890-1897 do młyna dobudowano pałac młynarza, który po II wojnie światowej pełnił funkcje administracyjne dla Zakładów Zbożowych. Po remoncie i adaptacji na cele wystawowe, od 1991r. siedziba Muzeum w Koszalinie.


Domek kata

Domek Kata w Koszalinie to dawna kamienica gotycka z XV wieku, w której niegdyś mieszkał kat miejski. Oficjalnie stanowisko kata w Koszalinie funkcjonowało od 1464 roku do 1839 roku, ale kat użytkował mieszkanie do początków XX wieku. Do jego obowiązków należało np. stawianie osądzonych pod pręgierzem, wypędzanie z miasta, torturowanie, ścięcie i palenie na stosie. Egzekucje przeprowadzano na Górze Wisielców oraz na Rynku miejskim.

Z domem wiąże się legenda o Kacie i stojącym nieopodal drzewie czarownic - starym klonem - jaworem. Głosi ona, że kat wraz z córką Liną powiesili się na magicznym drzewie po tym, jak ojciec zrozpaczonej Liny odebrał życie wybrankowi jej serca. Tylko najodważniejsi mogą okrążyć klon w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara trzy razy i czekać na to, co się stanie.


W okolicy:
Najbliższy przewodnik:
Darłowo >>>

Na północ:

Mielno, Gąski i Darłówek- to miejscowości znane z wakacyjnych opowiadań. Skoro już wygrzewamy się na plażach, w tłumie turystów, warto pomyśleć, co zobaczyć kiedy np. pada deszcz. Albo kiedy dzieciaki domagają się atrakcji.


Wysokość wieży- 41,2 m
Wysokość światła- 50,1 m n.p.m.

otwarta codziennie
10.00-13.00 i 15.00-18.00
tel. 094 316 55 24

Glinka w świetle latarniLatarnia w Gąskach

Warto też odwiedzić latarnie polskiego wybrzeża, opowiadając mrożące krew w żyłach historie o latarnikach...
A latarni w okolicy jest zatrzęsienie- w końcu jesteśmy nad morzem. Najważniejsza to latarnia morska w Gąskach- wpisana do rejestru zabytków, druga pod względem wysokości w Polsce, licząca 50,2 m wysokości. Jej światło jest widoczne z odległości aż 36 km!!!

Do Gąsek jeździ się też po zdrowie- i nie mowa tu o wszechobecnym jodzie. W pobliżu latarni znajdują się pokłady glinki zielonej, posiadającej powszechnie uznane właściwości lecznicze a leczenie przy jej zastosowaniu nosi nazwę argilloterapii. Mieszkańcy wsi postanowili wykorzystać ten wielki dar natury i prócz noclegów oraz posiłków oferują turystom także zabiegi lecznicze. Przygotowanie kataplazmów (okładów) z glinki czy maseczek piękności wymaga specjalnych przygotowań, są one tajemnicą gabinetów zabiegowych.Wioska jamneńska

Skansen Kultury Jamneńskiej to ekspozycja etnograficzna Muzeum w Koszalinie eksponująca zabytki kultury materialnej wyspy kulturowej jaką była wieś Jamno. W 1945 roku na skutek decyzji politycznych i zmiany granic opuszczona przez dotychczasowych mieszkańców, po kilku latach zainteresowała etnografów, którzy docenili wartość unikalnej kultury.

Wystawa pn "Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem", którą prezentowana jest w zabytkowej zagrodzie rybackiej, to stała ekspozycja powstała jako efekt wieloletnich badań nad jamneńską kulturą ludową. Obrazuje najciekawsze dziedziny jamneńskiej kultury materialnej, obrzędowości i sztuki.
Najbliższy przewodnik:
Słupsk >>>

Na wschód:

Na wschód od Koszalina, za wzniesieniami Góry Chełmskiej znajduje się siedem ukrytych wśród lasów miejscowości. W Węgorzewie, Sownie, Przytoku, Siecieminie, Karnieszewicach, Iwięcinie i Sianowie zachowały się jeszcze ostatnie zabytkowe kościoły, domy i budynki gospodarskie "w kratkę". Wystarczy wsiąść na rower by znaleźć się wśród nich, by trafić do "Sianowskiej Krainy w Kratkę", miejsca gdzie czas się zatrzymał...


wielin - Chrystusa Krola (Szachulcowy, 1669r.)

Garbno - SW. Antoniego Padewskiego (Szachulcowy, 1769r.)

sowno - Trojcy Swietej (Szachulcowe, Xix W.)

Zamek Podewils Krąg (dziś hotel)

Krąg to kraina lasów, jezior i zalesionych wzniesień. To właśnie tutaj, w 1414 roku pomiędzy dwoma jeziorami, powstał zamek gotycki. Z tego okresu pochodzą piwnice z trzema strzelnicami nadziemnymi we wschodniej ścianie zamku. Jak wszystkie budowle tego typu, Zamek był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, a ponieważ liczy już 500 lat, jego pierwotne formy mocno się zatarły.Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na południe:


Zamek w Świdwinie
Zamek w Świdwinie zbudowali margrabiowie brandenburscy pod koniec XIII wieku, w XIV wieku zamek rozbudowali Wedlowie, którzy w 1384 roku sprzedali go Krzyżakom. Krzyżacy rozbudowali zamek i przystosowali do potrzeb siedziby wójta. W XV wieku właścicielem był elektor brandenburski, od 1540 roku Joannici, którzy rozbudowali zamek i zmienili jego wystrój na barokowy. Od 1808 roku, po kasacie zakonów zamek w Świdwinie był budynkiem administracji i urzędów pruskich. Spłonął po 1945 roku, odbudowany na cele ośrodka kultury.


Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku

Bialogorzyno - Wniebowzięcia NMP (szachulcowy, 1838r.)

Pomianowo - Chrystusa Krola (Szachulcowy, Xviii W.)

Klanino - SW. Piotra I Pawla (Szachulcowy, Xvii W.)

tyczewo - SW. Antoniego Padewskiego (Szachulcowy, 1690r.)

Cybulino - Kaplica p.w. z 1662 r.
t5rNajbliższy przewodnik:
Kołobrzeg >>>

Na zachód:

Pałac Parnowo (dziś hotel)

Zespół pałacowo-parkowy w Parnowie położony jest w Gminie Biesiekierz, 8 km na południowy-zachód od Koszalina i 10 km od morza. Pałac usytuowany jest bezpośrednio nad brzegiem jeziora Parnowskiego, w urokliwej i malowniczej okolicy, otoczony XIX-wiecznym zabytkowym parkiem krajobrazowym. Obok pałacu znajduje się zabytkowy spichlerz z wieżyczką z końca XIX wieku.

Niedaleko posidłości znajduje się zabytkowy kościół pw. Najświętszej Rodziny pochodzący z XV wieku. Wzniesiony został w stylu gotyckim przy użyciu cegły i kamieni polnych. Posiada jedną nawę z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od strony zachodniej znajduje się wieża o charakterze obronnym. Jego zabytkowy wystrój stanowią barokowa ambona, empora organowa, dwa mosiężne żyrandole z XVIII wieku oraz gotycki dzwon z XV wieku z minuskułową inskrypcją po łacinie, utworzoną w szkole pisarskiej założonej przez Karola Wielkiego.

Ogrody Hortulus Spectabilis

Rozległe ogrody tematyczne, na terenie których znajduje się labirynt grabowy i metalowa wieża widokowa.


Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |