Aktualizacja: 12.wrzesień'2022
  
Gryfice
Przewodnik z cyklu PLUSGryfice to ciekawe, zabytkowe miasteczko, położone w sąsiedztwie licznych nadmorskich kurortów. Nie zabraknie tu atrakcji – przede wszystkim dla miłośników historii i zabytków. Gryfice, posiadające prawa miejskie od trzynastego stulecia, zachowały średniowieczny układ urbanistyczny w centrum. Miasteczko pełne jest też innych zabytków, głównie pięknych kamieniczek i starych domów. Miła atmosfera zachęca do spacerów i zwiedzania (chociaż trzeba zaznaczyć, że spora część miasta, zniszczona podczas ostatniej wojny, została odbudowana w typowym PRL-owskim stylu – czyli przez zastąpienie kamienic kwadratowymi blokami).


Co zobaczyć?:Fortyfikacje miejskie
Do dzisiejszych czasów zachowały się: Brama Wysoka (obecnie siedziba muzeum), Brama Kamienna, Baszta Prochowa (udostępniona do zwiedzania, z górnej kondygnacji rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę) oraz niewielkie fragmenty murów miejskich;

Baszta Prochowa
Wybudowana na przełomie XIV/XV wieku jest elementem fortyfikacji miasta. Znajduje się w północno-wschodniej części Starego Miasta (ul. Nabrzeżna), w pobliżu Regi i młyna. Wieża pełniła rolę wieży obserwacyjnej i strzelniczej, stąd wzięła się również jej nazwa, od prochu magazynowanego w jej wnętrzu. Dwie pozostałe wieże nosiły nazwy: Mostowa i Młyńska (już nie istnieją). Wieża zbudowana jest z cegły, w stylu gotyckim, na planie koła. Wieża była użytkowana w przeszłości przez harcerzy, po dłuższym okresie bez zagospodarowania aktualnie jest udostępniona zwiedzającym. W 2007 roku przeszła renowację.Gryfice - Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych
Zalążkiem gryfickiej ekspozycji kolei wąskotorowej był tabor wycofywany z eksploatacji w Pomorskich Kolejach Dojazdowych, głównie z Gryfic, Białogardu i Dobrej Nowogardzkiej, ustawiany już od końca lat 70. obok dworca gryfickiego.

Ekspozycję skansenu, usytuowaną przy peronach, stanowi kilkanaście parowozów i wagonów motorowych oraz kilkadziesiąt wagonów pasażerskich, towarowych i specjalistycznych, a także urządzenia do obrządzania i naprawy wagonów, obrotnica, urządzenia sygnalizacyjne itp. Prezentowane jest prawie wszystko, co pozostało z taboru obsługującego kiedyś 594 km linii. Zgromadzone obiekty nierozerwalnie wiążą się z Pomorzem Zachodnim i mają unikatowy charakter, gdyż rozstaw torów wynosił tu 1000 mm, podczas gdy na innych kolejach wąskotorowych standardem było 750 mm. Ich historia w znacznej części sięga początku ubiegłego wieku. Niektóre przeżyły dwie wojny światowe oraz dwie rewolucje, przemiany napędu parowego na spalinowy i elektryczny oraz likwidację kolei dojazdowych. Stanowią więc „skamieliny” materialnej kultury człowieka, trwale związane z gospodarczym rozwojem regionu. Ich wartość jest podwójna: po pierwsze dziś są już nieliczne, po drugie niektóre z nich, jak dinozaury u Spielberga, mogą ożyć.W okolicy:
Najbliższy przewodnik:
Kołobrzeg >>>

Na północ:

Muzeum Rybołóstwa w Niechorzu
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu powstało z inicjatywy lokalnej ludności zgromadzonej wokół głównego pomysłodawcy – byłego rybaka Henryka Gmyrka. Najważniejszym celem powstałej placówki miało zostać szerzenie wiedzy o miejscowej kulturze rybackiej, tak wśród licznie odwiedzających Gminę Rewal turystów jak i stałych mieszkańców. W listopadzie 1992 został powołany Społeczny Komitet Organizacji Muzeum Rybackiego w Niechorzu


Latarnia morska w Niechorzu
Latarnia w Niechorzu została zbudowana przez Niemców w XIX wieku, na wysokiej, trzynastometrowej podstawie, osiągając wysokość 45 metrów. Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, jednak by podziwiać rozciągający się wkoło widok na Niechorze, Rewal i okolicę, trzeba pokonać 210 schodów, prowadzących na jej szczyt. U podnóża latarni znajduje się wspaniały ogród z dwumetrowymi żywopłotami oraz kompleks budynków otoczonych ceglanym murem. Klif, na którym znajduje się latarnia został zabezpieczony przed erozją betonowym pasem. Od strony lądu budynek latarni jest widoczny z odległości kilku kilometrów, od strony morza widać jedynie górny fragment wieży. Latarnia została symbolem użytym w filmach (np. „Beata” z 1964), na znaczku pocztowym i w regionalnej sztuce


Trzęsacz - ruiny kościoła
Pozostała jeszcze jedna ściana gotyckiego kościoła pw. Św. Mikołaja, który został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku w odległości 2 km od morza. Brzeg morski zbliżał się nieustannie do budowli, w 1901 roku zawaliła się pierwsza część kościoła, aktualnie prowadzone są prace mające zabezpieczyć ruinę przed sztormami. Wyposażenie kościoła można zobaczyć w katedrze w Kamieniu Pomorskim i rewalskim kościele (niektóre zabytki są w muzeach w Szczecinie i Berlinie). To jedyna tego typu atrakcja w EuropieMuzeum multimedialne na 15. południku
Miejscowość Trzęsacz jest usytuowana na 15 południku, wyznaczającym czas środkowo - europejski. Południk to nic innego jak linia na powierzchni Ziemi, zbliżonym kształtem do półokręgu, łącząca oba bieguny. A płaszczyzna południka dzieli kulę ziemską na dwie półkule wschodnią i zachodnią.

15 południk oznacza, że dany południk znajduje się dokładnie 15 stopni na wschód od południka zerowego.W tym, też miejscu powstało Muzeum, pomysłodawcą był miłośnik Trzęsacza, oraz jego mieszkaniec Władysław Jagiełło. W obiekcie znajdziemy dwie sale multimedialne przedstawiające min. stare historyczne fotografie z dziejów Trzęsacza, makietę kościoła, historię trzęsackiego zabytku. Znajdziemy też tu odpowiedz czym jest i co określa 15 południk.Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na wschód:


Zamek w Świdwinie
Zamek w Świdwinie zbudowali margrabiowie brandenburscy pod koniec XIII wieku, w XIV wieku zamek rozbudowali Wedlowie, którzy w 1384 roku sprzedali go Krzyżakom. Krzyżacy rozbudowali zamek i przystosowali do potrzeb siedziby wójta. W XV wieku właścicielem był elektor brandenburski, od 1540 roku Joannici, którzy rozbudowali zamek i zmienili jego wystrój na barokowy. Od 1808 roku, po kasacie zakonów zamek w Świdwinie był budynkiem administracji i urzędów pruskich. Spłonął po 1945 roku, odbudowany na cele ośrodka kultury.


Rotnowo - M.B. Czestochowskiej (Szachulcowy, 1780r.)

Natolewice
Najbliższy przewodnik:
Szczecin >>>

Na południe:

Trzygłów - pałac

Pałac budowany był w różnych latach i różnych stylach, dominującym jest styl neobarokowy. Główny korpus powstał w XIX wieku na miejscu dawnego dworu. Rozbudowa pałacu miała miejsce, kiedy właścicielami majątku była rodzina Thaddenów. Jest to trzykondygnacyjny, rozczłonkowany obiekt z ośmioboczną wieżą mieszczącą klatkę schodową, kryty dachem mansardowym. Najstarsza część ma konstrukcję ryglową. We wnętrzu zachowały się elementy dawnego wystroju wnętrz: w głównym holu - kominek dekorowany kartuszem herbowym, drewniana klatka schodowa z balustradą oraz witraż, sztukaterie z motywami wici roślinnej na sufitach sali jadalnej i salonu, stolarka drzwiowa malowana techniką mazerunku.

Trzygłów – znany także jako Trygłów, Trygław, Triglav, był jednym z najważniejszych bóstw Słowian połabskich i pomorskich. Ośrodki jego kultu znajdowały się m.in. na Wolinie, w Szczecinie i w Brennie. Dzięki stosunkowo licznym i bogatym zapisom pozostawionym przez Ebona i Herborda, kronikarzy biskupa Ottona z Bambergu - który w latach trzydziestych XII wieku przeprowadził akcję chrystianizacyjną na Pomorzu Zachodnim - zachowało się sporo informacji na temat funkcjonującego tu kultu Trzygłowa.

Według opisów kronikarskich Trzygłów był przedstawiany jako bóstwo o trzech twarzach z oczami i ustami zasłoniętymi przepaską. Miało to symbolizować władzę tegoż boga nad trzema poziomami rzeczywistości ((niebem, ziemią i piekłem). Z opisów kronikarskich dowiadujemy się, że w Szczecinie na dwóch z trzech gór (średniej i najwyższej) znajdowały się posągi Trygława. Bóstwu o trzech twarzach poświęcone były również w grodzie Szczecin cztery kąciny (świątynie).

Niemieccy badacze Pomorza zanotowali legendę, wedle której wolińscy żercy (kapłani pogańscy) chcąc oszczędzić posążek Trzygłowa przed zniszczeniem z rąk Ottona, ukryli go we wsi pod Gryficami, która to odtąd nosi nazwę Trzygłów. Jeszcze inni mówią, że tym właśnie miejscu, a konkretnie grodzisku w Trzygłowie, miało znajdować się miejsce kultu tego boga, nie zostało to jednak potwierdzone.

Dziś z dawnego kultu Słowian Pomorskich niewiele pozostało, jednak pewne ślady dawnych wierzeń zachowały się. Nawiązuje do nich między innymi drewniany posąg boga o trzech obliczach, który do 2019 roku stał przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 109 z lokalną drogą prowadzącą w kierunku zachodnim. Jedną ze swoich twarzy wskazywał kierunek na odległą o 3 kilometry miejscowość Trzygłów. Być może tam, w ruinach starego grodziska, spoczywa do dziś – wykonany ze szczerego złota - pierwowzór słowiańskiego bożka.
Zamek książąt von Everstein – Nowogard

Obiekt wymieniony po raz pierwszy w roku 1268, do 1274 roku należał do biskupa kamieńskiego. Następnie jako lenno biskupie do rodu von Everstein. W 1268 roku zamek był murowanym obiektem otoczonym fosą i wałem z palisadą. Głównym budynkiem był Hohes Haus, czyli tzw. wysoki dom z basztami. Zamek, w 1560 roku, przebudował Ludwig von Evers-tein. Wzmocniono wówczas mury i wzniesiono renesansowy budynek zwany Kamenate. W tym czasie na terenie zamku istniały: piekarnia, kuźnia, tkalnia, stajnia i browar. Jak podaje Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” rodzina, do której należał nowogardzki zamek, pierwotnie miała swoje posiadłości w Dolnej Saksoni Hamein oraz Holzminden.Najbliższy przewodnik:
Świnoujście >>>

Na zachód:

Rybokarty - pałac

Zabytkowy pałac znajduje się nad jeziorem. Jest zbudowany w stylu angielskiego neogotyku i pochodzi z XVIII wieku. Warty zobaczenia jest również park z cennym drzewostanem (jodła kaukaska, modrzew europejski, świerk syberyjski, dęby).
W Rybokartach warto zobaczyć XV-wieczny kościół pw. św. Józefa. ma bogato wyposażone wnętrze (barokowy ołtarz, trzy obrazy przedstawiające sceny z Nowego Testamentu, epitafia).

Kamień Pomorski - muzeum kamieni

Wkraczając do Muzeum można się nastawić na niesamowitą przygodę, podczas której będzie można zobaczyć wyjątkowe skarby Matki Ziemi, unikalne minerały skryte przed wzrokiem w głębi naszej planety a także te, które przybyły do nas z kosmosu w postaci meteorytów, jak również zastygłe miliony lat w kamiennej formie skamieniałości. Prezentujemy ponad 2000 niesamowitych eksponatów na sześciu poziomach urokliwej, zabytkowej Baszty oraz dwa tarasy widokowe, z których można zobaczyć piękną panoramę miasta Kamień Pomorski i Zalewu Kamieńskiego.


Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |