Aktualizacja: marzec'2023
  
Kętrzyn
Przewodnik z cyklu PLUS


Co zobaczyć?:


Kętrzyn
Kętrzyn leży na ziemiach plemienia Bartów. Najazdy krzyżackie doprowadziły do spalenia istniejących grodów. Dopiero w 1329 zbudowano strażnicę krzyżacką na zgliszczach grodu o pruskiej nazwie Rast. W okresie II wojny w gierłoskim lesie pobudowano kwaterę Hitlera - Wilczy Szaniec. Bombardowanie w 1942 i walki w 1945 doprowadziły do bardzo poważnych zniszczeń miasta; zamek i Stare miasto spłonęły. Po wojnie miasto nosiło nazwę Rastembork.

Kętrzyn - zamek prokuratorów krzyżackich
Zamek krzyżacki w Kętrzynie został wybudowany w II połowie XIV wieku i był budowlą samowystarczalną. Wewnątrz znajdowała się m.in. kaplica, piekarnia, kuchnia, młyn, browar, skład mięsa, spiżarnia, zbrojownia i prochownia. Północne skrzydło zamku zajmował pfleger - urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu.

W okresie przedkrzyżackim istniejąca tutaj osada pruska nosiła nazwę Rast, co oznaczało pal, słup. Po zajęciu grodu przez państwo zakonne wykorzystano tę etymologię, a miejscowość od wzniesionego zamku krzyżackiego nazwano Rastenburg, chociaż miejscowa ludność częściej używała określenia Rastembork. Kętrzyn pojawił się na mapach dopiero po 1945 roku, kiedy miastu nadano polską nazwę na cześć historyka i uczestnika Powstania Styczniowego Adalberta von Winklera, który odkrywszy swe polskie korzenie stał się gorącym zwolennikiem polskości, co podkreślił m.in. zmieniając nazwisko na Wojciech Kętrzyński.


Kętrzyn - Najlepiej zachowany kościół obronny w regionie
Początkowo był to obiekt halowy, jednonawowy, zlokalizowany w południowo-zachodnim narożu miasta. W koronie murów wybudowano ganki obronne i wieżę zwieńczoną blankowaniem.

Z lochami kościoła w Kętrzynie związana jest legenda o skazańcu, któremu objawiła się Matka Boska, nakazując mu wyrzeźbić swą podobiznę. Gdy rano krzyżaccy strażnicy zajrzeli do celi więziennej i zobaczyli tam wyrzeźbioną figurkę, bardzo się zdumieli. Uznali to za cud i wypuścili więźnia, ten zaś udał się w kierunku Reszla. Po drodze zawiesił figurkę na jednym z mijanych drzew lipowych. Drzewo to dało początek sanktuarium zwanego Świętą Lipką.


Kętrzyn - Konsulat św. Mikołaja
Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie to wspaniała atrakcja Warmii i Mazur. Powstał w miejscu, gdzie od wielu lat Firma Doroszko produkuje znane na całym Świecie bombki. W Konsulacie wydmuchasz ze szkła własną bombkę i nauczysz się, jak ją pięknie ozdobić. Zobaczysz tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych. Zapraszamy przez cały rok!.

W okolicy:


Owczarnia - Muzeum Mazurskie
Muzeum Mazurskie w Owczarni powstało w latach 90-tych XX wieku. Dom, w którym się mieści muzeum został wybudowany ok. 1850 r., dla czterech rodzin pracujących w majątku ziemskim. W okresie międzywojennym mieszkały w nim dwie rodziny, a po II wojnie światowej jedna. Obok znajdował się dwór z 1853 roku, który nie zachował się do czasów współczesnych. W 1996 r. umieszczono w nim zbiory poświęcone kulturze mazurskiej obejmującej okres od początku XIX w. do połowy XX wieku.

W Muzeum można zobaczyć wnętrza mieszkalne dla typowych domów na Mazurach. W pierwszym pomieszczeniu jest odtworzona izba z XIX w., z meblami i narzędziami pracy z pobliskich okolic. W następnych pomieszczeniach zaprezentowano sypialnie z II poł. XIX w. i z okresu międzywojennego. Centralne miejsce w budynku zajmuje szeroki komin czyli czarna kuchnia, typowe pomieszczenie dla połowy XIX w., gdzie gotowano proste posiłki, pieczono chleb i wędzono mięso. Obok znajduje się kuchnia z wyposażeniem z okresu międzywojennego. Zwiedzanie kończy pokój gościnny z portretami królów pruskich, koronowanych na cesarzy niemieckich i typowymi meblami dla okresu 1871- 1918.

Nakomiady - Pałac w Nakomiadach
Są takie miejsca na świecie, które uwodzą nie nadmiarem bogactwa, ale prostotą klasycznego piękna. Cieszą harmonią perfekcyjnych proporcji architektury i jej spójnością z otaczającą naturą. Miejsca, w których zanim zrobisz krok, kamienna podłoga urzeknie Cię prostym pięknem zamkniętej w niej historii. Wejdziesz po trzystuletnich stopniach, wielkich jak pień dębu, wytartych stopami wielu pokoleń. Solidne drzwi na barokowych, żelaznych zawiasach otworzą się powoli, zapraszając do świata spokojnego domu, idealnie wtopionego w krajobraz starego parku i regularnego ogrodu warzywnego, w którym angielskie róże wyznaczają granicę dla krzewów karczocha i fioletowej kapusty, a lawenda wyleguje się w promieniach słońca razem z majerankiem, szałwią i rozmarynem.

Nasze, nowych właścicieli losy powiązały się z losami rodziny, która musiała pozostawić swój dom raz pod koniec II wojny światowej, drugi raz w latach 50-tych, kiedy von Redecker musieli uciekać z terenu dawnego NRD, gdzie się po wojnie osiedlili. Nasze relacje są wręcz przyjacielskie. Obecności rodziny von Redecker w Nakomiadach ani nie chcemy, ani nie możemy zatrzeć. Do tej pory czujemy obecność dobrego ducha Eberharda i Marie-Elisabeth.


Gierłoż - Wilczy Szaniec
Zamaskowane miasteczko w lesie- 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonuje tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Tu decydowano o wykorzystaniu jeńców w niemieckim przemyśle zbrojeniowym; budowie nowych obozów koncentracyjnych. Tu wcielano w życie plan budowy Tysiącletniej Rzeszy. Tu podejmowano zbrodnicze decyzje, dotyczące losów wielu narodów Europy. Tu pracowali i przebywali m.in.: Adolf Hitler, Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, Dr Fritz Todt Albert Speer i inni.

Stara Różanka - Wiatrak w Starej Różance
Na Warmii i Mazurach zachowało się tylko kilka wiatraków. W najlepszym stanie jest ten z XIX wieku, stojący w Starej Różance koło Kętrzyna. Wiatrak (typ holenderski, tzw. holender) można zobaczyć, jadąc z Kętrzyna do Barcian. Stoi po lewej stronie, przy skrzyżowaniu z drogą na Różankę Nową. Wiatrak przez lata pełnił rolę zajazdu. Jego właścicielem był kętrzyński "Agrokomples", ogromne państwowe gospodarstwo rolne. Po Agrokompleksie nie ma już nawet śladu. A wiatrak ocalał. Jest teraz w prywatnych rękach.

Bezławki - zamek krzyżacki
Z zamkiem w Bezławkach związana jest fantastyczna legenda o Świętym Graalu. Słynny kielich Jezusa Chrystusa miał w XI wieku znajdować się w Anglii jako własność króla Harolda Godwinsona, który zginął w bitwie z Normanami pod Hastings. Jego synowie w obawie przed prześladowaniami uciekli z kraju i osiedli na Litwie. W ten sposób 300 lat później Św. Graal trafił do księcia litewskiego Świdrygiełły, który w 1402 roku przybył z nim do Bezławek. Kronikarze potwierdzają, że przywiózł ze sobą dwa kielichy, nazywane greckim i angielskim. Podobno zostawił je w zamku, a gdy w 1520 roku podeszli pod niego Tatarzy Święty Graal został zamurowany gdzieś w zamienionej już na kościół budowli.

Przewodniki PLUS w okolicy:


Reszel
Na przełomie XVIII i XIX wieku świat stał u progu nowoczesności. Położono kabel telegraficzny pod kanałem La Manche, przepłynięto Atlantyk i skonstruowano silnik elektryczny. Po świecie jeździły już pociągi, a następne lata miały przynieść rozwój lotnictwa. Świat parł do przodu. A tym czasem w maleńkim i uroczym miasteczku na Warmii palono na stosie ostatnią czarownicę... Ostatni stos w Europie zapłonął w 1811 roku, na rynku w Reszlu. Reszel jednak nie tylko ostatnim stosem w Europie stoi. Malutkie miasteczko, którego budowę przypisuje się Krzyżakom w 1241 kusi soczystą zielenią lasów porastających wzgórze, na którym kryją się pozostałości murów obronnych, malowniczymi widokami i aurą tajemniczości rodem ze średniowiecza. Reszel jest bowiem żywą, acz nieformalną, listą 7 cudów średniowiecznego świata.Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |