
Żarki były od XVII wieku małym, ale wielonarodowym miastem, w którym splatały się dzieje i losy Polaków oraz mieszkańców pochodzenia niemieckiego, rosyjskiego, ale przede wszystkim żydowskiego. Świadczą o tym m.in. wielojęzyczne nagrobki na tutejszych cmentarzach. Obecnie Żarki, jako jedyne miasto w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zachowały dawną synagogę (przebudowaną na dom kultury), kirkut oraz charakterystyczną zabudowę w centrum, które kiedyś stanowiło główne skupisko obywateli żydowskich. Jeszcze dzisiaj niektórzy określają Żarki mianem "żydowskie"..
Kirkut na Kierkowie
W pobliżu ul. Polnej, na tzw. Kierkowie, zachował się jeden z obecnie największych i najciekawszych jurajskich cmentarzy żydowskich.
Warto zobaczyć też cały szlak żydowski w Żarkach.
Do naszych czasów zachowało się ok. 700 nagrobków- w całości lub w szczątkowych formach. Widać stojące i powalone stele- Macewy, groby tumbowe i obramowane, resztki obelisków- z piaskowca, wapienia, granitu, betonu; nie zachowały się żeliwne. Podziwiać można bogatą symbolikę (np. niespotykany motyw gwiazdy 8- i 12-ramiennej), liternictwo i zdobienia. Unikatowe są inskrypcje hebrajsko-polskie, czy z arabskimi datami.

W okresie międzywojennym w Żarkach pracował kuśnierz, który jak szył futro to tak ułożył skórki, że "wypisał" nazwisko klienta, które było widoczne przy dmuchnięciu włosia.
Kupiecki sąsiek i zabytkowe stodoły:
Każdy, kto chce zobaczyć, jak pracuje rzeźbiarz, jak garncarz zwinną ręką wyczarowuje kolejne naczynie, spróbować wydoić kozę, obejrzeć wielkie strusie jaja i spróbować tatarczucha (słodkiego chleba z mąki gryczanej), sera z mleka krowiego oraz koziego, czy smacznego miodu to koniecznie musisz się wybrać do Kupieckiego sąsieku. Dawny spichlerz jest pełen niezwykłych ludzi, interesujących rzeczy i smakowitych potraw.
W zabytkowej stodole w Żarkach (pośrodku miejskiego targowiska przy ul. Ofiar Katynia) stworzono stanowiska do sprzedaży produktów niezwykłych, czyli pamiątek z regionu: rzeźb, lepionych z gliny garnków, jaj strusich, wydmuszek, piór. Na miejscu można spróbować sera z mleka krowiego, sera z mleka koziego. Dla tych, którzy nie wiedzą co to sąsiek, wyjaśniamy, że jest to miejsce w stodole do przechowywania siana oraz słomy.
Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych:
Galeria rzeźby w drewnie:
42-310 Żarki, ul. Myszkowska 57,
tel. (34) 314 88 61,
kom. 0604 861 300
Jak sama nazwa wskazuje związany jest z gospodarstwami agroturystycznymi. Wiejski charakter produktu polega na włączeniu do szlaku gospodarstw, które umiejscowione są na wsiach i prowadzą działalność agroturystyczną, w swoich zagrodach trzymają wiejskie zwierzęta M.in. kozy, konie, które niejednokrotnie są bardzo przydatne w życiu człowieka – zwłaszcza mieszkającego na wsi. Zwierzętom tym można dokładnie się przyjrzeć, podać karmę, pogłaskać. Egzotyką jest zagroda strusia, można w niej przyjrzeć się niespotykanym u nas ptakom, posłuchać ciekawych opowieści o ich nawykach, poznać zasady prowadzenia hodowli. W jednej z zagród odwiedzający mogą zobaczyć również jak wyglądają maszyny rolnicze. Można też wypiec ozdoby z masy solnej w tradycyjnym kaflowym piecu kuchennym lub wykonać ozdoby ze słomy. Na szlaku można spróbować specjałów lokalnej kuchni: żurek śląski, pieczonki, kozie sery wędzone. Istnieje możliwość Poznańia regionalnych częstochowskich strojów, goście w Maciejówce są obsługiwanie właśnie w takich strojach.
Ruiny kościoła św. Stanisława:
Na północ:
Zamek w Olsztynie
Zamek Olsztyn jest jednym z największych i najbardziej efektownych reliktów obiektów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wzniesiony w drugiej połowie XIII stulecia, przez ponad 300 lat był najważniejszym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski, tuż przy granicy śląskiej, a także ośrodkiem zarządu królewskiego okręgu administracyjno-gospodarczego. Jak wielkie było znaczenie warowni, można ocenić już na pierwszy rzut oka, patrząc na przewijający się przez jej dzieje szereg wybitnych postaci historii Polski i Europy Środkowej
Nad wodą- Zbiornik Porajski
Zbiornik zaporowy na rzece Warta utworzony w 1978 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Poraju. Zbiornik ma powierzchnię maksymalną 5,5 km
2, pojemność maksymalną ok. 25 mln m3, długość 4,9 km, szerokość maksymalną 1,4 km i linię brzegową o długości ok. 15 km. Głębokość maksymalna zbiornika wynosi 13 metrów, średnia – 3,9 m, a wskaźnik głębokościowy osiąga 0,3. Miejsce weekendowych pobytów Częstochowian i mieszkańców okolicznych wsi- to bodaj jedyne miejsce gdzie można pożeglować i się poopalać w okolicy.
Na wschód:
Zamki w Mirowie i Bobolicach
Jeden z najstarszych zamków na szlaku Orlich Gniazd. Usytuowany jest w bardzo malowniczej okolicy- dookoła rozpościerają się tzw. Skały Mirowskie. Posiada charakterystyczny strzelisty i surowy gotycki kształt. Ocalała część górna zamku i fragment dolnej. Do górnej nie ma jednak dostępu ze względu na zawalenie się ścian. Do niedawna można było wejść do zachowanych komnat zamku dolnego, ale obecnie wejście jest zakratowane. Podziwiać można jednak wspaniałe kamienne mury i wieżę.
Maleński ten zameczek, z wielką atoli śmiałością na wierzchołku prawie niedostępnej skały wzniesiony. [...] W 1661 przestał być mieszkalnym i w skutek tego obrócił się w ruinę, która przecież jest ozdobą całej okolicy i stanowi jeden z najpiękniejszych naszych krajobrazów"
fragment z opisu w Tygodniku Ilustrowanym z 1861 r
Kilka lat temu ruiny zaczęły zmieniać swoje oblicze, ponieważ kupił je senator Lasecki i przeprowadzał powolną odbudowę. Dziś zamek jest już w pełni zrekonstruowany, częściowo na podstawie fantazji autora projektu, ponieważ pierwotny wygląd budowli nie jest znany. Można już także zwiedzać wnętrza.
Idąc z Bobolic 1,5 km na wschód koło skałek, dojdziemy do zamku w Mirowe, po drodze mijając jaskinię.
Na południe:
Myszków
Z świetnie promowaną gminą Żarki trudno jest konkurować- Myszków na razie przebywa w cieniu jeżeli chodzi o informację i promocję turystyczną. Warto więc wiedzieć zawczasu co można w Myszkowie zobaczyć. A przede wszystkim warto zobaczyć... dworzec:)- Dworzec kolejowy z XIX wieku oraz pałąc Augusta Schmelzera. Poszukiwaczom śladów historii przemysłowej polecamy Zabytkowe hale fabryczne dawnego Wartexu, a zmotoryzowanym zabudowania dworskie w Będuszu i sanktuarium matki Boskiej Mrzygłodzkiej.
Co jeszcze w okolicy?

Pustelnia w Czatachowie

Cmentarz wojenny w Kotowicach

Szlak żydowski w Żarkach

Zabytkowe studnie

Sanktuarium w Leśniowie

Dworzec w Myszkowie

Hale fabryczne w Myszkowie

Zabudowania dworskie w Będuszu

Sanktuarium w Mrzygłodzie

Kaplica Narodzenia NMP w Mijaczowie
Na zachód:
Koziegłowy - Miasteczko "po drodze"
Jadąc główną droga do Częstochowy mijamy miasto Koziegłowy- mało kto skręca, aby choć przejechać przez tą miejscowość. po kilku latach jeżdżenia trasą S1, w końcu odbiłam w bok... i oto..- wspaniałe dwa kościoły, kaplica mariawitów i uroczy rynek ze starą zabudową. Nie jest to może miejscowość do której warto pojechać na urlop, ale z pewnością warto tu wstąpić "po drodze"
Sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach:
Kiedy jadąc z Koziegłów w kierunku Zawiercia, zobaczycie drogowskaz "sanktuarium św. Antoniego", nie rezygnujcie. Kilka kilometrów przez las z pełna świadomością, ze to zła droga i oczom waszym ukaże się dolinka, na której szczycie znajduje się sanktuarium- wybudowane w stylu włoskiego renesansu. Fronton zdobi wyniosła wieża z kolumnadą. Ostry szczyt wieży zdobi galeria, nad nią umieszczono hełm z krzyżem. Dziesięć filarów podtrzymując sklepienie dzieli kościół na trzy nawy: główną i o połowę mniejsze dwie nawy boczne, całość ma kształ krzyża łacińskiego. Kościół w Koziegłówkach, dzięki nagromadzonym w nim zabytkom i obrazowi św. Antoniego, jest miejscem pielgrzymek każdego 13 czerwca.
Kozie Głowy w Koziegłowach
Wzdłuż doliny Sarniego Stoku, znajdują się pozostałości po średniowiecznym zamku koziegłowskim w postaci niewielkiego sztuczne wzniesienia otoczonego pierścieniowymi wałami. Charakterystycznym elementem tego terenu są liczne zadrzewienia, pozostałości sadów, mozaika pól uprawnych, ziem ugorowych i odłogowych oraz łąk i pastwisk z licznymi punktami widokowymi. Powiadają, iż w czasie najazdu Szwedów, obrońcy na zamku nie mieli już żywności, ani wody - wpadli więc na unikatowy pomysł. Wyrzucili z zamku dwie odcięte kozie głowy- najeźdźcy przekonani, iż skoro szastają głowami, mają jeszcze mnóstwo jedzenia odstąpili od oblegania zamku. Na pamiątkę tego wydarzenia w herbie Koziegłów znajdują się kozie głowy.
Pińczyce
Znaczna odległość z Pińczyc do kościoła parafialnego w Koziegłówkach spowodowała, że dawni właściciele Pińczyc- Jan Kazimierz i Kassylda Bontoni w 1784 r. wybudowali na wzgórzu murowaną, z kamienia kaplicę dworską, z własnym kapelanem. Kościółek był mały- 15,5m x 7,32 m. Żaglaste sklepienie wykonano z cegły, ozdobiono owalną gipsaturą. Chór utrzymany jest w stylu barokowym, bez filarów, z jednym oknem.
Kapliczki i kaplice
Przy trasie znajduje się całe mnóstwo kapliczek: słupowych, nadrzewnych, jak również te w formie małych kaplic- takie kamienne cudo znalazłam w Lgocie Górnej. Najprawdopodobniej właśnie z tej kapliczki pochodzi obraz Matki Boskiej znajdujący się w sanktuarium w Licheniu.
Paragliding:

Idealne warunki
dla paralotniarzy są na kueście jurajskiej. Ta naturalna forma rzeźby terenu powstała w wyniku zróżnicowanej odporności na niszczenie warstw skalnych, nieznacznie nachylonych w jednym kierunku (zobacz rysunek). Jej wysokość względna wynosi koło Żarek 70m. Krawędź kuesty sięgającą do 390 m n.p.m. budują twarde wapienie jury górnej. Ku południowemu zachodowi próg opada stromo do pradoliny Warty, wyciętej w miękkich iłach i mułowcach jury środkowej. W przeciwnym kierunku- wśród pól Wyżyny Częstochowskiej- można dostrzec wierzchołki jurajskich skałek w Łutowcu. Kuesta jest jednym z najlepszych punktów widokowych całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Od wieków przyciąga podróżnych rozległym widokiem na pradolinę Warty. Od kilku lat zwabia także paralotniarzy, których kusi korzystną ekspozycją stoku na zachodnie wiatry.
Jazda konna:
Stajnia Jaroszówka
Jaroszów 63
42-310 Żarki
e-mail: jaroszowka@op.pl
pani Marta: 0504 626 365
pan Rafał: 0502 245 076

Przez teren Żarek i okolic przebiega 250-kilometrowy
Transjurajski szlak konny.

Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach pod Krakowem > Rudawa > Radwanowice > dolina Racławki > Paczółtowice >
Zawada (Tutaj turyści konni mają do dyspozycji dwie bazy noclegowe, gdzie wraz z końmi można zatrzymać się na nocleg)
> Zederman > Zadół Kosmołowski > ruiny XIV wiecznego zamku w Rabsztynie > Pomorzańskie Skałki > Pustynia Błędowska > Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej w Małobądzu > Pustynia Błędowska > przeprawa brodem przez Białą Przemszę > Chechła > Góra Chełm > Hutki kanki > Krępa > Lachowizna > Podzamcze z malowniczymi ruinami zamku "Ogrodzieniec" > Karlin (OGTJ "Mustang") > Żerkowice > Zdów > Bobolice > Mirów > Łutowiec > Złoty Potok > OGTJ "stajnia Wiking" > Zrębice > obok Góry "Puchacz" (
szlak łącznikowy (30 minut) do OGT "Stajnia Biały Borek") > ruiny zamku w Olsztynie > OGTJ – Ognisko TKKF "Pegaz".
Noclegi:
Iwona Rzucidło-Rutecka, Kotowice, ul. Zamkowa 28, 42-310 Żarki, tel. 660 753 672, (34) 3216866, www.miedzyzamkami.com, e-mail: info@miedzyzamkami.com
Powiatowe Schronisko Młodzieżowe, ul. Myszkowska 50, tel.(034) 3148024 (czynne w ferie i wakacje)
Szlaki rowerowe:
W okolicy biegnie dość różnorodna sieć szlaków- pieszych, konnych i rowerowych- te ostatnie łączą nieodległe miejscowości, prowadząc przez ciekawe przyrodniczo tereny: Najbardziej znanym jest szlak "Do rezerwatu Cisów"- 52 km, zaś do rezerwatu przyrody "Cisy w Hucie Starej" prowadzi Szlak Rowerowy Koziegłowy- Pińczyce – Siewierz – 21 km. Biegnie przez doliny Panwi, Sarniego potoku i Warty. Koło zamku w Koziegłowach przebiega zaś Szlak Rowerowy Przewodziszowice – Koziegłowy – 23km. miłośnikom terenów podmokłych i ornitologom polecamy szlak Poraj – Rez. Cisy – 28 km, , którego charakterystycznym elementem są żyzne podmokłe łąki obfitujące z ziołorośla, rośliny wodne i bagienne. Znajdują się tu również lęgowiska wielu ptaków jak perkozem, bociany, skowronki itp.

* Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd

* Jurajski Szlak Rowerowy Z. Krasińskiego-70 km

* 11 km przez: Czatachowę, Żarki, Żarki Letnisko

* 1,5 km przez: Przewodziszowice, Moczydło, Mirów, Bobolice, Hucisko.

* Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych
Szlaki rowerowe
* "Do rezerwatu Cisów"- 52 km
* Przewodziszowice – Koziegłowy – 23km,
* Koziegłowy- Pińczyce- Siewierz: 21 km
* Poraj – Rez. Cisy – 28 km
Szlaki piesze:

Szlak Żarecki- Gniazdów – Koziegłowy – Miłość – Kuźnica Nowa – Lgota Nadwarcie – Żarki Letnisko – Koza – Żarki (miasto) Lesniów – Przewodzisławice

Szlak im. Barbary Rychlik

Szlak Zamonitu im. T. Belkego

Szlak Warowni Jurajskich
Tatarczuch:
Chleb tatarczuch – Jadwiga Plesińska
ul. Mickiewicza 16, 42-310 Żarki,
tel. (34) 314 85 73, 668 322 228
Chleb "Tatarczuch":
Chleb tatarczuch ciemny słodki chleb wypiekany z maki gryczanej, z użyciem mleka, wody oraz drożdży. Gdy zaczyn drożdżowy wyrośnie, ciasto przekłada się na grube blachy i piecze w piecu chlebowym przez około 2 godziny. Jeden bochen waży około 7 kilogramów. Jest ciemny i ma słodki smak i jest to zaś ługa maki oraz proporcji dodawanych składników. Chleb utrzymuje wilgotność przez siedem dni. Jest polecany osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego, przyspiesza trawienie. Jest sprzedawany na tradycyjnych jarmarkach, odpustach parafialnych, targach.
Żareckie obwarzanki odpustowe:
Żareckie obwarzanki odpustowe – Jadwiga Plesińska
ul. Mickiewicza 16, 42-310 Żarki,
tel. (34) 314 85 73, 668 322 228
Żareckie obwarzanki odpustowe:
Żareckie obwarzanki odpustowe- obwarzanki nawleczone na sznureczki tworzą formę korali, Czasami pojedyncze obwarzanki kuliste lub owalne, poprzedzielane są kolorowymi bibułkami, Obwarzanki mają lekko- słodki smak i są wyrabiane z jaj, mąki pszennej, cukru i wody. Obwarzanki piankowe, "nanizane" na sznurek, od lat towarzyszą odpustom i pielgrzymkom. Obwarzanki odpustowe, piankowe swoją lekkość i kruchość opierają na pianie jajecznej, w odróżnieniu od bajgli żydowskich nie zawierają w swoim składzie drożdży. Wymagają jajek najlepszej jakości i wyrabiane są na blacie drewnianym, nie metalowym. Opierają się o stare receptury, przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Proporcje składników muszą być szczególnie starannie dobrane, tak by obwarzanki dobrze wyrosły i dobrze smakowały. Piecze się je w specjalnym piecu parowym. Obwarzanki można kupić zawsze w trakcie Żareckich Jarmarków Odpustowych i na odpustach w północnej Jurze. Starannie przygotowane i wypieczone tradycyjną metodą obwarzanki utrzymują świeżość i dobry smak bardzo długo.
Pieczonki:
Pieczonki to jedna z tradycyjnych potraw przygotowanych w gminie Żarki. O charakterze tej potrawy decyduje zestaw składników oraz żeliwny garnek do pieczonek, który można nabyć na targu w Żarkach.
Żeliwny kociołek wykładamy świeżymi liśćmi kapusty. Obieramy ziemniaki, czerwone buraczki, cebule krajemy w plastry. Kiełbasę i boczek kroimy w kostkę. Poszczególne składniki układamy warstwami. Ziemniaki, buraczki, kiełbasa, boczek i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem, na każdą z warstw kładziemy trochę smalcu. Na wierzchu tego przekładańca należy ułożyć liście kapusty i przykryć kociołek pokrywką. Jeśli pokrywka nie jest dokręcana, to należy docisnąć ją jurajskim kamieniem. Tak przygotowany kociołek osadzić w żarze ogniska. Delikatnie obłożyć drewnem z każdej strony i czekać około 1,5 h.