Aktualizacja: 01.październik'2022
  




Sochaczew
Przewodnik z cyklu PLUS



Jest jednym z najstarszych miast mazowieckich. Domniemane miejsce śmierci Bolesława Krzywoustego. Założony przed 1368 rokiem, potwierdzenie i rozszerzenie praw uzyskał w 1476 roku. Miejsce uchwalenia w roku 1377 tzw. Statutów Sochaczewskich - pierwszego zbioru praw dla całego Mazowsza, między innymi zakazującego zemsty rodowej (wróżdy). Następnie Sochaczew był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego[5] w starostwie sochaczewskim w ziemi sochaczewskiej województwa rawskiego w 1792 roku. Miejsce obrad sejmików ziemskich ziemi sochaczewskiej od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku[7] oraz popisów szlachty województwa rawskiego I Rzeczypospolitej

Co zobaczyć?:


Muzeum Ziemi Sochaczewskiej
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, mające siedzibę w zabytkowym budynku miejskiego ratusza, jest najokazalszym w Polsce muzeum jednej bitwy. Nasz zbiór to największa kolekcja broni, ekwipunku, umundurowania i innych pamiątek z Kampanii 1939 roku w Polsce, prezentowane na stałej wystawie "Pole Bitwy 1939-1945". Wystawa główna obejmuje również tematykę całej II Wojny Światowej dodatkowo eksponowanej na wystawie plenerowej na dziedzińcu muzeum.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą gromadzi ponadto zabytki kultury materialnej, dokumentacje czy archiwa oraz prowadzi badania związane z wielowiekowymi dziejami Sochaczewa oraz Ziemi Sochaczewskiej. W salach wystawienniczych prezentujemy cyklicznie wystawy czasowe, na których podziwiać można m.in. malarstwo, rękodzieło czy rzeźbę polskiej sztuki współczesnej, etnografię świata i Polski. W muzealnym sklepiku prowadzimy sprzedaż książek różnych oficyn wydawniczych a także własne wydawnictw, dotyczące historii Ziemi Sochaczewskiej jak i samego miasta Sochaczew.


Muzeum Kolei Wąskotorowej
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie organizuje przejazdy turystyczne pociągiem retro. Pociąg jest prowadzony przez przedwojenny parowóz Px29-1704 lub lokomotywę spalinową Lxd2-342. Urokliwa trasa pociągu liczy 18 km i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Z okien pociągu można zobaczyć m.in. wieże kościoła obronnego w Brochowie - miejsce chrztu Fryderyka Chopina. Pociąg kończy swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego.

Cmentarz żydowski w Sochaczewie

Cmentarz żydowski w Sochaczewie znajduje się przy ul. Sierpniowej, na wschodnim brzegu Bzury, około 600 m na południe od Placu Tadeusza Kościuszki.

Po wyzwoleniu na terenie cmentarza znajdowała się jeszcze pewna liczba nagrobków. Większość z nich w ciągu kolejnych lat została rozkradziona lub wrzucona do Bzury. Zniszczono również grób Pinchasa (Pawła) Weinberga, pierwszego powojennego wiceburmistrza Sochaczewa i przewodniczącego miejscowego Komitetu Żydowskiego, zamordowanego przez nieznanych sprawców 20 maja 1945 roku[1.3]. W 1981 r. Urząd do spraw Wyznań uznał cmentarz za nieistniejący.

Odbudowano także ohel cadyków Bornsteinów. Ogrodzenie cmentarza i odbudowa ohelu zostały sfinansowane przez Jehudę Widawskiego oraz innych darczyńców z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii. Teren cmentarza otacza niewysoki, metalowy płot. Na osi bramy znajduje się odbudowany ohel cadyków Bornsteinów.


W okolicy:
Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na północ:






Pałac w Gawłowie

W lewobrzeżnej części Sochaczewa znajduje się pałac. Jest to klasycystyczna budowla z barokowymi akcentami, piętrowa, wzniesiona w latach 1880-1890. W czasie II wojny światowej, w pałacu działał niemiecki szpital wojskowy, a po wojnie mieścił się tu Dom Pomocy Społecznej. Dziś w pałacu w Gawłowie znajduje się siedziba fundacji ochrony zabytków Mazowsza.

Główną budowlą całego kompleksu klasztornego jest romański kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta uznawana jest za jedną z największych i najwspanialszych tego typu romańskich budowli jakie spotkać można na terenie Polski. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na okazały romański portal oraz znajdujące się na końcu południowej nawy XIII wieczne freski. Przedstawiają one m.in. stworzenie świata razem z historią pierwszych ludzi, sceny z życia Abrahama oraz wyrąb drzew pod budowę Arki Noego.

Czerwińsk nad Wisłą - Klasztor

Czerwińsk to niewielka miejscowość w centralnej Polsce, położona na prawym brzegu Wisły na północno-zachodnim skraju Kampinoskiego Parku Narodowego. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany nad brzegiem rzeki klasztor kanoników regularnych.

Główną budowlą całego kompleksu klasztornego jest romański kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta uznawana jest za jedną z największych i najwspanialszych tego typu romańskich budowli jakie spotkać można na terenie Polski. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na okazały romański portal oraz znajdujące się na końcu południowej nawy XIII wieczne freski. Przedstawiają one m.in. stworzenie świata razem z historią pierwszych ludzi, sceny z życia Abrahama oraz wyrąb drzew pod budowę Arki Noego.



Najbliższy przewodnik:
Pruszków >>>

Na wschód:

Kampinoski Park Narodowy
Najważniejszym elementem budowy puszczy są wydmy- występujące w dwóch formach: łukowej (parabolicznej) oraz wałów wydmowych. Najczęściej spotykane są wydmy paraboliczne, o zwróconym ku wschodowi czole i ramionach wyciągniętych ku zachodowi i północnemu zachodowi.

Żelazowa Wola - dom Fryderyka Chopina
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli niezmiennie od kilkudziesięciu lat stanowią cel wycieczek miłośników twórczości Fryderyka Chopina z całego świata.




Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na południe:

Guzów - ruiny pałacu Sobańskich

ruiny XIX-wiecznego Pałacu Sobańskich, często bywają porównywane do pięknych francuskich zamków nad Loarą. Zniszczenia wojenne i lata zaniedbań w okresie PRL-u doprowadziły go jednak do opłakanego stanu. Dopiero dziś odzyskany przez rodzinę Sobańskich pałac jest stopniowo przywracany do dawnej świetności. Z budowlą wiąże się ciekawa historia z okresu wojny.
Według wspomnień rodziny to w tym pałacu, w tak zwanym dużym salonie, Adolf Hitler podpisał rozkaz o ostatecznym zdobyciu Warszawy i wyprawił z tego powodu wielki bankiet. Wyjeżdżając, Hitler zostawił ponoć list do właściciela pałacu, w którym wyrażał ubolewanie, że armia niemiecka poczyniła w nim tyle zniszczeń. Podobno przez cały okres wojny przyjeżdżali tu Niemcy, by podziwiać miejsce, w którym zapadła tak ważna wojskowa decyzja.




Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na zachód:






O pałacu na zabytek.pl


Pałac w Sannikach

Pałac w Sannikach jest jedynym obiektem na Mazowszu związanym z Fryderykiem Chopinem, który nigdy nie był rekonstruowany, a poddany został jedynie kompleksowej rewaloryzacji.
Dzięki pracom rewaloryzacyjnym w siedmiu pałacowych pomieszczeniach na piętrze udało się odkryć i odsłonić oryginalne polichromie, które powstały pod koniec XVIII wieku i na przestrzeni kilkudziesięciu lat XIX wieku. W tych pokojach urządzone zostały ekspozycje. W 2011 roku na terenie parku były prowadzone badania archeologiczne, podczas których odkryto fundamenty XVII wiecznego dworu. Innym ciekawym znaleziskiem jest tunel podziemny, który znajduje się pod podłogą w pałacu. Ma on 140 cm wysokości, 90 cm szerokości i ciągnie się od ponad 100 - letniej klatki schodowej aż do fundamentów. Nie wiemy, jakie było przeznaczenie tunelu. Możliwe, że służył jako schowek na broń.

Udokumentowane związki jednych z właścicieli pałacu z Fryderykiem Chopinem, zapewniają mu poczesne miejsce na trasie Szlaku Chopinowskiego. Kompozytor spędził w Sannikach dwa wakacyjne miesiące roku 1828, tu grał i komponował. W jednym z pokoi stoi fortepian z 1820 roku, którego klawiatury najprawdopodobniej dotykały palce Chopina.

Od przeszło 35 lat w sannickim pałacu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizowane są koncerty chopinowskie, którym towarzyszy recytacja poezji w wykonaniu znanych polskich aktorów. Później goście przechodzą na piętro pałacu, gdzie odbywa się otwarcie wystawy malarstwa, czasem fotografii, grafiki lub rzeźby. We wszystkie pozostałe niedziele czerwca, lipca i sierpnia Europejskie Centrum zaprasza na bezpłatne koncerty plenerowe. W parkowych alejkach są również eksponowane wystawy – związane najczęściej z ważnymi postaciami i datami w historii Polski, ale i samych Sannik.



Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |