Aktualizacja: 14.grudzień'2022
  




Wieliczka - nie tylko kopalnia
Przewodnik z cyklu PLUS



Co w okolicy?
  • Kopalnia soli w Wieliczce (UNESCO)
  • Zamek Żupny w Wieliczce
  • Kirkut w Wieliczce
  • Drewniany kościół św. Sebastiana
  • Niepolomice - zamek i kirkut
  • Puszcza Niepołomicka
  • Klasztor w Staniątkach
  • Pałac w Grodkowicach
  • Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach
  • Gliwice-Ostropa - kościół drewniany

  • Pogórze Wielickie - zdjęcia

    Podkarpacie Północne - zdjęcia

    Z notatnika krajoznawcy



    Wieliczka kojarzy się niemal jedynie z kopalnią soli, wpisaną na pierwszą listę UNESCO. Jest to niewątpliwie perła regionu tak ogromna, że nawet Kraków, ze swoim Starym Miastem i żydowskim Kazimierzemm, niejednokrotnie wyciągał marketingowe macki w kierunku Wieliczki. Nie udało się. Wieliczka to Wieliczka.

    W samej Wieliczce, a mało kto o tym wie, znajduje się drewniany kościół św Sebastiana, z pięknymi dekoracjami malarskimi autorstwa W. Tetmajera. Jak również odrestaurowany kirkut. Bo Wieliczka to nie tylko kopalnia.


    Co zobaczyć?:



    Kopalnia w Wieliczce

    UNESCO w Polsce


    Kopalnia soli w Wieliczce

    Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO, jako najstarsza, nieprzerwanie działająca Kopalnia soli na świecie. Jej starsza i mniej spektakularna siostra- Kopalnia w Bochni- nie doczekała się tego uznania, gdyż soli nie wydobywa się już tam od bardzo dawna.

    Najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne, którego początki sięgają średniowiecza to Wieliczka i jej STARSZA siostra Bochnia. Przez całe stulecia były źródłem bogactwa kraju i materialnym fundamentem kultury- dzisiaj to Wieliczka jest najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym. Podziemna Wieliczka to blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór.

    Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w 1978 r. Poszerzenie wpisu Kopalni wielickiej o Kopalnię w Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce był niezbędnym dopełnieniem obrazu miejsca. Dopiero prezentacja obu Kopalni daje wyobrażenie o skali historycznego przedsięwzięcia technicznego, organizacyjnego i gospodarczego.



    Kopalnia w Wieliczce


    Drewniany kościół św. Sebastiana

    Przyćmiony sławą i promocją kopalni. Cudowne otoczenie (takie, jakie powinny mieć drewniane kościoły). Rozległy widok na Wieliczkę i Niepołomice. Nie wolno przegapić, przyjeżdżając do kopalni. Osobiście - polecam. Nawet na chwilę zadumy, niekoniecznie rozpatrywania kwestii zrębów, czy szalunku:)

    Kościół św. Sebastiana w Wieliczce wzniesiono w 1581 r. z drewna modrzewiowego, a przebudowano w XVIII stuleciu. Nad prezbiterium znajduje się wieżyczka barokowa z latarnią, a od zachodu do nawy przylega niska wieża zwieńczona baniastym hełmem. Wnętrza przykrywają sklepienia pozorne. Wewnątrz świątyni podziwiać można polichromię wykonaną w latach 1903–1910 przez Włodzimierza Tetmajera. Wyposażenie kościoła stanowi rokokowy ołtarz główny z obrazem św. Sebastiana z XVIII stulecia oraz dwa ołtarze boczne: wczesnobarokowy, w którym znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny i barokowy z krucyfiksem z wieku XVII.

    Kirkut w Wieliczce
    Cmentarz społeczności żydowskiej Klasna i Wieliczki, zwany "cmentarzem na Grabówkach", znajduje się na terenie wsi Siercza, na zboczu wzgórza. Cmentarz zajmuje działkę o nieregularnym kształcie i powierzchni około 2 ha.

    W okresie międzywojennym cmentarz był otoczony murem z kamienia. Według wspomnień Marii Horobik i Larry'ego Zellnera, dom przedpogrzebowy znajdował się w pewnym oddaleniu, w pobliżu zbiegu obecnych ulic Stromej i Klaśnieńskiej, przy czym na planie Wieliczki z 1944 r. w narożniku cmentarza zaznaczono budynek o nieustalonym przeznaczeniu, prawdopodobnie stróżówkę. Dozorcami cmentarza byli m.in. grekokatolik Michał Halko i Szymon Westreich.


    W okolicy:
    Najbliższy przewodnik:
    Kraków >>>

    Na północ:

    Dwór w Śledziejowicach

    Historia dworu w Śledziejowicach, miejscowości położonej kilkanaście kilometrów od Krakowa, sięga pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Z opracowania profesora Stanisława Gawędy dowiedzieć się można, że budynek wybudowany w 1823 roku dla rodziny Larysz? Niedzielskich wykonany był z drewna modrzewiowego, miał prostą, bryłę ozdobioną jedynie gankiem z doryckimi kolumnami. Wnętrze tradycyjnie dzieliła na połowę obszerna sień. Wyposażenie domu nie było wystawne. Trzynaście pokoi wypełniały skromne meble z malowanego drewna lipowego i bardziej ozdobne kredensy oraz szafy gdańskie. Na ścianach obok portretów przodków wisiały liczne makaty, kobierce oraz broń myśliwska i trofea. Dwór pozostawał w posiadaniu rodziny Niedzielskich do 1947 roku, kiedy to przejął go skarb państwa. Potem kolejno mieściły się w nim przedszkole, gminna spółdzielnia oraz biura i mieszkania pracowników spółdzielni przetwórstwa owocowo-warzywnego.

    Dwór w Branicach
    W tej podkrakowskiej miejscowości, której nazwa pojawiła się w dokumentach już w 1250 roku, znajdziecie dworek rodziny Branickich i park. Warto się tu wybrać i zobaczyć prawdziwe skarby z przeszłości. W zabytkowym budynku mieści się dziś oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

    Najpierw był tak zwany "lamus", budynek obronno-mieszkalny, który służył rodzinie Branickich. Pracowali nad nim włoscy artyści, a projektował go Santi Gucci. Ma trzy kondygnacje (piwnica, parter, piętro) i jest zwieńczony renesansową attyką. Dziś mieści się w nim ekspozycja muzealna, na której można poznać historię dworu, a także przedmioty znalezione podczas wykopalisk na terenie Nowej Huty. Najstarsze naczynia mają ponad 7 tysięcy lat. Warto zobaczyć w pomieszczeniach Dworu w Branicach zabytkowy kominek, który sięga sufitu, a także portal drzwiowy z warsztatu Santi Gucciego. Dwór nazywany jest lamusem, ponieważ z czasem został przez rodzinę Branickich porzucony na rzecz "dworu polskiego", który nie zachował się do naszych czasów. Obok lamusa, na przełomie XVIII i XIX wieku, powstał parterowy, klasycystyczny dwór rodziny Badenich.


    Nowa Huta jako taka. A jak nie taka, to jaka? I dlaczego?

    Założenie urbanistyczne Nowej Huty, należące do najlepszych przykładów architektury socrealistycznej w Polsce, jest wpisane do rejestru zabytków. W 1949 r. w Moskwie zapadła decyzja o budowie pod Krakowem kombinatu metalurgicznego. Nieoficjalnie tłumaczono to względami politycznymi- chciano "zrównoważyć" inteligencki Kraków osiedlem robotniczym, czyli ludźmi pracy w pełni oddanymi władzy. Dla nich właśnie postanowiono wznieść całkowicie nowe, idealne miasto, będące odzwierciedleniem idei socjalizmu.

    Wkrótce wybrano najlepszy plan, zakładający powstanie ośrodka miejskiego dla 100 tys. osób, co jak na owe czasy było ogromnym przedsięwzięciem. Głównym autorem projektu został architekt Tadeusz Ptaszycki. Jego koncepcja była niezwykle nowatorska i śmiała. Nie chciał powielać założeń socjalistycznych typowych dla budownictwa radzieckiego, które opierały się przede wszystkim na klasycyzmie.

    Zgodnie w obowiązującym wtedy hasłem "socjalistyczne w formie, Narodowe w treści", uznał, że najwybitniejszymi stylami w Polsce były renesans i barok i to na elementach tych stylów oparł swoją pracę.

    Z placu Centralnego, stanowiącego środek całego układu, rozchodziło się promieniście kilka ulic, a każda prowadziła w innym kierunku- do Krakowa, kombinatu, wsi Mogiła oraz do niewzniesionego niestety ratusza miejskiego. Nowe miasto budowano kompleksowo- poczynając od wyznaczenia miejsc parków i placów zabaw, poprzez sklepy i bary mleczne, a na wystroju mieszkań kończąc (powstały nawet specjalne meble dokładnie dopasowane do ich metrażu). Fasady budynków ozdobiono attykami, łukami i kolumnadami, nawiązującymi do renesansowych budowli Krakowa.

    Niektórzy uważają, że renesansowe rozwiązania były tylko "przykrywką", a prawdziwym powodem stworzenia takiego projektu stały się względy militarne. Szerokie ulice miały być wygodne do ewentualnego manewrowania czołgami, zaś ukryci za attykami snajperzy mogliby bezpiecznie ostrzeliwać place i skwery. Architekci starali się zaprojektować miasto przyjazne mieszkańcom, uwzględniając bardzo rozległe tereny zieleni miejskiej, gdzie robotnicy po pracy mogliby odpoczywać. Oczywiście nie zapomniano o elementach socjalistycznych- w alei Róż stanął pomnik Lenina.


    Muzeum Lotnictwa

    W hangarach dawnego wojskowego lotniska Rakowice-Czyżyny działa jedyne w kraju Muzeum Lotnictwa Polskiego. To stosunkowo mało znane krakowskie muzeum zasługuje na uwagę nie tylko miłośników awiacji. Zalążek kolekcji stanowiły wraki z różnych zakątków Europy znalezione w magazynach Luftwaffe w wielkopolskim Czarnkowie.

    Dworek Matejki pod Kombinatem

    Nowa Huta to nie tylko socrealizm i blokowiska. Niedaleko jej serca, czyli kombinatu, w pięknym 4-hektarowym parku kryje się perełka architektury- dworek w stylu staropolskim, urządzony przez Jana Matejkę. Niestety, burzliwe czasy mocno nadszarpnęły stan dworku. Przez lata popadał on w ruinę, póki nie został przekazany przez ostatniego z właścicieli Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 60. XX w. budynek odremontowano i w jego pomieszczeniach urządzono muzeum (ul. Wańkowicza 25).

    Zespół pałacowy w Branicach

    Renesansowo-klasycystyczny zespół pałacowy w Branicach, położony w starym parku, od kilkunastu lat jest siedzibą oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Historia kompleksu sięga XIII stulecia, ale z tamtego okresu nie zachowały się żadne obiekty.

    Opactwo cystersów w Mogile

    Opactwo cystersów ufundowane zostało w 1223 r., w jego skład wchodzą: romański kościół Panny Marii i św. Wacława, który został zbudowany w XIII w., przebudowany zaś w 2 połowie XVIII w. w stylu barokowym; klasztor z XIII w., który był rozbudowywany w XIV, XVI, XVIII w., a został wzniesiony na planie czworoboku, z wirydarzem otoczonym krużgankami. W opactwie znajduje się również renesansowy pałacyk opacki zbudowany w 1569 r.

    Kopce Krakowskie
    W Krakowie jako jedynym mieście Europy tradycja sypania kopców przetrwała aż do XX w. Obecnie na terenie Krakowa znajdują się cztery kopce.

    Kopiec Wandy, córki Kraka. Wznosi się obok Huty im. T. Sendzimira, został usypany w VII w., ma 14 m wysokości, a na szczycie znajdował się kamienny orzeł zaprojektowany przez Janas Matejkę (prawdopodobnie skradziony). Podobnie jak przy kopcu Krakusa tak i tutaj nie znaleziono śladów, które by wskazywały, że jest to faktycznie mogiła księżniczki Wandy.


    Mogiła - Kościół św. Bartłomieja z XV w.

    Mało kto wie, że w Krakowie- perle na liście UNESCO- znajdują się również drewniane zabytki. Większość co prawda znajduje się na obrzeżach, jak na przykład XV-wieczny kościół w dawnej wsi Mogiła - ze wspaniałą dzwonnicą bramną i nieprawdopodobnym wręcz, portykiem z herbami Odrowążów..

    Kapitalne wnętrze. "Zewnętrze", choć ujmujące, zdecydowanie ustępuje wnętrzu świątyni. Zachował się gotycki detal ciesielski, m.in. bogato profilowane i zdobione dekoracją roślinną odrzwia ostrołukowe z 1466 r. - pokazywany jedynie podczas dni otwartych SAD (i innych tego typu imprez).



    Szlak Twierdzy Kraków

    Fort 49 1/2a Mogiła (GZW 49 1/2a) podobny do Olszanicy, został zbudowany w latach 1895- 1896 jako mały międzypolowy fort piechoty. Posiada parterowe koszary z kaponierą szyjową, schron połączony z koszarami, fosę o stoku spłaszczonym. Blok koszarowy posiada dwa wybiegi barkowe, schron dwa wyjazdy dla dział. Przy forcie znajduje się nieobronna wartownia. Wewnątrz znajdują się wąskie kazamaty i chodniki, których ścieśnione, niewielkie przestrzenie miały zabezpieczać załogę w przypadku trafienia fortu pociskami z haubic bądź moździerzy. Do zadań fortu należała obrona traktu sandomierskiego, ciągnącego się wzdłuż doliny Wisły. Zachowała się brama pancerna, studnia jest drożna, wnętrze koszar posiada przemurowania z okresu budowy Nowej Huty. Przyległa bateria nie istnieje.

    Przebieg pieszo-rowerowego Szlaku Twierdzy Kraków pokrywa się w dużej mierze z historyczną, forteczną drogą rokadową. Szlak pieszo-rowerowy oznakowany jest jako żółto-czarno-żółty (barwy Habsburgów i cesarskiej Austrii)[3], a składa się z dwóch odcinków: północnego (60 km) oraz południowego (41 km) zgodnie z naturalnym ukształtowaniem.


    Najbliższy przewodnik:
    Bochnia >>>

    Na wschód:

    Klasztor w Staniątkach

    Jesteśmy najstarszym Opactwem Benedyktynek na ziemiach polskich. Mamy za sobą ponad 800.letnią historię, kreśloną mozolnie dzień po dniu przez tutejsze mniszki. Dzięki ich wierze w Boga, wierności regule, codziennej modlitwie i pracy Opactwo istnieje po dziś dzień. Co ważne, kryje w sobie moc wiary oraz unikatowe zbiory, stanowiące wysokiej klasy Dziedzictwo Narodowe.


    Pałac Zeleńskich w Grodkowicach

    Grodkowice mają rodowód średniowieczny. Od czasów najdawniejszych aż do pocz. XVII w. wieś ta wraz z sąsiadującym Brzeziem była własnością rodu Zadorów. W Brzeziu zamieszkiwali Zadorowie zwani Lanckorońskimi, natomiast Grodkowice należały do spokrewnionych z nimi Zadorów nazywanych Bąkami lub Rozpierskimi. Najstarsze wzmianki o Grodkowicach pochodzą z lat 1270 (Codex diplomaticus Poloniae) i 1380 (Kodeks dyplomatyczny katedry krakowskiej). Dziś mieści się tu hotel. Architektura pałacu mocno przypomina pałac w Mosznej (Opolskie).
    Drewniany kościół w Bodzanowie

    Drewniany kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Bodzanowie wzniesiony został w 1765 r. Jednonawowa świątynia o konstrukcji zrębowej usytuowana jest na stoku wzgórza w północno-zachodniej części wsi. Jest trzecią z kolei świątynią zbudowaną na tym miejscu. Kościół był wielokrotnie remontowany i przebudowywany, m.in. w latach 1870, 1910 i 1923. W 1910 r. od zachodu dobudowano kruchtę. Niska wieża, nakryta daszkiem w kształcie piramidy wbudowana jest w korpus kościoła. Znajduje się w niej odlana z ołowiu fi gurka św. Floriana. Świątynia słynie z cennych obrazów pochodzących z XVII w., w tym m.in. malowidła przedstawiającego alegorię śmierci wyobrażonej pod postacią jeźdźca. Uwagę zwracają rokokowe ołtarze (główny i 2 boczne) oraz boczny późnobarokowy pochodzące z trzeciej ćwierci XVIII w. W prezbiterium znajduje się bogato złocony ołtarz, z relikwiami świętych. Niewielkie tabernakulum w środku ołtarza ozdobione jest malowidłami. Za ołtarzem znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


    Zamek Królewski w Niepołomicach
    Zamek Królewski w Niepołomicach nazywany jest „drugim Wawelem” został wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego na skarpie pradoliny Wisły. Miał pełnić również funkcje obronne. Wyruszały z niego wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Rezydencja obronna pierwotnie składała się z trzech wież, budynków w skrzydle południowym i wschodnich i murów kurtynowych wokół dziedzińca. Równolegle powstała osada Niepołomice, mająca pełnić funkcje usługowe dla zamku i dworu. Dzieło kazimierzowskie kontynuowali następni królowie. zamek otwarty jest dla gości i turystów. W komnatach zamkowych powstało Muzeum Przyrodnicze wykorzystujące eksponaty myśliwskie i łowieckie, zbiory Włodzimierza Puchalskiego oraz Muzeum Narodowe.

    Kirkut w Niepołomicach
    Cmentarz żydowski w Niepołomicach jest oddalony około 900 km Na wschód od centrum miasta, znajduje się u przy ul. Bohaterów Getta. Data założenia cmentarza nie jest znana - przypuszczalnie powstał w XIX wieku. Podczas I wojny światowej w obrębie cmentarza założono Cmentarz Wojenny nr 328. Pochowano na nim żydowskiego żołnierza Armii Austro-Węgier Josefa Austerweila z 32 pułku piechoty Landsturmu. W 1936 r. na cmentarzu spoczął miejscowy rabin Josef Teitelbaum (zm. 22 siwan 5696 r.), syn cadyka i dajana Szmuela z Gorlic, wnuk Eleazara Nisana z Drohobycza i prawnuk Mosze Teitelbauma, założyciela dynastii chasydzkiej w Ujhely.






    Puszcza Niepołomicka

    W obrębie Puszczy Niepołomickiej znajduje się największy kompleks bagienny w całej Małopolsce – Wielkie Błoto. Eksploatację torfowiska w latach 70. XIX wieku rozpoczęli ówcześni właściciele terenu, Żeleńscy, zakładając fabrykę czerni lakierniczej. W późniejszych latach torf z Wielkiego Błota wykorzystywano również jako surowiec opałowy. Intensywna eksploatacja, liczne osunięcia oraz melioryzacja przyczyniły się do znacznego osuszenia terenu. Obecnie szacuje się, że w ciągu najbliższego stulecia torfowisko ulegnie całkowitemu zanikowi.

    Bilczyce - zespol dworski

    Dwór w Bilczycach zbudowano w drugiej połowie XIX wieku, a kilka lat temu przeszedł rewitalizację. Znów wygląda jak za dawnych dobrych czasów.

    To miejsce od wieków było zamieszkałe i zawsze w wolnym od innych budynków otoczeniu. Wzniesiony w XIX wieku dwór stanął na miejscu poprzedniego — jeszcze XVII-wiecznego, drewnianego. Świadkami tego czasu są najstarsze drzewa — mające po 6 metrów obwodu kilkusetletnie dęby. Dwór miał sporo szczęścia — tereny rolne wokół niego pozostały od dziesiątków lat w ręku jednej osoby.


    Liplas- zespol dworski

    Drewniany dwór z XIX w. Stajnia i obora z 1880 roku. Kurnik drewniany i spichlerz z końca XIX w.

    Dwór rodziny Włodków w Niegowici

    Dwór rodziny Włodków (1913-1915), przykład tzw. stylu dworkowego. Budynek parterowy z alkierzami, wystawką i kolumnowym portykiem, przekryty dachem łamanym.
    Dwór w Niegowici pochodzi z początku XIX wieku. Należał do rodziny Atanazego Benoe - tego, który w młodości był powstańcem krakowskim, a w sędziwym wieku, posłem do parlamentu wiedeńskiego. Był też fundatorem pomnika na kopcu powstańców z 1846 r. w Gdowie. Dwór otaczają zabudowania gospodarcze oraz pozostałości parku krajobrazowego z kilkusetletnimi lipami. W 1914 roku, kiedy dwór należał do rodziny Włodków - stacjonował tu sztab rosyjski dowodzący w przebiegu zaciętych walk o sąsiednią Łysą Górę. (tekst z eksploratorzy.com.pl)

    Cichawa -zespol dworski

    Budynek modernistyczny, parterowy z piętrową wystawką na czterech kolumnach, przekryty mansardowym dachem. Wybudowany został w 1935 r. dla rodziny Fieberów.

    Wieś Cichawa leży na Pogórzu Wielickim koło Niegowici, na południowych stokach Widnicy (252 m n.p.m.). Na małym pagórku, ok. 250 m na wschód od drogi wiodącej z Cichawy do Brzezia jest cmentarz nr 333 z I wojny światowej. Cichawa jest wsią, w której zachowało się parę chałup i dużo malowniczych kapliczek z XIX w. Niegdyś z słynęła wyśmienitych serów

    Chełm - kościół Bożogrobców
    Kościół obecnie pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela wzniesiony w stylu barokowym w latach 1738-1749 na miejscu dwóch poprzednich kościołów drewnianych. Wraz z dzwonnicą, w której mieści się część Muzeum Parafialnego, tworzy wyjątkowo ciekawy zespół świadczący o potędze miejscowej parafii istniejącej już ponad osiemset lat. W zakrystii obejrzeć można malowidła ścienne z XVIII wieku przedstawiające zakonników z Chełmu. Muzeum w którym prezentowane są cenne archiwalia parafialne (XVI-XX w.), kolekcja zabytkowych ornatów z XVII-XIX w., szaty liturgiczne, zabytki dawnej sztuki złotniczej, stare księgi liturgiczne, unikatowe kroniki parafialne sięgające XVI w., księgi parafialne prowadzone od XVII stulecia, inwentarze, plany, mapy, mszały i wiele innych. Pochodząca z 1751 roku drewniana figura Jana Nepomucena oraz współczesna płaskorzeźba obrazująca początki parafii to główne ozdoby ekspozycji w dzwonnicy.







    Kopalnia soli w Bochni

    Zwiedzanie kopalni pozwala dobrze poznać sposoby dawnej techniki wydobywczej. Specyficzny nastrój „surowych”, lecz przez to tchnących autentyzmem podziemi, zdaje się przenosić zwiedzającego w odległe stulecia. Stare wyrobiska – prawdziwy podziemny labirynt pod miastem – dostarczają także niezrównanych wrażeń estetycznych. W bocheńskiej kopalni do zwiedzania udostępnione są aż trzy trasy turystyczne: Podstawowa trasa z Podziemną Ekspozycją Multimedialaną, Trasa historyczna "Wyprawa w Stare Góry" oraz Trasa przyrodnicza, każda z nich różni się stopniem trudności. W Bochni organizowane są też pobyty nocne. Tylko na takiej głębokości, w zabytkowych podziemnych komorach panuje absolutnie wyjątkowy mikroklimat. Powietrze przesiąknięte jodem, cisza i tajemnicza atmosfera stanowią o wyjątkowości tego jedynego w swoim rodzaju miejsca.
    Strefę Zabytkową Kopalni w Bochni stanowią 3 szyby: Sutoris (z połowy XIII w.), Campi (z połowy XVI w.) i Trinitatis (z początku XX w.) oraz 9 poziomów, usytuowanych pod powierzchnią. Cenną spuściznę kultury duchowej bocheńskich górników stanowią podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego.


    Najbliższy przewodnik:
    Myślenice >>>

    Na południe:

    Siepraw - maciupeńki kościół drewniany

    Dziś jest malutką świątynią, z niesamowitym klimatem (podobny w klimacie i wielkości do kościoła w Sieniawie). Obecnie kościółek otwarty jest tylko kilka razy w roku, zaś w dniu św. Marcina - 11 listopada, odprawiana jest tu uroczysta suma odpustowa. Gdy kościół jest zamknięty klucze można uzyskać w najbliższym domu. Dzisiejszy kościół św. Marcina to efekt XVIII- wiecznej, przeprowadzonej w 1766 roku przebudowy i rekonstrukcji. drewniany z I połowy XVII stulecia, powstał na miejscu starszego. Charakterystyczną jego cechą jest brak wyodrębnienia prezbiterium. Wewnątrz kamienne płyty nagrobne: jedna z 1528 r., druga z XVI- XVII wieku z herbami Pielesz i Szeliga, trzecia Elżbiety i Jakuba Olszowskich z 1609 r. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1595 roku, można z nich wnioskować, że kościół św. Marcina był obszerny, gdyż pomieścił aż trzy ołtarze. Jeden główny, murowano-drewniany z wizerunkami św. Stanisława i św. Marcina, oraz dwa boczne, drewniane.

    Dwór w Sierczy

    Sierczański dwór wzniesiony w najwyższym punkcie wsi, miał tradycję sięgającą co najmniej Lubomirskich, a więc początku XVII wieku. Po pierwszym rozbiorze Polski jego właścicielem był Ignacy Przychocki. Mimo późniejszych przekształceń dwór zachował pierwotną formę. Zespół dworski tworzyły liczne murowane zabudowania gospodarcze, stawy oraz niewielki ogród, z którym od wschodu i zachodu sąsiadowały sady. Kompozycja ogrodu była charakterystyczna dla popularnych na przełomie XVIII i XIX w. założeń romantycznych.

    Na początku XX wieku ostatnimi właścicielami zespołu dworskiego byli Bylińscy i Rogyscy, którzy w 1921 roku dwór i majątek sprzedali zgromadzeniu sióstr Urszulanek. W 1921 roku siostry Urszulanki zorganizowały szkołę gotowania, prania, prasowania, szycia dla dziewcząt. W 1949 roku po wprowadzeniu reformy rolnej odebrano zakonnicom ziemię (z wyjątkiem parku dworskiego), a z działalności dydaktycznej pozostawiono jedynie przedszkole, które działa do dziś. Pełna integracja klasztoru z mieszkańcami wsi nastąpiła przede wszystkim dzięki kaplicy, w której odprawiano nabożeństwa dostępne dla mieszkańców. W ostatnich latach przekształcono ją w kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej, który dziś jest centrum religijnym miejscowości..

    Kurhany w Jawczycach

    W lesie na wzgórzu wznoszącym się nad małopolską wsią Jawczyce, leżącą przy drodze prowadzącej z Wieliczki do Łapanowa, znajduje się niepozorna grupa kilkunastu kurhanów, pochodzących z epoki neolitu i przypisywanych kulturze pucharów lejkowatych.






    Dwór Sieraków

    Przez lata dwór Sieraków, przechodził różne koleje losu. W końcu przejęły go Krakowskie Uzdrowiska - Dwór w Sierakowie z całym przylegającym doń parkiem działał leczniczo na przebywających tam ludzi. Po dwóch tygodniach pobytu wyjeżdżali do domów zdrowsi i przez długie miesiące nie musieli zażywać środków wspomagających oddychanie. Potem potwierdziło to wielu z nich - pojawiając się znienacka w parku - dawnych kuracjuszy Sierakowa.

    Dziś jest w rękach prywatnych i co więcej - cudownych rękach. Jest tu hotel z ogromnym parkiem i fantastyczna restauracja. Co jest dla mnie niezmiernie ważne - psy i koty są nie tylko akceptowane, ale i rozpieszczane.


    Najbliższy przewodnik:
    Kalwaria Zebrzydowska >>>

    Na zachód:

    Drewniany kościół w Podstolicach

    Parafia Podstolice, powstała w 1291 roku, należy do najstarszych w archidiecezji krakowskiej. Dlatego można przypuszczać, że kościół stał tu już przed połową XIV wieku. Dzisiejszy, drewniany kościół pochodzi z 1870 roku, ale obecną formę przybrał w latach 20. XX wieku. Nic nie wiadomo o stojących w tym miejscu wcześniejszych świątyniach. Natomiast kościół z XVII wieku był jednonawowy z wieżyczką z sygnaturką nad wejściem i wolnostojącą dzwonnicą. Zewnętrzne ściany były obite deskami. Dach i ściany nad obiegającymi kościół sobótkami oszalowano gontami. W drugiej połowie XVIII wieku zniszczony budynek remontowano, wymieniono deski we wnętrzu i pokrycie dachu. W latach 1833–1870 kościół zyskał kamienną posadzkę, złocone ołtarze boczne, piaskowcową, barokowo-ludową chrzcielnicę w formie kielicha z drewnianą, malowaną pokrywą, wyremontowano też sygnaturkę, okna, dach nad zakrystią, gonty ma dzwonnicy.

    W Podstolicach znajduje się tez stok narciarski - Podstolice Ski

    Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych

    Mieści się w zabytkowym budynku Szkoły Ślusarskiej przy głównej ulicy Bruchalskiego w Świątnikach Górnych. Muzeum mieści się w Szkole od 2007 roku, wcześniej, bo od 1970 r., miało formę izby regionalnej założonej przez inicjatywę społeczną M. Mikułę. Świątniczanie słyną z rzemiosła ślusarsko-kowalskiego. W muzeum można zobaczyć: półzbroje husarską, różnego rodzaju kłódki, warsztat kowalski i ślusarski z narzędziami i przyborami niegdyś w nich używanymi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż świątniczanie swoje rzemiosło prezentowali na Zamku Królewskiego na Wawelu. Do najcenniejszych eksponatów związanych z pracą świtąników wawelskich należą: „Portret świątnika Katedry wawelskiej St. Synowca” autorstwa L. Wyczółkowskiego, talar podzwonny dzwonników zygmuntowskich, strój świątnika Katedry Wawelskiej oraz liczne fotografie i dokumenty.

    Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |