Bronowice i Rydlówka
Bronowice znane są każdemu licealiście z Wesela Stanisława Wyspiańskiego, a właściwie wesela Lucjana Rydla, które posłużyło za kanwę utworu St. Wyspiańskiego. Oprócz znanej Rydlówki i Tetmajerówki, znajdziemy tu piękny zespół kościelny, starą chałupę na ulicy Zakliki z Mydlnik, fantastyczny, choć zaśmiecony fort Mydlniki, stawy na Podkamyczu i skałę Kmity na granicy z Zabierzowem.
Pałac Fischerów
zbudowany pod koniec XIX wieku przez Jana Władysława Fischera, następnie odsprzedany Helenie Benisowej – żonie profesora ekonomii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po II wojnie światowej w pałacu mieścił się internat, w latach pięćdziesiątych pałac stał się własnością PAN, dziś mieści się w nim Zakład Farmakologii PAN.
Tetmajerówka i Rydlówka
Dwa dwory małopolskie- za Zielonym Mostem (przy pętli w Bronowicach) w lewo.
Willa pod Gackami
zwana również "pałacykiem japońskim", na początku XX wieku przebudowana przez nowego właściciela Wincentego Łepkowskiego, który odkupił willę od Jana Fischera. W czasie I wojny światowej, w willi gościł Czasami Józef Piłsudski. W trakcie II wojny światowej w willi znalazło schronienie sporo osób, bez względu na pochodzenie, przekonania polityczne czy wyznanie. Po II wojnie willa została sprzedana przez Łepkowskich. W 1991 została zakupiona przez siostry zakonne, dziś w Willi pod Gackiem – mieści się przedszkole.
Zaklika z Mydlnik był Kanclerzem Wielkim Koronnym na dworze króla Władysława Jagiełły. Wsławił się sporem z b. Piotrem Wyszem o kancelarstwo na Uniwerystecie Krakowskim.
Pałacyk Rutkowskiego
wybudowany w 1926 roku, a zaprojektowany przez Józefa Gałęziowskiego – profesora ASP. Po II wojnie światowej właściciele wydzierżawili pałacyk PAN, a następnie go sprzedali. Dziś mieści się w nim Zakład Fitochemii PAN.
Zakliki z Mydlnik, fantastyczny, choć zaśmiecony fort Mydlniki, stawy na Podkamyczu i skałę Kmity na granicy z Zabierzowem.

Od Bronowic, aż do Mydlnik poprowadzona jest ścieżka rowerowa (ulicą Filtrową, na której głównie znajduje się przefiltrowane błoto:), dalej...? Dalej już nie potrzeba ścieżek- wystarczy mapa i odrobina inwencji.
- Stawy w Mydlnikach i ulica Podkamycze- idealna na spacer z psem
- Kościół MB Nieustającej Pomocy w Mydlnikach
- Kościół MB Nieustającej Pomocy w Mydlnikach
- Stare chałupy przy ulicy Zakliki z Mydlnik- najstarsza w Mydlnikach z 1830 r. oraz przy ulicy na Błonie 47 (z XIX w, z piwnicą)
- Murowana kuźnia dziś filia Biblioteki Miejskiej w Mydlnikach
Nowa Huta
Założenie urbanistyczne Nowej Huty, należące do najlepszych przykładów architektury socrealistycznej w Polsce, jest wpisane do rejestru zabytków. W 1949 r. w Moskwie zapadła decyzja o budowie pod Krakowem kombinatu metalurgicznego. Nieoficjalnie tłumaczono to względami politycznymi- chciano "zrównoważyć" inteligencki Kraków osiedlem robotniczym, czyli ludźmi pracy w pełni oddanymi władzy. Dla nich właśnie postanowiono wznieść całkowicie nowe, idealne miasto, będące odzwierciedleniem idei socjalizmu.
Nowa Huta jako taka. A jak nie taka, to jaka? I dlaczego?
Założenie urbanistyczne Nowej Huty, należące do najlepszych przykładów architektury socrealistycznej w Polsce, jest wpisane do rejestru zabytków. W 1949 r. w Moskwie zapadła decyzja o budowie pod Krakowem kombinatu metalurgicznego. Nieoficjalnie tłumaczono to względami politycznymi- chciano "zrównoważyć" inteligencki Kraków osiedlem robotniczym, czyli ludźmi pracy w pełni oddanymi władzy. Dla nich właśnie postanowiono wznieść całkowicie nowe, idealne miasto, będące odzwierciedleniem idei socjalizmu. Do prac przystąpili najwięksi polscy architekci.
Wkrótce wybrano najlepszy plan, zakładający powstanie ośrodka miejskiego dla 100 tys. osób, co jak na owe czasy było ogromnym przedsięwzięciem. Głównym autorem projektu został architekt Tadeusz Ptaszycki. Jego koncepcja była niezwykle nowatorska i śmiała. Nie chciał powielać założeń socjalistycznych typowych dla budownictwa radzieckiego, które opierały się przede wszystkim na klasycyzmie.
Zgodnie w obowiązującym wtedy hasłem "socjalistyczne w formie, Narodowe w treści", uznał, że najwybitniejszymi stylami w Polsce były renesans i barok i to na elementach tych stylów oparł swoją pracę.
Z placu Centralnego, stanowiącego środek całego układu, rozchodziło się promieniście kilka ulic, a każda prowadziła w innym kierunku- do Krakowa, kombinatu, wsi Mogiła oraz do niewzniesionego niestety ratusza miejskiego. Nowe miasto budowano kompleksowo- poczynając od wyznaczenia miejsc parków i placów zabaw, poprzez sklepy i bary mleczne, a na wystroju mieszkań kończąc (powstały nawet specjalne meble dokładnie dopasowane do ich metrażu). Fasady budynków ozdobiono attykami, łukami i kolumnadami, nawiązującymi do renesansowych budowli Krakowa.
Niektórzy uważają, że renesansowe rozwiązania były tylko "przykrywką", a prawdziwym powodem stworzenia takiego projektu stały się względy militarne. Szerokie ulice miały być wygodne do ewentualnego manewrowania czołgami, zaś ukryci za attykami snajperzy mogliby bezpiecznie ostrzeliwać place i skwery. Architekci starali się zaprojektować miasto przyjazne mieszkańcom, uwzględniając bardzo rozległe tereny zieleni miejskiej, gdzie robotnicy po pracy mogliby odpoczywać. Oczywiście nie zapomniano o elementach socjalistycznych- w alei Róż stanął pomnik Lenina.
Muzeum Lotnictwa
W hangarach dawnego wojskowego lotniska Rakowice-Czyżyny działa jedyne w kraju Muzeum Lotnictwa Polskiego. To stosunkowo mało znane krakowskie muzeum zasługuje na uwagę nie tylko miłośników awiacji. Zalążek kolekcji stanowiły wraki z różnych zakątków Europy znalezione w magazynach Luftwaffe w wielkopolskim Czarnkowie.
Dworek Matejki pod Kombinatem
Nowa Huta to nie tylko socrealizm i blokowiska. Niedaleko jej serca, czyli kombinatu, w pięknym 4-hektarowym parku kryje się perełka architektury- dworek w stylu staropolskim, urządzony przez Jana Matejkę. Niestety, burzliwe czasy mocno nadszarpnęły stan dworku. Przez lata popadał on w ruinę, póki nie został przekazany przez ostatniego z właścicieli Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 60. XX w. budynek odremontowano i w jego pomieszczeniach urządzono muzeum (ul. Wańkowicza 25).
Zespół pałacowy w Branicach
Renesansowo-klasycystyczny zespół pałacowy w Branicach, położony w starym parku, od kilkunastu lat jest siedzibą oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Historia kompleksu sięga XIII stulecia, ale z tamtego okresu nie zachowały się żadne obiekty.
Opactwo cystersów w Mogile
Opactwo cystersów ufundowane zostało w 1223 r., w jego skład wchodzą: romański kościół Panny Marii i św. Wacława, który został zbudowany w XIII w., przebudowany zaś w 2 połowie XVIII w. w stylu barokowym; klasztor z XIII w., który był rozbudowywany w XIV, XVI, XVIII w., a został wzniesiony na planie czworoboku, z wirydarzem otoczonym krużgankami. W opactwie znajduje się również renesansowy pałacyk opacki zbudowany w 1569 r.
Kopce Krakowskie
W Krakowie jako jedynym mieście Europy tradycja sypania kopców przetrwała aż do XX w. Obecnie na terenie Krakowa znajdują się cztery kopce.
Kopiec Wandy, córki Kraka. Wznosi się obok Huty im. T. Sendzimira, został usypany w VII w., ma 14 m wysokości, a na szczycie znajdował się kamienny orzeł zaprojektowany przez Janas Matejkę (prawdopodobnie skradziony). Podobnie jak przy kopcu Krakusa tak i tutaj nie znaleziono śladów, które by wskazywały, że jest to faktycznie mogiła księżniczki Wandy.
Mogiła - Kościół św. Bartłomieja z XV w.
Mało kto wie, że w Krakowie- perle na liście UNESCO- znajdują się również drewniane zabytki. Większość co prawda znajduje się na obrzeżach, jak na przykład XV-wieczny kościół w dawnej wsi Mogiła - ze wspaniałą dzwonnicą bramną i nieprawdopodobnym wręcz, portykiem z herbami Odrowążów..
Kapitalne wnętrze. Zewnętrze, choć ujmujące, zdecydowanie ustępuje wnętrzu świątyni.
Zachował się gotycki detal ciesielski, m.in. bogato profilowane i zdobione dekoracją roślinną odrzwia ostrołukowe z 1466 r. - pokazywany jedynie podczas dni otwartych SAD (i innych tego typu imprez).
Fort 49 1/2a Mogiła
(GZW 49 1/2a) podobny do Olszanicy, został zbudowany w latach 1895- 1896 jako mały międzypolowy fort piechoty. Posiada parterowe koszary z kaponierą szyjową, schron połączony z koszarami, fosę o stoku spłaszczonym. Blok koszarowy posiada dwa wybiegi barkowe, schron dwa wyjazdy dla dział. Przy forcie znajduje się nieobronna wartownia.
Wewnątrz znajdują się wąskie kazamaty i chodniki, których ścieśnione, niewielkie przestrzenie miały zabezpieczać załogę w przypadku trafienia fortu pociskami z haubic bądź moździerzy.
Do zadań fortu należała obrona traktu sandomierskiego, ciągnącego się wzdłuż doliny Wisły. Zachowała się brama pancerna, studnia jest drożna, wnętrze koszar posiada przemurowania z okresu budowy Nowej Huty. Przyległa bateria nie istnieje.
Szlak Twierdzy Kraków
Przebieg pieszo-rowerowego Szlaku Twierdzy Kraków pokrywa się w dużej mierze z historyczną, forteczną drogą rokadową. Szlak pieszo-rowerowy oznakowany jest jako żółto-czarno-żółty (barwy Habsburgów i cesarskiej Austrii)[3], a składa się z dwóch odcinków: północnego (60 km) oraz południowego (41 km) zgodnie z naturalnym ukształtowaniem.
Podgórze
Podgórze kojarzy się przede wszystkim z tragicznym okresem w historii miasta- z obozem żydowskim w Płaszowie. Mało kto jednak wie, że na tym terenie znajduje się rezerwat przyrody "Bonarka", wspaniały stary cmentarz podgórski, położony na górce nowy cmentarz podgórski (wspaniale wygląda w dniu Wszystkich Świętych), jak również Kopiec Krakusa, z którego rokrocznie dzień po wielkiej Nocy sypią się słodycze - to zadośćuczynienie tradycji zwanej Rękawką.
Fabryka z "Listy Schindlera"
Historia fabryki rozpoczyna się w latach 30. XX w. Zbudowana przez polskich Żydów, nie przetrwała próby czasu i szybko zbankrutowała. W 1939 r. wydzierżawił ją, a trzy lata później przejął na własność Oskar Schindler. Przy produkcji emaliowanych naczyń oraz zapalników do bomb lotniczych i pocisków armatnich zatrudniał Żydów, dzięki czemu uratował przed eksterminacją ponad tysiąc osób. Schindler mieszkał w Krakowie do 1944 r., później przeniósł się do Czechosłowacji. O wydarzeniach w fabryce świat usłyszał dzięki dwóm osobom. W 1982 r. australijski prozaik Thomas Keneally opisał historię morawskiego Niemca, za co otrzymał prestiżową nagrodę Booker Prandze. Jedenaście lat później amerykański reżyser Steven Spielberg przeniósł Listę Schindlera na wielki ekran.
Obóz pracy w Płaszowie
Niemiecki obóz pracy przymusowej w Płaszowie, utworzony jesienią 1942 r., założono dla ludności żydowskiej z likwidowanego stopniowo między majem 1942 r. a marcem 1943 r. krakowskiego getta. W styczniu 1944 r. Płaszów przekształcono w obóz koncentracyjny. Obóz powstał na terenach dwóch żydowskich cmentarzy z 1887 r. i 1932 r. Teren obozu ostatecznie objął około 180 baraków mieszkalnych i przemysłowych. W szczytowym okresie przebywało w nim nawet 25 tysięcy więźniów. Przez obóz Płaszów przeszło w sumie około 150 tysięcy więźniów. Liczbę ofiar szacuje się na około 80 tysięcy osób. Wojnę przeżyli nieliczni więźniowie Płaszowa- wśród nich znalazło się 1100 krakowskich Żydów uratowanych przez Oskara Schindlera.
Elektrownia Podgórska
Elektrownia Podgórska znajduje się przy ulicy Nadwiślańskiej. Zbudowana w 1900 r. jako jedna z pierwszych komunalnych elektrowni w mieście, umożliwiła przejście z oświetlenia gazowego i naftowego na elektryczne. W 1915 r., gdy Podgórze przyłączono do Krakowa, elektrownię scalono z krakowską. Była wielokrotnie rozbudowywana i dostosowywana do pełnienia różnych funkcji, m.in. domu noclegowego dla bezdomnych, willi dyrektora zakładu sanitarnego, przychodni z poradnią przeciwgruźliczą i skórno-wenerologiczną. W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali dawne pomieszczenia łaźni z komorą dezynfekcyjną do przygotowywania transportów więźniów do obozów. Obecnie władze miasta planują zaadaptowanie elektrowni na siedzibę Muzeum Tadeusza Kantora.
Eklektyczny pałac w parku Jerzmanowskich
W 1896 r. eklektyczny pałac (wybudowany w 1. poł. XIX w.) został kupiony i przebudowany przez społecznika i przemysłowca Erazma Jerzmanowskiego, który ze swoim przyjacielem, poetą Adamem Asnykiem, finansował w tym czasie wszelkie inicjatywy kulturalne na obszarze Krakowa. Po śmierci Jerzmanowskiego jego żona sprzedała pałac zakonowi augustianów, którzy otworzyli tu szkołę dla chłopców. Po wojnie pałac odebrano zakonowi i zamieniono na dom dziecka. W latach 90. XX w. zakonnicy odzyskali majątek. Obecnie w odnowionym pałacu mieści się dom zakonny, zaś wiekowe drzewa wokół tworzą park miejski im. A. i E. Jerzmanowskich.
między ulicami Dygasińskiego, a Kłodzką .
Stary cmentarz podgórski
Kopce Krakowskie
W Krakowie jako jedynym mieście Europy tradycja sypania kopców przetrwała aż do XX w. Obecnie na terenie Krakowa znajdują się cztery kopce.
na Krzemionkach usypany w VII w. ma 16 m wysokości. Według legendy jest to mogiła założyciela Krakowa, księcia Kraka (jednak podczas badań przeprowadzonych w latach trzydziestych nie odnaleziono żadnego szkieletu).
Szlak Twierdzy Kraków - fort Benedykt
Przebieg pieszo-rowerowego Szlaku Twierdzy Kraków pokrywa się w dużej mierze z historyczną, forteczną drogą rokadową. Szlak pieszo-rowerowy oznakowany jest jako żółto-czarno-żółty (barwy Habsburgów i cesarskiej Austrii)[3], a składa się z dwóch odcinków: północnego (60 km) oraz południowego (41 km) zgodnie z naturalnym ukształtowaniem.
Kościół św. Benedykta (koniec XVI w.), zbudowany na reliktach romańskich, prawdopodobnie z XI w.
Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy
Obejmuje fragment doliny Wisły pomiędzy Krakowem a Ściejowicami. W obrębie Parku znajdują się trzy ważne kompleksy leśne: Lasek Wolski, drzewostany w okolicach Tyńca i Czernichowa. Nazwa parku wywodzi się od dwóch klasztorów położonych na terenie parku: Klasztoru Ojców Kamedułów na Bielanach oraz Opactwa Ojców Benedyktynów w Tyńcu. Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy o powierzchni 6415,5 ha położony jest na terenie 3 gmin: Kraków, Liszki i Czernichów. Obejmuje on fragment malowniczej doliny Wisły na odcinku Kraków - Ściejowice wraz z trzema ważniejszymi kompleksami leśnymi: Laskiem Wolskim oraz drzewostanami w okolicach Tyńca i Czernichowa. Nazwa parku wywodzi się od dwóch starych klasztorów położonych w granicach parku: Klasztoru Ojców Kamedułów na Bielanach oraz Opactwa Ojców Benedyktynów w Tyńcu.
Na północ:
Dolinki podkrakowskie
Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Małopolsce. Nazwę Park zawdzięcza wielu naturalnym dolinkom, znajdującym się na jego terenie, zwanym potocznie Dolinkami Podkrakowskimi. Piękne białe wąwozy, skały i tereny spacerowe. No i mekka wspinaczy.
Na wschód:
Kopalnia soli w Wieliczce
Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO, jako najstarsza, nieprzerwanie działająca Kopalnia soli na świecie. Jej starsza i mniej spektakularna siostra- Kopalnia w Bochni- nie doczekała się tego uznania, gdyż soli nie wydobywa się już tam od bardzo dawna.
Najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne, którego początki sięgają średniowiecza to Wieliczka i jej STARSZA siostra Bochnia. Przez całe stulecia były źródłem bogactwa kraju i materialnym fundamentem kultury- dzisiaj to Wieliczka jest najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym. Podziemna Wieliczka to blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór.
Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w 1978 r. Poszerzenie wpisu Kopalni wielickiej o Kopalnię w Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce był niezbędnym dopełnieniem obrazu miejsca. Dopiero prezentacja obu Kopalni daje wyobrażenie o skali historycznego przedsięwzięcia technicznego, organizacyjnego i gospodarczego.
Bochnia - kopalnia soli
Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce. Według źródeł historycznych początek jej działalności sięga aż 1248 roku.
Zwiedzanie kopalni pozwala dobrze poznać sposoby dawnej techniki wydobywczej. Specyficzny nastrój „surowych”, lecz przez to tchnących autentyzmem podziemi, zdaje się przenosić zwiedzającego w odległe stulecia. Stare wyrobiska – prawdziwy podziemny labirynt pod miastem – dostarczają także niezrównanych wrażeń estetycznych. W bocheńskiej kopalni do zwiedzania udostępnione są aż trzy trasy turystyczne: Podstawowa trasa z Podziemną Ekspozycją Multimedialaną, Trasa historyczna "Wyprawa w Stare Góry" oraz Trasa przyrodnicza, każda z nich różni się stopniem trudności.
Na południe:
Kalwaria Zebrzydowska
Dzisiejsza Kalwaria to nie tylko zespół zabytkowych budowli sakralnych. Kalwaria to zawsze żywe tradycyjne obchody dróżkowe, to imponujące procesje odpustowe i misteria pasyjne. Mimo swej ponad trzysta osiemdziesiąt lat liczącej historii spełnia ona swą doniosłą rolę. Napływ pielgrzymów tak w czasie odpustów jak i poza nimi świadczy o jej atrakcyjności. Jest ona również wymarzonym miejscem do samotnej modlitwy tak starszych jak i dla grup młodzieżowych i różańcowych. zasadniczą formą modlitwy są nabożeństwa dróżkowe odprawiane indywidualnie, w małych grupach lub z tradycyjnymi rozważaniami i śpiewami prowadzone najczęściej przez świeckich przewodników.
Skansen Taboru Kolejowego
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce otwarty został w 1994 roku na terenie dawnej parowozowni, wybudowanej w czasie II wojny światowej. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp, które poddano rewitalizacji. Część z nich przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów.
Na zachód:
Zamek Tenczyn w Rudnie
Gotycka budowla posiadała trzy wieże okrągłe i jedną kwadratową. Dostępu do zamku broniły mury obronne oraz wieża przedbramna w formie rondla. Około roku 1570 został rozbudowany przez Jana Tenczyńskiego, stając się wspaniałą rezydencją renesansową. W roku 1610 umocniono go pięciobocznymi bastionami i barbakanem. Podczas „potopu szwedzkiego” po długim oblężeniu zamek został poddany, co jednak nie uchroniło go przed złupieniem i podpaleniem. W roku 1683 po śmierci ostatniego właściciela z rodu Tenczyńskich, zamek, jako wiano jego córki, stał się własnością rodziny Opalińskich.
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Aktualna ekspozycja obejmuje 27 zabytkowych obiektów drewnianych wzbogaconych o małą architekturę (kapliczki, studnie, pasieki), które zostały rozmieszczone w sektorach małomiasteczkowym i wiejskim. Nadwiślański Park Etnograficzny prezentuje kulturę Krakowiaków Zachodnich.
Krakowiacy Zachodni to grupa etniczna zamieszkująca tereny na zachód od Krakowa po obu stronach Wisły. Oskar Kolberg podzielił tę grupę na: Krakowiaków właściwych (zamieszkujących tereny po Pieskową Skałę, Krzeszowice i Alwernię), Górniaków lub Górników (mieszkających dalej na zachód, po rzekę Przemszę) i Podgórzan, związanych z prawym brzegiem Wisły aż po Myślenice, Wadowice i Kęty. Elementami wyróżniającymi Krakowiaków Zachodnich od innych grup etnicznych były między innymi ubiór i budownictwo. W ubiorze męskim Krakowiaków Zachodnich typowa była biała, zapinana na haftki sukmana „chrzanówka” i granatowe lub prążkowane spodnie, do tego buty czarne z cholewami. Nakrycie głowy stanowiła czerwona rogatywka z pawim piórem albo wysoki czarny kapelusz. Najważniejszym elementem stroju kobiecego był gorset początkowo czarny albo granatowy, sukienny, gładki, później zdobiony haftem, koralikami lub cekinami. Charakterystyczne były również barwne spódnice i białe haftowane bądź wzorzyste barwne chusty czepcowe.
Zamek Lipowiec
Ruiny zamku biskupiego, wzniesionego na wyniosłym wzgórzu, na północ od wsi Babice i Wygiełzów.
Relikty warownej budowli budziły duże zainteresowanie już w XIX w., a badania przeprowadzone w latach 60. i 70. XX w. doprowadziły do poznania budowli, a następnie zabezpieczenia jej jako tzw. trwałej ruiny. Zakonserwowane relikty zamku stanowią jeden z ciekawszych przykładów przemian zachodzących w budownictwie warownym w Polsce.