Aktualizacja: 11.listopad'2022
  




Niepołomice
Przewodnik z cyklu PLUS



Niepołomice leżą na skraju Puszczy Niepołomickiej, jednego z największych kompleksów leśnych w Małopolskim. Puszcza Niepołomicka pocięta jest dróżkami i szlakami, ale w tzw. ostępach znajdziecie jeziorka, mokradła i tajemne zakątki.
.

Co zobaczyć?:

Zamek Królewski w Niepołomicach
Zamek Królewski w Niepołomicach nazywany jest „drugim Wawelem” został wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego na skarpie pradoliny Wisły. Miał pełnić również funkcje obronne. Wyruszały z niego wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Rezydencja obronna pierwotnie składała się z trzech wież, budynków w skrzydle południowym i wschodnich i murów kurtynowych wokół dziedzińca. Równolegle powstała osada Niepołomice, mająca pełnić funkcje usługowe dla zamku i dworu. Dzieło kazimierzowskie kontynuowali następni królowie. zamek otwarty jest dla gości i turystów. W komnatach zamkowych powstało Muzeum Przyrodnicze wykorzystujące eksponaty myśliwskie i łowieckie, zbiory Włodzimierza Puchalskiego oraz Muzeum Narodowe.

Kirkut w Niepołomicach
Cmentarz żydowski w Niepołomicach jest oddalony około 900 km Na wschód od centrum miasta, znajduje się u przy ul. Bohaterów Getta. Data założenia cmentarza nie jest znana - przypuszczalnie powstał w XIX wieku. Podczas I wojny światowej w obrębie cmentarza założono Cmentarz Wojenny nr 328. Pochowano na nim żydowskiego żołnierza Armii Austro-Węgier Josefa Austerweila z 32 pułku piechoty Landsturmu. W 1936 r. na cmentarzu spoczął miejscowy rabin Josef Teitelbaum (zm. 22 siwan 5696 r.), syn cadyka i dajana Szmuela z Gorlic, wnuk Eleazara Nisana z Drohobycza i prawnuk Mosze Teitelbauma, założyciela dynastii chasydzkiej w Ujhely.


W okolicy:
Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na północ:

Dwór w Branicach
W tej podkrakowskiej miejscowości, której nazwa pojawiła się w dokumentach już w 1250 roku, znajdziecie dworek rodziny Branickich i park. Warto się tu wybrać i zobaczyć prawdziwe skarby z przeszłości. W zabytkowym budynku mieści się dziś oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Najpierw był tak zwany "lamus", budynek obronno-mieszkalny, który służył rodzinie Branickich. Pracowali nad nim włoscy artyści, a projektował go Santi Gucci. Ma trzy kondygnacje (piwnica, parter, piętro) i jest zwieńczony renesansową attyką. Dziś mieści się w nim ekspozycja muzealna, na której można poznać historię dworu, a także przedmioty znalezione podczas wykopalisk na terenie Nowej Huty. Najstarsze naczynia mają ponad 7 tysięcy lat. Warto zobaczyć w pomieszczeniach Dworu w Branicach zabytkowy kominek, który sięga sufitu, a także portal drzwiowy z warsztatu Santi Gucciego. Dwór nazywany jest lamusem, ponieważ z czasem został przez rodzinę Branickich porzucony na rzecz "dworu polskiego", który nie zachował się do naszych czasów. Obok lamusa, na przełomie XVIII i XIX wieku, powstał parterowy, klasycystyczny dwór rodziny Badenich.


Najbliższy przewodnik:
Czchów >>>

Na wschód:






Puszcza Niepołomicka

W obrębie Puszczy Niepołomickiej znajduje się największy kompleks bagienny w całej Małopolsce – Wielkie Błoto. Eksploatację torfowiska w latach 70. XIX wieku rozpoczęli ówcześni właściciele terenu, Żeleńscy, zakładając fabrykę czerni lakierniczej. W późniejszych latach torf z Wielkiego Błota wykorzystywano również jako surowiec opałowy. Intensywna eksploatacja, liczne osunięcia oraz melioryzacja przyczyniły się do znacznego osuszenia terenu. Obecnie szacuje się, że w ciągu najbliższego stulecia torfowisko ulegnie całkowitemu zanikowi.

Chełm - kościół Bożogrobców
Kościół obecnie pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela wzniesiony w stylu barokowym w latach 1738-1749 na miejscu dwóch poprzednich kościołów drewnianych. Wraz z dzwonnicą, w której mieści się część Muzeum Parafialnego, tworzy wyjątkowo ciekawy zespół świadczący o potędze miejscowej parafii istniejącej już ponad osiemset lat. W zakrystii obejrzeć można malowidła ścienne z XVIII wieku przedstawiające zakonników z Chełmu. Muzeum w którym prezentowane są cenne archiwalia parafialne (XVI-XX w.), kolekcja zabytkowych ornatów z XVII-XIX w., szaty liturgiczne, zabytki dawnej sztuki złotniczej, stare księgi liturgiczne, unikatowe kroniki parafialne sięgające XVI w., księgi parafialne prowadzone od XVII stulecia, inwentarze, plany, mapy, mszały i wiele innych. Pochodząca z 1751 roku drewniana figura Jana Nepomucena oraz współczesna płaskorzeźba obrazująca początki parafii to główne ozdoby ekspozycji w dzwonnicy.







Kopalnia soli w Bochni

Zwiedzanie kopalni pozwala dobrze poznać sposoby dawnej techniki wydobywczej. Specyficzny nastrój „surowych”, lecz przez to tchnących autentyzmem podziemi, zdaje się przenosić zwiedzającego w odległe stulecia. Stare wyrobiska – prawdziwy podziemny labirynt pod miastem – dostarczają także niezrównanych wrażeń estetycznych. W bocheńskiej kopalni do zwiedzania udostępnione są aż trzy trasy turystyczne: Podstawowa trasa z Podziemną Ekspozycją Multimedialaną, Trasa historyczna "Wyprawa w Stare Góry" oraz Trasa przyrodnicza, każda z nich różni się stopniem trudności. W Bochni organizowane są też pobyty nocne. Tylko na takiej głębokości, w zabytkowych podziemnych komorach panuje absolutnie wyjątkowy mikroklimat. Powietrze przesiąknięte jodem, cisza i tajemnicza atmosfera stanowią o wyjątkowości tego jedynego w swoim rodzaju miejsca.
Strefę Zabytkową Kopalni w Bochni stanowią 3 szyby: Sutoris (z połowy XIII w.), Campi (z połowy XVI w.) i Trinitatis (z początku XX w.) oraz 9 poziomów, usytuowanych pod powierzchnią. Cenną spuściznę kultury duchowej bocheńskich górników stanowią podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego.


Najbliższy przewodnik:
Wieliczka >>>

Na południe:

Klasztor w Staniątkach

Jesteśmy najstarszym Opactwem Benedyktynek na ziemiach polskich. Mamy za sobą ponad 800.letnią historię, kreśloną mozolnie dzień po dniu przez tutejsze mniszki. Dzięki ich wierze w Boga, wierności regule, codziennej modlitwie i pracy Opactwo istnieje po dziś dzień. Co ważne, kryje w sobie moc wiary oraz unikatowe zbiory, stanowiące wysokiej klasy Dziedzictwo Narodowe.




Kopalnia w Wieliczce


Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO, jako najstarsza, nieprzerwanie działająca Kopalnia soli na świecie. Jej starsza i mniej spektakularna siostra- Kopalnia w Bochni- nie doczekała się tego uznania, gdyż soli nie wydobywa się już tam od bardzo dawna.

Najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne, którego początki sięgają średniowiecza to Wieliczka i jej STARSZA siostra Bochnia. Przez całe stulecia były źródłem bogactwa kraju i materialnym fundamentem kultury- dzisiaj to Wieliczka jest najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym. Podziemna Wieliczka to blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór.

Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w 1978 r. Poszerzenie wpisu Kopalni wielickiej o Kopalnię w Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce był niezbędnym dopełnieniem obrazu miejsca. Dopiero prezentacja obu Kopalni daje wyobrażenie o skali historycznego przedsięwzięcia technicznego, organizacyjnego i gospodarczego.

Najbliższy przewodnik:
Kraków >>>

Na zachód:

Opactwo cystersów w Mogile

Opactwo cystersów ufundowane zostało w 1223 r., w jego skład wchodzą: romański kościół Panny Marii i św. Wacława, który został zbudowany w XIII w., przebudowany zaś w 2 połowie XVIII w. w stylu barokowym; klasztor z XIII w., który był rozbudowywany w XIV, XVI, XVIII w., a został wzniesiony na planie czworoboku, z wirydarzem otoczonym krużgankami. W opactwie znajduje się również renesansowy pałacyk opacki zbudowany w 1569 r.


Kopce Krakowskie
W Krakowie jako jedynym mieście Europy tradycja sypania kopców przetrwała aż do XX w. Obecnie na terenie Krakowa znajdują się cztery kopce.

Kopiec Wandy, córki Kraka. Wznosi się obok Huty im. T. Sendzimira, został usypany w VII w., ma 14 m wysokości, a na szczycie znajdował się kamienny orzeł zaprojektowany przez Janas Matejkę (prawdopodobnie skradziony). Podobnie jak przy kopcu Krakusa tak i tutaj nie znaleziono śladów, które by wskazywały, że jest to faktycznie mogiła księżniczki Wandy.


Mogiła - Kościół św. Bartłomieja z XV w.

Mało kto wie, że w Krakowie- perle na liście UNESCO- znajdują się również drewniane zabytki. Większość co prawda znajduje się na obrzeżach, jak na przykład XV-wieczny kościół w dawnej wsi Mogiła - ze wspaniałą dzwonnicą bramną i nieprawdopodobnym wręcz, portykiem z herbami Odrowążów..

Kapitalne wnętrze. Zewnętrze, choć ujmujące, zdecydowanie ustępuje wnętrzu świątyni. Zachował się gotycki detal ciesielski, m.in. bogato profilowane i zdobione dekoracją roślinną odrzwia ostrołukowe z 1466 r. - pokazywany jedynie podczas dni otwartych SAD (i innych tego typu imprez).




Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |