Aktualizacja: maj'2021
  
Góry Opawskie
Kopa Biskupia- z widokiem na PolskęGóry Opawskie są najdalej na wschód wysuniętym pasmem polskich Sudetów i jedynym na terenie województwa opolskiego. Są naturalnym przedłużeniem czeskich Jeseników,a dokładniej Zlatohorskiej Vrhoviny. Można je podzielić na cztery wyraźne wyspy: masyw Kopy Biskupiej, górującej nad okolicą i nie do pomylenia z żadną inną górą po tej stronie granicy. Druga wyspa to Góra Parkowa zwana Górą Chrobrego górująca nad Głuchołazami. Trzecia i czwarta to małe 'wysepki' we wschodniej części: masyw Lipowca (369 m) i Długoty (457 m).

Warto zobaczyć:


Kopa Biskupia
Najwyższy szczyt Gór Opawskich, a także najwyższe wzniesienie woj. opolskiego, zwracające z daleka uwagę piękną dzwonowatą sylwetką, wznoszące się ponad 600 m. ponad okoliczne równiny. Była to od wieków góra graniczna. Dziś jej szczytem biegnie granica polsko-czeska. Pierwsze znakowane szlaki na Kopę powstały w końcu XIX w. W 1898 roku wybudowano na szczycie wieżę widokową, a od roku 1893 czynne było pierwsze schronisko. Obecne schronisko wybudowano po I wojnie światowej jako tzw. Chatę Górnoślązaków. Od 1996 roku na Biskupiej Kopie funkcjonuje turystyczne przejście graniczne dla pieszych, rowerzystów i narciarzy.


Ruiny zamku w Łące Prudnickiej
Zamek w łące Prudnickiej obrósł w ... drzewa. Tak, że prawie nie widać go z drogi. Dziś, jest to ruina, sypiąca się w oczach- szkoda, bo warto było ją uratować- niestety, właściciel (stadnina koni) wyraźnie nie poczuwał się do odpowiedzialności za zabytek i tak niszczał przez lata. Dzisiaj stoi strasząc smutnymi oczodołami okien, imponując swymi rozmiarami i malowniczością. I dalej niszczejąc. Zamek nie jest udostępniony do zwiedzania, można jednak do niego podejść, by zobaczyć pozostałości dawnej świetności w postaci okazałych wież, detali architektonicznych i sgraffitowego zdobienia niektórych elewacji.

Głuchołazy
Niewielkie, kilkunastotysięczne miasteczko w powiecie nyskim. Niegdyś wspaniałe uzdrowisko, odwiedzane tłumnie przez kuracjuszy z Polski i Europy. Znane z górnictwa złota i wspaniałego klimatu. Do Głuchołaz warto przyjechać nie tylko ze względu na uroczy rynek i kilka bardzo sympatycznych zabytków, ale przede wszystkim ze względu na mnogość ścieżek rowerowych, bliskość Gór Opawskich i czeskich Jeseników. Tu sezon trwa naprawdę cały rok...

Kozia Szyja pod Górą Chrobrego
Wszystko zaczęło się w XII wieku, kiedy odkryto tu złoża złota. Zawieruchy historyczne nie oszczędziły miasta i rozkwit nastąpił dopiero w XVI wieku. Wtedy właśnie powstało najwięcej płuczek, szybów i sztolni wraz ze słynną Sztolnią Trzech Króli, gdzie znaleziono największe samorodki (1,3 i 1,7 kg) dziś znajdujące się w muzeum w Wiedniu.Czy wiesz, że:

Żabie Oczko to pozostałość po dawnym kamieniołomie łupków. Skała charakteryzuje się niezwykłą wprost łatwością dzielenia się na tafle, dzięki czemu była wykorzystywana do pokrycia dachów i ścian. Zapewniała wyśmienitą ochronę przed deszczami i wiatrami. Po zakończeniu eksploatacji wyrobisko napełniło się wodą, tworząc dziś cel wędrówek grup szkolnych. Radzimy tu uważać, gdyż upadek z kilkunastometrowej wysokości ściany może skończyć się boleśnie.Turystyka aktywna:

Góry Opawskie to raj dla cyklistów. Istnieje tu mnóstwo ścieżek i dróg rowerowych wytyczonych przez powiaty i Euroregion Pradziad. Wiele z nich przekracza granice i trafia w region Zlatohorskiej Vrhoviny. Niekiedy jest pod górkę, ale jednak większość nadaje się wyśmienicie dla średnio i słabo zaawansowanych rowerzystów.

Szlak Złotych Górników- Początki eksploatacji złota w okolicach Głuchołaz sięgają 2000 r pne. jednak udokumentowane prace to początek XIII wieku i związane z tym założeniem miasta (pierwotnie gródek zwany Kozią Szyją). Mieszkańcy miasta czynsz płacili właśnie w złocie. Powierzchnię terenu z zachowanymi reliktami złota, zamyka się dziś w granicach 5 ha. Jest to przeszło 100 obiektów w masywie Góry Parkowej (Góry Chrobrego): głównie sztolni, szybów, nie do końca wyeksploatowanych działek górniczych, hałd płonnego nadkładu i przemytego urobku oraz reliktów płuczek. W średniowieczu działki górnicze sięgały murów miejskich. Ogółem ze złoża głuchołaskiego w ciągu 250 lat wydobyto ponad 2800 kg złota. Największe samorodki znalezione w tym regionie ważyły 1,79 i 1,387- obecnie znajdują się w zbiorach Rudolfa II w Wiedniu.

Wokół Pokrzywnej i Jarnołtówka - Skała charakteryzuje się niezwykłą wprost łatwością dzielenia się na tafle, dzięki czemu była wykorzystywana do pokrycia dachów i ścian. Zapewniała wyśmienitą ochronę przed deszczami i wiatrami. Po zakończeniu eksploatacji wyrobisko napełniło się wodą, tworząc dziś cel wędrówek grup szkolnych. Radzimy tu uważać, gdyż upadek z kilkunastometrowej wysokości ściany może skończyć się boleśnie.

Zaplecze turystyczne:


Od kilku lat właściciele ośrodków starają się uatrakcyjnić pobyt i zapewnić zaplecze turystyczne i różnorakie atrakcje. Proces uturystyczniania idzie powoli, ale coraz więcej pojawia się tu miejsc, z których turyści chętnie korzystają. Stowarzyszenie "Biskupia Kopa" zrzeszająca właścicieli ośrodków z Pokrzywnej starają się pozyskać fundusze z Euroregionu Pradziad - najbliższe plany to centrum Fitness w Pokrzywnej.

W Głuchołazach miał również powstać ogromny, nowoczesny aquapark. Nic z tego nie wyszło- chodzą słuchy iż pieniądze z Unii zostały sprzeniewierzone, najprawdopodobniej jednak źle zostało wybrane miejsce na ów aquapark- z plotek głuchołaskich wynika iż planowano go naprzeciwko szpitala- a mało kto z Głuchołazian zdaje sobie sprawę że pod pięknymi łąkami, na których gdzieniegdzie rysują się zapadliska, znajduje się Sztolnia Trzech Króli- inaczej mówiąc 40 metrów pod ziemią zieje ogromna dziura:)- aquapark w tym miejscu nie miałby długiej przyszłości...

 • Park Linowy- przy hotelu Carina w Pokrzywnej. Adrenalina gwarantowana

 • Wypożyczalnia rowerów- przy ośrodku Mieszko w Pokrzywnej. Ceny niskie 5 zł za godzinę, 20 zł za całą dobę.
  Również wypożyczalnia kijków Nordic Walking

 • kąpielisko- przy hotelu Carina w Pokrzywnej. Tłumne, gwarne, średnio atrakcyjne, ale jest to jedyna woda w okolicy

 • Paintball, quady- organizacja na grupowe zamówienie. Zajmuje się tym firma GAROTA z Głuchołaz.


 • Linkownia:  - www.jarnoltowek.pl

  - www.glucholazy.info

  Noclegi:


  Uwaga! powtarzam się:) Skoto naszesudety.pl stworzyło genialny dział noclegowy - aktualizowany na bieżąco - to ja nie będę wyważać otwartych drzwi.
  - Dział NOCLEGI na NaszeSudety.pl

  Ale, żeby nie było, że nic nie robię tylko korzystam z pracy redakcji wyżej wspomnianej :) poniżej zestawienie noclegów w górach Opawskich. Dane zbierałam w 2008 roku, przy ostatnim pobycie (2016) zaktualizowałam. Oznacza to mniej więcej tyle, że np. Ośrodek Leśnik zniknął z zestawienia. A miał mieć sponsora... nie udało się i teraz jego ruiny straszą mieszkańców i turystów... A poniżej to, co nie straszy. Z moimi komentarzami.
  - Dział NOCLEGI w Górach Opawskich na Muwit.pl  Zlatorudne Mlyny - tuż za granicą, skansen górnictwa złota


  Ochrona Przyrody:


  Park położony jest w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, tuż przy granicy z Republiką Czeską i obejmuje północne stoki oraz przedgórze Gór Opawskich, będących najbardziej na wschód wysuniętą częścią Sudetów polskich.Park wraz z otuliną obejmuje gminę Głuchołazy w powiecie nyskim oraz gminy Prudnik i Lubrza w powiecie prudnickim.


  Księgarnia:

  Przyznajmy - czasy, kiedy Góry Opawskie były atrakcyjne dla turystów, minęły bezpowrotnie. Nie ma też co liczyć na reprinty - chyba, że niemieckie. Jedyna nadzieja w pasjonatach, piszących monografie regionalne i w tych, którzy publikują artykuły w miesięczniku "Sudety".


  Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |