Aktualizacja: 29.październik'2022
  




Leszno
Przewodnik z cyklu PLUS




Położone w połowie drogi pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem Leszno jest największym miastem południowo – zachodniej Wielkopolski, a jednocześnie niezwykle interesującym ośrodkiem dawnego wielkopolsko – śląskiego pogranicza. Współcześnie Leszno kojarzy się przede wszystkim sportowo – z aeroklubem i największą szkołą szybownictwa w Polsce oraz bardzo popularnym w mieście żużlem. Równie fascynująca jest historia Leszna, która pozostawiła w nim liczne zabytki. (tekst: Jacek Cieślewicz / wielkopolska.travel)
Co zobaczyć?:


Leszno - Zaborowo

Dawne miasteczko zachowało pierwotny układ przestrzenny z rozległym rynkiem i dwoma równoległymi ulicami głównymi. Budynek szkolny, usytuowany pośrodku rynku, wzniesiony został na początku XX wieku dla administracji miejscowego majątku ziemskiego. W okresie międzywojennym należał do polskiej straży granicznej. Najcenniejszym zabytkiem Zaborowa jest kościół parafialny, dawny zbór luterański, usytuowany na wschód od rynku, przy ulicy Czarnoleskiej. Jego daleka od ozdobności architektura na swój sposób odzwierciedlała duchowość osiadłych tutaj śląskich tkaczy.

Leszczyńskie wiatraki

Czesław, Antoni i Józef – takie imiona noszą piękne odrestaurowane wiatraki, które oglądać można w Lesznie. Jeden znajduje się na kameralnej ulicy Strumykowej górując nad okolicznymi willami, drugi przeniesiono na teren przy ulicy Popiełuszki. Widać go doskonale wyjeżdżając z Leszna na Śrem.
Wiatraki to nic innego jak dawne konstrukcje młynarskie napędzane wiatrem. Dzięki specjalnej konstrukcji, drewniane obiekty można było obracać w taki sposób by jak najefektywniej łapały wiatr. Doskonale znane są wiatraki z Osiecznej, które pielęgnuje znawca i pasjonat Jarosław Jankowski, właściciel osieckiego muzeum młynarstwa. On też przywraca blask wiatrakom wielkopolskim, niekiedy podnoszac je z ruin.

Czesław - Zabytkowy wiatrak jest jednym z dwóch ocalałych z grupy około 100 wiatraków, jakie znajdowały się na przedmieściach Leszna w XVIII i XIX w. Zbudowany w 1728 r., z tego okresu pochodzi koło paleczne oraz większość elementów jego szkieletowej konstrukcji, a także sztąber i mącznica, co potwierdzają badania dendrochronologiczne. Według przekazów ustnych wiatrak pochodzi ze Sławy, a do Leszna został przewieziony dopiero na początku XIX w., gdzie stanął w pobliżu obecnej ul. C.K. Norwida. Na miejsce przy ul. Strumykowej, gdzie co najmniej od XVII w. stały leszczyńskie wiatraki, przeniesiono go w II poł XIX w. Jest to typ wiatraka tzw. koźlaka, którego całą górną konstrukcję można obracać na drewnianym koźle stanowiącym jego podstawę. Mechanizm wiatraka pierwotnie napędzany był siłą wiatru. Po 1945 r. we wnętrzu zainstalowano silnik elektryczny i dokonano przesunięcia żaren z części centralnej na ścianę boczną. Wraz z kompletnym, oryginalnym i sprawnym wyposażeniem jest cennym zabytkiem ukazującym rozwój techniki młynarskiej od średniowiecza do poł. XX w.



W okolicy:
Najbliższy przewodnik:
Wolsztyn >>>

Na północ:
Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych

Festiwal ten poprzez swój niepowtarzalny charakter i klimat jest wydarzeniem, które silnie oddziałuje na proces zachowania zabytkowej mechanizacji rolnictwa - ważnego składnika europejskiego dziedzictwa kulturowego. Wpływa także na rozwój kolekcjonerstwa starych maszyn rolniczych w Polsce. Rangę Festiwalu potwierdza patronat honorowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz współpraca z Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Narodowym Muzeum Techniki, Wielkopolską Izbą Rolniczą i Muzeum Moto Nostalgia.


Kiełczewo - dwa wiatraki koźlaki. W stanie przyzwoitym.

Śmigiel - Pięknie odrestaurowane wiatraki.

Brońsko - Wiatrak - kozlak.

Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na wschód:

Osieczna - wiatraki (muzeum Młynarstwa)

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej jest muzeum prywatnym i powstało z zamiłowania do tradycji młynarskich, które od pokoleń towarzyszą naszej rodzinie oraz z potrzeby wyeksponowania ogromnej kolekcji zabytków ruchomych związanych z dawną sztuką lodową. Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej to unikatowy kompleks trzech zabytkowych wiatraków z XVIII wieku.

W muzeum organizowane są też warsztaty "od ziarenka do bochenka". Uruchamianie i nastawianie wiatraka koźlaka typu gospodarczego do wiatru, przemiał zboża, zatrzymanie wiatraka, pobranie mąki do wypieku bułek, wygniatanie chałki i bułek, wypiek w piecu chlebowym. Degustacja na miejscu. Każdy uczestnik otrzyma na zakończenie chleb o gr. 600 i wspomnienia do końca życia.




Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na południe:
Wiatrak Józef



Pałac w Rydzynie

Jako dawna siedziba króla Polski Stanisława Leszczyńskiego oraz książąt Sułkowskich, Zamek urzeka nie tylko swoją wielkością, ale przede wszystkim bogactwem wnętrz i rozległością terenów parkowych. Samo położenie Zamku zlokalizowanego na wyspie, wraz z przyległymi dwiema wyspami parkowymi tworzącymi 12 ha teren rekreacyjny, sprawia dogodne warunki do organizacji każdego rodzaju imprez. Zamek dzisiaj, to przede wszystkim otwarty dla zwiedzających obiekt zabytkowy, wpisany w marcu 2017 roku przez Prezydenta RP do grona Pomników Historii. Na dorobek Zamku składa się zarówno bogata historia, której wysłuchania w murach zamkowych nie można pominąć, jak również bogactwo formy, zawarte głównie w wystroju barokowych sal paradnych. W salach uwagę przykuwają również osobliwe eksponaty, na które składają się dokumenty, obrazy, przedmioty wyposażenia sal, oręż, czy też bardzo liczne i bardzo cenne zbiory przyrodnicze. W ramach całego bogactwa przestrzeni, w Zamku organizowane są każdego roku liczne bale, koncerty, pikniki tematyczne czy wystawy czasowe.


Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na zachód:
Swieciechowa - wiatrak



Przemęcki Park Krajobrazowy

Przemęcki Park Krajobrazowy to wspaniałe miejsce dla turystów zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu. Gęsta sieć dobrze ze sobą połączonych szlaków turystycznych pozwala na bezpieczne przemierzanie parku zarówno pieszo, jak i rowerem, kajakiem, czy na końskim grzbiecie. Zdecydowanie największy ruch turystyczny przypada na okres letni, koncentruje się nad jeziorami i wokół trzech największych miejscowości wypoczynkowych: Boszkowa Letniska, Wielenia Zaobrzańskiego oraz Brenna. Parkowe jeziora oferują świetne warunki do uprawiania żeglarstwa, w tej kwestii zdecydowany prym wiedzie Jezioro Dominickie. Dodatkowo większość zbiorników wodnych jest ze sobą połączona, tworząc niezwykle malowniczy Kajakowy Szlak Konwaliowy, pozwalający przepłynąć niemal wszystkie jeziora parku w ciągu niecałych dwóch dni. Dla turystów stroniących od wody ciekawą ofertą będą wycieczki piesze, rowerowe lub konne. Podczas nich można zapoznać się z ciekawą przyrodą i historią parku, i odwiedzić jedną z trzech nich można zapoznać się z ciekawą przyrodą i historią parku i odwiedzić jedną z trzech zachwycających panoramą wież widokowych (w Dominicach, Olejnicy, lub Siekowie), aby podziwiać park z nieco innej perspektywy.


Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |