Aktualizacja: 30.październik'2022
  




Opole
Przewodnik z cyklu PLUS



Opole to stolica województwa opolskiego. Jednak raz w roku staje się stolicą polskiej piosenki. Na deskach opolskiego amfiteatru pierwsze kroki i wielkie kariery rozpoczynali najbardziej znani polscy artyści. Organizowany w Opolu od lat 60-tych Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki dominuje w wizerunku miasta i jest silnie zakorzeniony w jego tożsamości. Nie bez przyczyny nowe hasło promocyjne miasta: „Przebojowe Opole” bezpośrednio nawiązuje do tych tradycji.
.

Co zobaczyć?:






Muzeum Polskiej Piosenki

Najbardziej rozśpiewane muzeum w Polsce! Nowoczesne i w pełni multimedialne, którego siedziba znajduje się w legendarnym Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu. Ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Miłośnicy słynnych opolskich festiwali znajdą tu szczegółowe informacje na temat każdej edycji tej imprezy oraz wiele prawdziwych rekwizytów i kostiumów gwiazd, które można wirtualnie przymierzyć. Hitem są też budki do nagrywania piosenek, w których każdy może nagrać swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę. A dla bardziej zaawansowanych otwarto profesjonalne studio nagrań. Muzeum Polskiej Piosenki to także centrum kulturalne, w którym odbywają się spotkania z artystami, koncerty, lekcje muzealne oraz zajęcia edukacyjne dla najmłodszych

Muzeum Wsi Opolskiej

to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie opolskim i jedno z czterech tego rodzaju, położonych w historycznych granicach Śląska. W ciągu prawie 50 lat działalności Muzeum stworzona została bogata plenerowa ekspozycja zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego.

Co zobaczyć?:
Najbliższy przewodnik:
Kluczbork >>>

Na północ:

Karłowice - średniowieczny zamek

Zamek w Karłowicach jest jednym z najstarszych zabytków w powiecie opolskim i jedną z nielicznych najlepiej zachowanych budowli zamkowych o średniowiecznej metryce i czytelnej strukturze rozplanowania w niżowej części Śląska

Zespół zamkowy położony jest w pd.-wsch. części Karłowic, przy ul. Młyńskiej, po pn.-zach. stronie koryta rzeki Stobrawy. Zamek jest otoczony częściowo zachowaną fosą oraz niewielkim parkiem założonym w XIX wieku. W pobliżu znajdują się budynki gospodarcze dawnego folwarku (spichlerz, młyn, powozownia, budynek rządcy), wybudowanego w 1. poł. XIX wieku.



Najbliższy przewodnik:
Lubliniec >>>

Na wschód:

Olesno - drewniany kościół na planie róży

Drewniany kościół odpustowy pw.św.Anny w Oleśnie składa się z gotyckiego korpusu datowanego na 1518 r. oraz dobudowanej do niego w latach 1669-70 części barokowej, mieszczącej wieniec kaplic.
Jego unikatowy w skali kraju plan, interpretowany jako pięciopłatkowa róża, oparty został na symbolice chrześcijańskiej (forma monstrancji) i dawnej nazwie miejscowości - „Rosenberg”. Ta część świątyni jest świadectwem niezwykłego kunsztu snycerskiego oraz wyjątkowych umiejętności ciesielskich jej twórcy - Marcina Snopka. We wnętrzu uwagę zwracają m.in. słupy podtrzymujące empory o ekspresyjnych, skręconych trzonach, zdobionych cokołach i kapitelach, a także okna w kształcie kwadratu wpisanego w czworoliść oraz misternie wycięte listwy.


Olesno - kirkut

Na powierzchni 0,5 hektara zachowało się około 60 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1862 r. i należy do Berty Breslauer (1792–1862). Pomniki wykonane są z granitu, piaskowca i marmuru. Zachowały się dekoracje i inskrypcje w językach hebrajskim i niemieckim
Cmentarz żydowski w Oleśnie (ul. Młyńska 50) został założony w 1814 roku. Wcześniej zmarłych chowano w miejscu, gdzie dzisiaj stoi kościół parafialny pw. Bożego Ciała. W 1868 r. wybudowano dom przedpogrzebowy (Tahara) z czerwonej cegły. Został on zwieńczony oknem z widoczną Gwiazdą Dawida. Rozebrano wówczas stare kamienne ogrodzenie cmentarza, po czym wybudowano nowy ceglany mur.


Najbliższy przewodnik:
Głuchołazy >>>

Na południe:

Moszna - pozostałości zamku książęcego

To właściwie nie zamek, a rezydencja mieszkalna. W typowym "kiczowato-eklektycznym" stylu nagle wżenionego w bogatą rodzinę. Wygląda trochę jak zamek Disneya (którego pierwowzór istnieje w Niemczech) lub jak szkoła z Harry'ego Potera. Nie zmienia to jednak faktu, że jest spektakularny i na pewno warto go odwiedzić. Szczególnie, że w obiekcie działa już hotel i restauracja (a sala restauracyjna jest naprawdę piękna).

­­­Zamek w Mosznej zbudowany został w 1896 r. przez hrabiego Franza Huberta von Thiele-Wincklera w miejscu zniszczonego pożarem barokowego pałacu. Choć jest to typowa rezydencja mieszkalna (pałac), oficjalna nazwa mówi, że to zamek (budowla obronna). Eklektyczna forma zwieńczona 99 wieżami świadczy o dużej fantazji architektów i budowniczych. Pałac bywa przez to nazywany „śląskim Disneylandem”. Składa się on z trzech części: centralnej, neobarokowej i dwóch bocznych, z których jedna ma charakter neogotycki. W pałacu jest 365 pomieszczeń, w tym: biblioteka, sala balowa, pełna roślin oranżeria oraz kaplica, w której odbywają się koncerty muzyki klasycznej i nie tylko. Wnętrza można zwiedzać z przewodnikiem. Warto tu przyjechać na przełomie kwietnia i maja, podczas Muzycznego Święta Kwitnących Azalii.


Korfantów

Korfantów to niewielkie miasteczko, słynące z Ośrodka rehabilitacji, znajdującego się w starym zamku. Prawda niestety jest taka, że w bezpośredniej okolicy niewiele jest do zwiedzania - poza spacerami po parku zamkowym (z wspaniałą aleją drzew - w tym starych pomnikowych dębów) i krzyża pokutnego na drodze do Biedronki:) Jednakże... będąc tam, mimo wszystko warto wiedzieć co w bezpośredniej okolicy się znajduje, chociażby po to aby z sensem wybrać się na rehabilitacyny spacer :)

OCR Korfantów: N50 29.300 E17 35.587

Kościół pw. Trójcy Świętej N50 29.361 E17 35.698

Krzyże pokutne: N50 29.166 E17 35.876

60-letni dąb w parku: N50 29.348 E17 35.229

Grobowce właścicieli zamku: N50 29.372 E17 35.262
Najbliższy przewodnik:
w przygotowaniu

Na zachód:

Pałac w Kopicach - Ruiny pałacu Schaffgotschów

Ten XIX-wieczny pałac w woj. opolskim, otoczony parkiem ze stawami, uległ zniszczeniu wskutek działań wojennych, późniejszych zaniedbań i wydarzeń z 1958 r., kiedy to podpalili go nieznani sprawcy. Najbardziej mroczny epizod z historii pałacu wydarzył się jednak podobno krótko po drugiej wojnie światowej. Wtedy to doszło bowiem do profanacji grobowca rodziny Schaffgotschów.

Gdy wojna dobiegła końca, pałac zaczął być plądrowany przez okolicznych mieszkańców. Złodzieje nie ominęli także grobowca, w którym otwarto trumny ze zmumifikowanymi ciałami w poszukiwaniu kosztowności. Od lat krążą też opowieści, że szczątki członków rodu Schaffgotsch zostały wtedy dla zabawy wyciągnięte z grobów i ustawione przy pobliskiej knajpie, a później walały się w pałacowym parku i fosie. Grobowiec doprowadzono do porządku dopiero w latach 70.

Brzeg - zamek Książąt Opolskich

Siedziba Piastów Śląskich w Brzegu jest jednym z ważniejszych zamków renesansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Jej dziedziniec ze ściętymi narożnikami i krużgankami stanowi nawiązanie do sztuki lombardzkiej, zaś dekoracja rzeźbiarska bramy wjazdowej obrazująca ciągłość dynastii piastowskiej od Piasta Kołodzieja poprzez Mieszka I aż do Fryderyka II i Jerzego II będąca niejako pomnikiem rodu - powtórzona została na mniejszą skalę np. w dekoracji zamku w Oleśnicy.

Naz­wę o­sa­dy, a póź­niej mia­sta zwy­cza­jo­wo wią­że się z blis­koś­cią rze­ki Od­ry i uk­ształ­to­wa­niem jej li­nii brze­go­wej. Wy­so­ki Brzeg po raz pierw­szy po­ja­wia się w do­ku­men­cie z 21 grud­nia 1234 roku. W ko­lej­nych la­tach mia­sto wy­stę­po­wa­ło w źród­łach pi­sa­nych ja­ko Wis­so­ke Brzegh, Vi­so­ke­breg o­raz Bre­ga.


Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |