Aktualizacja: wrzesień'2020Skanseny
w Polsce i w EuropieInformator:


Muzea na wolnym powietrzu znane w Polsce także pod błędną nazwą skansenów to miejsca, które mają za zadanie chronić zabytki kultury materialnej oraz promować wiedzę o nich. To także piękne miejsca, w których można w ciekawy sposób spędzać czas. Pokazują świat, który powoli odchodzi w przeszłość.


U sąsiadów:


 • Skansen w Starej Lubovni
  Słowacja / Zamagurie / Stará Ľubovňa


 • Zespół wiejskich domów w skansenie przypomina malowniczą osadę- podzamcze i dokumentuje rozwój budownictwa ludowego z okolicznych terenów. Udostępnia 25 drewnianych obiektów zrębowych, pochodzących z okresu od pierwszej połowy XIX wieku do pierwszego ćwierćwiecza XX wieku. Najpiękniejszym elementem ekspozycji jest zrębowy greckokatolicki kosciółek obrządku wschodniego z Matysowej z roku 1833 roku, poświęcony św. Michałowi Archaniołowi. Nieołąaczna częścią wnętrza kościółka jest barokowo- klasycystyczny ikonostas. Kościół ten zaliczany jest do najbardziej wartościowych zabytków drewnianej sakralnej architektury we wschodniej Słowacji.
  Należy do najmłodszych na Slowacji, udostępniony turystom został w roku 1985 - obecnie tworzy go 25 objektów. Większość z nich stanowią zrębowe mieszkalne domy postawione na początku oraz w latach 30-tych XX wieku z Wielkiego Lipnika, Litmanowej, Wielkiej Lesnej, Udola, Jakubian, Kremnej, Kamienki oraz Jarabiny. Poza tradycyjnymi wiejskimi obiektami, które są częścią gospodarstwa ( obora, stodola, spichlerz), znajdują się również sezonowe polne chałupy, charakterystyczne dla regionu Spisza. Czescią ekspozycji sa także techniczne budowle, które są reprezentowane przez kowalską kuźnię z drugiej połowy XIX wieku z Torysy, młyn z Małego Sulina oraz warsztat stolarski z Pilhowczyka.


         Wilkoliniec - na liście UNESCO
  Słowacja / Velka Fatra
  Na liście UNESCO


  Tu rzeczywiście czas zatrzymał się sto lat temu, a uroku temu miejscu dodaje jeszcze jego przepiękne, górskie położenie. Nie jest jednak prawdą, że jedynym murowanym budynkiem we wsi jest kościół. Znajduje się tu studnia z 1860 r., do dzisiaj jedyne źródło wody pitnej we wsi, a także kryta gontem drewniana dzwonnica konstrukcji zrębowej z 1770 r., będąca swoistą wizytówką wsi.

       


 • Wioski ukraińskie
  Ukraina / Karpaty wschodnie


 • Porównajcie wymuskany i zadbany skansen w Gamla Linkoping w Szwecji i wioski zachodniej Ukrainy - pytanie brzmi: co bardziej przypomina Wam skansen? Dodam tylko, że własnie w ukraińskiej wsi Brustury znalazłam urządzenie do ręcznego wytwarzania gontów- cudo, którego w żadnym skansenie (formalnym) nie widziałam.

     • Wioski wzdłuż wschodniej granicy Polski
  Polska


 • Tam, gdzie bociany wiją gniazda na gontach. Gdzie życie biegnie dokładnie tak, jak w kultowym już filmie "U Pana Boga w ogródku."

        • Skansen Górnictwa Złota
  Czechy / Zlatohorska Vrhovina - Jeseniki


 • W malowniczej dolinie Zagubionych Sztolni (Udoli Ztracenych Stol) wybudowano replikę średniowiecznych górniczych młynów. Opiekunem skansenu jest Karl, któr całe życie pracował jako górnik w pobliskiej Kopalni. To on jest tu dyrektorem, przewodnikiem i twórcą.

        • Gamla Linkoping
  Szwecja / Östergötland /


 • Wybierz się w ciekawą podrόż w czas miniony i poczuj wszystkimi zmysłami jak żyli ludzie na początku XX wieku. Gamla(stary) Linköping tworzy idyllę małego miasteczka gdzie znajdziesz wiele rόżnych wnętrz muzealnych. Znajdziesz tam rόwnież sieć sklepikόw i małych zakładόw rzemieślniczych, kawiarnię czy restaurację.

       


  Maleńkie, acz...


 • Skansen przy Muzeum w Łowiczu
  Łódzkie / Łowicz

 • Na terenie ogrodu przy gmachu głównym muzeum znajduje się Ośrodek Plenerowy Budownictwa Ludowego popularnie nazywany miniskansenem. Prezentowane są tu najstarsze, przeniesione z terenu dawnego Księstwa Łowickiego, budynki mieszkalne i gospodarcze. Tworzą one dwie zagrody: XVIII-wieczną zagrodę typu otwartego oraz XIX-wieczną zagrodę zamkniętą (okólnik). Na ich przykładzie można zapoznać się ze zmianami zachodzącymi w konstrukcjach architektonicznych oraz rozplanowaniu i wystroju wnętrz chłopskich w Regionie Łowickim. Ekspozycję uzupełnia wystawa sprzętów oraz pojazdów używanych w gospodarstwie wiejskim. W ogrodzie, można obejrzeć także przykłady uli figuralnych i skrzynkowych oraz rabaty z roślinami wykorzystywanymi w magii i medycynie ludowej. Skansen jest miejscem, w którym w sezonie odbywają się warsztaty, pokazy sztuki ludowej i spotkania z twórcami.


             


  Skansen w Sanoku:
  Podkarpackie

  Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. I jak każda komercyjna perła regionu, ma swoje plusy i minusy. Ogromnym plusem jest malownicze położenie - na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia. 38 ha powierzchni podzielone jest na 5 sektorów. Sektory są ułożone tak logicznie i zgodnie z topografią, że jest to aż nieprawdopodobne.

       

  Wielkopolski Park Etnograficzny:
  Wielkopolskie

  Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach (na Lednicy)- Uwagę każdego odwiedzającego Wielkopolski Park Etnograficzny zwrócą zapewne trzy wiatraki, ustawione na wzgórzu. Dwa z nich to wiatraki drewniane – tzw. partlak i koźlak, zbudowane w XIX wieku, trzeci wiatrak to murowany holender. Wszystkie trzy widać niemal z każdego miejsca muzeum. Warto też zwrócić uwagę na najstarszy obiekt muzealny – ponad czterystuletnia, bo pochodząca z 1602 roku, chałupę z miejscowości Zdrój.

          


  Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej:
  Podkarpackie

  Wśród obiektów zlokalizowanych na terenie skansenu znajdują się między innymi: młyn wodny z Żołyni z 2 poł. XIX w.,będący przykładem przemysłowego budownictwa Lasowiaków, stodoła z Kopci z 1749 r., chałupa z Raniżowa z końca XVIII w.- przykład zanikającego budownictwa z okresu osadnictwa józefińskiego w Puszczy Sandomierskiej. Plenerowa ekspozycja uli rozmieszczonych w niewielkim zagajniku ilustruje najważniejsze etapy rozwoju pszczelarstwa na terenie Puszczy Sandomierskiej.

            Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie:
  Małopolska / Jura

  Swym zasięgiem NPE obejmuje tereny zamieszkałe przez Krakowiaków Zachodnich, a więc obszar leżący po obu stronach Wisły na zachód od Krakowa aż po Przemszę. Skansen położony tak niedaleko od Krakowa, a jednak nieodwiedzany tak często i tłumnie, jak na to zasługuje.

       


  Sądecki Park Etnograficzny udostępniony został zwiedzającym w 1975 roku. Obecnie na obszarze ponad 20 ha, eksponowanych w nim jest około 70 zabytkowych obiektów, głównie drewnianej architektury ludowej. Większość z nich pochodzi z XIX wieku, ale np. dwór małopolski z Rdzawy aż z XVII wieku. Na terenie parku prezentowana jest architektura wszystkich grup etnograficznych Sądecczyzny: Lachów i Górali Sądeckich, Pogórzan, Łemków, Romów i Niemców Galicyjskich. Całość usytuowana jest w dzielnicy Falkowa na łagodnie wznoszącym się stoku, z przepiękną panoramą Nowego Sącza. Ewenementem jest to, że na terenie parku zgromadzono trzy XVIII- wieczne świątynie trzech różnych obrządków chrześcijańskich.


         "Skansen Wsi Pogórzańskiej" im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku jest oddziałem Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Na obszarze o powierzchni ok. 2 ha znajduje się 15 obiektów. W jego sąsiedztwie usytuowany jest dworek mieszczański przeniesiony z Gorlic, na miejsce już nie istniejącego, osiemnastowiecznego dworku szlacheckiego. Naprzeciwko dworku wznosi się szesnastowieczny dwór obronny- dawna siedziba rodu Gładyszów.
         Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego, który jest częścią Muzeum Regionalnego PTTK tworzy kilka budynków. Został on wpisany na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.


      Skansen regionalny tworzony od 1937 roku, otwarty w 1955 roku w Zubrzycy Górnej prezentujący dzieje, architekturę, kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. Ekspozycja jest szczególnie interesująca ze względu na oryginalność regionalnej kultury powstałej w wyniku połączenia dorobku dwóch fali osadniczych – pasterzy wołoskich przepędzających tu swoje stada z terenów Karpat Wschodnich oraz rolników napływających od północy (z Małopolski).


       

     • Kaszubski Park Etnograficzny- Wdzydze Kiszewskie:
  Pomorskie - Kaszuby


 •   

  Muzeum Wsi Lubelskiej:
  Lubelskie - Lublin


      Białostockie muzeum wsi:
  Podlaskie - Białystok

  Odwiedzając skansen będą Państwo mogli zobaczyć zabytkową drewnianą architekturę podlaskiej wsi, taką, jaką współcześnie można już tylko podziwiać w muzeach na wolnym powietrzu. W skansenie znajdują się zarówno obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury, a więc krzyże, kapliczki, studnie, jak i budynki mieszkalne i gospodarcze, a także dwór przeniesiony z miejscowości Bobra Wielka.


         Muzeum Wsi Kieleckiej:
  Świętokrzyskie - Tokarnia

  Park Etnograficzny w Tokarni powołano w 1976 roku, a zaczęło funkcjonować od 1977 roku. Jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.

            Muzeum Wsi Radomskiej:
  Mazowieckie - Radom


    


  Muzeum Wsi Opolskiej:
  Opolskie

  to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie Opolskiem i jedno z czterech tego rodzaju, położonych w historycznych granicach Śląska. W ciągu prawie 50 lat działalności Muzeum stworzona została bogata plenerowa ekspozycja zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego.


        • Skansen w Pstrążnej:
  Dolnośląskie

 • W skansenie w Pstrążnej gromadzone są zabytkowe obiekty z terenu Sudetów. Budynki mieszkalne, kuźnia wiejska czy wieża alarmowa są bogato wyposażone w orygnalne sprzęty służące niegdyś mieszkańcom tych ziem. dużą atrakcję stanowi np pieczenie chleba tradycyjnymi metodami w oryginalnym piecu chlebowym.


    

 • Muzeum Etnograficzne w Ochli
  Zielona Góra (Lubuskie)

 •   
 • Muzeum Kowalstwa w Warszawie
  Warszawa - Służewiec

 •   
 • Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
  Mazowsze

 •   
 • Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchejs
  Mazowsze

 •   
  Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
  Łódzkie

  Podstawowym i konsekwentnie realizowanym założeniem Skansenu Rzeki Pilicy jest tworzenie placówki żywej, w której przyrodę i historię rzeki oraz przestrzeń kulturową, jaką ona wytworzyła, można poznawać wszystkimi zmysłami. Wiele eksponatów otrzymało w Skansenie Rzeki Pilicy „drugie życie”. Najbardziej rozbudowana jest ekspozycja zatytułowana „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”. Najważniejszym jej elementem jest drewniany młyn wodny,


                
  Niewielkie, acz urocze:


  Muzeum Wsi Markowa:
  Podkarpackie / okolice Rzeszowa


  W każdym jego zakątku zobaczą Państwo część historii naszych przodków. Te zaklęte w drewnie wspomnienia ożywają wraz z przekroczeniem drewnianego progu chłopskiej chałupy. Od tego momentu będziecie doświadczać historii wieloma zmysłami. Poczujecie zapach słomianej strzechy, waszym oczom ukażą się pomieszczenia, narzędzia, sprzęty domowe i gospodarskie te same, co na przełomie XIX i XX wieku, w końcu, aby dopełnić uczty zmysłów spróbujecie kawałek ciemnego chleba, który tak jak przed laty pieczony jest przez markowskie gospodynie. Społeczni przewodnicy, którzy znający dokładnie każdy nawet najmniejszy przedmiot z kilkutysięcznej ekspozycji, swoimi opowieściami przywołają miniona już epokę drewnianych chałup pod strzechą. Wierzymy, że niniejsza strona zachęci Państwa do odwiedzenia nas i zwiedzenia naszej dumy Zagrody – Muzeum, miejsca gdzie każdy z nas w wiekowe drewniane budynki włożył część serca.
 • Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi:
  Lubelskie

 • Pełna nazwa muzeum i opiekującego się nim Towarzystwa zdradza wyjątkowość tego miejsca i koncepcji, jaka towarzyszyła jego powstaniu. Zgodnie z nią, obiekt ma eksponować elementy kultury materialnej właściwe regionowi, który podlegał różnym wpływom. Z jednej strony oddziaływały tradycje właściwe Ziemi Chełmskiej, z drugiej zaś te charakterystyczne dla Podlasia. Nie można przy tym zapominać o roli nieopodal znajdującej się granicy polsko-białorusko-ukraińskiej – jej obecność bez wątpienia przyczynia się do jeszcze większego urozmaicenia regionu.

              • Skansen w Maurzycach
  Łódzkie / Łowicz - Maurzyce

 • Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego (obszar współczesnych powiatów łowickiego i skierniewickiego). Położony jest w odległości ok. 7 km od Łowicza, przy trasie Warszawa – Poznań. Do zwiedzania został udostępniony w połowie lat 80. Obecnie znajduje się tu ponad 40 obiektów, datowanych w większości na II poł. XIX i I poł. XX w. Ich rozmieszczenie ukazuje dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: tzw. starą wieś – owalnicę z centralnym placem wioskowym, występującą w XIX w. oraz tzw. nową wieś – pouwłaszczeniową ulicówkę.


             
  Sieradzki Park Etnograficzny
  Łódzkie / Sieradz

  Sieradzki Park Etnograficzny położony jest przy ul. Grodzkiej 1, między Żegliną a Zalewem Paradzianka, w pobliżu “Wzgórza Zamkowego”. Idea powstania parku etnograficznego zrodziła się w latach 60-tych z inicjatywy ówczesnej Dyrektorki Muzeum pani Zofii Neymanowej. Sieradzki Park Etnograficzny jest czynny od maja do listopada, codziennie z wyjątkiem poniedziałków,


    

  Znajduje się tu jedna z najciekawszych w Polsce kolekcji religijnych oleodruków, pochodzących z końca XIX i początku XX wieku. Oleodruki to bardzo popularne na przełomie XIX i XX wieku, tanie i powszechnie dostępne obrazy


           • Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu:
  Pomorze


 •    • Wioska Jamneńska - Koszalin:
  Zachodniopomorskie


 •    • Skansen Taboru Cygańskiego:
  Małopolskie - Tarnów


 •    • Zagroda Felicji Curyłowej:
  Małopolskie - Zalipie


 •   
  Osada Sitarska:
  Lubelskie - Biłgoraj


     • Skansen w Janowcu:
  Lubelskie

 • W parku krajobrazowym obok zamku powstał skansen budownictwa drewnianego z kilkoma budynkami przeniesionymi z terenów Lubelszczyzny. Dom mieszkalny z lat 20. XX wieku i kilka budynków gospodarczych, jak stodoła czy lamus z wozownią, gdzie można obejrzeć kolekcję starych bryczek. Dworski spichlerz z Podlodowa mieści wystawę etnograficzną. Prawdziwą ozdobą skansenu jest piękny barokowy dwór z Moniaków uratowany przed całkowitą zagładą. Przewieziony w elementach został tu na nowo złożony i teraz możemy w nim podziwiać wnętrza typowego domu szlacheckiego. W barokowym dworze z XVIII wieku mieści się ekspozycja wnętrz domu szlacheckiego. Układ ekspozycji oddaje przeznaczenie pokoi- jest Sień, Jadalnia, Salon, Pokój Pani Domu, Pokój Pana Domu. W XIX wiecznym spichlerzu ekspozycja etnograficzna zaś w stodole organizowane są koncerty i spektakle teatralne.

               Specjalistyczne:


 • Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
  Łódzkie / Łódź


 • Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej jest jednym z najmłodszych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. W maju 2009 roku minął pierwszy rok jego funkcjonowania. W powstałej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi placówce znajduje się siedem budynków: pięć drewnianych domów robotniczych (dwa domy piętrowe z ulicy Mazowieckiej 61 i Kopernika 62, oraz trzy domy parterowe z ulic Żeromskiego 68, Wólczańskiej 68 i Mazowieckiej 47), kościół ewangelicki i letnia willa. Historia domów i willi jest ściśle związana z przemysłową Łodzią drugiej polowy XIX wieku.


       
  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce:
  Podkarpackie / okolice Krosna
 • Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno- spożywczego w Szreniawie
  Wielkopolska

 •   
 • Muzeum Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie
  Wielkopolska

 •   
  Skansen Etnograficzny w Koninie
  Wielkopolska

    
 • Park Etnograficzny w Russowie
  Wielkopolska

 •   


 • Muzeum Etnograficzne w Puńsku
  Podlaskie

 •   
 • Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży
  Podlaskie

 •   
 • Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
  Podlaskie

 •   
 • Zagroda Stefana w Nowoberezowie
  Podlaskie


 • XIX-to wieczne chatki oraz wystrój wnętrz z tamtej epoki przyciąga tych, którzy potrzebują ciszy i spokoju, ucieczki od zgiełku i codzienności. Położone jest na obrzeżach puszczy białowieskiej, we wsi Nowoberezowo. Wieś leży obok miasta powiatowego Hajnówki przy trasie Bielsk-Podlaski- Hajnówka. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli strusi. Można zwiedzić starą podlaską zabudowę wraz z wyposażeniem wnętrz z przełomu XIX- XX w. Gospodarstwo można zwiedzać codziennie. Do wynajęcia jest samodzielny dom oraz pokoje gościnne.


       
  Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku
  Warmia i Mazury

       
 • Park Etnograficzny nad Węgorapą - Węgorzewo
  Warmia i Mazury

 •   

    

    

       

 •   

 •   
 • Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie
  Śląskie

    
  Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie Opolskiem i jedno z czterech tego rodzaju, położonych w historycznych granicach Śląska. W ciągu prawie 50 lat działalności Muzeum stworzona została bogata plenerowa ekspozycja zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego.


 • Skansen- Muzeum w Wambierzycach

  W skansenie w Pstrążnej gromadzone są zabytkowe obiekty z terenu Sudetów. Budynki mieszkalne, kuźnia wiejska czy wieża alarmowa są bogato wyposażone w orygnalne sprzęty służące niegdyś mieszkańcom tych ziem. dużą atrakcję stanowi np pieczenie chleba tradycyjnymi metodami w oryginalnym piecu chlebowym.

  Kielecczyzna:

 • Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

 • Muzeum Wsi Radomskiej

  Małopolska:

 • Skansen Taboru Cygańskiego- Tarnów

 • Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu

  Podlasie Dolne i Roztocze:

 • Osada Sitarska- Biłgoraj
 • Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
 •              
  Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |