Aktualizacja: styczeń'2021Gładyszów
Przewodnik z cyklu 10+SPIS TREŚCI:


Drewniaki z regionu

Magurski Park Narodowy


W Gładyszowie na drzewie przy głównej drodze wisi kawałek rury. Jest to najprawdopodobniej gong pożarniczy wykorzystywany w czasach przedwojennych.Co zobaczyć?:Rezerwat Kornuty:
Położony jest w paśmie Magury Wątkowskiej granicząc bezpośrednio z Magurskim Parkiem Narodowym, bezpośrednio przy zielonym szlaku Wapienne-Kornuty-Folusz oraz w pobliżu żółtego szlaku Bartne-Folusz

Ochronie podlegają skalne płaszczowiny mazurskiej, głównie piaskowce mazurskie, które w wyniku długotrwałych procesów erozyjnych zostały ukształtowane w ciekawe formy- niektóre skałki dochodzą do prawie 20 metrów wysokości. Atrakcją rezerwatu jest też kilka jaskiń, z których największa- Jaskinia Mroczna ma prawie 175 metrów korytarzy- w większości niedostępnych- oraz prawie 17 metrów głębokości. Rezerwat obejmuje także naturalne stanowiska buczyny karpackiej i kwaśnej buczyny górskiej z gatunkami flory i fauny charakterystycznymi dla regla dolnego. Na terenie rezerwatu występuje bardzo rzadki motyl niepylak mnemozyna.


Opuszczona wieś Banica

Ruiny czasowni w Banicy


Pomnik tragedii lotniczej:
Na wzgórzu przy szosie do Krzywej znajdował się pomnik siedmiu lotników. Napis na pomniku brzmiał:,,Pamięci 7 lotników Polskich nieznanego nazwiska niosącym z Włoch pomoc dla powstańców Warszawy poległym w Banicy we wrześniu 1944 r, w 25 rocznicę śmierci". Społeczeństwo Powiatu Gorlickiego.

We wrześniu 2006 r. grupa eksploracyjna kierowana przez dr Krzysztofa Wielgusa z Politechniki Krakowskiej dokonała prac eksploracyjnych w rejonie Olszyn i Banicy. Znalezione w Olszynach szczątki konstrukcji samolotu (min. Goleń koła przedniego podwozia) niezbicie dowodzą, ze była to maszyna typu "Liberator". Znalezione pomiędzy Krzywą i Banicą szczątki samolotu przekazano do Muzeum RAF w Hendom celem ich identyfikacji.

Aleksander Gucwa
"ODWAGA I NADZIEJA"
czyli prawdziwa historia Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn. Książka opisuje historię zestrzeleń Halifaxa FS-P(JP295) i Liberatora GR-R(EW275) z 1586 Eskądry Specjalnego Przeznaczenia w sierpniu 1944 r. Zawiera wiele dotąd niepublikowanych fotografii oraz biogramy wszystkich lotników.


Cmentarz wojenny nr 62 - Banica


cerkwie w Świątkowej

cerkwie w Bartnem

Cerkiew w Zdyni

Cerkiew w Koniecznej

cerkiew w Krzywej

Cerkiew w Wołowcu

Cerkiew w Ropicy Górnej

cerkiew w Gładyszowie - jedyna w typie huculskim

cmentarz wojenny w Małastowie

cmentarze wojenne na )( Małastowskiej

Cerkwie w Bodakach

Cerkiew i dzwonnica w Pętnej

 
Turystyka aktywna:
Beskid Niski, mimo swojego ogromnego obszaru nie jest niestety rajem dla amatorów "białego szaleństwa w wersji zjazdowej". Na całym jego obszarze jest zaledwie kilkanaście wyciągów umożliwiających uprawianie narciarstwa zjazdowego, natomiast te wyciągi które funkcjonują są z reguły krótkie- nie przekraczając 400 metrów długości. Aczkolwiek wiele osób ceni sobie właśnie taki stan faktyczny wykorzystując go albo do nauki albo do doskonalenia swoich umiejętności na niezbyt oblężonych, łatwych nartostradach. Wyjątkami jeśli chodzi o długość wyciągów oraz infrastrukturę są obiekty w Krynicy, na Magurze Małastowskiej oraz prężnie rozwijająca się stacja narciarska w Puławach.


Dorzecze Górnej Wisłoki to trasa klasyczna na biegówki. Ale gdyby kto się koniecznie uparł zjeżdżać, to do dyspozycji są dwa wyciągi:
Gładyszów- Wyciąg "Na Wirchnem" znajduje się przy drodze do Krzywej, około 1,5 kilometra od skrzyżowania w Gładyszowie z drogą Konieczna- Gorlice
Żydowskie k. Krempnej Stok jest północno-zachodni więc dobre warunki narciarskie utrzymują się dosyć długo

Niezależnie od infrastruktury narciarskiej, tereny te są rajem dla amatorów narciarstwa biegowego i śladowego. Coraz częściej na zasypanych śniegiem beskidzkich drogach można spotkać narciarzy podążających na tradycyjnych biegówkach
Prężnie działa tutaj Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa, które przygotowało projekt "Śnieżne trasy przez lasy", polegający na wytyczeniu i oznakowaniu 97 km tras do narciarstwa biegowego. W pobliskich gospodarstwach agroturystycznych można przenocować i wypożyczyć sprzęt. Można również skorzystać z nauki jazdy na biegówkach.


Klasycznych ścieżek czy szlaków rowerowych jest tu niedostatek. Jednakże, drogi wiejskie są jakby stworzone do uprawiania turystyki rowerowej, a jedyny problem polega na tym, jak tutaj ten rower dostarczyć- jeśli się nie ma własnego bagażnika. Duża część dróg wiejskich i szlaków pieszych nie nadaje się do uprawiania kolarstwa szosowego. Cienkie opony mogą nie wytrzymać twardego, żwirowego podłoża z kamieniami. Rower górski czy trekingowy jest tu zdecydowanie najlepszym jednośladem.główny szlak Beskidzki,

graniczny - niebieski

oraz trzy mniejsze szlaki:

Konieczna-Banica-Folusz

Mrukowa-Krempna

Folusz-Ożenna

Lasów Państwowych im. J.Jaworeckiego

Najtańsza w Polsce stadnina koni huculskich w Gładyszowie, to raj dla osób nie posiadających własnego konia. Organizowane są tutaj zarówno wycieczki bryczką, wycieczki terenowe oraz oczywiście padok- czyli trening przed wyruszeniem na koń. Osobiście najbardziej lubię wycieczki terenowe, z ogniskiem i osiodłanym koniem, jednakże pamiętajmy, że koń to żywe zwierzę i do tego bardzo mądre. Szczególnie wyczulone na niebezpieczeństwo są właśnie konie huculskie. Ponoć koń takiej rasy uratował zycie zbójnikowi, Oleksemu Doboszowi. W pewnym momencie odmówił pojścia dalej, pomimo próśb i gróźb i pomimo tego, że nic nie wskazywało na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Kilkanaście sekund później, w to miejsce zeszła potężna kamienna lawina. Gdyby nie siódmy zmysł konia, zbójnik niechybnie zginąłby pod kamieniami.
Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |