Aktualizacja: '2020Łódzki kirkut - największy w Europie
Przewodnik z cyklu 10+:


Największy cmentarz żydowski w Europie, miejsce spoczynku 160.000 osób, położony jest w dzielnicy Bałuty, przy ulicy Brackiej.

Spoczęło tam wiele osób zasłużonych dla rozwoju i dziejów Łodzi. Przy głównej alei znajduje się też mauzoleum Poznańskiego.
Łódzki kirkut
również rozmieszczenie grobów

Cmentarz żydowski przy ul. Brackiej czynny jest:
od niedzieli do piątku
(z wyjątkiem świąt żydowskich)
1 kwietnia- 1 listopada:
od godziny 9 do 17
2 listopada- 31 marca:
od godziny 9 do 15.
Wejście od ul. Zmiennej,
bilet 6 złotych od osoby.
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny.
Mauzoleum Poznańskiego (kwatera I) to jeden z największych grobowców żydowskich na świecie. Powstał na polecenie Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Mauzoleum powstało w latach 1903-1905 i zostało zbudowane na planie koła. Zostało wykonane z szarego granitu, marmuru, żeliwa i szkła. Wewnątrz grobowca znajdują się dwa sarkofagi: Leonii z Hertzów i Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Groby pozostałych członków rodziny znajdują się na zewnątrz. Wnętrze kopuły, zwieńczającej mauzoleum, zdobi mozaika z wyobrażeniami symboliczno-religijnymi i hebrajskimi inskrypcjami. Mozaikę ułożyła słynna niemiecka firma Johann Odorico. Składa się ona z dwóch milionów kolorowych szklanych tesser i jest wyłożona płatkami złota.

Pomimo, że judaizm zabrania przedstawiania człowieka w sztuce, na świecie znajduje się kilka nagrobków, które z postaciami ludzkimi. Jedyny taki nagrobek, na cmentarzu żydowskim w Łodzi, to grób Racheli Akawie (kwatera W). Autor umieścił płaskorzeźby postaci ludzkich (być może aniołów) bez twarzy. Wyrzeźbiona jest na nim również palma, symbol Izraela.


Cmentarz podzielony jest na dwie części oddzielone murem, wschodnią i zachodnią. Ogromna Brama Główna mieści się na południowym- wschodzie i jest otwierana tylko na specjalne okazje. Na cmentarz, do części wschodniej, tzw. gospodarczej, wchodzi się przez furtkę od ulicy Zmiennej. Tu znajduje się Dom Przedpogrzebowy, inaczej Dom Oczyszczenia (Ben Tahara).

Warto przejść się aleją główną, gdzie znajdują się macewy i pomniki o wysokiej wartości artystycznej i historycznej. M.in. macewa Halinki Szeffer (opleciony typowymi elementami sztuki secesyjnej- bluszcz, jako symbol trzymania się życia), czy groby rodziców Juliana Tuwima, czy Artura Rubinsteina.

Grób żołnierzy Armii Krajowej i harcerzy z Szarych Szeregów został okradziony z tablicy - pozostał jedynie symbol polski walczącej i napis; "Tablicę skradł barbarzyńca niegodny miana człowieka i Polaka."