Aktualizacja: maj'2021
  
Jesenik - Uzdrowisko Priesnitz'a
Przewodnik z cyklu 10+Wjeżdżając dzisiaj do Jesenika trudno uwierzyć, że pierwszy zakład powstał w drewnianych barakach, w których ustawiono miednice, wanny i węże służące do polewania kuracjuszy. Ten prosty zakład wodoleczniczy przeżywał prawdziwe oblężenie pod koniec XIX wieku. Prawdą jest, że listy adresowane "V. Priessnitz – Europa" docierały do adresata bez błądzenia. Ale okolice Jesenika to nie tylko uzdrowisko- choć głównie z uzdrowiska żyją okoliczni mieszkańcy. To również ośnieżony szczyt Pradziada i masyw Jeseników, stworzony do wędrówek. To wspaniałe czeskie jaskinie, zamek w Jaworniku i wreszcie- skansen górnictwa złota. Warto przekroczyć granicę...

Co zobaczyć?:


sanatorium Priessnitza w Jeseniku - Z pewnością warto zobaczyć samo uzdrowisko. Niewiele ludzi wie, że tu właśnie powstał prysznic...

Gdyby Vincent Priessnitz – jeden z sześciorga dzieci biednego chłopa z Grafenbergu – doprowadziwszy się do zdrowia za pomocą wody doprowadzonej ze źródła, nie wpadł w samozachwyt i nie przekonał sam siebie o swojej misji uzdrawiania, prawdopodobnie nie byłoby dzisiejszego uzdrowiska Jesenik. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że podstawy do takiego podejścia Priessnitz posiadał spore. Plotka głosi iż swoimi metodami leczył księcia i księżnę Liechtensteinu, Lubomirskich, Sapiechów a także Mikołaja Gogola i Lwa Tołstoja. W tamtym czasie wystarczyło zaadresować list na "V. Priessnitz – Europa" i mogło się mieć granitową pewność, iż list trafi do adresata. Ale zacznijmy od początku...


Niedawno na terenie uzdrowiska otwarto unikatowy na skalę europejską park balneologiczny, zaprojektowany jako ogród wodny, zgodnie z koncepcją Priessnitza polegającą na leczeniu zimną wodą, słońcem i ćwiczeniami na świeżym powietrzu. Projekt o nazwie "Dziedzictwo Wincentego Priessnitza na pograniczu polsko-czeskim" jest wspólnym dziełem uzdrowiska Priessnitz oraz miasta Głuchołazy. W parku znajdziemy system stacji umieszczonych przy źródłach, służących do hydroterapii i relaksu. są tu bicze wodne, ławeczka Priessnitza, baseny do kąpieli nóg, prysznic i miejsce do wypoczynku i gimnastyki. Wstęp do parku jest bezpłatny.


Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně Na Pomezí, Petr Kubalák
790 61 Lipová Lázně, Republika Czeska
Tel.: +420 / 584 421 284
Fax.: +420 / 584 421 284
e-mail: cave.pomezi@pvtnet.cz
Godziny otwarcia i inne informacje znajdziecie na stronie www.caves.czMuzeum Motoryzacji w Českej Vsi - prywatne muzeum z ciekawą kolekcją Junaków.


Jeskyně Na Pomezí

Charakteryzują się wąskimi i miejscami wysokimi szczelinowymi korytarzami, które na skrzyżowaniach rozszerzają się w mniejsze pomieszczenia. Do najbardziej znaczących części jaskiń należy Lodowe pomieszczenie, Pomieszczenie u płaczącej wierzby, korytarz Rzymskich łaźni, Białe pomieszczenie, Królewski komin, Skarbiec i Wejściowe pomieszczenie. Typowe dla tych jaskiń są naciekowe kształty, tworzące kaskady i ogromne rozdzielone nacieki.


Torfowisko Rejviz i "mchove jezerko"

Najwyżej położona gmina w Śląsku, która znajduje się w romantycznej krainie w środku głębokich lasów. Jest częstym celem turystów, głównie dzięki przepięknym "mchowym jeziorkom" – Wielkiemu i Małemu, które są środkiem największego śląskiego rezerwatu przyrody, wierzchownego torfowiska. Wiek torfowiska oszacowany jest na 6-7 tysięcy lat. Poza oznakowanymi drogami jest rezerwat ten niedostępny, z powodu ochrony cennej roślinności. Przez rezerwat prowadzi ścieżka nauczna aż do Wielkiego mchowego jeziorka. Ścieżka ta zaznajamia wizytorów z cennymi gatunkami roślin i zwierząt tego obszaru. Rozpoczyna się przy chacie Rejvíz. W chacie można obejrzeć ciekawe rzeźbione krzesła z postawami tutejszych mieszkańców, które są dziełem miejscowego rzeźbiarza.

Zamek Zlaty Hlum


Wieża widokowa na Zlatym Hlumie


Zamek Jansky Vrch
Wznosi się na wzgórzu pokrytym skałami nad miastem Jawornik, które znajdziemy na najbardziej wysuniętym na północ cyplu kraju północnomorawskiego, na byłej zemi Śląska. Jego historia rozpoczęła się już chyba w 2 połowie XIII wieku, kiedy tonad siedliskiem jawornickim na miejscu korzystnym z punktu widzenia strategicznego został zbudowany gród. Od 1348 należał gród i okolica, z wyjątkiem kilku małych przerw, do ziem biskupstwa we Wrocławiu (Wrocław, Breslau).


Na ZP Janski Vrch znajduje się jedna z największych kolekcji fajek i akcesoriów dla palących w Czeskiej Republice.Podstawę zbioru, który na dzień dzisiejszy zawiera ponad 1200 eksponatów, stanowią eksponaty zgromadzone przez Emila Tománka, zakupione dla zamku w roku 1968, i mniejsza kolekcja akcesoriów z zamkowego muzeum. Eksponaty pochodzą przeważnie z XVIII i XIX wieku. Najstarsze sztuki są jednak z XVI wieku, reprezentują rzemiosło habańskich ceramicznych warsztatów. Dzięki wielkiej ilości eksponatów został bogaty zbiór podzielony do kilku tematycznych zakresów według sposobu użycia, któremu odpowiada wybór materiału i zdobnictwa. Zwiedzający mogą się spotkać z fajkami wojskowymi, szlacheckimi, egzotycznymi itp.Większość eksponatów została zrobiona z drewna, piany morskiej czy porcelany. Kolekcja fajek jest największym i najbardziej scalonym zbiorem.

Obronny kościół w Zulovej


Zlatorudne Mlyny>>>
W malowniczej dolinie Zagubionych Sztolni (Udoli Ztracenych Stol) wybudowano replikę średniowiecznych górniczych młynów. Opiekunem skansenu jest Karl, który całe życie pracował jako górnik w pobliskiej Kopalni. To on jest tu dyrektorem, przewodnikiem i twórcą. Ścieżka dydaktyczna poprowadzona od młynów prowadzi poprzez miejsce, gdzie woda płynie pod górę, tam gdzie średniowieczni górnicy wybijali szyby Kopalniane. Może nie dojrzycie legendarnego pasterza, ale przy odrobinie szczęścia znajdziecie prawdziwe złoto. >>>


Jeskyně na Špičáku

Jest najstarszą jaskinią w środkowej Europie, o której pisano. Pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1430 (Antonius Walle). Jaskinia służyła często jako schron, o czym świadczą liczne epigrafickie napisy na ścianach (najstarszy z roku 1519). W latach 1884-1885 była prymitywnie udostępniona do zwiedzania przez górskie zrzeszenie Niemców Sudeckich, dzisiejszy wygląd zawdzięcza udostępnieniu w roku 1955.

Jeskyně Na Špičáku
Evelyna Vozábalová
790 82 Písečná, Republika Czeska
Tel.: +420 / 584 423 129
e-mail: spicak@caves.cz
Godziny otwarcia i inne informacje znajdziecie na stronie www.caves.cz
Ponad 400 metrów długi podziemny labirynt korytarzy i szczelin powstał w dewońskich marmurach (morskie nanosy, liczące 350-380 milionów lat). Rozwój pomieszczeń wyraźnie przebiegał pod wpływem topnienia lodowca, którego wody dały jaskiniom ostateczny wygląd a korytarzom charakterystyczny sercowy profil. 230 m długa trasa zwiedzania jest bez ograniczeń.

Leżą 2 km na północ od miejscowości Lipová Lázně. Jaskiniowy system był częściowo znany już w roku 1936. Dopiero w 1949 roku były jaskinie zbadane w pełnym zasięgu. Prace nad udostępnieniem jaskiń były przeprowadzone w roku 1950 a dokończone w roku 1955. Całkowita długość trasy zwiedzania wynosi 530 m. Jaskinie na Pograniczu są największym jaskiniowym systemem w Czeskiej Rep. powstałym w wyniku rozpuszczenia marmuru, tj. krystalicznej wapiennej skały.


Turystyka aktywna


Faktem jest, że Jeseniki znane są głównie narciarzom. Na Pradziadzie śnieg leży niejednokrotnie aż do maja!

Tereny narciarskie w okolicy:
  • Skiareał Miroslav- Ski centrum Miroslav znajduje się w gminie uzdrowiskowej Lipová Lázně, w chronionym obszarze przyrody Jesioniki. Areał tworzony jest kilkoma trasami narciarskimi o średnim obciążeniu, odpowiednimi jak dla początkujących, tak również dla zaawansowanych.


  • SKIPARK Filipovice- SKIPARK Filipovice znajduje się bezpośrednio w sercu chronionego parku krajobrazowego w malowniczym podgórzu Jesioników, tylko jeden przystanek skibusu od podnóża areału narciarskiego Červenohorské sedlo


  • Ramzowa- Ośrodek narciarski z wyciągem krzesełkowym przy gminie Ramzowa, 10 km na południowy-zachód od powiatowego miasta Jesionik, leży na szosie łączącej Szumperk z Jesionikiem.


  • Petříkow KASTE + RELAX Petříkov- Ośrodek narciarski w średnio wymagającym terenie leży w gminie górskiej Petrzikow, która znajduje się około 2 km od Ramzowskiego łęku.


  • SKI Petříkov- Nowy areał narciarski oferuje trzy wyciągi i dwukrzesełkowy DOUBLE MAX o długości 700m, jednokrzesełkowy BMT 30 o długości 350m i dziecięcy wyciąg KINDLE dla dzieci do 6 lat – DARMOWY. Do areału należy również dwie trasy, główna o szerokości 60m.


  • Červenohorské sedlo - Jedno z najbardziej znanych ośrodków narciarstwa na północnej Morawie, znajduje się w górskim łęku w wysokości 1164 m n.p.m.

  • Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |