Aktualizacja: 01.maja'2022
  




Rumunia i Mołdawia
Od morza do gór






Rumunia – barwna mozaika kultur, tradycji i Narodowości, nie dość jeszcze odkryta i wciąż padająca ofiarą krzywdzących stereotypów. Różnorodność atrakcji turystycznych Rumunii przyprawia o zawrót głowy: randez-vous z Drakulą w Branie, kolorowe bukowińskie klasztory, orientalne zabytki Dobrudży, rzeźby Brâncuşiego w Târgu Jiu, polskie wioski na Bukowinie i czeskie nad Dunajem w Banacie, "polsko"-żydowskie zabytki Bukaresztu… Niezwykłym dziełom Rąk ludzkich towarzyszą cuda natury – Rumunia to raj dla amatorów górskiej włóczęgi.
(tekst z przewodnika "Rumunia. Mozaika w żywych kolorach...")

Mołdawia, zagubiona gdzieś pomiędzy Rumunią a Ukrainą, należy do najmniej znanych państw dawnego bloku sowieckiego. Jednak jej walory z pewnością zostaną niedługo docenione. Łagodnie pofałdowany krajobraz, bogata historia, o której przypominają przepiękne zamki i klasztory, wino mołdawskie bardzo dobrej jakości, smakiem przypominające najlepsze wina francuskie. Pomimo niewątpliwych walorów turystycznych, nie jest tu do końca bezpiecznie. Tu, przed wybuchem wojny domowej, broni Mołdawian jeden czołg. Zepsuty.

na liście UNESCO:
>>> więcej na whc.unesco.org [EN]

Delta Dunaju (N III, IV / 1991)

Wody Dunaju, płynącego do Morza Czarnego, tworzą największą i najlepiej zachowaną deltę w Europie. Jeziora i mokradła delty zamieszkuje przeszło 300 gatunków ptaków oraz 45 gatunków ryb słodkowodnych.


Wioski z kościołami obronnymi w Transylwanii (K iv / 1993-1999)

Wioski Siedmiogrodu, wraz z ich obronnymi kościołami, wiernie odtwarzają krajobraz kulturowy południowego Siedmiogrodu. Siedem wpisanych wiosek, założonych przez Sasów Siedmiogrodzkich, wyróżnia się specyficznym systemem zagospodarowania terenu, modelem osadniczym oraz organizacją rodzinnych gospodarstw rolnych, niezmienionych od późnego średniowiecza. Nad wioskami górują kościoły obronne, odzwierciedlające style architektoniczne okresu pomiędzy XIII i XVI w.

Monastyr w Hurez (K II / 1993)

Monastyr w Hurez, w historycznym Księstwie Wołoskim, założony w 1690 r. przez księcia Konstantyna Brâncoveanu stanowi arcydzieło tzw. stylu Brâncoveanu, słynącego z czystej i harmonijnej architektury, bogactwa elementów rzeźbiarskich, jak również kompozycji religijnych, portretów wotywnych oraz dekoracji malarskiej. W XVIII w. szkoła malarstwa ściennego i ikonowego z Hurez była znana na całych Bałkanach.

Cerkwie w Mołdawii (K I, IV / 1993)

Siedem cerkwi w północnej Mołdawii stanowi unikalny zespół ze względu na ściany zewnętrzne ozdobione freskami z XV i XVI w., uważanymi za arcydzieła sztuki bizantyjskiej. Freski, pokrywające wszystkie ściany, nie są jedynie zwykłymi dekoracjami, lecz tworzą pełen cykl malowideł ściennych o tematyce religijnej. Ich rozbudowana kompozycja, wdzięk przedstawionych postaci oraz harmonia kolorów doskonale wtapiają się w otaczający krajobraz.


Stare Miasto Sighişoary (K III, V / 1999)

Sighişoara, założona przez rzemieślników i kupców niemieckich, zwanych Sasami Siedmiogrodzkimi, stanowi doskonały przykład średniowiecznego miasteczka warownego, które w przeciągu kilku stuleci odgrywało istotną rolę strategiczną i handlową na krańcach Europy Środkowej.


Zespół drewnianych cerkwii z Maramures (K II, III, VI / 1999)

Zespół ośmiu cerkwi stanowi cenny przykład rozwiązań architektonicznych pochodzących z różnych epok i regionów. Smukłe i wąskie konstrukcje drewniane, z charakterystycznymi, strzelistymi dzwonnicami w zachodniej części cerkwi oraz z pojedynczymi lub podwójnymi dachami pokrytymi gontami, wyrażają różnorodność koncepcji oraz świadczą o umiejętnościach ich budowniczych. Stanowią one lokalny wyraz krajobrazu kulturowego tego regionu górskiego w północnej Rumunii.


Fortece dackie w górach Orastie (K II, III, IV / 1999)

Fortece, wzniesione za panowania Daków w I w. p.n.e. i I w. n.e., stanowiły oryginalne połączenie techniki i koncepcji architektury wojskowej i sakralnej, między okresem klasycznym oraz późną epoką żelaza w Europie. Sześć budowli obronnych, stanowiących zaczątek królestwa Daków, zostało zdobytych przez Rzymian w początkach II w. n.e.; ich imponujące i dobrze zachowane ruiny położone są w malowniczym otoczeniu i świadczą o żywotnej i nowatorskiej cywilizacji.

Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy
wpis wspólny z: Albania, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Hiszpania, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Ukraina, Włochy
Pierwotne lasy bukowe w Karpatach są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych. Jest to także bezcenny rezerwuar materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym.

Uniwersalna wartość pierwotnych lasów bukowych Karpat i dawnych lasów bukowych Niemiec polega na tym, iż jest niezbędna do zrozumienia historii i ewolucji gatunku Fagus (Buk), posiadającego znaczenie globalne. Buk jest jednym z najważniejszych składników lasów liściastych strefy umiarkowanej.



  • Cheile Nerei-Beușnița
  • Codrul secular Șinca
  • Codrul Secular Slătioara
  • Cozia - Masivul Cozia
  • Cozia – Lotrisor
  • Domogled - Valea Cernei
  • Ciucevele Cernei
  • Groșii Țibleșului
  • Izvoarele Nerei
  • Strimbu Băiuț



  • Tentative list:
    >>> więcej na whc.unesco.org [EN]


    Le Monastere de Neamt (1991)

    Eglises byzantines et post-byzantines de Curtea de Arges (1991)

    L'ensemble monumental de Tirgu Jiu (1991)

    L'ensemble rupestre de Basarabi (1991)

    L'église des Trois Hiérarques de Iassy (1991)

    Les « coules » de Petite Valachie (1991)

    L'église de Densus (1991)

    Le noyau historique de la ville d'Alba Julia (1991)

    Massif du Retezat (1991)

    Pietrosul Rodnei (sommet de montagne) (1991)

    Sinpetru (site paléontologique) (1991)

    Codrul secular Slatiora (foret séculaire) (1991)

    The Historic Centre of Sibiu and its Ensemble of Squares (2004)

    The old villages of Hollókő and Rimetea and their surroundings (2012)

    Roșia Montană Mining Cultural Landscape (2016)

    Frontiers of the Roman Empire - The Danube Limes (2020)

    Frontiers of the Roman Empire - Dacia (2020)

    Copyright © MUWIT.pl    O portalu |  autorzy |