Średniowiecze na wakacjach: Reszel
Guide 10+ (10 km around...)The rough coverage of this guidepage:Show Suwalszczyzna 10+ on larger map
At the turn of XVIII and XIX the world was on the beginning of modernity. The telegraph cable under La Manche Chanel was laid. Atlantic was get across. The electric engine was constructed as well. There were trains in common use and in next years would be the beginning of air transport. The world was modern and headed forward. And in meantime...TOP 10:

 • Gierłoż- Wilczy Szaniec

 • Zamek z XIV w. w Reszlu
 • Kościół farny z XIV w. w Reszlu
 • Średniowieczna zabudowa w Reszlu
 • Most Wysoki i akwedukt w Reszlu
 • Aleja lipowa do Św. Lipki
 • The town walls z basztą w Reszlu
 • Aleja lipowa do Św. Lipki • Siedem cudów Reszla:
  Reszel jednak nie tylko ostatnim stosem w Europie stoi.
  Malutkie miasteczko, którego budowę przypisuje się Krzyżakom w 1241 kusi soczystą zielenią lasów porastających wzgórze, na którym kryją się pozostałości murów obronnych, malowniczymi widokami i aurą tajemniczości rodem ze średniowiecza. Reszel jest bowiem żywą, acz nieformalną, listą 7 cudów średniowiecznego świata.


  DOJAZD:
  - autobusy PKS oraz prywatne busy z niedalekiego Kętrzyna (droga nr. 594) lub z Biskupca (droga nr. 596 lub 590)
  - autem z Mrągowa przez Kętrzyn (591), Giżycka przez Kętrzyn (592), Olsztyna przez Biskupiec (16)  Reszel jest żywą, acz nieformalną listą 7 cudów średniowiecznego miasta.

  Malutkie miasteczko, którego budowę przypisuje się Krzyżakom w 1241 roku, kusi soczystą zielenią lasów porastających wzgórze, malowniczymi widokami i aurą tajemniczości rodem ze średniowiecza.

 • Do najważniejszych zabytków Reszla należy największa duma mieszkańców- zamek biskupów warmińskich z XIV wieku.

 • Zbudowany na planie kwadratu, otoczony potężnymi murami obronnymi, z malowniczym dziedzińcem z krużgankami, jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Reszlu. Dziś w Zamku mieści się wspaniała Galeria Sztuki Współczesnej.
  Niezwykły nastrój zamkowych wnętrz, malowniczy dziedziniec i przede wszystkim magię średniowiecza docenili tacy artyści jak Franciszek Starowieyski, Chromy, Biskupska czy Dudziński.  Zamek w Reszlu.

  Wejście do zamku prowadzi, jak w czasach średniowiecza przez wieżę bramną. Zachowały się w niej prowadnice do okutych bron na które zamykano otwór wejściowy bramy.
  W wyższych kondygnacjach do dziś zachowały się machikuły – otwory służące do rzucania kamieni i lania wrzącej smoły na oblegających.
  Obronności zamku przydawały wysokie mury obronne – doskonale zachowane w części północnej zamku oraz fosa w naturalnym jarze polodowcowym, w którym dziś znajduje się piękny Park Miejski.

  Majestatyczna baszta, w północno zachodnim narożniku murów, spełniała rolę strażnicy górującej nad okolicą. W najniższej kondygnacji mieściły się cele więzienne. Baszta, dzięki licznym otworom strzelniczym, służy jako wspaniały punkt widokowy na rozległe lasy, Jeziora, a przede wszystkim zabudowę średniowiecznego Reszla.  Zabytkowa plebania.

 • Z baszty zamkowej z łatwością dostrzec można pobliski kościół farny wraz z zabytkową plebanią – drugi z cudów Reszla.


 • Kościół Piotra i Pawła z XIV wieku mógł pomieścić w sobie wszystkich mieszkańców współczesnego mu miasteczka, w przypadku oblężenia lub nagłego najazdu nieprzyjaciół. Potężna budowla z czerwonej cegły, z wysoką (51,2 metrów) wieżź kościelną, jest typowym przykładem gotyku ziemi warmińskiej.

  Na wieży oprócz punktu widokowego gwarantującego spektakularną panoramę okolicy znajduje się do dziś zachowana i czynna dzwonnica.

 • Z baszty zamkowej z łatwością dostrzec można pobliski kościół farny wraz z zabytkową plebanią – drugi z cudów Reszla. • Akwedukt w Reszlu:
  Średniowieczny system wodociągowy Reszla bierze swój początek przy alei lipowej, prowadzącej do św. Lipki. Akwedukt ten doprowadzał wodę z pobliskich zbiorników podziemnych dębowymi rurociągami do 5 studni średniowiecznego Reszla. Dla współczesnego człowieka, nie jest to nic dziwnego, jednak system wodociągowy i kanalizacyjny Reszla, to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w Europie XIV wieku.

  Działał bez przerwy aż do roku 1898!
  Mazurskie czerwone dachy.

  Zarówno z wieży zamkowej, jak i z kościelnej rozciąga się malowniczy widok na rozległą okolicę.
 • Oraz na trzeci z cudów Reszla – morze czerwonych dachów zatopionych w soczystej zieleni drzew i jeden z nielicznych w Polsce oryginalny układ średniowiecznych ulic (wpisane na listę miast historycznych ICOMOS).
 • Dzięki swym niewielkim rozmiarom, czytelnej siatce na planie prostokąta i przecinających się pod kątem prostym ulic ciężko w Reszlu wybrać się na dłuższy spacer. Całe miasteczko można obejść w niespełna godzinę.

 • Warto jednak w każdym z uroczych zakątków zatrzymać się na dłużej i poznać jego bogatą historię. Ze średniowiecznej sakiewki wyłania się kolejny klejnot, unikat na skalę krajową – Most Wysoki, zwany również Rybackim – majestatyczna osobliwość historyczna z XIV wieku spinająca brzegi rzeki Sajny pełniła również funkcję akweduktu!
 • Wielokrotnie wzmacniany i przebudowywany stanowił niegdyś jednolitą, blokową zaporę, w której murach mieściło się pruskie więzienie. Aktualnie, po renowacji, przywrócono mostowi oryginalne łukowe arkady. To jedyny tego typu obiekt w Polsce.

  Jak każde dobrze funkcjonujące miasto na przecięciu szlaków handlowych także i Reszel posiadał rozległe mury obronne chroniące mieszkańców i dobrobyt miasta przed złupieniem i grabieżź, obecnie zachowane jedynie we fragmentach.
  Jedyny do dziś zachowany fragment, który unaocznia potęgę murów zachował się w zachodniej części miasteczka.
  Wraz z basztą więzienną zbudowaną w układzie wedyjskim i polskim stanowią szósty cud Reszla.  Baszta

 • Ostatni, lecz nie najmniej ciekawy cud reszelski związany jest ściśle ze swoim malowniczym Locationm i bogactwem okolicy to 6 kilometrowa aleja lipowa do św. Lipki- maryjnego sanktuarium ukrytego w ciemnych lasach Warmii.


 • XIX wiek w Reszlu :
  Na przełomie XVIII i XIX wieku świat stał u progu nowoczesności. Położono kabel telegraficzny pod kanałem La Manche, przepłynięto Atlantyk i skonstruowano silnik elektryczny. Po świecie jeździły już pociągi, a następne lata miały przynieść rozwój lotnictwa. Świat parł do przodu. A tymczasem w maleńkim i uroczym miasteczku na Warmii palono na stosie ostatnią czarownicę...

  Ostatni stos w Europie zapłonął w 1811 roku, na rynku w Reszlu.
  Ten niegdyś ważny trakt komunikacyjny, przy którym stoi dawny słup graniczny oddzielający katolicką Warmię, od protestanckich Mazur. Pozostałości drewnianych rozwiązań można podziwiać w muzeum w wieży zamkowej, zaś ostatnią odrestaurowaną studnię- przed klasycystycznym Ratuszem z XIX wieku na Rynku miasta. Piętnaście urokliwych XVIII- wiecznych kapliczek drogi różańcowej, wkomponowanych w zacienioną zieleń okolicznych wzgórz i pachnących lip, został wpisany do rejestru zabytków.

  Będąc w Reszlu warto również zajrzeć do utworzono ponad 100 lat temu w dolinie rzeki Sejny w południowej i północno wschodniej części miasta Park Miejski z bogactwem pięknych kwiatów, mini zoo, amfiteatrem, licznymi mostkami przerzuconymi nad szumiącą wodą i placami zabaw dla dzieci.
  W 2005 utworzono tu trasę edukacyjno- dydaktyczną "Zielona Dolina" z licznymi tablicami opisujące faunę, florę oraz ciekawostki historyczne i zabytki doliny. Trasa biegnie częściowo dawną foSą miejską można więc podziwiać Most Wysoki z poziomu jego masywnych filarów.

  Wokół Reszla:
 • sanktuarium maryjne w Świętej Lipce- Bogate barokowe sanktuarium maryjne znane przede wszystkim ze wspaniałych koncertów muzyki organowej, które odbywają się w sezonie letnim w piątki od 3 lipca do 28 sierpnia o godz. 20.00. Prowadzi do niego lipowa aleja, z XVIII- wiecznymi kapliczkami drogi krzyżowej.

 • Warto obejrzeć oddalony zaledwie o 9 km przy trasie Reszel-Biskupiec pałac w Łężanach usytuowany nad jeziorem Legieńskim w rozległym parku pałacowym.


 • Aktywne wakacje:
 • Na terenie dawnej fosy miejskiej stworzono ścieżkę dydaktyczną "Zielona Dolina", która cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców.
  Lato w Reszlu:

  W lecie repertuar wydarzeń w tym malutkim miasteczku wprost pęka w szwach. Turnieje rycerskie na Zamku odbywają się niemal w każdy weekend podobnie jak kameralne koncerty muzyczne. W sierpniu odbywa się tu Festiwal Kultury Ludowej "Równianka", na którym prezentowane są bogate tradycje ludowe krainy Warmii i Mazur.
  "Zielona Dolina" z licznymi tablicami opisujące faunę, florę oraz ciekawostki historyczne i zabytki doliny biegnie częściowo dawną foSą miejską, można więc podziwiać Most Wysoki z poziomu jego masywnych filarów.

 • Lipowa aleja do świętej Lipki, z XVIII- wiecznymi kapliczkami drogi krzyżowej.
 • Przez Reszel prowadzi również trasa rowerowa z Biskupca przez Mnichowo, Świętą Lipkę, Pieckowo, Biedaszki aż do Kętrzyna. Trasa jest umiarkowanie trudna, biegnie wraz z ruchem samochodowym i choć nawierzchnia należy do raczej wysłużonych to kierowcy nastawieni są do licznych rowerzystów bardzo przyjaźnie.