Aktualizacja: styczeń'18Wrocław
Stolica Dolnego Śląska

Informator:


O regionie:

Stolicą Dolnego Śląska jest bezwzględnie Wrocław- miasto położone na wodzie. Przez miasto przepływa 5 rzek większych: Odra i 4 jej dopływy, które zasilają ją w granicach miasta: Bystrzyca, Oława, Ślęża i Widawa.
Przed II wojną światową w mieście istniały (licząc według obowiązujących wówczas niemieckich kryteriów definiujących budowle drogowe) 303 mosty. Obecnie wszystkie przedwojenne mosty, które uległy zniszczeniu podczas oblężenia w roku 1945 zostały odbudowane, powstało też kilka całkiem nowych, również powierzchnia miasta wzrosła ze 175,1 km2 do 292,8 km2.

Linkownia:- Rewelacyjna strona o Wrocławiu

Noclegi:


iI tu ciekawostka - Wrocław dużym miastem jest i miejsc noclegowych powinno być wystarczająco... Jednak tak nie jest - wciąż jest ich za mało i z własnego niekoniecznie miłego, doświadczenia zalecam rezerwowanie wcześniej :)
- Schronisko studenckie - W centrum miasta. Schronisko znajduje się w tej samej lokalizacji co Hotel Tumski. Jak dla mnie - rozwiązanie więcej niż genialne:)


Księgarnia:

Tu królują Sudety. NaszeSudety:) Waldemar Brygier - przewodnik i krajoznawca - to człowiek, który na Sudetach zęby zjadł. W efekcie od wielu lat prowadzi fantastyczną stronę naszesudety.pl, a dostępna tamże księgarnia oferuje perełki niedostępne gdzie indziej. Oprócz perełek klasyczne, weekendowe przewodniki Bezdroży. Reprintów Orłowiczowskich tu nie znajdziecie, gdyż za jego czasów "tam były Niemce...".Warto zobaczyć:
Hala Stulecia (Ludowa)Hala Stulecia uznawana jest za pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia. Jest przykładem twórczego i innowacyjnego rozwoju technik budowlanych z wykorzystaniem żelbetu.


Hala wraz z towarzyszącymi budowlami została wzniesiona w latach 1911-1913 na południowym obrzeżu Parku Szczytnickiego we Wrocławiu. Była jednym z elementów wystawy zorganizowanej z okazji setnej rocznicy zwycięstwa wojsk sprzymierzonej Europy nad Napoleonem. Na wystawie zaprezentowano możliwości gospodarcze, techniczne i artystyczne Wrocławia i Śląska. Część ekspozycji zajmowała wystawa sztuki ogrodowej, której główną atrakcją był ogród japoński, założony przez entuzjastę orientu – hrabiego Fritza von Hochberga przy udziale ogrodnika z Japonii – Mankichi Arai. Kompleks wystawowy należał wtedy do największych założeń ekspozycyjnych, a trwale urządzone tereny wykorzystywano później do prezentacji ważnych przedsięwzięć gospodarczych i artystycznych.Galerie zdjęć:


Migawki z Wrocławia'2016

Migawki z Wrocławia'2002 i 2003

Migawki z Wrocławia'2004


Wrocławskie Ciekawostki:

W XIV w. garbowali skóry nad Odrą
Wrocławskie drewniaki:Przyznaję... świr krajoznawczo-drewniany kopnął mnie kilka lat po wyprowadzce z Wrocławia. Stąd - na razie - nikła ilość drewniaków tamże... Ale to się - ufam - zmieni...

Park Szczytnicki - modrzewiowy kościół św. Jana Nepomucena