Aktualizacja: styczeń'18Warszawa
W stolicy i jej okolicy
Informator:


O regionie:

W największym mieście Polski, z ponad dwumilionową społecznością, z metrem i centrami biznesowymi. Ale również z niewielkim muzeum kowalstwa, z drewnianymi domkami fińskimi oraz "dziką" stroną Wisły. Tak - Warszawa zdecydowanie jest patchworkiem.
Warszawa oferuje dużo. Bo jest duża. Ale nie zawsze taka była - Lechosław Herz, naczelny piewca Mazowsza, twierdzi, że: "wystarczy wyjechać kilkanaście kilometrów poza granice miasta i...". Tylko, że nie tak dawno temu "poza miasto", oznaczało np. do Królikarni - dziś centrum starego Mokotowa, do Wilanowa (do którego, zakładając brak korków, można dojechać w niecałe 15 minut z centrum), czy też do jednego z licznych rezerwatów przyrody, dziś leżących w obrębie miasta.

Linkownia:- Zakochaj się w Warszawie

- Forty warszawskie

Noclegi:


Wiadomym jest, że w stolicy miejsc noclegowych jest multum. Zatem tutaj dam tylko te, które sprawdziłam własnoosobowo:) lub za pomocą znajomych. Oczywiście hostele i tanie noclegi, bo żadne z nas banku nie obrabowało :)
- Hostel na Wita Stwosza - tuż przy Metrze Wilanowska (blisko do Mordoru, na Służewiec i na Okęcie). Zlokalizowany w niewielkim domku tuż przy komisariacie policji.


Księgarnia:

Od tradycyjnych przewodników turystycznych przez szczegółowe. Od Orłowicza po Bezdroża. Od przewodników z początku wieku do współczesnych. I mapy - ale mapy jedynie historyczne przedwojenne i reprinty. Bo moje skromne zasoby ludzkie nie są w stanie ogarnąć całej "mapowej" oferty:) - więc tylko to, z czego korzystam, bądź polecam z innych powodów.Ochrona Przyrody:


Najważniejszym elementem budowy puszczy są wydmy- występujące w dwóch formach: łukowej (parabolicznej) oraz wałów wydmowych. Najczęściej spotykane są wydmy paraboliczne, o zwróconym ku wschodowi czole i ramionach wyciągniętych ku zachodowi i północnemu zachodowi.

Park ten został utworzony w celu ochrony lasów i najcenniejszych przyrodniczo obszarów po prawej stronie Wisły. Obejmuje teren dzielnic warszawskich: Wawer i Wesoła, oraz gmin: Józefów, Otwock, wiązowna, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie Jeziory oraz Pilawa. Swym zasięgiem obejmuje prawie 16 000 hektarów lasów i łąk. MPK wśród wielu zalet ma jedną podstawową. Nie trzeba wyjeżdżać z Warszawy, aby się w nim znaleźć. Jego północną granicę wyznacza Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego. Wystarczy wsiąść w autobus miejski np. 125, który dowiezie nas do samego rezerwatu i co za tym idzie do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.


Warto zobaczyć:Łazienki Królewskie:
Łazienki Królewskie to jeden z największych i najpiękniejszych kompleksów ogrodowych Europy. Park zajmuje blisko 80 hektarów. Swoimi początkami sięga XVII wieku, kiedy właścicielem Ujazdowa był marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski.


Stare Miasto:
Historyczne centrum Warszawy nie należy do najstarszych, największych, ani najcenniejszych architektonicznie w Polsce, jednak wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego jako wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego- wynikającej ze względów ideowych. Jest ono symbolem odrodzenia polskiej kultury, która miała być całkowicie zniszczona przez nazistów. Zabytkowe centrum staromiejskie Warszawy podzieliło los stolicy podczas II wojny światowej. W czasie powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. zostało zniszczone niemal w 90 procentach. Celowo unicestwiono Zamek Królewski. W zamyśle hitlerowskich okupantów obrócenie Warszawy w ruinę miało przekreślić wielowiekową tradycję państwowości polskiej. Z tego też względu zaraz po zakończeniu działań wojennych podjęta została odbudowa. W latach 1945–1963 z pietyzmem i w najdrobniejszych szczegółach odtworzono kościoły, pałace i domy, będące symbolem polskiej kultury i tożsamości Narodowej.