Aktualizacja: styczeń'18Przemyśl
Miasto kościołów, fortów i fajek

Informator:


O regionie:

Przemyśl- najstarsze miasto na kresach wschodnich Rzeczypospolitej o ponad 1000 letniej historii. Pierwsze wzmianki o Przemyślu można znaleźć w tzw. "Kronikach Nestora", które historycy datują na rok 981. Przemyśl to starodawny ośrodek miejski położony na pograniczu dwóch krain geograficznych Pogórza Dynowskiego i Kotliny Sandomierskiej w dolinie rzeki San. Znajdują się tutaj (w miejscowości Pikulice) najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie południowo-wschodniej Polski sprzed 40000-30000 r.

Przemyśl leży na Pogórzu Przemyskim - to teren mylony często z Bieszczadami- te zaczynają się nieco dalej na południe, w okolicach Ustrzyk Dolnych. W okolicach Przemyśla natomiast znajduje się Pogórze Przemyskie wraz ze wspaniałymi Górami Sanocko-Turczańskimi. To tu znajduje się słynna Lotniskowa z ruinami szkoły lotniczej w Bezmiechowej, tutaj też olśniewający pałac Krasickich w nomen omen Krasiczynie, tu też- Arłamów, niegdyś ośrodek rządowy, gdzie internowany był Lech Wałęsa.Linkownia:- visit.przemysl.pl

Noclegi:


Że w Przemyślu zamkowe podwoje są otwarte dla każdego, to wiadomo. Niestety, nie dla każdej kieszeni. Chociaż nocleg w zamku, czy we dworze może być wart swojej ceny, to jednak tradycyjnie polecamy najtańsze. Te droższe i tak znajdziecie na portalach rezerwacyjnych. I proszę - w Przemyślu też jest PTSM. I to też w centrum miasta;)
- Schronisko PTSM "Matecznik", www.ptsm-matecznik.pl

Księgarnia:

Niewiele jest publikacji traktujących o samym Przemyślu, jednak już o Pogórzu Przemyskim, którego przecież to miasto jest częścią immanentną, już całkiem sporo. Zapraszamy do księgarni, a właściwie zestawienia publikacji dostępnych różnie - od antykwariatów, po klasyczne księgarnie, aż po krajoznawcze spécialitéWarto zobaczyć:
Twierdza Przemyśl:
W czasie I wojny światowej był jedną z trzech największych w Europie twierdz, po Antwerpii i Verdun. Przy czym, była to twierdza wysunięta najbardziej na Wschód. W założeniu miała zatrzymać natarcie armii rosyjskiej w kierunku Budapesztu i Wiednia. Toteż władze państwowe i dowództwo C.K. Armii Austro- Węgier przywiązywało wielkie znaczenie do rozbudowy umocnień i wyposażenia twierdzy.

Ślady kultury romańskiej w Przemyślu:
Podczas wieloletnich badań, zakończonych w 1998 r., w podziemiach tej zabytkowej bazyliki dokonano sensacyjnego odkrycia, odsłaniając mury świątyni powstałej jeszcze w czasach Mieszka I. Nieco wcześniej natrafiono tam także na XI- wieczną rotundę pod wezwaniem św. Mikołaja. Zdaniem badaczy, udało się odkryć prawdziwe perły architektury romańskiej, których zwiedzanie mogłoby stać się prawdziwą atrakcją turystyczną. Tym bardziej że rotunda okazała się najdalej wysuniętą na wschód świątynią obrządku łacińskiego monarchii wczesnopiastowskiej. Ponadto rezultaty badań rzuciły nowe światło na dzieje chrystianizacji w tej części Europy. Cenny relikt dziedzictwa kulturowego został ujęty w rządowym programie ochrony zabytków sztuki romańskiej w Polsce.


Aktywnie:W Przemyślu w samym centrum miasta na zboczu góry Zniesienie powstały wyciągi narciarskie oraz planowany jest tam tor saneczkowy.

Galerie zdjęć:Migawki z Przemyśla i okolic '2004Drewniaki na Pogórzu Przemyskim:Piątkowa Ruska - Zapomniane cudo w lesie
Lipa
Jawornik Ruski
Brzeżawa
Siedliska nad Sanem