Aktualizacja: styczeń'18Łódź
Ziemia ObiecanaInformator:


O regionie:Włókiennicza Łódź, do niedawna kojarzona głównie z fabrykami, dziś staje się atrakcją turystyczną na miarę europejską. Dawne fabryki przekształcane są w muzea, galerie oraz centra handlowe, zaś liczne pałace dawnych potentatów włókiennictwa przechodzą drugą młodość.

Łódź to także miasto wielokulturowe. Widać to szczególnie w mnogości i różnorodności świątyń oraz na cmentarzach. Na Starym Cmentarzu w Łodzi pochowani są mieszkańcy trzech różnych wyznań: katolicy, prawosławni i ewangelicy- znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów, jak również ponad 200 zabytkowych nagrobków. W Łodzi znajduje się też największa w Europie nekropolia żydowska.

Linkownia:


- baedekerlodz.blogspot.com

- Wirtualna Łódź - przy współpracy koła naukowego Historyków

- Muzeum Fabryki

- Muzeum Kanału Dętka

Noclegi:


Organoleptycznie sprawdziłam dwa. Hostele o fenomentalnych cenach i wyśmienitej lokalizacji. Na jakość też nie ma co narzekać:) A bliskość Yapy - festiwalu piosenki studenckiej - przemawia na jeszcze większy plus.
- Hostel na Zamenhofa 13
- Hostel na Legionów 3


Księgarnia:Smutną ciekawostką jest fakt, że pomimo iż Łódź w centrum Polski leży, a bogactwo skarbów województwa łódzkiego przekracza wyobrażenia, nie doczekaliśmy się wielu publikacji krajoznawczych czy przewodnikowych z tego regionu. Albo ja jeszcze do nich nie dotarłam. Nie mniej jednak - te które są są ... po prostu warte polecenia.Ochrona Przyrody:


Łagiewniki i Polesie Konstantynowskie:
Łódź to także tereny zielone: Tu znajduje się Polesie Konstantynowskie- najstarszy miejski rezerwat przyrody w Polsce. Zaś największy las miejski w Europie (Las Łagiewnicki) to wymarzone miejsce dla spacerowiczów. Ukryte są w nim dwie drewniane kaplice: św. Rocha oraz św. Antoniego. Tereny te są idealne Na dwóch kółkach oraz na koń!- na obrzeżu znajduje się stadnina i Ośrodek Jeździecki.

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich położony jest na północny wschód od Łodzi, pomiędzy Łodzią, Brzezinami i Strykowem. Pod względem administracyjnym Park znajduje się na terenie 2 miast - Łódź i Brzeziny oraz 5 gmin - Nowosolna, Stryków, Brzeziny, Dmosin i Zgierz.


Rezerwat Polesie Konstantynowskie:
Ze względu na specyficzny, podatny na zaburzenia ekosystem, wstęp do rezerwatu jest zabroniony. Powierzchnia rezerwatu wynosi 9,8 ha i jest to pierwszy w świecie rezerwat przyrody utworzony wewnątrz dużego miasta.
Atrakcje turystyczne:


Warto zobaczyć:


Czy wiesz, że?

 • Największe miejskie graffiti w Polsce, a być może i na świecie, znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 152. Ściana, na której stworzono graffiti wynosi ponad 900 m kw. Zużyto na niego ponad 1000 puszek farby. Autorem dzieła jest grupa Design Futura.

 • Z dawnego pałacu J.Heinzla, w których dziś znajduje się siedziba Urzędu Wojewódzkiego i Zarządu Miasta, codziennie w południe rozlega się hejnał grany na trąbce. Hejnałem miasta jest, idealnie dopasowany tematycznie do charakter miasta, motyw z utworu Stanisława Moniuszko "Prząśniczki". • Księży Młyn

  Jeszcze przed stu laty tętniło tutaj życie gospodarcze, rozwijał się przemysł, a kontakty towarzyskie sfer najbogatszych - łódzkiej burżuazji i finansjery - w niczym nie ustępowały zwyczajom przyjętym w całej Europie. Dziś rzeczywistość jest zupełnie inna. Budynki mieszkalne, zaliczane w czasach swego powstania do nowoczesnych i znakomicie wyposażonych, wymagają remontów i inwestycji. Fabryki sprawiają wrażenie nieco uśpionych.
  Największy kirkut w Europie

  Największy cmentarz żydowski w Europie, miejsce spoczynku 160.000 osób, położony jest w dzielnicy Bałuty, przy ulicy Brackiej. Spoczęło tam wiele osób zasłużonych dla rozwoju i dziejów Łodzi. Przy głównej alei znajduje się też mauzoleum Poznańskiego.

  Muzeum Kanału "Dętka"
  Oglądanie kanału od środka nie budzi miłych skojarzeń, jednak każdy, zwiedzający "Dętkę" jest zaskoczony kunsztem wykonania ceglanych kanałów, powstałych na początku XX wieku. "Dętka" to, dziś zabytkowy, zbiornik na wodę. Jego kanałami (o długości 142 metrów) można obejść plac Wolności dookoła. Jest to bodaj jedyne tego typu muzeum w Europie.  Manufaktura:

  Dowiesz się tu wszystkiego o procesie przetwórstwa bawełny i powstawania tkanin. Zobaczysz i usłyszysz jak pracują oryginalne stuletnie krosna, przekonasz się jakie warunki panowały w hali produkcyjnej na przestrzeni ostatnich 130 lat. Zaczniesz spacer od XIX- wiecznej tkalni, aby na końcu dotrzeć do zakładów z okresu PRL-u. W 1872 r. między ulicami Ogrodową, Drewnowską, Zachodnią oraz cmentarzem przy ul. Ogrodowej Izrael Kalmanowicz Poznański rozpoczął budowę kompleksu przemysłowego- tkalni bawełny, przędzalni, bielnika, farbiarni, drukarni tkanin ..., które wraz z przyfabrycznym osiedlem domów robotniczych stworzyły "królestwo Poznańskiego".

  Dziś, po licznych historycznych zawieruchach, teren ten przejęty został przez francuski koncern - stworzono tu centrum handlowo- przemysłowo- rekreacyjne. I jest to jeden z nielicznych przykładów adaptacji budynków zabytkowych na potrzeby galerii handlowej. Dodajmy, że bardzo udanej adaptacji. Zwłaszcza, że w bezpośredniej okolicy znajduje się Muzeum Fabryki, gdzie można zapoznać się z historią bawełnianej Łodzi.

  Muzeum Fabryki
  Muzeum Fabryki to miejsce, gdzie odkryjecie historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych. Przemysłowe imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem. Dziś w zabytkowych budynkach mieści się centrum Manufaktura.
  W Muzeum Fabryki poznacie dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Nasza wystawa prezentuje zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki. Tutaj zobaczycie jak pracują zabytkowe krosna i posłuchacie historii opowiadanych przez dawnych pracowników. W Muzeum Fabryki przedstawiamy również długą drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę, do sklepu z tkaninami.

  Galerie zdjęć:


  Piotrkowska i Manufaktura

  Centralne Muzeum Włókiennictwa

  Księży Młyn i Bajkowa Łódź - i kilka migawek przydrożnych
  Łódzkie drewniaki:  Łódź, Ogrodowa
  schowany w podworcu, naprzeciwko potężnej Manufaktury.

  Las Łagiewnicki
  Kapliczki św. Antoniego oraz św. Rocha i Sebastiana jako jedyne przetrwały drugą wojnę światową.

  - W dzielnicy Widzew (przy ul. Pomorskiej) znajduje się drewniany kościół św. Doroty.
  - Zaś niedaleko głównej arterii komunikacyjnej - Alei Włókniarzy - drewniany kościół Najświętszego Zbawiciela.

  - W nieodległym Zgierzu oraz Aleksandrowie Łódzkim podziwiać można drewniane domki tkaczy.
  Skansen w centrum Łodzi
  Tak wyglądała niegdyś cała Łódź...Dziś tylko fragment przy Piotrkowskiej.
  Tuz obok Białej Fabryki, oddzielony ceglanym murem, znajduje się Skansen Architektury Drewnianej. W skansenie znajduje się 8 obiektów typowych dla zabudowy Łodzi z przełomu XIX/XX w. i początków XX w. Obiekty dobrane zostały tak, aby jak najlepiej i najpełniej reprezentowały dawną architekturę miasta. Znalazły się wśród nich: kościół, willa letniskowa, piętrowy dom dla rodzin robotniczych, przystanek tramwajowy oraz 4 domy rzemieślników. Budynki rozmieszczone zostały wzdłuż dwóch brukowanych "kocimi łbami" uliczek, zbiegających się przy kościele. Zadbano również o stylizowane elementy małej architektury – lampy, studnię, drogowskazy z nazwami ulic.