Aktualizacja: styczeń'19Kraków
W sercu MałopolskiMydlniki  |  Nowa Huta  |  Podgórze  |  


Informator:


O regionie:


Kraków jest jak pryzmat przez który pięknieje ojczyzna
Jan Sztaudynger
Stołeczne Królewskie Miasto Kraków- Miasto leży na połączeniu kilku krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Sandomierskiej, Kotliny Oświęcimskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego. Wydłużoną równoleżnikowo oś miasta stanowi dolina Wisły. Sieć rzeczną tworzą Wisła, jej prawy dopływ Wilga oraz dopływy lewe: Rudawa, Białucha, Dłubnia, Sanka i inne. Współcześnie Kraków jest miastem na prawach powiatu, siedzibą władz województwa małopolskiego. Na terenie Krakowa znajduje się siedziba główna instytucji o charakterze centralnym tj. Polskiej Akademii Umiejętności, miasto posiada również wiele placówek o znaczeniu i statusie Narodowym np. Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, czy Biblioteka Jagiellońska. Pełni bardzo ważną funkcję administracyjną, kulturalną, edukacyjną, gospodarczą, usługową i turystyczną. Jest kluczowym węzłem drogowym i kolejowym. W miejscowości Balice nieopodal Krakowa znajduje się drugi co do wielkości w Polsce port lotniczy, o znaczeniu międzynarodowym i charakterze transatlantyckim (Kraków Airport im. Jana Pawła II), do którego z centrum miasta można dojechać m.in. przy pomocy komunikacji szynowej.

Linkownia:- Muzeum Farmacji

- Korona Krakowa

- Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

- Kameduli na Bielanach

- Forty CK

- Twierdza Kraków

Noclegi:


W Krakowie znajduje się potężna baza noclegowa. Miejsc noclegowych jest więcej niż potencjalnych turystów. Istnieje mnóstwo portali rezerwacyjnych- głównie dotyczących hoteli, apartamentów i pokoi gościnnych. W obliczu takiego natłoku konkurencji - odmawiam tworzenia bazy noclegowej Krakowa:)


Księgarnia:

Od tradycyjnych przewodników turystycznych przez szczegółowe. Od Rostafińskiego po Bezdroża. Od przewodników z początku wieku do współczesnych. I mapy - ale mapy jedynie historyczne przedwojenne i reprinty. Bo moje skromne zasoby ludzkie nie są w stanie ogarnąć całej "mapowej" oferty:) - więc tylko to, z czego korzystam, bądź polecam z innych powodów.Ochrona Przyrody:


Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy o powierzchni 6415,5 ha położony jest na terenie 3 gmin: Kraków, Liszki i Czernichów. Obejmuje on fragment malowniczej doliny Wisły na odcinku Kraków - Ściejowice wraz z trzema ważniejszymi kompleksami leśnymi: Laskiem Wolskim oraz drzewostanami w okolicach Tyńca i Czernichowa. Nazwa parku wywodzi się od dwóch starych klasztorów położonych w granicach parku: Klasztoru Ojców Kamedułów na Bielanach oraz Opactwa Ojców Benedyktynów w Tyńcu.


Pomnik psiej wierności
Pies Dżok czekał na swojego pana, który zmarła na zawał podczas spaceru nad Wisłą, aż 380 dni!!! W końcu dał się przygarnąć starszej pani, która niestety również zmarła...- pies tego już nie przeżył.... U podnóża Wawelu wystawiono mu pomnik- w miejscu, gdzie czekał na swojego pana.

Warto zobaczyć:Kraków jaki jest, każdy widzi. Ale jeżeli zejdzie się z głównych tras, można natknąć się na miasto, w którym zagoniony człowiek XXI w. staje w miejscu i przeciera oczy ze zdumienia. Oto brukowane uliczki, piękne place i tajemnicze zaułki same nakłaniają do niespiesznego spaceru i wsłuchiwania się w ciągle żywe opowieści ducha Starego Miasta.

Zabytkowe centrum Krakowa (wraz z Kazimierzem)
Otoczone Plantami, zielonym pasem wokół rynku i dochodzących ulic. Od Bramy Floriańskiej po Wawel, tak jak niegdyś wkraczali do miasta królowie.Salwator i Lasek Wolski:

Zachodnie krańce Krakowa to przede wszystkim Salwator z klasztorem Norbertanek, zakolem Wisły i pasmem Sowińca- mało kto z Krakowian wie, że wzgórze na którym znajduje się salwatorski cmentarz i fort Kościuszko właśnie tak się nazywa. Pasmem Sowińca dojdziemy do Lasku Wolskiego, rezerwatu Panieńskie Skały, zoo krakowskiego i kopca Piłsudskiego. Tu też skrywa się kilka fortów Twierdzy Kraków. U stóp rozpościera się dawna dzielnica willowa- Wola Justowska z willą Decjusza i ładnymi, acz zniszczonymi willami krakowskich mieszczan. Tu tez znajduje się największa miejska łąka w Europie- krakowskie Błonia. Z drugiej strony lasku Wolskiego znajdziemy Klasztor Kamedułów i zamek w Przegorzałach. Dziś w zamku znajduje się restauracja oraz pomieszczenia UJ. Na Bielanach też znajdziemy kilka nieźle zachowanych fortów.


Podgórze i tzw. Krzemionki:

Podgórze kojarzy się przede wszystkim z tragicznym okresem w historii miasta- z obozem żydowskim w Płaszowie. Mało kto jednak wie, że na tym terenie znajduje się rezerwat przyrody "Bonarka", wspaniały stary cmentarz podgórski, położony na górce nowy cmentarz podgórski (wspaniale wygląda w dniu Wszystkich Świętych), jak również Kopiec Krakusa, z którego rokrocznie dzień po wielkiej Nocy sypią się słodycze- to zadośćuczynienie tradycji zwanej Rękawką.


Nowa Huta:

Czy Katowice są ładne? Czy Nowa Huta jest ładna? na tak postawione pytanie, dla każdego, kto choć raz widział betonowe miasto, odpowiedź może być tylko jedna. A otóż okazuje się że błądzą... trzeba tylko umieć patrzeć. Katowice dają nam swój Nikiszowiec, jako perłę nad perłami. Nowa Huta zaś... Ano właśnie- czy ktoś się spodziewa XV wiecznego drewnianego kościoła o rzut beretem od kombinatu? A to dopiero początek...Galerie zdjęć:


Krakowski Rynek i droga Królewska - na liście UNESCO

Forty Twierdzy Kraków

Muzeum Farmacji

Muzeum Przyrodnicze


Krakowskie ciekawostki:

Kamienice Talowskiego

Latarnie umarłych

Uzdrowisko Matecznego

Muzeum Lotnictwa - jedyne takie na świecie

Krakowskie drewniaki:Mało kto wie, że w Krakowie- perle na liście UNESCO- znajdują się również drewniane zabytki. Większość co prawda znajduje się na obrzeżach, ale np. Na Salwatorze (raptem 15 minut od Wawelu) stoi unikatowa kaplica św. św. Judyty i Małgorzaty, a na Woli Justowskiej- niegdyś eleganckiej dzielnicy- mini skansen architektury ludowej.

Modlnica - tam gdzie Pucheroki
Mogiła - XV-wieczny kościół św. Bartłomieja
Górka Kościelicka
Skansen na Woli Justowskiej
Kaplica na Salwatorze