Warto wiedzieć:

Czy wiesz, od czego pochodzi nazwa naszych najwyższych gór?
Od starosłowiańskiego słowa "try-try", co oznaczało wielkie głazy.
Szlaki turystyczne:

Odcinek od Przełęczy Zawrat do Koziego Wierchu będzie można pokonywać tylko w kierunku wschodnim tj. od Zawratu w kierunku Koziego Wierchu.
Na ścieżce prowadzącej na Orlą Perć pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego postawili tablice z trupią czaszką. Ich koledzy- ratownicy TOPR-u mówią, że to rozwiązanie może zbyt radykalne, bo bardziej straszy niż ostrzega. Orla Perć jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków w Tatrach. Co roku ginie na nim przynajmniej kilku turystów.
Podhale:

Podhale – kraina historyczno-etnograficzna w południowej Polsce u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca. Podhale zajmuje środkową część Kotliny Podhala, na południu wkracza w Tatry. W krajobrazie Podhala występują rozległe torfowiska i stożki napyłowe. Najważniejsze miejscowości: Nowy Targ (historyczna stolica Podhala), Ludźmierz, Zakopane, Szaflary, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Podczerwone, Chochołów, Witów, Koniówka i inne. Południową część Podhala nazywa się czasem "Skalnym Podhalem" – obejmuje ono obszar od Brzegów i Bukowiny po Zakopane, Kościelisko i Witów. Do najcenniejszych zabytków należy grupa pięciu kościołów podhalańskich. Wysokości bezwzględne tej krainy wahają się od 600 do 900 m n.p.m. Zimy są tutaj mroźne ze średnią temperaturą stycznia-6°C i częstymi zamgleniami, lata natomiast – stosunkowo ciepłe (ze średnią temperaturą lipca 16°C) i suche. Bogata kultura ludowa rozwinęła się wśród wolnej od dawna od powinności pańszczyźnianych ludności góralskiej.
Góralski Karnawał:

Pierwszy "Góralski Karnawał" został zorganizowany w 1973 roku z inicjatywy ówczesnego Prezesa Zarządu Domu Ludowego, znanego twórcy ludowego, tancerza, śpiewaka i po trosze poetę Józefa Koszarka, przy współudziale miejscowych działaczy kulturalnych, a także przy wsparciu organizacyjnym Adama Sawiny. Początkowo obejmował on swoim zasięgiem jedynie teren powiatu nowotarskiego, choć i wtedy przybywali kolędnicy z województwa krakowskiego i powiatu żywieckiego. Z czasem chętnych było tak wielu, że do bukowiańskiego Karnawału zespoły i soliści kwalifikowani byli w drodze eliminacji rejonowych. W innym przypadku impreza musiałaby trwać dwa tygodnie.