Pieniny
Trzy Korony nie są najwyższym szczytem...
O regionie:
Pieniny stanowią część ciągnącego się na długości ok. 550 km pienińskiego pasa skałkowego, oddzielającego zewnętrzne Karpaty fliszowe od Karpat wewnętrznych tzw. krystalicznych. Od południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim.
Pieniny Środkowe (Pieniny Właściwe), często określane po prostu jako Pieniny. Rozciągają się między Czorsztynem a Szczawnicą. Najwyższy szczyt Trzy Korony- 982 m n.p.m.- nie jest wbrew obiegowym opiniom, najwyższym szczytem Pienin (jest nim bowiem Wysoka- w paśmie Małych Pienin) Najatrakcyjniejszym pod względem przyrodniczym i krajobrazowym fragmentem pasma są Pieniny Właściwe. Północne zbocza opadają ku dolinom łagodnie, zaś od południa w stronę Dunajca zbocza obrywają się efektownie ścianami wapiennymi o wysokości dochodzącej do 300 m. Największą atrakcją tej części Pienin jest Spływ Dunajcem.
Krościenko i Pieniny Właściwe
Małe Pieniny- wschodnia część pasma Pienin, ciągnąca się od doliny Dunajca do Przełęczy Rozdziela. Długość 14 km, szerokość 4 km, grzbietem biegnie granica między Polską a Słowacją. Najwyższy szczyt, będący jednocześnie najwyższym w całych Pieninach- Wysoka (1052 m n.p.m.).
Jaworki i Małe Pieniny
, między doliną Białki a przełomem Dunajca pod Niedzicą. Najwyższy szczyt Żar (Branisko)- 879 m n.p.m.