Aktualizacja: październik'18
Bieszczady
W krainie biesów i czadów
O regionie:
Kraina Biesów i Czadów. Kraina urzekająca. Kraina, której immanentną cechą stanowi WOLNOŚĆ. I którą to wolność BdPN skutecznie ogranicza, zajmując lwią część terenu. A właściwie żubrzą - bo to żubry są tu królami. Do spółki z misiami, które grzecznie omijają, nie wchodząc sobie wzajemnie w rewir.
Linkownia:

-
5schronisk.bieszczady.pl
Noclegi:

Bieszczady stają się powoli regionem równie popularnym, jak Tatry. Noclegów więc tu jest mnóstwo - rzecz jasna w sezonie. Polecamy kilka z nich, do których ciągnie tak bardzo, że aż serce wyrywa się z piersi...
- Bacówka "Pod Małą Rawką, 504 170 127,
www.rawki.pl
> więcej
Księgarnia:
Tu królują bezwzględnie Bezdroza, Rewasz i reprinty...
> więcej
Ochrona Przyrody:
Bieszczadzki Park Narodowy leży w zachodniej części Karpat Wschodnich. Grzbiety górskie są dość zaokrąglone, pokryte roślinnością trawiastą z niewielkimi, malowniczymi skałkami, pojedynczymi lub formującymi skalne grzebienie oraz leżącymi u ich podnóża gołoborzami.
> więcej

Międzynarodowy Rezerwat Biosfery:

W 1992 r. pod egidą UNESCO utworzono Międzynarodowy Rezerwat Biosfery (MaB) "Karpaty Wschodnie", który w 1999 r. uzyskał formalny status jedynego na świecie trójstronnego Rezerwatu Biosfery (polsko-słowacko-ukraińskiego). Jego powierzchnia na terenie trzech państw sięga 208 tys. ha, z czego na Polskę przypada 108 tys. ha, w granicach BPN i dwóch parków krajobrazowych - Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetlińskiego.
Warto zobaczyć:
Zagórz - Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych
Na wzgórze trafić nietrudno. Ruiny widoczne są z daleka i prowadzi do nich w miarę wygodna dróżka dojazdowa. Po wejściu na wzniesienie, otoczone z trzech stron rzeką Osławą mamy przed sobą wielki masyw ruin, otoczonych kamiennymi murami ze strzelnicami. Pólkolistą bramą w murze wchodzimy na teren klasztorny. Jesteśmy przed kościołem pw. Zwiastowania NMP.
Karmel zagórski był obronną fortyfikacją. Zbudowany został na początku XVIII wieku i oddany zakonowi Karmelitów bosych przez Jana Franciszka Stadnickiego, jako jego fundacja.
Lesko

kirkut w Lutowiskach
Ze względu na ilość macew obiekt należy do najlepiej zachowanych nekropolii żydowskich w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują walory artystyczne nagrobków. Dzięki oryginalnej, starannie wykonanej i rozbudowanej ornamentyce macewy z Lutowisk można zakwalifikować do wybitnych dzieł żydowskiej sztuki sepulkralnej.
Lutowiska

Klasztor Nazaretanek w Komańczy
To tu, na wyniosłym wzgórzu, w zaciszu niczym niezmąconej bieszczadzkiej przyrody, wybudowanym jeszcze przed wojną klasztorze Sióstr Nazaretanek, przez rok przebywał jako w czwartym miejscu internowania Prymas Stefan Wyszyński. Dziś, mimo upływu lat te same wiecznie zielone jodły i świerki, może tylko bardziej dojrzałe, są niemymi świadkami obecności człowieka określonego mianem Prymasa Tysiąclecia.
Komańcza

kirkut w Baligrodzie
Na cmentarzu zachował się jeden z nielicznych w całych Bieszczadach nagrobek tumbowy. Tumba jest poziomym nagrobkiem (rodzaj sarkofagu), który wykształcił się wśród Żydów sefardyjskich (pochodzących z Portugalii i Hiszpanii), często była dwuczęściowa - dolna część w postaci skrzyni a górna to przykrywająca ją piramida lub półkolumna. Znajduje się on w dolnej - najstarszej - części cmentarza, który powstawał z dołu "rosnąc" w górę stoku.
Baligród

Drewniane cerkwie
Aż dwie z bieszczadzkich cerkwi zostało docenionych przez UNESCO. Jest to Turzańsk (w dolinie Osławy i Osławicy) oraz Smolnik nad Sanem. Ale oprócz wpisanych na listę cerkwi w obu dolinach (czyli wzdłuż dzisiejszej obwodnicy bieszczadzkiej) zachowało się kilka ładnych drewnianych obiektów - niektóre są dziś użytkowane jako kościoły rzymskokatolickie, niektóre wciąż niszczeją - jak cerkiew w Bystrem). Zobaczcie drewniane cerkwie bieszczadzkie...
Drewniaki


Bieszczadzkie ciekawostki:
CZAR POŁONIN
Gwiezdny szlak
Po drugiej stronie Sanu - cz. II - Którędy na Pikuj
Po drugiej stronie Sanu - cz. I
Z zezwoleniem w kieszeni
Chryszczate ziele
Zbójnik w Orelcu
> MUWIT bieszczadzki

Bieszczadzkie drewniaki:

> MUWITowy spis drewniaków
Smolnik nad Sanem - UNESCO
Turzańsk - UNESCO
Równia
Czarna
Średnia Wieś - najstarszy kościół w Bieszczadach
Myczkowce - miniatury cerkwi drewnianych


Copyright © MUWIT.pl
O portalu |
autorzy |