Aktualizacja: luty'18Gulbieniszki - SPK
część 1. - Informator turystyczny

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gołdap
Gulbieniszki, Wiżajny, Turtul, Szypliszki i Ejszeryszki. Czy gdzieś jeszcze w Polsce są takie charakterystyczne nazwy? Na potrzeby przewodnika po Suwalskim Parku Krajobrazowym, wybrałam Gulbieniszki - bo gdziekolwiek nie pójdę, i tak wyjdę w Gulbieniszkach. Ciekawi mnie, czy inni też tak mają...

Region położony jest na samym koniuszku Polski (północno-wschodnim). Dojechać tutaj można albo od strony Augustowa i Suwałk albo od strony Gołdapi. Miejscowości z których najczęściej rozpoczyna się wędrówkę to Smolniki- w północnej części Parku lub też Jeleniewo- w południowej.

 
GASTRONOMIA:


Sklepy spożywcze znajdują się już niemal w każdej większej miejscowości. Do mniejszych osad zajeżdża sklepo-bus - o określonych godzinach w określone dni. Poniżej wykaz miejscowości ze sklepami spożywczymi: Jeleniewo; Wiżajny; Rutka-Tartak; Przerośl; Szurpiły; Błaskowizna; Smolniki; Pawłówka; Gulbieniszki

W rejonie można również zakupić sery:
- Sprzedaż serów szwajcarskich i koziego mleka, Bachanowo, gospodarstwo Państwa Notter tel. /087/ 568 35 35
- Sprzedaż serów podpuszczkowych wytwarzanych w indywidualnych gospodarstwach rolnych przez mieszkańców gmin Wiżajny i Rutka-Tartak; kontakt- Beata Łanczkowska tel. /087/ 568 80 15

Suwalszczyzna to kraina wód. Podstawowym rarytasem (choć to oksymoron) są tu oczywiście ryby. Restauracje znajdują się w Jeleniewie (Pod Jelonkiem) oraz w Wiżajnach (Karczma myśliwska), bary w Smolnikach (Jaćwing) i w Rutce-Tartak (Case dring). Dodatkowo działają bary sezonowe w Błaskowiźnie i nad jez. Czarnym w Smolnikach.


 
Przewodniki i mapy:

CiT:

Malesowizna -Turtul, 16-404 Jeleniewo
tel. (+48) 87 569 18 01 fax (+48) 87 569 76 36
zarzad@spk.org.pl

Jodoziory

Suwalszczyzna.net

Pobierz przewodnik po SPK:

wydany przez Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalszczyzna to kraina piękna jak baśń. Doczekała się zatem kilkunastu ciekawych przewodników. W mojej opinii najlepszy z możliwych jest przewodnik Polska Egzotyczna (obie części, choć tylko tom I obejmuje teren Suwalszczyzny),który sugeruje wędrówkę wzdłuż granicy i do kilku kilometrów od niej. Zarówno założenie przewodnika, jak i zawartość jest... genialna. Zresztą najwyraźniej inni sądzą podobnie skoro przewodnik doczekał się już czwartej edycji.


Dodajmy do tego przewodniki lokalne wydawnictw regionalnych i ... możemy tutaj spędzać wakacje każdego roku... (większość lokalnych przewodników jest dostępna w oddziałach PTTK)

 • Szlakami północnej Suwalszczyzny – przewodnik; Wojciech Batura, wyd. Jaćwież

 • Szlakami północnej Suwalszczyzny – przewodnik; Stefan Maciejewski, wyd. Jaćwież

 • Suwalszczyzna. Kraina jak baśń.; wyd.SIRT - ogólny przewodnik

 • Suwalszczyzna Zaniemenie. Przewodnik; Agencja "TD"- ogólny przewodnik

 • Suwalski Park Krajobrazowy – mapa turystyczna wyd HM; 1:50 000

 • Jeśli nie są Wam obce antykwariaty, to możecie w nich znaleźć następujące perełki:

 • HERZ LUDWIK : Pojezierze Suwalskie, szlaki turystyczne, Warszawa, Wydawnictwo PTTK "Kraj", 1983

 • JANKOWSKI WŁODZIMIERZ, Suwalski Park Krajobrazowy i okolice, przewodnik ilustrowany, Suwałki, Włodzimierz Łapiński 1993

 • RąkOWSKI GRZEGORZ, Suwalski Park Krajobrazowy, Przewodnik przyrodniczo-krajoznawczy, Warszawa, Wydawnictwo PTTK Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego "Kraj", 1989

 • SOKOŁOWSKI Aleksander WŁADYSŁAW, Suwalski Park Krajobrazowy, Warszawa : Zarząd Główny Ligii Ochrony Przyrody, 1997
 • Dla etnografów, kulturologów i śledczych tradycji polecam następujące publikacje.
 • Otulone Szeszupą, Szelmentką i Wiatrołużą. - Książka jest zbiorem opisów wydarzeń, losów mieszkańców, tradycji, dawnego życia codziennego i uroku ziem należących obecnie do gmin Rutka-Tartak i Szypliszki.

 • Gwara i kuchnia Suwalszczyzny - Książka przypomina już często zapomnianą i wypartą z codziennego użycia suwalską gwarę mazurzącą.


 •  
  Turystyka aktywna:


  Jazda konna:
  Dla pasjonatów kłusowania, galopu i stępa otwarto tu kilka stajni i ujeżdżalni. Trasy końskie jeszcze nie zostały wyznakowane, jednakże można korzystać z tras pieszych, narciarskich i innych- nie ma tu niespodzianek na trasach typu bardzo ostrych podjazdów i kamieni po których koń może nie przejść.

  Ośrodek "Potajemnica", Szurpiły 17, 16 –404 Jeleniewo tel. (087) 567 21 09, 602 679087

  Gościniec "Góra Zamkowa" Czajewszczyzna, 16 –404 Jeleniewo, tel. (087) 569 17 60, www.zamkowagora.osti.pl


  Narty biegowe:
  Narty można wypożyczyć w siedzibie SPK w Turtulu. Tam też znajduje się informacja turystyczna.

  Polecam też wpis na blogu Bogny i Radka o biegówkach na Suwalszczyźnie. Jest tu wszystko co potrzeba wiedzieć zaczynając przygodę z biegówkami na Suwalszczyźnie:

  narciarstwo zjazdowe i biegowe:
  Chociaż istnieje tu kilka wyciągów, to jednak te tereny zdecydowanie najlepiej nadają się na narty biegowe. Działają tu wypożyczalnie, wyznakowane są trasy, aczkolwiek nie są one otrzymywane tak jak narciarze by sobie tego życzyli- to raj dla tych, którzy lubią eksplorować na własną rękę.

  trasa niebieska (biegowa)- Smolniki- Smolniki-trasa trudna (strome zjazdy!); długość 11 km; średni czas pokonania- ok. 3 h; atrakcje na trasie: Wilczy Jar nad jez. Jaczno, najpiękniejsze widoki na dolinę zespołu jezior smolnickich, punkt widokowy na zespół jezior kleszczowieckich, stary młyn nad jez. Jaczno; (zarządza Urząd Gminy Wiżajny)

  Kilka lat temu otwarto nowoczesny ośrodek narciarski Szelment na Suwalszczyźnie - Można tu zjeżdżać na nartach na trzech naturalnych stokach. Jest pięć wyciągów orczykowych. Najdłuższa trasa ma 500 metrów długości. Stoki są oświetlone i mogą być sztucznie naśnieżane. Ośrodek jest w stanie przyjąć w ciągu godziny 4 tys. Narciarzy i zapewnia 40 miejsc noclegowych. Posiada też restaurację, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i szkółkę narciarską.
  To najnowocześniejszy ośrodek narciarski w północnej Polsce, z którego będą korzystać nie tylko Polacy, ale też narciarze z Litwy, Rosji i Białorusi.


  Nurkowanie:
  Nurkowanie w wodach najgłębszego Jeziora dostarcza niezapomnianych przeżyć- ale tylko odpornym na niskie temperatury:)- Określenie "biegun zimna" dotyczy również wód:) Jednakże i tutaj podwodne ścieżki są otwarte dla prawdziwych twardzieli...

  Bazy nurkowe:
  baza nurkowa nad Hańczą - Udostępniamy sprzęt do nurkowań rekreacyjnych i technicznych, zakwaterowanie i wyżywienie. Jest też możliwość odbycia kursów w systemach SSI i ITDA oraz bicia butli powietrzem, nitroksem i trymiksem.

  "Ośrodek Głazowisko" w Rutce, 16- 404 Jeleniewo, tel. (087) 568 35 57

  Błaskowizna, 16 – 404 Jeleniewo, tel. (087) 568 34 58

  C.N. Adriatic, Baza Hańcza, Błaskowizna 31, 16- 404 Jeleniewo, tel. 501 329 766; 501 329767 / Irek Słucki /


  Niewątpliwą atrakcją północno-wschodniej Polski są kąpiele w łaźniach parowych. Najlepsze są te zlokalizowane tuż nad rzeką- zaraz po nagrzaniu się w łaźni biegiem należy wypaść z budynku i wpaść do wody - uczucie nieziemskie. Nie jest go w stanie zastąpić żadna sauna i żadne baseny.
  Zwyczaj kąpieli w łaźni przywędrował na Suwalszczyznę z Rosji wraz ze staroobrzędowcami. Sauny parowe, zwane banią lub bajnią to niewielkie, drewniane budyneczki z tradycyjnym piecem na drewno w środku pomieszczenia. Piec jest obłożony kamieniami, które polewa się wodą.

  Aby dostatecznie ogrzać banię, trzeba palić w piecu przez dwie lub trzy godziny. W takiej tradycyjnej "czarnej" bani brak jest komina, a dym wydobywa się z paleniska do pomieszczenia, a następnie na zewnątrz - przez otwarte drzwi i okna. Po nagrzaniu kamieni do odpowiedniej temperatury wygarnia się z paleniska popiół i resztki węgla drzewnego. Zamyka się drzwi i okna, a rozgrzane kamienie polewa się wodą, aby uzyskać wysoką wilgotność powietrza, przez co odczuwalna temperatura jest wyższa. Temperatura w pomieszczeniu jest rozłożona nierównomiernie - pod sufitem sięga nawet 100-120°C, a przy podłodze 40-60°C.


  Banie w SPK:
  - Wodziłki ("ruska bania"), 16 –404 Jeleniewo, tel. (087) 565 17 45; (koszt od osoby)

  - Wodziłki ("ruska bania"), 16 –404 Jeleniewo, tel. (087) 568 35 82

  - Galeria w Przełomce, 16 – 427 Przerośl, tel. (087) 569 15 71; (koszt rozpalenia łaźni, bez ograniczeń liczby osób korzystających)

  - Dworczysko nad Hańczą, Mierkinie, 16 – 407 Wiżajny, tel. 604 060 118; (dla osób korzystających z bazy noclegowej)


  Genialnym terenem na rower jest Suwalski Park Krajobrazowy. Wybitnym plusem jest to, że właściwie na rowerze można wszędzie, gdzie tylko są drogi - szlaki piesze poprowadzone są bitymi traktami (w zdecydowanej większości), także z powodzeniem można je wykorzystywać do uprawiania turystyki rowerowej.

  ŚCIEŻKI ROWEROWE W SPK

  - Wokół Jeziora Hańcza - długość trasy 22,5 km. Rozpoczyna się i kończy w miejscowości Malesowizna

  - do Góry Cisowej - długość trasy 12 km. Trasa rozpoczyna się i kończy we wsi Smolniki.

  - na Górę Zamkową - długość trasy 15,1 km. Rozpoczyna się we wsi Malesowizna a kończy w Wodzikach.

  - Doliną Czarnej Hańczy z Suwałk do Suwalskiego Parku Krajobrazowego - długość trasy 12,7 km.

  Wypożyczalnie sprzętu

  Wypożyczalnia rowerów terenowych i nart biegowych przy siedzibie SPK w Malesowiźnie- Turtulu 16-404 Jeleniewo, tel. /087/ 569 18 01, 569 18 02

  Wypożyczalnia łódek w Smolnikach nad jez. Czarnym, tel. /087/ 568 82 71

  Wypożyczalnia rowerów i kajaków nad j. Hańcza, rezerwacja tel. /087/ 568 83 34

  Wypożyczalnia rowerów przy punkcie widokowym "U Pana Tadeusza" w Smolnikach, tel. /087 566 59 79, 501 560 945

  Wypożyczalnia rowerów przy "Karczmie myśliwskiej" w Wiżajnach, tel. /087/ 568 82 71

  Zarówno na Mazurach, jak i na Suwalszczyźnie na wędkowanie w parkach nie wystarczy zwykła karta wędkarska. Trzeba mieć osobne zezwolenie. Zezwolenia takie dotyczą konkretnego jeziora bądź regionu i wydawane są w specjalnych ośrodkach. Przed wędkowaniem zapoznajcie się koniecznie z aktualnym regulaminem parku.

  Zezwolenia wędkarskie:

  Zezwolenia wędkarskie na jez. Hańcza: | - p. Kuprewicz, Błaskowizna | - p. T.Marcinkiewicz, Mierkinie, (087) 568 83 34 | - PZW- S-ki, Pl. M.Konopnickiej7, (087) 566 36 36

  pozostałe Jeziora PZW na terenie SPK: | - PZW- S-ki, Pl. M.Konopnickiej7, (087) 566 36 36 | - Poczta Jeleniewo (087) 568 30 20

  na jez. Gulbin, okrągłe, Krejwelek, Przechodnie, Postawelek, rzekę Szeszupę: | - RYBITEX, Sidory, (087) 568 33 41