Aktualizacja: styczeń'19Europa
Tam gdzie góry i doliny

Karpaty  |   Bałkany  |  


Informator:


Kraje europejskie:

Cypr  
Portugalia  
Szwajcaria  
Cypr  
Finlandia  
Cypr  
Austria  
Bułgaria  
Białoruś  
Czechy  
Dania  
Niemcy  
Hiszpania  
Grecja  
Irlandia  
Lotwa  
Czarnogóra  
Holandia  
Słowenia  
Turcja  
Wielka Brytania  Linkownia:


  |  


 |  

Noclegi:


Europa to jeden wielki mix. Poczynając od dzikich Karpat Wschodnich i Południowych, po uturystycznione Europa Zachodnie. W zakresie noclegów panuje tu ogromna różnorodność.Księgarnia:I tu także jest mix. W Karpatach Wschodnich królują bezwzględnie reprinty, reedycje i starocie.Ochrona Przyrody:


Międzynarodowy Rezerwat Biosfery:

W 1992 r. pod egidą UNESCO utworzono Międzynarodowy Rezerwat Biosfery (MaB) "Europa Wschodnie", który w 1999 r. uzyskał formalny status jedynego na świecie trójstronnego Rezerwatu Biosfery (polsko-słowacko-ukraińskiego). Jego powierzchnia na terenie trzech państw sięga 208 tys. ha, z czego na Polskę przypada 108 tys. ha, w granicach BPN i dwóch parków krajobrazowych - Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetlińskiego.


Atrakcje turystyczne:


Warto wiedzieć:


GOPRowskie szkolenie

Internetowy program stworzony przez ratowników GOPR zyskał uznanie nie tylko 66 tys. użytkowników, którzy odwiedzili jego witrynę. To pierwszy przypadek w kraju, by do przekazania wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, profilaktyki unikania wypadkom w górach oraz zachowania się w sytuacjach ekstremalnych, wykorzystano metodę szkoleniową tzw. e-learning.

Warto zobaczyć:
GÓRY SANOCKO-TURCZAŃSKIE

Teren ten obejmuje obszar na północ od Sanu, na wschód od Jeziora Solińskiego i na południe od szosy Lesko – Ustrzyki Dolne – Krościenko. Z geograficznego punktu widzenia nie są to już właściwe Bieszczady, lecz tzw. Góry Sanocko-Turczańskie (należące do tzw. Beskidów Lesistych). W ich krajobrazie dominują długie, proste wały górskie o słabo zróżnicowanej linii grzbietowej, ciągnące się z północnego zachodu na południowy wschód i porozdzielane rozległymi obniżeniami, w których od dawien dawna kwitła gospodarka rolnicza. Na omawianym obszarze można wyróżnić trzy takie grzbiety: na północy Żuków, w środkowej części porozdzielany dolinami potoków ciąg wzniesień Stożek – Moklik – Ostre, na południu najwyższy Otryt.

NAJSanok  |