UNESCO
Grecja
Świątynia Apollina Epikuriosa w Bassai (K I, II, III / 1986)
Ta słynna świątynia boga Słońca i uzdrowiciela została zbudowana w połowie V w. p.n.e. na pustkowiu wyżynnej Arkadii. Budowla, w której znajduje się najstarszy zachowany kapitel koryncki, wyróżnia się śmiałością architektoniczną i łączy sztukę archaiczną z pogodnym stylem doryckim.
>
więcej na whc.unesco.org [EN]
Stanowisko archeologiczne w Delfach (K I, II, III, IV, VI / 1987)
Sanktuarium panhelleńskie w Delfach, gdzie przemawiała wyrocznia Apollina, mieściło Omfalós, “pępek świata". Przesiąknięte uświęconymi treściami, harmonijnie wtopione we wspaniały krajobraz, w V w. p.n.e. stanowiło prawdziwe centrum i symbol jedności Grecji.
>
więcej na whc.unesco.org [EN]
Akropol w Atenach (K I, II, III, IV, VI / 1987)
Akropol w Atenach, na którym wznoszą się cztery arcydzieła klasycznej sztuki greckiej: Partenon, Propyleje, Erechteion oraz świątynia Nike Apteros, stanowi wykładnię cywilizacji, mitów i religii starożytnej Grecji na przestrzeni przeszło tysiąca lat i może być uznany za symbol idei światowego dziedzictwa
>
więcej na whc.unesco.org [EN]
Średniowieczne miasto Rodos (K II, IV, V / 1988)
W latach 1309-1523 wyspę zajmowali joannici, którzy przekształcili ją w miasto warowne. Następnie wyspa przechodziła kolejno pod panowanie tureckie i włoskie. Górne Miasto, z Pałacem Wielkich Mistrzów, Szpitalem i Ulicą Kawalerów, stanowi jeden z najpiękniejszych gotyckich zespołów miejskich. W Dolnym Mieście znajdują się zarówno budowle gotyckie, jak i meczety, łaźnie publiczne oraz inne zabudowania z okresu ottomańskiego.
>
więcej na whc.unesco.org [EN]
Stanowiska archeologiczne w Verginie (K I, III / 1996)
Dawna Aigai, pierwsza stolica królestwa Macedonii, została odkryta w XIX w. w pobliżu Verginy, w północnej Grecji. Do najstarszych zabytków należą ruiny monumentalnego pałacu o bogatej dekoracji mozaikowej i polichromowanych stiukach oraz nekropola, na której znajduje się przeszło trzysta kopców grobowych, niektóre pochodzące z XI w. Jeden z grobów królewskich Wielkiego Kopca został zidentyfikowany jako grobowiec Filipa II, władcy, który podbił wszystkie miasta-państwa greckie, torując drogę swemu synowi Aleksandrowi oraz ekspansji świata hellenistycznego.
>
więcej na whc.unesco.org [EN]