Czym jest MUWIT?:
Czym jest MUWIT? MUWIT jest listą życzeń podróżniczych - od Meksyku po Puszczę Niepołomicką. Parafrazując nieco genialnego Aleksandra Lwowa ("Każdy ma swój Everest") jestem pewna, że tak naprawdę KAŻDY MA SWÓJ MUWIT- TYLKO JESZCZE O TYM NIE WIE;) Chciałabym, aby więcej osób mogło z niego korzystać i znajdować to czego szuka - i w tym celu powstała ta strona. I dlatego jest tu taaaaki bałagan:)


Ukryte - odkryte:
Kolonia kolejarzy w Nowym Sączu:
Nowy Sącz // Beskid Sądecki
Kolonia kolejarzy w Nowym Sączu - Odkąd zaczęłam jeździć w Beskid Sądecki (a było to jakiś czas temu) zawsze dziwiłam się turystom podróżującym pociągiem z Krakowa do Sącza. Bo cóż to za przyjemność jechać na około (bo przez Stróże koło Tarnowa) siedząc w tłukącym się pociągu przez bite sześć godzin...

Wysowa - uzdrowisko w cieniu Krynicy:
Góry Hańczowskie // Beskid Niski
Wysowa - uzdrowisko w cieniu Krynicy - Beskid Niski ma swój charakter. Opuszczony, z podmurówkami domów zarosłych chaszczami, z piwnicami, które dziś znajdują się na środku pola... Z orlikami krzykliwymi, czyżykami, ziębami... Misiami i wilkami. Ten obraz Beskidu Niskiego ma się nijak do zachodniej jej części - w szczególności do Wysowej. Wysowa bowiem to uzdrowisko. Uzdrowisko, które chciałoby konkurować ze słynną Krynicą (która jest, jak dla Wysowej, zdecydowanie za blisko) czy też z malutkim, prywatnym Wapiennem.

Gra w Trzy Piki:
North Yorkshire // Wielka Brytania
Wiatr urywa głowę... - Pen-y-Ghent w pełni zasługuje na swoją nazwę. W dialekcie z Cumbrii, Pen oznacza głowę lub wzgórze. To jest w miarę pewne - zresztą, wystarczy popatrzeć na inne nazwy regionalne, w jakiejkolwiek części świata, żeby wiedzieć, że jak coś wystaje ponad normę, to musi być oznaczone specjalną nazwą. Zatem tłumaczenie pierwszej części nazwy nie wzbudza specjalnego sprzeciwu.

Miejsca i szlaki MUWITowe:
Kreta:
Kreta // Grecja
 • Kreteńska wyprawa Śtuni i Forela - Kreta'2015 i 2016
  Na temat Krety jest masa informacji w internecie. Sporo pasjonatów wkłada mnóstwo pracy po to, aby inni mogli skorzystać z ich doświadczeń. Korzystaliśmy z tych informacji, gdy przygotowywaliśmy swoją 15 dniową wyprawę na tę piękną grecką wyspę. Przedstawiamy tu swoje wrażenia i doświadczenia, pokazujemy miejsca, w których byliśmy, piszemy co warto zobaczyć, z myślą o tych, którzy dopiero wybiorą się na Kretę i będą szukać informacji o wyspie, w sieci.


  Bieszczady:
  Bieszczady // Podkarpacie
  Kraina Biesów i Czadów. Kraina urzekająca. Kraina, której immanentną cechą stanowi WOLNOŚĆ. I którą to wolność BdPN skutecznie ogranicza, zajmując lwią część terenu. A właściwie żubrzą - bo to żubry są tu królami. Do spółki z misiami, które grzecznie omijają, nie wchodząc sobie wzajemnie w rewir.
  W dolinie Górnego Sanu - Dla tych, którzy siadając wśród łąk dawnych wsi potrafią wyobrazić sobie jak to ongiś bywało. Nie znajdzie się tu bojkowskich cerkwi, tylko nieliczne krzyże. Brak też schronisk, sklepów, muzeów. Jest za to cisza, spokój i błękitna wstęga Sanu.

  Krótkie trzy dni - To były krótkie trzy dni. Zbyt krótkie.... One jednak dały mi przedsmak innych Bieszczad. Bieszczad wolnych od tłumu urlopowiczów zadeptujących połoniny, Bieszczad pełnych malin, borówek i... ludzi. Ludzi tutejszych.

  Jeziorka Duszatyńskie - Prawie 100 lat temu powstały Jeziorka Duszatyńskie – jedna z największych osobliwości bieszczadzkich, która dziś chroniona jest jako rezerwat "Zwiezło".


  Strasse der Romanik:
  Saksonia-Anhalt // Niemcy
  "Strasse der Romanik" tworzą 72 zabytki- bazyliki romańskie, kościoły wiejskie, klasztory, zamki i kaplice- związane bezpośrednio z pierwszą saską dynastią Ludolfingów i Ottonów, zakonami średniowiecznymi, głównie benedyktynami, norbertanami i cystersami, z ceglaną romańszczyzną z czasów chrystianizacji Słowian Połabskich przez cesarza Lothara III oraz saskich margrafów Henryka Lwa i Albrechta Niedźwiedzia. Obejmuje ona kilkadziesiąt najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury romańskiej, powstałej tu pomiędzy X i XIII wiekiem, czyli w czasach krzepnięcia kultury chrześcijańskiej, jak i państw i narodów europejskich.

 • W drodze i po drodze:
  Wschodnia ściana:
  Białystok // Podlaskie
  Tykocin.Miasteczko-bajeczka. - Tereny leżące na zachód od Białegostoku zadziwiają niezwykłą przyrodą. Tutaj znajdują się rozlewiska Narwi, które najlepiej zwiedzać w kajaku. Tu znajduje się europejska wioska bociania i miasteczko-bajeczka- Tykocin. Mało znane, a jakże piękne. Spokój jest tu prawie gwarantowany.

  Białystok. Miasto nie od dziś. - Na jednej z kamienic przy rynku widnieje data 1749 z adnotacją "nadanie praw miejskich". Archiwa miejskie odkrywają jednak tajemnice, które... poddają w wątpliwość prawdziwość tejże daty...

  W środku Polski:
  Warszawa // Mazowieckie
  Warszawa jest patchworkiem... - Największe miasto Polski, z ponad dwumilionową społecznością, z metrem i centrami biznesowymi. Ale również z niewielkim muzeum kowalstwa, z drewnianymi domkami fińskimi oraz "dziką" stroną Wisły. Warszawa zdecydowanie jest patchworkiem.

  Łódź // Łódzkie
  Łódź. Nie tylko Piotrkowska... - To największą Łodzi troską, by Łódź całą zmieścić na Piotrkowską...

  Śląsk Opolski:
  Góry Opawskie // Opolskie
  Głuchołazy - Kozia Szyja pod Górą Chrobrego Niewielkie, kilkunastotysięczne miasteczko w powiecie nyskim. Niegdyś wspaniałe uzdrowisko, odwiedzane tłumnie przez kuracjuszy z Polski i Europy. Znane z górnictwa złota i wspaniałego klimatu.
  Głuchołazy 10+ -Niewielkie, kilkunastotysięczne miasteczko w powiecie nyskim. Niegdyś wspaniałe uzdrowisko, odwiedzane tłumnie przez kuracjuszy z Polski i Europy. Znane z górnictwa złota i wspaniałego klimatu.
  CKK - Co, kto, kiedy? - Informator turystyczny

  Gdzie jest Lucia? Od ostatniego pobytu w 2008 roku, zmieniło się dość dużo, chociaż nie zmieniło się nic. Dalej jest to małe, przygraniczne miasteczko, które czasy świetności ma dawno za sobą. (...) Co się w takim razie zmieniło? Rynek się zmienił, mili Państwo. (...) Ludzie się nie zmienili, na szczęście. Wciąż są cudownie plotkarscy i małomiasteczkowi - dokładnie tacy, jak powinni być w tym miejscu.
  Szlak Złotych Górników
  Wokół Jarnołtówka i Pokrzywnej