Aktualizacja: styczeń'18Bieszczady
W krainie biesów i czadów

Komańcza  |   Cisna  |   Baligród  |   Wetlina  |   Ustrzyki Górne  |   Bukowiec - Sianki  |   Ustrzyki Dolne  |   Solina  |   Lesko  |   Sanok  |   Lutowiska  |  


Informator:


O regionie:


Kraina Biesów i Czadów. Kraina urzekająca. Kraina, której immanentną cechą stanowi WOLNOŚĆ. I którą to wolność BdPN skutecznie ogranicza, zajmując lwią część terenu. A właściwie żubrzą - bo to żubry są tu królami. Do spółki z misiami, które grzecznie omijają, nie wchodząc sobie wzajemnie w rewir.

Linkownia:


- 5schronisk.bieszczady.pl

Noclegi:


Bieszczady stają się powoli regionem równie popularnym, jak Tatry. Noclegów więc tu jest mnóstwo - rzecz jasna w sezonie. Polecamy kilka z nich, do których ciągnie tak bardzo, że aż serce wyrywa się z piersi...

- Bacówka "Pod Małą Rawką, 504 170 127, www.rawki.plKsięgarnia:Tu królują bezwzględnie Bezdroza, Rewasz i reprinty...Ochrona Przyrody:


Bieszczadzki Park Narodowy leży w zachodniej części Karpat Wschodnich. Grzbiety górskie są dość zaokrąglone, pokryte roślinnością trawiastą z niewielkimi, malowniczymi skałkami, pojedynczymi lub formującymi skalne grzebienie oraz leżącymi u ich podnóża gołoborzami.
Międzynarodowy Rezerwat Biosfery:

W 1992 r. pod egidą UNESCO utworzono Międzynarodowy Rezerwat Biosfery (MaB) "Karpaty Wschodnie", który w 1999 r. uzyskał formalny status jedynego na świecie trójstronnego Rezerwatu Biosfery (polsko-słowacko-ukraińskiego). Jego powierzchnia na terenie trzech państw sięga 208 tys. ha, z czego na Polskę przypada 108 tys. ha, w granicach BPN i dwóch parków krajobrazowych - Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetlińskiego.


Atrakcje turystyczne:


Warto zobaczyć:


Zagórz - Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych

Na wzgórze trafić nietrudno. Ruiny widoczne są z daleka i prowadzi do nich w miarę wygodna dróżka dojazdowa. Po wejściu na wzniesienie, otoczone z trzech stron rzeką Osławą mamy przed sobą wielki masyw ruin, otoczonych kamiennymi murami ze strzelnicami. Pólkolistą bramą w murze wchodzimy na teren klasztorny. Jesteśmy przed kościołem pw. Zwiastowania NMP. Karmel zagórski był obronną fortyfikacją. Zbudowany został na początku XVIII wieku i oddany zakonowi Karmelitów bosych przez Jana Franciszka Stadnickiego, jako jego fundacja.


kirkut w Lutowiskach

Ze względu na ilość macew obiekt należy do najlepiej zachowanych nekropolii żydowskich w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują walory artystyczne nagrobków. Dzięki oryginalnej, starannie wykonanej i rozbudowanej ornamentyce macewy z Lutowisk można zakwalifikować do wybitnych dzieł żydowskiej sztuki sepulkralnej.

Galerie zdjęć:


Rawki -i pod Rawkami

Krywe i Hulskie rowerem<

Gniazdo Tarnicy

Zima w Bieszczadach. Archiwalne

Szlakiem wąskotorówki - archiwalne

Ustrzyki Dolne - kirkut

Łupków Stary - na jesieni

Lesko

Kamień leski

Kirkut w Lutowiskach
Bieszczadzkie ciekawostki:

Bieszczadzka kolejka leśna - w częściach :)

Stacja w Łupkowie

CZAR POŁONIN

Szlakiem keszy w opuszczonych wsiach

Z dołu do góry i z góry na dół

Cross stop - jak się zmienia punkt widzenia

Gwiezdny szlak

Anioł w kaloszach - Suche Rzeki

Po drugiej stronie Sanu - cz. II - Którędy na Pikuj

Po drugiej stronie Sanu - cz. I

Pierwsza keszerka na trasie

Z zezwoleniem w kieszeni

Chryszczate ziele

Krótkie trzy dni

Zbójnik w Orelcu
Bieszczadzkie drewniaki:Cerkiew w Polanie

Smolnik nad Sanem - UNESCO

Bystre - cerkiew w ruinie

Turzańsk - UNESCO

Równia

Hoszów

Hoszowczyk

Jałowe

Czarna

Rzepedź

Michniowiec

Komańcza - cerkiew grekokatolicka

Komańcza - cerkiew prawosławna

Szczawne - cerkiew bez prądu

Średnia Wieś - najstarszy kościół w Bieszczadach

Radoszyce

Chmiel

Górzanka

Bereźnica Wyżna

Ustianowa Górna

Myczkowce - miniatury cerkwi drewnianych